PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες σε torrents



Gost_Censo
05-05-10, 02:14
Καλησπέρα, ενεργοποιήθηκε σήμερα το double play της HOL. Ενώ η γραμμή είναι 24αρα, τα torrents δεν πιάνουν πάνω απο 650 kb/s. Πήγα σε HOL από connx 8αρα, στην οποία κανονικά έπιανε max ταχήτυτες γύρω στα 800-850 kb/s. Το dslam που χρησιμοποιούν είναι το ίδιο, έκανα και port forwarding στο netfaster στα σωστά πορτ αλλα τίποτα. Έχει κανα throttle η HOL για torrents η τπτ τέτοιο, η έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Α, και ο tracker είναι private και οι περισότεροι χρησιμοποιούν seedbox και πιάνει max ταχήτυτες συνήθως

Ευχαριστώ :oneup:

# ADSL Status Information:

* Status
* Data Rate Information
* Defect/Failure Indication
* Statistics

# Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

* [Go Top]

# Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 884 (Kbps.) 15004 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 11.1 dB 23.8 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 111 0
CRC Error 2 0
HEC Error 4 0

* [Go Top]

# Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 21495 11481

tdc
05-05-10, 12:46
Χρησιμοποιησε το router του ΟΤΕ και πες μας αποτελεσματα.. ;)

treli@ris
05-05-10, 12:49
Αν χρησιμοποιεις το netfaster να ξερεις οτι δεν εχει καλο QoS και τα torrentοπρογραμματα ειτε θα κολλανε ειτε δε θα πιανουν καλη ταχυτητα. Οριο ταχυτητας κατεβασματος η HOL δεν εχει.

tdc
05-05-10, 12:52
Αν χρησιμοποιεις το netfaster να ξερεις οτι δεν εχει καλο QoS και τα torrentοπρογραμματα ειτε θα κολλανε ειτε δε θα πιανουν καλη ταχυτητα. Οριο ταχυτητας κατεβασματος η HOL δεν εχει.

Εξ'ου και η συμβουλη μου.. Το netfaster οπως μου το εφεραν και το κουμπωσα, ετσι το ξεκουμπωσα και το βαλα στο ντουλαπι.. :p
Δεν δουλευει σωστα το upnp κατα κυριο λογο που με ενδιαφερει..
Κατα τα αλλα (ετσι για να βρισκουμε αρνητικα) ειναι μεγαλο, ασχημο και ζεσταινεται και πολυ.. :crazy:

matelas
05-05-10, 13:08
εμένα το netfaster είναι το μόνο που κρατάει την γραμμή σταθερή για μέρες. (το 2 γιατί το 1 δεν την κράταγε :p

tdc
05-05-10, 13:13
εμένα το netfaster είναι το μόνο που κρατάει την γραμμή σταθερή για μέρες. (το 2 γιατί το 1 δεν την κράταγε :p

Και μπαινει και σε fast path αμα λαχει εε?? :p:twisted:

matelas
05-05-10, 13:32
Μόνο όταν "παίζουν" οι τεχνικοί.

Gost_Censo
08-05-10, 20:27
Λοιπόν τελικά χρησιμοποίησα το router του ΟΤΕ και έπιανε μαξ 1mb/s (το μενού του ρούτερ λέει οτι συγχρονίζω στα 15 mbps αλλά τι να κάνουμε) αλλά έτρωγε παρόμοια κολλήματα και μερικές φορές έπρεπε να κάνω restart το utorrent. Τώρα ξαναδοκιμάζω με το netfaster και δοκιμαστικά έβγαλα εντελώς το QoS, αλλα το netfaster το έβαλα γιατι καθε ώρα περίπου είχα ένα-δύο 5λεπτα dc η κάτι παρόμοιο και θέλω να δώ μπας και έφταιγε το router του ΟΤΕ πριν τους πάρω τηλέφωνο. Ξέρει κανείς κατι πάνω σ'αυτό; Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά.:oneup:

minoras
12-05-10, 17:57
εγω παντως με το Νetfaster το 1 δεν εχω κανενα προβλημα!εχει πιασει μεγιστη ταχυτητα τορτεβασματος σε τορεντ τα 1.5 mbps και ειμαι με 24αρα συνδεση.

εχω και το νετφαστερ το 2!θα δω διαφορα αν το βαλω πανω?

aggelos0
13-05-10, 18:15
καταρχάς καλησπέρα, ρε παιδια να ρωτήσω... διαβασα κατι για το QoS.. μπορεις δηλαδή να το απενοεργοποιήσεις; και ποίος ο λόγος να το κάνεις; δεν ξέρω γι αυτο ρωτάω.
Ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.