PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Voip



babisgr
06-05-10, 00:48
Καλησπέρα
μόλις ενεργοποιήθηκα στην HOL και δυστυχώς είμαι με voip τηλέφωνο.
Αυτο που δεν καταλαβένω είναι στις 2 τηλ. εξόδους του netfaster τι πέζει.
Στην μια όταν κάνω εξερχόμενη κληση,εμφανίζετε κανονικά το τηλ. μου στην αναγνώριση,ενςω απο την δευτερη βγάζει ένα αλλό νούμερο.
Τι παίζει...με χρεώνουν αν κάνω κλήσεις απο την δευτερη ??

harris
06-05-10, 00:53
Έχει δύο νούμερα όταν έχεις VoIP... το ένα είναι το 210 που μετέφερες στην hol, και το άλλο είναι το 213 που σου έχει δώσει η hol.

Και οι δύο γραμμές είναι φυσικά δωρεάν στο double play πακέτο που φαντάζομαι ότι έχεις...

medousa
06-05-10, 00:54
Εχεις 2 αριθμους, αυτον που εκανες φορητοτητα και εναν επιπλεον που σου δινει δωρεαν η hol. Απο οπου και να κανεις κλησεις συμπεριλαμβανονται στο πακετο που εχεις επιλεξει. Επισης αν επιθυμεις να εχεις τηλεφωνια στις πριζες του σπιτιου κανεις την εξης συνδεση:
Τηλεφωνικη πριζα->Splitter->Απο το phone του splitter τηλεφωνικο καλωδιο προς το phone1 του netfaster, ετσι εχεις διαμοιρασει την τηλεφωνια σου στις πριζες, τωρα αν σε καποια πριζα δεν παιζει, δες την εσωτερικη σου.

alex24
06-05-10, 01:08
Aπο ποτε δινει η hol 2ο νουμερο?Αυτο δεν το ειχαν καταργησει?

tdc
06-05-10, 01:40
Εχεις 2 αριθμους, αυτον που εκανες φορητοτητα και εναν επιπλεον που σου δινει δωρεαν η hol. Απο οπου και να κανεις κλησεις συμπεριλαμβανονται στο πακετο που εχεις επιλεξει. Επισης αν επιθυμεις να εχεις τηλεφωνια στις πριζες του σπιτιου κανεις την εξης συνδεση:
Τηλεφωνικη πριζα->Splitter->Απο το phone του splitter τηλεφωνικο καλωδιο προς το phone1 του netfaster, ετσι εχεις διαμοιρασει την τηλεφωνια σου στις πριζες, τωρα αν σε καποια πριζα δεν παιζει, δες την εσωτερικη σου.

Και μετα θα του πεφτει συνεχεια η συνδεση.. :p
Απαγορευεται να εχεις πανω απο 2 τηλεφωνα (ενα σε καθε μπριζακι) στο fritz.
Μπορεις να το καψεις και θα εχεις συχνα αποσυνδεσεις..
Εσενα σου δουλευει κανονικα ετσι??? :blink:

john84
06-05-10, 01:44
Εγω ειχα ζητησει Voip απο την Hol για να μου ενταξουν και το 2ο νουμερο που εχω στο σπιτι στο DP αλλα μου ειχαν πει οτι δν το κανουν πια!!! Θα παρω να ξαναρωτησω....

tdc
06-05-10, 02:03
Εγω ειχα ζητησει Voip απο την Hol για να μου ενταξουν και το 2ο νουμερο που εχω στο σπιτι στο DP αλλα μου ειχαν πει οτι δν το κανουν πια!!! Θα παρω να ξαναρωτησω....

Οπου υπαρχει δυνατοτητα για pstn, δεν δινουν voip.. ;)

van62
06-05-10, 07:12
Να ρωτησω και εγω παιδια , καλλιτερο τι ειναι το voip η το pots???
Εγω συγκεκριμενα ημουνα με voip στη HOL για 3 χρονια και ειχα μικροπροβληματα στην τηλεφωνια(καθαροτητα, παρασιτα κλπ) και ετσι πριν 15 ημερες τους ζητησα να το γυρισω σε pots, και μου ειπαν οκ, γινεται αλλα θα παρει χρονο. Εκανα καλα αραγε???

Vitruvian78
06-05-10, 12:43
Είχε σίγουρα τα θεματάκια του το voip, αλλά νομίζω έχει βελτιωθεί αισθητά σαν υπηρεσία, όπου χρησιμοποιείται. Σε γενικές γραμμές η HOL πλέον χρησιμοποιεί pots. Νομίζω οτι το μόνο που θα χάσεις από την αλλαγή είναι το δεύτερο τηλεφωνικό νούμερο που σου έχει δώσει η HOL. Σίγουρα είναι ωραίο να έχεις και μία δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, αλλά πόσο απαραίτητη σου ήτανε όμως; Κατά την άποψή μου καλά έκανες και ζήτησες μετατροπή σε pots, εφόσον αντιμετώπιζες προβλημα με παράσιτα και καθαρότητα. Πιστεύω οτι θα ικανοποιηθείς απόλυτα από την ποιότητα της pots τηλεφωνίας, μια και είναι ισότιμη με αυτή του ΟΤΕ.

alexandros
14-05-10, 00:17
Kαλά έκανες.
Voip μπορείς να βάλεις μόνο για να έχεις χαμηλές χρεώσεις αλλά εκτός HOL.


Να ρωτησω και εγω παιδια , καλλιτερο τι ειναι το voip η το pots???
Εγω συγκεκριμενα ημουνα με voip στη HOL για 3 χρονια και ειχα μικροπροβληματα στην τηλεφωνια(καθαροτητα, παρασιτα κλπ) και ετσι πριν 15 ημερες τους ζητησα να το γυρισω σε pots, και μου ειπαν οκ, γινεται αλλα θα παρει χρονο. Εκανα καλα αραγε???

dimitris_v
14-05-10, 09:59
Να ρωτησω και εγω παιδια , καλλιτερο τι ειναι το voip η το pots???
Εγω συγκεκριμενα ημουνα με voip στη HOL για 3 χρονια και ειχα μικροπροβληματα στην τηλεφωνια(καθαροτητα, παρασιτα κλπ) και ετσι πριν 15 ημερες τους ζητησα να το γυρισω σε pots, και μου ειπαν οκ, γινεται αλλα θα παρει χρονο. Εκανα καλα αραγε???

Και σε μένα η voip ήταν χάλια τελευταία, αλλά όταν τους ζήτησα αλλαγή σε pots μου είπαν πως δε γίνεται και μου πρότειναν αλλαγή του ρούτερ. Δεν το δέχτηκα και έχω κάνει ήδη αίτηση στην on...

harris
16-05-10, 23:34
Kαλά έκανες.
Voip μπορείς να βάλεις μόνο για να έχεις χαμηλές χρεώσεις αλλά εκτός HOL.

Τι σχέση έχει η VoIP τηλεφωνία της hol με τις χαμηλές χρεώσεις; :hmm:

tdc
16-05-10, 23:47
Τι σχέση έχει η VoIP τηλεφωνία της hol με τις χαμηλές χρεώσεις; :hmm:

Θα εννοει με αλλον provider.. (πχ skype)

@ ADSLgr.com All rights reserved.