PDA

Επιστροφή στο Forum : Νetfaster 1 Vs Netfaster 2



Vitruvian78
06-05-10, 13:52
Όταν βάλω το Νetfaster 1 στη γραμμή έχω τα παρακάτω στατιστικά:

Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
G.992.3 (ADSL2)
G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
474 (Kbps.)

Down Stream
2968 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
10 dB
6 dB

Attenuation
19 dB
42 dB


Indicator Name
Upstream
Downstream

Fast Path FEC Correction
0
0

Interleaved Path FEC Correction
0
160

Fast Path CRC Error
0
0

Interleaved Path CRC Error
0
0

Loss of Signal Defect
0
---

Fast Path HEC Error
0
0

Interleaved Path HEC Error
0
0


[Go Top]


Statistics:
Received Cells
8297

Transmitted Cells
3069


Ενώ με το Netfaster 2 αυτά:

Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

[Go Top]


Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 510 (Kbps.) 2478 (Kbps.)

[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.5 dB 10.0 dB
Attenuation 18.1 dB 52.5 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 0 0
CRC Error 1 0
HEC Error 0 0

[Go Top]


Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 30 56


Πώς γίνεται να αλλάζει το attenuation τόσο πολύ από το ενα ρούτερ στο άλλο;;

arial
06-05-10, 13:55
Εμενα το netfaster μου χει σπασει τα νευρα, τελικα το δηλωσα σαν βλαβη και περιμενω να με καλεσουν οι τεχνικοι για αντιικατασταη.

Το περιεργο ειναι οτι σε καθε επανεκκινηση πλεον, συγχρονιζω και πιο ψηλα λολ.

antonis556
06-05-10, 14:13
Όταν βάλω το Νetfaster 1 στη γραμμή έχω τα παρακάτω στατιστικά:

Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
G.992.3 (ADSL2)
G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
474 (Kbps.)

Down Stream
2968 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
10 dB
6 dB

Attenuation
19 dB
42 dB


Indicator Name
Upstream
Downstream

Fast Path FEC Correction
0
0

Interleaved Path FEC Correction
0
160

Fast Path CRC Error
0
0

Interleaved Path CRC Error
0
0

Loss of Signal Defect
0
---

Fast Path HEC Error
0
0

Interleaved Path HEC Error
0
0


[Go Top]


Statistics:
Received Cells
8297

Transmitted Cells
3069




Γιατι δεν ειναι στο Automatic ? Ετσι οπως ειναι μονο σε ADLS2 μπορεις να συγχρονισεις ... Γιατι οχι ADSL2+?

Μηπως εχεις DP lite?

Vitruvian78
06-05-10, 14:25
Εμενα το netfaster μου χει σπασει τα νευρα, τελικα το δηλωσα σαν βλαβη και περιμενω να με καλεσουν οι τεχνικοι για αντιικατασταη.

Το περιεργο ειναι οτι σε καθε επανεκκινηση πλεον, συγχρονιζω και πιο ψηλα λολ.

Αααααα......μια χαρά σε βρίσκω εσένα!!!:lol::lol: Το κακό θα ήτανε σε κάθε επανακίνηση να συγχρονιζες χαμηλότερα....κάθε επανακίνηση θα σου ήτανε θρίλερ!:lol::lol:

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 12 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι δεν ειναι στο Automatic ? Ετσι οπως ειναι μονο σε ADLS2 μπορεις να συγχρονισεις ... Γιατι οχι ADSL2+?

Μηπως εχεις DP lite?

Ναι, έχεις δίκιο το ένα το εχω αλλάξει εγώ σε ADSL2 μήπως και συγχρόνιζε καλύτερα, αλλά.......να μην πω.....

Οχι το πλήρες πακέτο έχω απλά η γραμμή δεν σηκώνει καθόλου όπως βλέπεις......άλλαξα τα πάντα.....καλωδιώσεις, πρίζες, συσκευές, γιατί όλο πρόβλημα σε ένα απο αυτά βρίσκανε, και τελικά δεν έχει αλλάξει κάτι......στο τέλος αφού πλέον δεν απέμενε άλλη δικαιολογία να μου πούνε, μου είπανε οτι τόσο σηκώνει η γραμμή, γιατί φταίει ο ΟΤΕ με το δίκτυο που έχει στησει στην περιοχή! Τώρα γιατί μέχρι πριν απο κανα δύο μήνες πήγαινε η γραμμή και εως 6, και ξαφνικα το 3 ειναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει, δεν το καταλαβαίνω!!

antonis556
06-05-10, 14:27
Τι να σου πω ... Ισως αμα πας ΟΤΕ να βρεις καποια λυση...

valen_gr
07-05-10, 00:10
με εχεις καταμπερδεψει εσυ!!:p
Τελικα πηγες ΟΤΕ η οχι??
τα στατιστικα που δινεις ειναι απο ΧΟΛ η ΟΤΕ?

Σε γενικες γραμμες παντως, στα δυσκολα το νετφαστερ 2 κρατει καλυτρα μια γραμμη σταθερη, παρα το 1....

tdc
07-05-10, 00:33
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα σταθεροτητας εδω valen! :)
Το οτι σου βγαζει διαφορετικα attenuation, γινεται διοτι εχεις διαφορετικα adsl mode στα netfaster..
Βαλε το ιδιο mode και στα 2 και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις μια αποκλιση το πολυ 3-4db.. ;)
6 επιανες με τον ιδιο παροχο πριν 2 μηνες?? (Θα συμφωνησω με valen οτι με εχεις μπερδεψει που εισαι τωρα :p)

valen_gr
07-05-10, 02:02
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα σταθεροτητας εδω valen! :)
Το οτι σου βγαζει διαφορετικα attenuation, γινεται διοτι εχεις διαφορετικα adsl mode στα netfaster..


εχεις δικιο :p

Διαβασα βιαστικα τα πρωτα 2 ποστ, και ειδα και της αριαλ, και καταλαβα οτι ζητουσαμε να δουμε θεμα σταθεροτητας και οχι attenuation!!


Γενικα, επειδη τα ρουτερ δεν ειναι και οργανα ακριβειας, ειναι φυσικο να εχουμε και μικρες διαφορες λογω διαφορετικου ρουτερ, στο τι πληροφορηση δειχνει, οπως βεβαια και πολυ σωστα αναφερεις οταν εχουμε διαφορετικα adsl mode !

ουτως η αλλως, σε τετοια μεγαλης εξασθενησης γραμμη, σιγουρα δεν ειναι σε χρηση κανενας τονος πανω απο τον 256, αρα δεν ειναι σε χρηση καθολου το προσθετο φασμα του ADSL2+ ... αν ειχε κανενα φριτζακι, θα μπορουσε να δει το γραφημα απο το μενου, κατι που δυστυχως δεν εχει το νετφαστερ.

Vitruvian78
07-05-10, 23:05
Είχα κάνει αίτηση για πίσω στον ΟΤΕ αλλά την ακύρωσα τελικά γιατί έκανα κάτι τεστ στον αποκάτω που έχει ΟΤΕ και τίποτα.....τα ίδια ακριβώς με τη ΧΟΛ, οπότε ακύρωσα κυριολεκτικά στο παρα πέντε την αίτηση για ΟΤΕ.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τί έχει παιχτεί και από τα 5 που μπορούσα να έχω να έχει πέσει τόσο κάτω, σχεδόν στο μισό η γραμμή.

tdc
08-05-10, 12:51
Μηπως να ελεξετε τις καλωδιωσεις τις πολυκατοικιας και οχι μονο του σπιτιου..? ;)

Vitruvian78
08-05-10, 23:15
Μηπως να ελεξετε τις καλωδιωσεις τις πολυκατοικιας και οχι μονο του σπιτιου..? ;)

Πέρασα δικό μου καινούριο καλώδιο με 4 ζεύγη εξωτερικά ώς και τον κατανεμητή της πολύκατοικίας. Δεν έχω καμία σχέση με τις υπόλοιπες καλωδιώσεις....αλλά τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα ίδια με πρίν, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στο συγχρονισμό.

tdc
09-05-10, 01:24
Πέρασα δικό μου καινούριο καλώδιο με 4 ζεύγη εξωτερικά ώς και τον κατανεμητή της πολύκατοικίας. Δεν έχω καμία σχέση με τις υπόλοιπες καλωδιώσεις....αλλά τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα ίδια με πρίν, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στο συγχρονισμό.

Ενας κακοπροαιρετος θα ελεγε οτι σου αλλαξανε βροχο (οχι εγω :p) αλλα να εβαλαν το ιδιο χαλια βροχο στον απο κατω για να μην βλεπετε διαφορα?? :twisted:
Ενας καλοπροαιρετος θα σου ελεγε για το crosstalking που αυξανεται ισως και εκθετικα.. (Οταν ειχες 6, ο απο κατω μπορει να μην ειχε κτλ κτλ.. Οχι οτι αν βγαλει ο γειτονας σου θα πας 6, που λεει ο λογος..)

Vitruvian78
09-05-10, 10:52
Κι εγώ αυτό υποθέτω οτι έχει συμβεί, δεν εξηγείται αλλιώς......και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη ή να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο απ' όσο καταλαβαίνω!

THEOKLIS ABRAMIS
21-05-10, 10:37
με εχεις καταμπερδεψει εσυ!!:p
Τελικα πηγες ΟΤΕ η οχι??
τα στατιστικα που δινεις ειναι απο ΧΟΛ η ΟΤΕ?

Σε γενικες γραμμες παντως, στα δυσκολα το νετφαστερ 2 κρατει καλυτρα μια γραμμη σταθερη, παρα το 1....
εμενα με το netfaster 1 εκτοσ οτι εκανε πολυ σπανια αποσυγχρονισμουσ τουλαχιστον μετα επανερχοταν και δουλευε κανονικα.το netfaster 2 ενω σε γενικεσ γραμεσ ειναι καλυτερο οταν αποσυχρονιζετε το on line παραμενη κοκκινο και μονο με restart επενερχετε.γιατι αυτο ρε παιδια ξερει κανεισ να μου πει?

Vitruvian78
21-05-10, 14:05
εμενα με το netfaster 1 εκτοσ οτι εκανε πολυ σπανια αποσυγχρονισμουσ τουλαχιστον μετα επανερχοταν και δουλευε κανονικα.το netfaster 2 ενω σε γενικεσ γραμεσ ειναι καλυτερο οταν αποσυχρονιζετε το on line παραμενη κοκκινο και μονο με restart επενερχετε.γιατι αυτο ρε παιδια ξερει κανεισ να μου πει?

Είναι διαφορετική τεχνολογία το Νετφάστερ 2 απο το 1. Προσωπικά συνεχίζω να χρησιμοποιώ το 1 παρά το γεγονός οτι μου στείλανε και το 2. Ωστόσο πάρε να τους στην Τεχνική Υποστήριξη να ρωτήσεις αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα μπορούσες να κάνεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.