PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθάτε Με Αδέρφια !



Σελίδες : [1] 2

xifos55
16-05-06, 00:40
Ποιόν να δαγκώσω ...να λυσσάξει ? ...κι ας μπώ στον "Κορυδαλλό" ! Δύο μήνες τώρα ...τα νεύρα μου !!! Για 384/128 με τέτοιες ταχύτητες καθημερινά και όλες τις ώρες :
----------------------------------------------------------------------------------------
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 104.70Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 84.47kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
-----------------------------------------------------------------------------------------
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 104.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 101.12kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
-----------------------------------------------------------------------------------------
...με δουλεύουν απο 121 του ΟΤΕ ...μπαλάκι στη FORTHnet, ο ένας ρίχνει την ευθύνη του προβλήματος στον άλλον !
Ας μου απαντήσει κάποιος έμπειρος για να με ξεστραβώσει, που βρίσκεται ακριβώς η αιτία ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sdikr
16-05-06, 00:42
Εχεις δηλάδη πακέτο απο fortnet;

greeklad
16-05-06, 00:45
Σε δουλευουν φιλε γιατι δεν εχουν ιδεα γιατι τους μιλας στη χειροτερη των περιπτωσεων και στην καλυτερη δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Παντως η μικρη ταχυτητα εχει να κανει στις περισσοτερες των περιπτωσεων με το hardware του συστηματος και αυτο ανηκει στον ΠΟΤΕ. :mad:

sdikr
16-05-06, 00:53
Σε δουλευουν φιλε γιατι δεν εχουν ιδεα γιατι τους μιλας στη χειροτερη των περιπτωσεων και στην καλυτερη δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Παντως η μικρη ταχυτητα εχει να κανει στις περισσοτερες των περιπτωσεων με το hardware του συστηματος και αυτο ανηκει στον ΠΟΤΕ. :mad:

Τα ίδια έλεγε και η forthnet ενω ήξερε οτι είχε πρόβλημα στο δικτυο της (φταει ο Οτε)

xifos55
16-05-06, 01:39
Ημουν για 6 μήνες ΟΤΕνετ και πήγαινα ...κάπως!
Δυο μήνες τώρα έχω FORTHnet πάροχο, με γραμμή -δηλαδή πληρώνω πάγιο- ΟΤΕ.
Τεχνικός του 121 έκανε με δικό του PC έλεγχο επιτόπου και κατέβαζε με 34KBps. Εχω να δώ τέτοια ταχύτητα πριν 3μηνο και...!
Εστειλα μετρήσεις στη FORTHnet απο το δικό της test και μου απάντησαν να δηλώσω βλάβη στο Α.ΡΥ.Σ (ΟΤΕ) !!!!
:dwarf :viking :2guns:

HateBreeder
16-05-06, 02:24
Aπο την στιγμή όμως που το upload είναι μια χαρά..........
Δεν νομίζω να είναι απο 4νετ το πρόβλημα.......αλλιώς θα είχε γενικά χαμηλές και όχι μόνο στο κατέβασμα!!

Xguru
16-05-06, 02:37
Σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις πρώτα demo από άλλον ISP. Αν φταίει η forthnet τις τραβάς το αυτί και απαιτείς να διορθωθεί το πρόβλημα, αν όχι δεν μπορείς να κάνεις πολλά, καλωσήρθες στον κόσμο του ελληνικού broadband by OTE!

Tem
16-05-06, 02:41
Ημουν για 6 μήνες ΟΤΕνετ και πήγαινα ...κάπως!
Δυο μήνες τώρα έχω FORTHnet πάροχο, με γραμμή -δηλαδή πληρώνω πάγιο- ΟΤΕ.
Τεχνικός του 121 έκανε με δικό του PC έλεγχο επιτόπου και κατέβαζε με 34KBps. Εχω να δώ τέτοια ταχύτητα πριν 3μηνο και...!
Εστειλα μετρήσεις στη FORTHnet απο το δικό της test και μου απάντησαν να δηλώσω βλάβη στο Α.ΡΥ.Σ (ΟΤΕ) !!!!
:dwarf :viking :2guns:
απλά πάρε κάποια demo. To πιθανότερο είναι να επιβεβαιωθεί ότι δεν φταίει η Forthnet

xifos55
16-05-06, 02:55
Aπο την στιγμή όμως που το upload είναι μια χαρά..........
Δεν νομίζω να είναι απο 4νετ το πρόβλημα.......αλλιώς θα είχε γενικά χαμηλές και όχι μόνο στο κατέβασμα!!

Εκεί έχω κολλήσει κι εγώ ! Το κατέβασμα είναι χάλι αδιόρθωτο !
Αποκλείω δηλ. να φταίει ο server της 4νετ ?
Τεστάρω με άλλο μόντεμ ? Δοκιμάζω με μια demo άλλου παρόχου ?
...ή παίρνω φόρα :wall:

Tem
16-05-06, 03:02
Εκεί έχω κολλήσει κι εγώ ! Το κατέβασμα είναι χάλι αδιόρθωτο !
Αποκλείω δηλ. να φταίει ο server της 4νετ ?
Τεστάρω με άλλο μόντεμ ? Δοκιμάζω με μια demo άλλου παρόχου ?
...ή παίρνω φόρα :wall:
δοκιμάζεις πρώτα demo:cool:

Lefh
16-05-06, 03:45
Εκεί έχω κολλήσει κι εγώ ! Το κατέβασμα είναι χάλι αδιόρθωτο !
Αποκλείω δηλ. να φταίει ο server της 4νετ ?
Τεστάρω με άλλο μόντεμ ? Δοκιμάζω με μια demo άλλου παρόχου ?
...ή παίρνω φόρα :wall:

Κάνε και ένα trace route στον διακομιστή της Forthnet και θα καταλάβεις και από εκεί τι παίζεται....
Δες σε ποιον Bbras είσαι και δες τι ping τιμες έχεις στα hops....

Για να κάνεις το trace route πάς στο Start-->Run και δίνεις cmd
Πατάς ΟΚ και στο παράθυρο που ανοίγει δώσε tracert www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr)

HateBreeder
16-05-06, 03:53
Κάνε και ένα trace route στον διακομιστή της Forthnet και θα καταλάβεις και από εκεί τι παίζεται....
Δες σε ποιον Bbras είσαι και δες τι ping τιμες έχεις στα hops....

Για να κάνεις το trace route πάς στο Start-->Run και δίνεις cmd
Πατάς ΟΚ και στο παράθυρο που ανοίγει δώσε tracert www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr)

Πολύ σωστός......και μετά στείλε τι βγάζει αν είναι!

skyman
16-05-06, 16:37
Τα ίδια έλεγε και η forthnet ενω ήξερε οτι είχε πρόβλημα στο δικτυο της (φταει ο Οτε)


Ναι μόνο που τότε παραπαπονιόταν όλη η Ελλάδα για χαμηλές ταχύτητες και υψηλά pings ενώ τώρα μόνο όσοι είναι σε πίτα Dslam by OTE. Μακάρι πέρνωντας ένα demo account από αλλού να αποδειχθεί ότι φταίει η FORTHnet ώστε να αλλάξει πάροχο ο άνθρωπος και να βρεί την υγειά του, αν και δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο απλό. Ας μην τα ξαναλέμε όμως το LLU δεν θα αργήσει και τότε να δούμε που θα έχει να ρίχνει τις ευθύνες ο καθένας ΟΤΕ, FORTHnet, HOL, VIVODI κ.λπ. μιας και στην Ελλάδα το ping pong στις ευθύνες τείνει να γείνει Εθνικό Άθλημα ανεξαρτήτου ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα με ένα επιπλέον avantage στα δημόσια (ιδιώτικα labeled) μονωπόλια.

Xguru
16-05-06, 20:21
Ναι μόνο που τότε παραπαπονιόταν όλη η Ελλάδα για χαμηλές ταχύτητες και υψηλά pings ενώ τώρα μόνο όσοι είναι σε πίτα Dslam by OTE. Μακάρι πέρνωντας ένα demo account από αλλού να αποδειχθεί ότι φταίει η FORTHnet ώστε να αλλάξει πάροχο ο άνθρωπος και να βρεί την υγειά του, αν και δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο απλό. Ας μην τα ξαναλέμε όμως το LLU δεν θα αργήσει και τότε να δούμε που θα έχει να ρίχνει τις ευθύνες ο καθένας ΟΤΕ, FORTHnet, HOL, VIVODI κ.λπ. μιας και στην Ελλάδα το ping pong στις ευθύνες τείνει να γείνει Εθνικό Άθλημα ανεξαρτήτου ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα με ένα επιπλέον avantage στα δημόσια (ιδιώτικα labeled) μονωπόλια.


Ας είχε ο ΟΤΕ σωστό δίκτυο να βούλωνε τα στόματα όλων των ISPs. Αλλά φυσικά ούτε τον παίρνει να πει τίποτα γιατί έχει χεσμένη τη φωλιά και ούτε τον νοιάζει να υπεραπιστεί το κύρος του (κύρος; α χα καλό ε;). Ο ΟΤΕ λόγο μεγέθους και ιστορίας έπρεπε να λειτουργεί ως πρότυπο και οι τυχόν ISPs να ξεμπροστιάζονται όταν πάνε να τον κατηγορήσουν, αλλά καμμία σχέση μάλλον το ανάποδο συμβαίνει.

JoeBar
16-05-06, 21:18
Κάνε και ένα trace route στον διακομιστή της Forthnet και θα καταλάβεις και από εκεί τι παίζεται....
Δες σε ποιον Bbras είσαι και δες τι ping τιμες έχεις στα hops....

Για να κάνεις το trace route πάς στο Start-->Run και δίνεις cmd
Πατάς ΟΚ και στο παράθυρο που ανοίγει δώσε tracert www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr)

Η Forthnet κόβει το tcp tracert γι αυτό πρέπει να καταβάσεις το Ping Plotter το οποίο κάνει udp.

skyman
17-05-06, 00:40
Ας είχε ο ΟΤΕ σωστό δίκτυο να βούλωνε τα στόματα όλων των ISPs. Αλλά φυσικά ούτε τον παίρνει να πει τίποτα γιατί έχει χεσμένη τη φωλιά και ούτε τον νοιάζει να υπεραπιστεί το κύρος του (κύρος; α χα καλό ε;). Ο ΟΤΕ λόγο μεγέθους και ιστορίας έπρεπε να λειτουργεί ως πρότυπο και οι τυχόν ISPs να ξεμπροστιάζονται όταν πάνε να τον κατηγορήσουν, αλλά καμμία σχέση μάλλον το ανάποδο συμβαίνει.

Τουλάχιστον η FORTHnet αν και άργησε 2 μήνες έκανε αναβαθμίσεις και διόρθωσε τα προβλήματα της. Ο ΟΤΕ εδώ και 8 μήνες περιορίζει τα πάκετα, διαφημίζει υποτιθέμενες υπηρεσίες online games (για να μην αναφερθώ στο voip και μας παρεξηγήσει που του τρώει την "πίτα" που τρώει τόσα χρόνια), αλλά φυσικά δεν κάνει τίποτα για αυτά γιατί απλώς στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Είναι αυτό που λέμε το "ψάρι βρωμάει από το κεφάλι".

sdikr
17-05-06, 01:00
Τουλάχιστον η FORTHnet αν και άργησε 2 μήνες έκανε αναβαθμίσεις και διόρθωσε τα προβλήματα της. Ο ΟΤΕ εδώ και 8 μήνες περιορίζει τα πάκετα, διαφημίζει υποτιθέμενες υπηρεσίες online games (για να μην αναφερθώ στο voip και μας παρεξηγήσει που του τρώει την "πίτα" που τρώει τόσα χρόνια), αλλά φυσικά δεν κάνει τίποτα για αυτά γιατί απλώς στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Είναι αυτό που λέμε το "ψάρι βρωμάει από το κεφάλι".

Σκεψου όμως αν αυρίο δώσει ο Οτε 1:1 τι θα κάνουν οι isp;


Εκτός αν πιστέυεις οτι τα 2.5gbps με το εξωτερικό ειναι αρκετά (για να μην αναφέρω τα ΑΤΜ κυκλώματα τους)

Στην τελική τον βολέυει τον παρόχο, αφήνει άλλον να ειναι ο κακός και αυτός απλά λέει φταίει ο ΟΤΕ,

Ακόμα περιμένουμε πως και πως να δουμέ επιτέλους adsl και απο τους μεγάλους παροχούς, γιατί τόσα χρόνια (3-4) βολευτήκαν

Εχουμέ φτάσει σε ενα σημείο που τα ριχνουμε στον Οτε και καθαρίσαμε,
Δεν είναι όμως σωστό, που ειναι οι επενδυσείς οεο;

Και πριν χαρακτηριστώ οτετζης ξανά, ναι φταίει ο Οτε, αλλά αλήθεια πείτε μου αν δεν εβάζε adsl ο Οτε τι θα είχαμε τώρα;

Αντε να δούμε τώρα οι παροχοί δεν έχουν δικαιολογιά για την μη αναπτυξη του llu, αντέ να δούμε!

Xguru
17-05-06, 01:39
Και πριν χαρακτηριστώ οτετζης ξανά, ναι φταίει ο Οτε, αλλά αλήθεια πείτε μου αν δεν εβάζε adsl ο Οτε τι θα είχαμε τώρα;


Καλά τα λες αλλά γιατί υπερασπίζεσαι στο τέλος πάλι τον ΟΤΕ; Να ανταπαντήσω, αν ο ΟΤΕ αξιοποιούσε αποτελεσματικά το υπάρχον δίκτυό του και έκανε επενδύσεις σε νέα τεχνολογία (και όχι ISDN) τι θα είχα τώρα που δεν έχουμε; Φθηνό, αξιόπιστο και πραγματικό broadband.

Πόσο κατόρθωμα θεωρείς για τον ΟΤΕ ότι έφερε ένα κουτσουρεμένο, πανάκριβο, πάναργο, adsl στην Ελλάδα αργοπορημένα κάπου στο 2003;


Συμπέρασμα, ΟΤΕ τα σκ@τωσε, οι ISPs ομοίως αλλά για λόγους που οφείλονται και κατά μεγάλο ποσοστό στον ΟΤΕ (βλέπε thread ΣΑΤΠΕ).
Συνεπώς, αν δεν υπερασπίζομαι 1 φορά τους ISPs, δεν υπερασπίζομαι τον ΟΤΕ 10.

sdikr
17-05-06, 01:47
Καλά τα λες αλλά γιατί υπερασπίζεσαι στο τέλος πάλι τον ΟΤΕ; Να ανταπαντήσω, αν ο ΟΤΕ αξιοποιούσε αποτελεσματικά το υπάρχον δίκτυό του και έκανε επενδύσεις σε νέα τεχνολογία (και όχι ISDN) τι θα είχα τώρα που δεν έχουμε; Φθηνό, αξιόπιστο και πραγματικό broadband.

Πόσο κατόρθωμα θεωρείς για τον ΟΤΕ ότι έφερε ένα κουτσουρεμένο, πανάκριβο, πάναργο, adsl στην Ελλάδα αργοπορημένα κάπου στο 2003;


Συμπέρασμα, ΟΤΕ τα σκ@τωσε, οι ISPs ομοίως αλλά για λόγους που οφείλονται και κατά μεγάλο ποσοστό στον ΟΤΕ (βλέπε thread ΣΑΤΠΕ).
Συνεπώς, αν δεν υπερασπίζομαι 1 φορά τους ISPs, δεν υπερασπίζομαι τον ΟΤΕ 10.

Παλιά το έλεγα και εγώ αυτό, πλεόν όμως είναι 6 ΟΤΕ 4 οι υπόλοιποι isp

Το θέμα ειναι οτι τουλάχιστον ο Οτε το έφερε, μήπως ξεχνάς τα καρτελ των Isp τότε στις αρχες που ως δια μαγείας είχαν όλοι τις ίδιες τιμές;

Την καημένη την sparknet που εδώσε πρώτη adsl και έφαγε τα μούτρα της όταν οι άλλοι ρίξαν τις τιμές έτσι απλά; (ενω κανείς μέχρι τότε δεν ειχε κάνει καμία κινηση και εμείς παρακαλούσαμε για adsl)

το οτι ο Οτε έριξε το παγιο κατα 50% στα 25 περιπού ευρώ για την 384 για να πάρει μπρόστα το θέμα (με παρεμβαση της κυβέρνησης) όταν οι Isp το κρατήσαν στα 50; και το κρατησάν όλοι ώστε να μην έχεις επιλογή

Τα έχουν σκ@ατώσει όλοι τους, αλλά ξέρεις ποια ειναι η διαφορά οι άλλοι μου μεταπωλουν τα σκ@τα του άλλου!

Τεσπα ο χρόνος θα δίξει αν θα κάνουν κάτι τωρα επιτέλους

xifos55
17-05-06, 03:10
Σας ευχαριστώ όλους σας !

skyman
17-05-06, 14:46
Σας ευχαριστώ όλους σας !
Δε βλέπω όμως να βγαίνει κάτι. Αρχικά έκανα "run>cmd>netstat -a" μήπως κλέβεται το bandwidth, τίποτα, 6 TCP μόνο !!
Πέρασα έπειτα διαδοχικά demo της HOL και της TELEDOM μετρώντας ταχύτητες με 3 διαφορετικά speedoμετρα και τη FORTHNET παράλληλα. Καμία σημαντική διαφορά στους ISP !!
Θα μπορούσε κάποιος φίλος να μου "μεταφράσει" το αποτέλεσμα του trace route, που στέλνω επισυναπτόμενο ?
Είμαι αναλφάβητος ! ...εκτός απο:(

5 hops με ικανοποιητικούς χρόνους προς forhnet.gr, αν και θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις σε ένα destination στο εξωτερικό πχ www.adslgr.com

Τα ενδιάμεσα hops αφορούν τους routers και switch μέχρι να καταλήξεις στο www.forthnet.gr

skyman
17-05-06, 15:03
Παλιά το έλεγα και εγώ αυτό, πλεόν όμως είναι 6 ΟΤΕ 4 οι υπόλοιποι isp

Το θέμα ειναι οτι τουλάχιστον ο Οτε το έφερε, μήπως ξεχνάς τα καρτελ των Isp τότε στις αρχες που ως δια μαγείας είχαν όλοι τις ίδιες τιμές;

Την καημένη την sparknet που εδώσε πρώτη adsl και έφαγε τα μούτρα της όταν οι άλλοι ρίξαν τις τιμές έτσι απλά; (ενω κανείς μέχρι τότε δεν ειχε κάνει καμία κινηση και εμείς παρακαλούσαμε για adsl)

το οτι ο Οτε έριξε το παγιο κατα 50% στα 25 περιπού ευρώ για την 384 για να πάρει μπρόστα το θέμα (με παρεμβαση της κυβέρνησης) όταν οι Isp το κρατήσαν στα 50; και το κρατησάν όλοι ώστε να μην έχεις επιλογή

Τα έχουν σκ@ατώσει όλοι τους, αλλά ξέρεις ποια ειναι η διαφορά οι άλλοι μου μεταπωλουν τα σκ@τα του άλλου!

Τεσπα ο χρόνος θα δίξει αν θα κάνουν κάτι τωρα επιτέλους



Ξέρεις πολύ καλά ότι αν ο ΟΤΕ κάνει επενδύσεις στο δίκτυο του οι providers (τουλάχιστον οι μεγάλοι) θα ανταποκριθούν άμεσα, όπως ξέρεις πολύ καλά ότι όταν η απλή 384 κοστίζει χονδρικά 15 ευρώ το μήνα τι κέρδος απομένει για τους providers. Πιστεύω ότι αυτοί που επαναπαύοντε να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ είναι οι ISPs που απλώς θέλουν να στηρίζοντε άμεσα επάνω του. Αυτοί όμως που έχουν σκοπό για επενδύσεις αγωνίζονται περισσότερο για την απελευθέρωση τους από αυτόν και όταν τον κατηγορούν είναι επειδή παρακολύει το έργο τους. Και σε τελική φάση ο ΟΤΕ έχει δημιουργήσει αυτή την άσχημη εικόνα για το δίκτυο του και τις υπηρεσίες του, αν θέλει λοιπόν να αποδείξει την αξία του γιατί δεν αλλάζει την κατάσταση αυτή ώστε να ξεμπροστιάσει και τους ISPs που τον κατηγορούν; μήπως επειδή έχει μάθει τόσα χρόνια να βολεύει τους υπάλληλους του; μήπως επειδή έχει μάθει τόσο χρόνια να αρμέγει τον έλληνα πολίτη οικονομικά προσφέροντας του απαρχαιομένες υπηρεσίες και τεχνολογίες; ή μήπως όπως είπα και πριν στου κουφού την πόρτα όσα θέλεις βρόντα αρκεί να είναι καλά το μονοπώλιο; Με όλα αυτά δεν θέλω να δικαιολογήσω την πολιτική σε πολλά θέματα των ISPs όμως αν οι ISPs σέβονται τον πελάτη με άριστα το δέκα 7 τότε ο ΟΤΕ τον σέβεται 0 όχι μόνο στις υπηρεσίες που δίνει αλλά ακόμα και στην συμπεριφορά τους στην εξυπηρέτηση των πολιτών, όχι στο 11888 που απαντάνε φοιτητές οι οποίοι και τι δεν ακούνε για να βγάλουν τα προς το ζήν αλλά σε κάποιους κηφήνες που κρύβονται από πίσω και όλη μέρα τρώνε γλυκά και τυρόπιτες. Και ας μην λέμε ότι ο ΟΤΕ έφερε το adsl αφού εννοείτε ότι πως θα το έφερνε κανείς άλλος όταν τόσο χρόνια οι τηλεπικοινωνίες ήταν εγκλωβισμένες στο μονοπώλιο του; Μήπως θεωρείς πρωτοπορία ότι οπουδήποτε αλλού έχουν ADSL2 και VDSL και εμείς απολαμβάνουμε ADSL πίτα γύρω με 19 ευρω το μήνα το λιγότερο; Συγγνώμη δεν έχω τίποτα με κανέναν απλώς τόσο εγώ όσο και πολύς κόσμος αγανακτεί μια ζωή να πληρώνει αλλά να μην απολαμβάνει και αν σηκώσει κεφάλι να μιλήσει να τον αγνοούν. Η ελληνική λογική αυτό σου πουλάω άμα δεν σου αρέσει φύγε γιατί αλλού δεν θα το βρείς πρέπει επιτέλους να σταματήσει.

xifos55
17-05-06, 17:03
Υπάρχει περίπτωση, όταν ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε να ελέγξει τη γραμμή και κατέβαζε -με δικό του hardware- απ' την πρίζα του σπιτιού μου -καθημερινή στις 12:30 το μεσημέρι- με ταχύτητα 275kbps, να είχαν διορθώσει εσκεμμένα κάτι -αφού είχα δηλώσει βλάβη- προκειμένου να αποδείξουν τη μη ευθύνη τους ?
Σκέψη κάνω !
Είναι κάτι τέτοιο εφικτό ?

skyman
17-05-06, 18:02
Υπάρχει περίπτωση, όταν ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε να ελέγξει τη γραμμή και κατέβαζε -με δικό του hardware- απ' την πρίζα του σπιτιού μου -καθημερινή στις 12:30 το μεσημέρι- με ταχύτητα 275kbps, να είχαν διορθώσει εσκεμμένα κάτι -αφού είχα δηλώσει βλάβη- προκειμένου να αποδείξουν τη μη ευθύνη τους ?
Σκέψη κάνω !
Είναι κάτι τέτοιο εφικτό ?

Γιατί από όταν έφυγε από το σπίτι σου είδες διαφορά;

xifos55
18-05-06, 02:10
Γιατί από όταν έφυγε από το σπίτι σου είδες διαφορά;


ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΑ !!
Απλά ρώτησα αν τεχνικά γίνεται, Ο.Κ. ?

xifos55
18-05-06, 02:35
... Η ελληνική λογική αυτό σου πουλάω άμα δεν σου αρέσει φύγε γιατί αλλού δεν θα το βρείς πρέπει επιτέλους να σταματήσει.

Με ποιό τρόπο ?

Themos3
18-05-06, 04:57
Υπάρχει περίπτωση, όταν ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε να ελέγξει τη γραμμή και κατέβαζε -με δικό του hardware- απ' την πρίζα του σπιτιού μου -καθημερινή στις 12:30 το μεσημέρι- με ταχύτητα 275kbps, να είχαν διορθώσει εσκεμμένα κάτι -αφού είχα δηλώσει βλάβη- προκειμένου να αποδείξουν τη μη ευθύνη τους ?
Σκέψη κάνω !
Είναι κάτι τέτοιο εφικτό ?

Το θεμα ειναι αν κατεβαζε ακριβως το ιδιο αρχειο απο τον ιδιο server που κατεβαζεις και συ.Τωρα αν εσυ κατεβαζεις απο torrents και αυτος απο server της OTENET τζαμπα μιλαμε...

skyman
18-05-06, 09:17
Το θεμα ειναι αν κατεβαζε ακριβως το ιδιο αρχειο απο τον ιδιο server που κατεβαζεις και συ.Τωρα αν εσυ κατεβαζεις απο torrents και αυτος απο server της OTENET τζαμπα μιλαμε...

Σωστά. Γι΄ αυτό δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι την ίδια ώρα από τα tucows της OTEnet ή της FORTHnet και πες μας τι ταχύτητες βλέπεις αν και κρίνοντας από το πρώτο post τις ταχύτητες 101 τις έβλεπες από το speedtest της FORTHnet οπότε προφανώς ο xifos55 δεν μιλάει για torrents. Απλώς καλό θα ήταν να μας πείς τι ώρες πραγματοποίησες το speedtest αφού μπορεί στις 12:00 το πρωί να έχεις 275 αλλά το βράδυ που μπαίνει πολύς κόσμος να πιάνεις 110 για παράδειγμα. Τώρα τεχνικά αν είναι δυνατόν να διόρθωσε ο τεχνικός κάτι εκείνη την ώρα δεν μπορώ να γνωρίζω αφού δεν μας είπες για παράδειγμα αν πριν έρθει ο τεχνικός παρατήρησες χαμηλό margin στην γραμμή και attenuation και μετά που έφυγε το αντίθετο κάτι για το οποίο αν έγινε μπορεί να φταίει ο ΟΤΕ μπορεί όμως να φταίνε και οι δικές σου καλωδιώσεις μέχρι τον κατανεμητή σου. Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σε αυτή την ερώτηση. Το ότι ο ΟΤΕ γενικά δεν δίνει σωστά την υπηρεσία του ADSL στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι για όλα ευθύνεται αυτός απλώς παραπάνω κάναμε μια συζήτηση. Τώρα για το πώς θα αλλάξει η ελληνική λογική στο θέμα αυτό κανείς δεν ξέρει αφού δυστυχώς δεν περιορίζεται μόνο στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών και του ΟΤΕ αλλά και σε πολλούς άλλους κλάδους. Μάλλον μιλάμε γενικότερα για κακή παιδεία και ελληνική φιλοσοφία που έχει αναπτυχθεί εδώ και αρκετές γενιές που μόνο ο υγιής ανταγωνισμός ίσως βοηθήσει.

xifos55
18-05-06, 18:09
Ευχαριστώ skyman και όλους όσους ασχοληθήκατε ως τώρα.
Σήμερα με άλλον ISP, είχα:
-------------------------------------------------------------------
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 101.98Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 78.23kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

12:42 18/5/2006
-------------------------------------------------------------------
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 101.52Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 76.26kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

17:28 18/5/2006
-------------------------------------------------------------------

Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημά μου "αγγίζει" τον ΟΤΕ !
-- Ναι ή Οχι ? --
Με λίγα και απλά λόγια, είναι σε θέση κάποιος φίλος να με κατατοπίσει τι πρέπει να κάνω ?
Την παραπομπή για επι μέρους test, καθώς και ξενόγλωσσους τεχνικούς όρους δεν πολυκαταλαβαίνω, όπως αρκετοί υποθέτω νεοεισερχόμενοι στην τεχνολογία ADSL.
Σήμερα στη χώρα που ζούμε, όποιος πληρώνει 384/128, μπορεί να το έχει ?
-- Οχι ή Σπάνιο --
Το μισό ? Δηλαδή 192kbps (downstream), είναι εφικτό να το έχει ?
Εχω απο 1/3 και κάτω !
Είναι σύνηθες ? Επιτρέπεται να συμβαίνει ?
Τι πρέπει να κάνω ?
Να δηλώνω καθημερινά βλάβη στο 121 ?
Τι θα κάνατε στη θέση μου ?
Ακούω γνώμες !!

Tem
18-05-06, 23:39
Ευχαριστώ skyman και όλους όσους ασχοληθήκατε ως τώρα.
Σήμερα με άλλον ISP, είχα:
-------------------------------------------------------------------
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 101.98Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 78.23kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

12:42 18/5/2006
-------------------------------------------------------------------
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 101.52Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 76.26kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

17:28 18/5/2006
-------------------------------------------------------------------

Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημά μου "αγγίζει" τον ΟΤΕ !
-- Ναι ή Οχι ? --
Με λίγα και απλά λόγια, είναι σε θέση κάποιος φίλος να με κατατοπίσει τι πρέπει να κάνω ?
Την παραπομπή για επι μέρους test, καθώς και ξενόγλωσσους τεχνικούς όρους δεν πολυκαταλαβαίνω, όπως αρκετοί υποθέτω νεοεισερχόμενοι στην τεχνολογία ADSL.
Σήμερα στη χώρα που ζούμε, όποιος πληρώνει 384/128, μπορεί να το έχει ?
-- Οχι ή Σπάνιο --
Το μισό ? Δηλαδή 192kbps (downstream), είναι εφικτό να το έχει ?
Εχω απο 1/3 και κάτω !
Είναι σύνηθες ? Επιτρέπεται να συμβαίνει ?
Τι πρέπει να κάνω ?
Να δηλώνω καθημερινά βλάβη στο 121 ?
Τι θα κάνατε στη θέση μου ?
Ακούω γνώμες !!

στην θέση σου θα ζητούσα αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα , πληρώνοντας βέβαια κάτι παραπάνω εφόσον αυτό ήταν μέσα στις οικονομικές δυνατότητές μου

HateBreeder
19-05-06, 02:40
Να δηλώνω καθημερινά βλάβη στο 121 ?
Τι θα κάνατε στη θέση μου ?
Ακούω γνώμες !!

Αν έχεις πακέτο (δηλαδή η γραμμή είναι της forthnet) δε ψρειάζεται να μπλέξεις με τον ΟΤΕ!
Πάρε την forthnet και πες τους να μιλήσουν με τον ΟΤΕ και να σου φτιάξουν το πρόβλημα!
Αμα είναι δική σου η γραμμή πάρε τον Οτε, δήλωσε βλάβη και κάνε την προσευχή σου να σου το φτιάξουν γρήγορα!!:worthy:

Αν έχεις modem που σου λέει τα επίπεδα θορύβου στην γραμμή, κάντα ενα post να δούμε!

xifos55
19-05-06, 14:08
Αν έχεις πακέτο (δηλαδή η γραμμή είναι της forthnet) δε ψρειάζεται να μπλέξεις με τον ΟΤΕ!
Πάρε την forthnet και πες τους να μιλήσουν με τον ΟΤΕ και να σου φτιάξουν το πρόβλημα!
Αμα είναι δική σου η γραμμή πάρε τον Οτε, δήλωσε βλάβη και κάνε την προσευχή σου να σου το φτιάξουν γρήγορα!!:worthy:

Αν έχεις modem που σου λέει τα επίπεδα θορύβου στην γραμμή, κάντα ενα post να δούμε!

ADSL modem Status

Item Information
Firmware version 3.9.25
Line Type Fast Mode
Line Coding ITU G.DMT mode
Line Status Showtime
ADSL Link Time 00:51:32
-----------------------------------------------------------------
Item DownStream UpStream
Channel Bit Rate(Kbps) 384 128
Relative Capacity Occupation(%) 9 19
Noise Margin(dB) 29.0 31.0
Output Power(dBm) 20.0 12.0
Attenuation(dB) 22.0 10.0
----------------------------------------------------------------
Γραμμή ΟΤΕ έχω
Δες τα post μου !

skyman
19-05-06, 15:48
ADSL modem Status

Item Information
Firmware version 3.9.25
Line Type Fast Mode
Line Coding ITU G.DMT mode
Line Status Showtime
ADSL Link Time 00:51:32
-----------------------------------------------------------------
Item DownStream UpStream
Channel Bit Rate(Kbps) 384 128
Relative Capacity Occupation(%) 9 19
Noise Margin(dB) 29.0 31.0
Output Power(dBm) 20.0 12.0
Attenuation(dB) 22.0 10.0
----------------------------------------------------------------
Γραμμή ΟΤΕ έχω
Δες τα post μου !


Από ότι φαίνεται δεν έχεις πρόβλημα γραμμής ή καλωδίωσης απλώς είσαι σε πίτα Dslam. Για να κάνει κάτι ο ΟΤΕ στην γραμμή σου να βελτιώσει τις ταχύτητες σου μάλλον είναι δύσκολο να επιτευχθεί άμεσα εκτός και αν γνωρίζει κάποιος να σου πεί πότε επίκειται αναβάθμιση στο Dslam στο κέντρο της περιοχής σου. Αν πάλι θέλεις μπορείς να αναβαθμίσεις στα 512 χωρίς και πάλι να σου πεί κάποιος εγγυημένα ότι θα πληρώνεις αυτό που θα πάρεις αλλά συνήθως δεν νομίζω να απογοητευτείς. Διαφορετικά μπορείς να ρωτήσεις σε vivodi για γραμμή από αυτούς (LLU) αλλά και internet υπηρεσία από αυτούς.

HateBreeder
20-05-06, 02:41
Πράγματι, η γραμμή είναι μια χαρά!!
Όπως είπε και ο skyman καλά θα κάνεις να πας σε βιβο........βασικά καλά θα κάναμε να πάμε όλοι σε βίβο (μιλάμε για shared και full πάντα!) μπας και αρχίσουν να βάζουν και οι άλλοι LLU!!

Tem
20-05-06, 08:28
Πράγματι, η γραμμή είναι μια χαρά!!
Όπως είπε και ο skyman καλά θα κάνεις να πας σε βιβο........βασικά καλά θα κάναμε να πάμε όλοι σε βίβο (μιλάμε για shared και full πάντα!) μπας και αρχίσουν να βάζουν και οι άλλοι LLU!!
.... ή σε TELLAS:hmm:

JoeBar
20-05-06, 16:07
Ή σε κάποιον τέλος πάντων βρε αδερφέ... :lol:

gallahant
24-05-06, 08:58
Παντως η αναβαθμιση της ταχυτητας ειναι η λιγοτερο χρονοβορα, εαν φυσικα ο φιλος εχει το οικονομικο περιθωριο. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να διορθωθει το προβλημα του με αυτη την κινηση

Tem
24-05-06, 09:40
Παντως η αναβαθμιση της ταχυτητας ειναι η λιγοτερο χρονοβορα, εαν φυσικα ο φιλος εχει το οικονομικο περιθωριο. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να διορθωθει το προβλημα του με αυτη την κινηση
αν πάει σε 1024 θα λύσει ενδεχομένως αρκετά προβλήματα

gallahant
24-05-06, 10:28
γιατι με 512 λες να μην λυθει?:hmm:

Tem
24-05-06, 10:33
γιατι με 512 λες να μην λυθει?:hmm:
πολύ αμφιβάλω. Καλυτερα 1024

gallahant
24-05-06, 11:53
και ο λογος?:hmm: Το λες αυτο μηπως επειδη εχουν αρχισει να πιταρουν και οι 512?

HateBreeder
24-05-06, 13:54
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο...αλλά απο βιβο θα είσαι μια χαρά!

Tem
24-05-06, 14:23
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο...αλλά απο βιβο θα είσαι μια χαρά!

είναι σίγουρο αυτό ?

HateBreeder
25-05-06, 15:53
είναι σίγουρο αυτό ?

Αφού οι 512 πουλάνε πολύ.........εχούν σίγουρα πρόβλημα!

teo_L20
25-05-06, 16:57
Ναι.αυτό μπορεί να συμβεί αλλά δεν είναι και επιβεβαιωμένο!

HateBreeder
25-05-06, 19:17
Σίγουρα...δεν υπάρχει αμφιβολία περι τούτου!
Αν παρατηρήσετε όμως τον τελευταίο καιρό οι περισσότεροι πάνε για αναβάθμιση!
Μακάρι να μείνουμε λίγοι και καλοί στις 384!

Tem
25-05-06, 22:06
Σίγουρα...δεν υπάρχει αμφιβολία περι τούτου!
Αν παρατηρήσετε όμως τον τελευταίο καιρό οι περισσότεροι πάνε για αναβάθμιση!
Μακάρι να μείνουμε λίγοι και καλοί στις 384!
πολυ αμφιβάλω αν αυτό θα επιφέρει κάποια βελτίωση

xifos55
30-05-06, 03:27
Σίγουρα...δεν υπάρχει αμφιβολία περι τούτου!
Αν παρατηρήσετε όμως τον τελευταίο καιρό οι περισσότεροι πάνε για αναβάθμιση!
Μακάρι να μείνουμε λίγοι και καλοί στις 384!
...Για την περίπτωσή μου, όταν η Vivodi απαντά:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DSL Κάλυψη
Κάλυψη πρόσβασης DSL από τη Vivodi Telecom

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL & SDSL πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΠΕΛΟΠΑΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Μπορείτε να επιλέξετε μέσω ADSL τύπου πρόσβαση τις υπηρεσίες:

DSLnet
DSLnet Static
DSLnet SOHO
DSLphone
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εγώ παύω να έχω σχέση με το πιτταρισμένο DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μου, εάν βάλω Shared LLU απο την Vivodi ?

Themos3
30-05-06, 11:27
...Για την περίπτωσή μου, όταν η Vivodi απαντά:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DSL Κάλυψη
Κάλυψη πρόσβασης DSL από τη Vivodi Telecom

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL & SDSL πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΠΕΛΟΠΑΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Μπορείτε να επιλέξετε μέσω ADSL τύπου πρόσβαση τις υπηρεσίες:

DSLnet
DSLnet Static
DSLnet SOHO
DSLphone
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εγώ παύω να έχω σχέση με το πιτταρισμένο DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μου, εάν βάλω Shared LLU απο την Vivodi ?

Mονο αν βαλεις Full ξεμπερδευεις με πΟΤΕ.Με shared εισαι παλι στο dslam του.(αν δε κανς τεραστιο λαθος :D,αν κανω παρακαλω διορθωστε με)

teo_L20
30-05-06, 11:42
Οχι μια χαρά τα λες!
Απλα με shared η γραμμή είναι μεριζόμενή ανάμεσα σε ΟΤΕ και Vivodi!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.