PDA

Επιστροφή στο Forum : Project divx/xvid σε xbox



cosmos
26-01-04, 13:14
Ενδιαφέρομαι για ένα ολοκληρωμένο σύστημα gaming/DivX/XviD. Κυρίως για XviD και Divx playback. Οι λόγοι για τους οποίους δε θέλω hardware (φέτα) DVD player με υποστήριξη DivX είναι:

Τα προβλήματα σε Divx 3.11 playback
Το μη παίξιμο XviD-encoded ταινίας με 2 B-frames, αλλά και αρκετών αρχείων MPG, σε hardware player (Kiss DP-450) από τα καλά
H ελλιπής/προβληματική υποστήριξη υποτίτλων
To σχετικά περιορισμένου μεγέθους flash memory που έχουν αυτά τα players -> δύσκολη υπόθεση η προσθήκη νέων features.
Οι περιορισμοί του Sigma EM8500, το οποίο χρησιμοποιείται σε όλα αυτά τα players

Αυτά παρά το γεγονός ότι έχουν χαμηλή τιμή (€ 130-150 από μοντέλλα που βλέπω στο www.mgmanager.gr).

Για να μην πολυλογώ, ψάξε-ψάξε σκόνταψα στο Xbox. Tο xbox "τσιπαρισμένο" μπορεί να παίξει αντίγραφα DVD. Το σημαντικότερο είναι ότι με το Xbox Media Player (http://www.xboxmediaplayer.de/) το οποίο είναι τζαμπαντάν και μπορείς να φορτώσεις μόνιμα στο σκληρό του Xbox, μπορείς να παίξεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου: divx 3.11/4/5, xvid, ogg τα πάντα.

Τώρα θα το είχα τσιμπήσει, αλλά έχω τα ακόλουθα που με προβληματίζουν:

Το xbox έρχεται με ένα εκ των τριών DVD-ROMs: Samsung, Philips, Thompson. Μόνο το Samsung όμως μπορεί να διαβάσει και CD-R!!! Δε ξέρεις ποιό θα σου "κάτσει" όταν αγοράζεις ένα δυστυχώς...
To άλλο ζητούμενο είναι η ποιότητα: Μία ταινία σε full res MPEG-4 και Β-frames και όλα τα advanced features θα παίζει jet; Ή θα έχει σπασίματα, blockiness κτλ; Αν ο επεξεργαστής ήταν στα 1.5G+ δε θα το συζητούσα καν, αλλά στα 733 όπως είναι τώρα έχω αρκετές αμφιβολίες...

Για το 1 παραπάνω δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα. Αν έχετε xbox όμως και το έχετε για Xvid/divx playback (ή θα σας ενδιέφερε να το τεστάρετε) τα σχόλιά σας θα μου ήταν πολύτιμα!

cosmos
26-01-04, 13:40
Και για να προσθέσω και κάτι για το 1, στη φωτό είναι τα trays από τα 3 drivers. Συγκεκριμένα από αριστερά προς τα δεξιά είναι Philips, Thompson, Samsung. Προσέξτε τις χαρακτηριστικές 2 πρόσθετες τρύπες στο tray του Samsung.
http://www.boomspeed.com/teralus/DVD.jpg

sdikr
26-01-04, 14:06
Μην ξεχνας ομως το κοστος για να βαλεις το τσιπακι στο xbox, αν απλα το θελεις για που και που να βλεπεις στην τηλεοραση, παρε ενα ασυρματο για βιντεο και εικονα και βαλε τον υπολογιστη να κανει την δουλεια.
φιλικα

cosmos
26-01-04, 14:14
Το αυγό του Κολόμβου :) Από φίλο το όλο πακέτο (τσιπαρισμένο xbox, με DVD kit και τηλεχειριστήριο) θα μου έβγαινε γύρω στα € 280. Μέχρι πρότινος έλυνα το πρόβλημα με ένα 10μετρο S-Video καλώδιο (pc <-> tv) και υπέρυθρα ακουστικά, αλλά το RF link είναι όντως πολύ υποσχόμενο. Θα το κοιτάξω.

Στα πλαίσια της διερεύνησης όμως, έχεις καθόλου εμπειρία πάνω σε τέτοιο setup; Αν ναι, ποιά είναι η γνώμη σου για το xbox divx playback;

mavlok
26-01-04, 14:14
Πληροφοριακα και το - τσιπαρισμενο - ps2 εχει media player για avi και διαβαζει και cdr/dvdr.

Για avi με παρα πολυ υψηλη αναλυση ειτε χαμηλωνεις το depth ή/και το quality ειτε απλα τα γραφεις σε dvdr, τουλαχιστον μεχρι να βγει καποια νεα εκδοση του avi player.

Προσωπικα με εχει βολεψει πολυ γιατι δεν μπορω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ευχαριστηθω ταινια στο monitor, μαζι με τον βομβο απο το pc.

cosmos
26-01-04, 14:21
Πληροφοριακα και το - τσιπαρισμενο - ps2 εχει media player για avi και διαβαζει και cdr/dvdr.Αν δεν κάνω λάθος όμως απαιτεί CD με πρόσθετα (boot;) αρχεία; Έχω μία έτοιμη βιντεοθήκη με αρκετά βιντεάκια, τα οποία δεν μπορώ να ξαναγράφω αν είναι έτσι.

Για avi με παρα πολυ υψηλη αναλυση ...Υψηλή=;

Προσωπικα με εχει βολεψει πολυ γιατι δεν μπορω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ευχαριστηθω ταινια στο monitor, μαζι με τον βομβο απο το pc.Για κάτι τέτοιους λόγους την έψαχνα με xbox: ένα pause να πρέπει να κάνω, πρέπει να σηκωθώ, να πάω στο keyboard κτλ (@sdikr: πριν πεις "ασύρματο πληκτρολόγιο" να σε προλάβω ;) ).

mavlok
26-01-04, 14:37
Οχι, απλα το avi player το γραφεις σε ενα cd και μετα βαζεις κανονικα τις ταινιες οπως τις εχεις ηδη μονες τους σε απλο cd.

Η αναλυση ειναι χωρις σπασιμο μεχρι 640 x κατι (δεν θυμαμαι καλα). Παντως σε πολυ λιγες ειχα προβλημα μεχρι τωρα, και αυτα διορθωνονται με τους τροπους που ειπα. Η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη και εχει πολλα extra οπως zoom, πολλα screen formats, pal/ntsc κλπ.

Παντως να ξερεις οτι (δεν ξερω ποιος βγαζει τον player για το xbox) αυτο ειναι utility που δεν το βγαζει η sony, οποτε μπορει ανα πασα στιγμη να σταματησουν να βγαζουν updates.

Οσο για dvdr, εφοσον ειναι τσιπαρισμενο, τα παιζει με το ενσωματωμενο dvd player, δεν χρειαζεται το avi player.

cosmos
26-01-04, 14:48
Οχι, απλα το avi player το γραφεις σε ενα cd και μετα βαζεις κανονικα τις ταινιες οπως τις εχεις ηδη μονες τους σε απλο cd.Ενδιαφέρον, κανένα link;

Παντως να ξερεις οτι (δεν ξερω ποιος βγαζει τον player για το xbox) αυτο ειναι utility που δεν το βγαζει η sony, οποτε μπορει ανα πασα στιγμη να σταματησουν να βγαζουν updates.Εϊναι GPL'd κώδικας τρίτων, δες και το link στο αρχικό μου post.

mavlok
26-01-04, 14:54
Σου εστειλα πμ.

sg
26-01-04, 15:28
To XBOX σαν video player είναι φανταστικό. Η ποιότητα είναι ανέλπιστα καλή και μέσα από το ΧΒΟΧ Linux αλλά και μέσα από τον Media Center (η μετεξέλιξη του Media Palyer για XBOX)

Μην ξεχνάς ότι έχει και HD 10GB που μπορείς να έχεις εκεί εγκατεστημένο τον Media Center ή και το ΧΒΟΧ Linux, όπως επίσης μπορείς να κάνεις FTP την ταινία σου στο δίσκο και να την δεις από εκεί. Ακόμα μπορείς μέσω του SAMBA (που διαθέτει και ο Media Center) να βλέπεις shared folders από το PC σου και να παίζεις τις ταινίες σου από εκεί. O Media Center είναι ένα πρόγραμμα περίπου 10Mb.

Είχα και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς για την ποιότητα πριν το πάρω.. αλλά η πραγματικότητα με εξέπληξε! Ότι έχω δοκιμάσει από Divx, Xvid, NeroDigital, WMV και διάφορα άλλα, στην τηλεόραση μου (SONY 29’ 100άρα), τα παίζει φανταστικά με τέλεια χρώματα και χωρίς σπασίματα.. και φυσικά με πλήρη υποστήριξη του remote control. Δεν έχει καμία σχέση με το TV Out του υπολογιστή μου (P4 1.7 με FX5200). Τόσο πολύ ενθουσιαστικά που άλλαξα τον δίσκο του με ένα 120 Gb και τώρα τον γεμίζω με μουσική και videos!

Για το DVD έχεις δίκιο, δεν διαβάζει τα CDR μια που αυτό που κυκλοφορεί ευρέως στην Ελλάδα είναι αυτό με το Thompson.

Αν θες άλλες λεπτομέρειες ρώτα με.. έχω ασχοληθεί αρκετά…

cosmos
26-01-04, 17:27
Δε γνώριζα τίποτα για το media center. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω και θα επανέρθω :)

cosmos
26-01-04, 21:28
sg, επανήλθα με καυτά ερωτήματα. :) Υπόψη ότι έχω κάνει μία προσπάθεια να βρω τις απαντήσεις σε σχετικά forums, αλλά ορισμένα είναι "θολά" ας πούμε.
Έχει δλδ το xbox καλύτερο playback από P4 και FX5200;;; :shock: Σε Divx/xvid Playback; Δύσκολο να το πιστέψω, λόγω του underpowered Pentium του xbox.
Έχω απλά δισκάκια του PC στα οποία έγραφα κυρίως avi Xvid με 2 Β-frames, qpel. Τα δισκάκια είναι απλά single-session (Mode 1 ή Μode 2) σε ISO9660 (Joliet) format. Μπορεί να τα παίξει το xbox με Samsung drive; Η πρέπει να ξαναγραφούν σε UDF format, χρησιμοποιώντας την ειδική επιλογή για Xbox μέσα από το Nero;
Σε συνέχεια του προηγούμενου, όλες μου σχεδόν οι ταινίες είναι από Gordian Knot, οπότε είναι σε OpenDML AVI format. Από ότι διάβασα όμως officially, υποστηρίζεται μόνο το "παλιό" AVI format. Από την εμπειρία σου τι ισχύει;
Με ενδιαφέρει η καλή πιστότητα. Έχω μία Philips Matchline 32'' 16:9 τηλεόραση και έναν πολυκαναλικό ενισχυτή στο σημείο που "θα" βάλω xbox αν πάρω. Τι καλώδια/extras χρειάζομαι για να μπορώ να δω σήμα S-Video και να στείλω Dolby Digital ήχο του xbox; Υποθέτω το Advanced SCART Cable είναι αυτό που χρειάζομαι. (Από default στο βασικό πακέτο, τι σήμα βγάζει; S-Video;)
Mέγιστο resolution που έχεις δει ταινία ποιό είναι; Μπορεί να παίξει full PAL; (720x576);
Να υποθέσω ότι έχεις το μοντέλο με το Thompson;

Σε κούρασα, ελπίζω ότι ίσως μπορείς να απαντήσεις τουλάχιστον 1-2 από τις απορίες μου. BTW, μου λένε ότι κατά πάσα πιθανότητα αν πάρω τώρα θα πάρω το Philips drive.

sdikr
26-01-04, 22:01
(@sdikr: πριν πεις "ασύρματο πληκτρολόγιο" να σε προλάβω ).


δεν θα ελεγα πληκτρολογιο!! ATI Remote Wonder!! (rf remote)
το εχω και το ασυρματο για την εικονα και ηχο και το τηλεκοντρολ, περναει μεσα απο τρεις τοιχους με κλειστες πορτες και δουλευει αψογα.

Απο την αλλη η ολη ιστορια με το xbox εχει τα δικα της καλα, ενα για παραδειγμα ειναι οτι δεν εισαι αναγκασμενος να "δεσμευεις" το Pc για να δει ο αδερφος σου μια ταινια.

φιλικα

sg
27-01-04, 00:41
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

1.Οταν ενοούσα για καλήτερη ποιότητα σχετικά με το PC μου, ενοούσα στο κομάτι του TV Out της κάρτας γραφικών.

2.Το ΧΒΟΧ μου με το Thompson DVD δεν διαβάζει κανένα CDR που έχω δοκιμάσει...αν και δεν έχω επιμίνει στο θέμα γιατί χρησιμοποιώ δισκάκια DVD+RW και DVD-R, όπως επίσης CD-RW Philips. Αλλα ακόμα και αυτά, τα γράφω σε UDF φόρμα μόνο όταν έχουν μέσα αρχεία μεγάλύτερα του 1 GB, διαφορετικά αφήνω τα defaults του Nero. Η έκδοση πάντως που κυκλοφορεί τώρα με το Halo και το MidTown Madness 3 έχει το Tompson DVD. Το ξέρω σίγουρα για τρία XBOX, το δικό μου που το πήρα από την Αθήνα τσιπαρισμένο, αλλά και άλλα δύο που αγοράστηκαν εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Tο θέμα του UDF δεν πρέπει να είναι σχετικό με το hardware μια που για το Media Center ισχύουν τα παρακάτω:

There are three different types of local shares; the Xbox hard drive, the DVD ROM drive (UDF) and ISO9660. To access the local HD folder, place the local path such as f:\music. To call for DVD (UDF) place “D:” on the URL tag. For ISO9660, place “iso9660:” (3). Other shares include SMB (Windows file sharing), XNS (a peer to peer protocol) and XBMSP (Xbox Media Streaming Protocol). SMB, XNS and XBMSP will be discussed later in the document. The Cache

3. Όταν λες «officially» μιλάς για τον Media Center; γιατί εγώ ότι ταινία έχω δοκιμάσει την παίζει κανονικά. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες σχετικά. Πάντως στο manual του XboxMediaPlayer 2.4 (σχετικά παλιό, αλλά αυτό έχω πρόχειρο) αναφέρει τα παρακάτω.

XboxMediaPlayer 2.4 point release source code supports/features the following:
- AVI, OGM, Matroska & MPG/MPEG multimedia containers
- DivX;-) 3.11 and OpenDivX 4.0 playback (uses FFmpeg lib)
- DivX 5.0 - 5.03 Pro playback inc. B-frames, GMC & QPel (uses FFmpeg lib)
- XviD playback support (uses XviD codec library)
- MP3 and MPEG-1/2 audio playback (uses libmad lib)
- OGG/OGM Support (uses libvorbis/FFmpeg/XviD libs)
- Windows Media Files WMA/WMV/ASF (inc. WMV9 via DLL's)
- BivX (multiple audio streams/tracks) support
- MSMpeg4 v1, MSMpeg4 v2 & MSMpeg4 v3 support (uses FFmpeg lib)
- AC3 (Dolby Digital 5.1) support (real AC3 5.1 output or down-mixed to stereo)
- MPEG-1 and MPEG-2 (inc. .DAT & .BIN VCD/SVCD files) (uses FFmpeg lib)
- Unencrypted VOB playback (uses libmpeg2 lib) & encrypted via IFO parsing from DVD
- Subtitle support (MicroDVD, srt, smi, vplayer, rt, ssa, aqt, sub, jss, mpl & VobSub)
- True FFWD/RWD during AVI, OGM, Matroska (DivX/XviD) & MPEG playback
- Seeking during AVI (DivX/XviD) & MPEG playback
- Audio Visualization (using Goom visual effects generator)
- Playlist's for audio & video files (inc. save & play playlist to/from M3U)
- Video bookmarking (so can resume a movie later, even after reboot)
- Post-Processing filters for better video quality
- Audio amplifying & normalization filters
- Video resizing/scaling and zooming functions
- ISO 9660 - Mode1 CD-R/RW compatibility (caching or on-the-fly)
- ISO 9660 - Mode2 CD-R/RW compatibility (caching or on-the-fly) (VCD/SVCD)*
- JPG, GIF, BMP, PNG, TIFF, TGA & PCX picture/image viewing (uses FFmpeg lib)
- Picture slideshow of JPG, GIF, BMP, PNG, TIFF, TGA & PCX (using CxImage)
- Thumbnails (media files, folders and applications) for easy localization
- Picture thumbnails (automatically generated)
- Launch XBE's (dashboard replacement mode)
- Build-in FTP Server (using XBFileZilla module)
- IMDb information (The Internet Movie Database)
- Internet Radio - SHOUTcast/Icecast support (native or streaming via RelaX)
- OSD (On Screen Display) with various of settings during video playback
- File streaming from a PC or Server over a network from a XNS (XStream Server) software
- File streaming from a PC or Server over a network from Windows SMB (Samba) share/s*
- Stream video/audio/pictures directly from a ISO/BIN/IMG/ZIP files via RelaX
- 8092Kb memory buffer for video/audio playback (can be configured)
- NTSC playback on PAL Xbox/TV and PAL playback on NTSC Xbox/TV
- Control XboxMediaPlayer via Xbox™ controller or the Xbox™ DVD Remote
- Language files for translated user interface (over 20 languages so far)
- International subtitle fonts (manually exchangeable using TTF fonts)
- International GUI fonts (manually exchangeable using TTF fonts)

4.Το ΧΒΟΧ έρχεται με το Xbox Standard AV Cable
http://www.xbox.com/en-US/hardware/xboxstandardavcable.htm
Με 25 + ΦΠΑ ευρώ μπορείς να πάρεις ένα
Xbox Advanced SCART Cable
http://www.xbox.com/el-GR/hardware/scartcable.htm
Υπάρχει ακόμα και το Xbox Advanced AV Pack
http://www.xbox.com/en-US/hardware/advancedavpack.htm

5. Σίγουρα μπορεί να παίξει 720x576 σε MPEG2, άλλωστε τα DVD τα παίζει μέσω software, όπως και το DVDX 2.0 που παίζει τα DVD και χωρίς το DVD Kit. Τώρα για MP4 δεν έχω δοκιμάσει σε 720x576 θα κάνω όμως ένα και θα σου πω… Tο μεγαλύτερο που βρήκα πρόχειρο είναι το Χ MAN 2 σε xvid 704x288 με 25 fps. στο συγκεκριμένο έκανε drop 18 frames μέσα σε 10 λεπτά σε σκηνές με πολύ κίνηση.

6. Ναι έχω το μοντέλο με το Thompson...
Ομολογώ ότι οι απαιτήσεις μου σχετικά με το video είναι μέτριες και δεν έχω ασχοληθεί παρά πολύ. Αν θες όμως κάτι συγκεκριμένο πες μου και θα το δοκιμάσω.

cosmos
27-01-04, 01:40
1000 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, ήταν εξαιρετικά κατατοπιστικές. Επειδή έχω ειδικά κατά νου το playback Xvid, πως θα σύγκρινες την ποιότητα με την αντίστοιχη ενός pc; Είσαι ικανοποιημένος;

Μια που είσαι Θεσσαλονίκη μπορείς να μου στείλεις τιμές για την κεντρική μονάδα και τα περιφερειακά (DVD kit, advanced AV pack) με PM; Ίσως και κανένα κατάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

sg
27-01-04, 12:22
Κοιτά εγώ έχω ακόμα το Xbox Standard AV Cable και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αν και από αυτά που διαβάζω θα πάω να πάρω το Xbox Advanced SCART Cable.
http://games.global-online-store.co.uk/node/xbox/cables-and-leads/6489447.html
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B00005TRYX/geometrynet-21/ref%3Dnosim/026-4114354-8118044
Το Xbox Advanced AV Pack που έχει SVideo out δεν το έχω βρει πουθενά εδώ στην Θεσσαλονίκη, όπως και δεν το αναφέρει και η Microsoft στην ελληνική έκδοση του xbox.com
http://www.xbox.com/el-GR/hardware/catalog.htm
Πάντως όπου κι αν έχω διαβάσει, λένε ότι καλύτερο είναι το SCART όταν έχει μέσα πραγματικά το RGB και όχι από μετατροπή όπως το Xbox Standard AV Cable. Εγώ νόμιζα ότι το SVιdeo είναι καλύτερο.. τέλος πάντων.

Τώρα σχετικά με τις τιμές για τα official προϊόντα της Microsoft είναι παντού ίδιες. Το XBOX με ένα χειριστήριο και τα δύο παιχνίδια (Halo και MTM3) κάνει 199 ευρώ με τον ΦΠΑ ενώ το DVD Kit και το Xbox Advanced SCART Cable κάνουν περίπου 30 ευρώ το καθένα. Αυτά τα τρία τα έχω δει στο Carrfour, στο Macro, στον Γερμανό, στο Πλαίσιο.. παντού στις ίδιες τιμές. Τώρα το θέμα είναι που θα βρεις το τσιπάκι και ποιο θα είναι αυτό. Εγώ πήρα το Xbox τσιπαρισμένο από Αθήνα και μου στοίχισε 270 + 20 ευρώ τα μεταφορικά. Δύο φίλοι μου, που πήραν μετά από μένα, το πήραν από εδώ και παράγγειλαν το τσιπάκι από Αθήνα 55 ευρώ και το βάλαμε μόνοι μας. Υπάρχουν και πιο φτηνά τσιπάκια από το XCuter 2.3 που χρησιμοποιήσαμε εμείς. Το καλό με αυτό είναι ότι έχει διακόπτη που το απενεργοποιεί και μπορείς να συνδεθείς στο Xbox Live, όταν φυσικά αυτό έρθει και στην Ελλάδα.. (θέλει αποκλείστηκα adsl συνδέσεις). Επίσης το XCuter θέλει μόνο 9 κολλήσεις πάνω στο motherboard που είναι και σχετικά εύκολες. Άλλα τσιπ θέλουν έως και 25, από ότι έχω δει...

Η αίσθηση που έχω γενικά από ότι video κι αν παίξω στο Χbox σε σχέση με το PC μου, είναι πολύ καλύτερη (σημειωτέων το PC μου το συνδέω με SVideo με την τηλεόραση). Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δεν ξέρω να σου πω. Πάντως το Xbox έχει πολύ καλή απόδοση των χρωμάτων χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση. Η εικόνα δείχνει πιο φυσική, φωτεινή με σωστό contrast, ενώ έχει πολύ ομαλή κίνηση. Το βασικό επίσης είναι ότι ο υπολογιστής μπορεί να αρχίσει ξαφνικά να διαβάζει τίποτα δίσκους και να κάνει σπασίματα το video, πράγμα φυσικά που δεν συμβαίνει με το xbox. Ακόμα κάτι που κάνει το Media Center είναι να αλλάζει την ανάλυση του σήματος προσαρμόζοντας την σε αυτή του video που παίζει, με αποτέλεσμα να έχει πολύ καλή απόδοση και σε video με μικρή ανάλυση. Προφανώς το όλο υποσύστημα γραφικών του Xbox (όπως και κάθε κονσόλας) είναι σχεδιασμένο για τηλεόραση και έτσι αποδίδει καλύτερα από το TV Out μιας σχετικά φτηνής κάρτας όπως της FX5200 που έχω εγώ.

cosmos
27-01-04, 13:27
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βρήκα και άνθρωπο για να αγοράσει το απλό Pioneer DVD player που έχω, οπότε ξεκινάει το project Xbox. Αρκεί βέβαια να λύσω το πρόβλημα με το DVD-ROM...

ΒΤW, και γω για το advanced SCART cable θα πάω από ότι φαίνεται :) Τώρα ειδικά που ελευθέρωσα την είσοδο της Philips για το RGB SCART ;)

shaq141a
29-01-04, 23:51
Αν γουστάρεις μπορείς και να αλλάξεις DVD-ROM αλλά θα υπάρχουν κάποια μικροπροβληματάκια όπως το πως θα ανοίγει το πορτάκι και άλλα τάτοια απλά.

cosmos
30-01-04, 09:01
mavlok, μπορείς μήπως να μου πεις ποια chips είναι συμβατά με το PS2Reality; Εγώ έχω κατασταλάξει στο xbox, αλλά ένας γνωστός μου με ατσιπάριστο PS2 ψήθηκε κατευθείαν στην ιδέα ότι μπορεί να παίζει τα mp3 και την divx συλλογή του... :) Από ότι καταλαβαίνω και το Messiah 2 και το DMS3 και όλα τα chip την κάνουν τη δουλειά. Απλά το DMS3 φαίνεται ότι σου δίνει την πρόσθετη δυνατότητα να έχεις το PS2Reality σε memory card μόνιμα.

shaq141a, αυτό τελικά θα γίνει. Τη δουλειά την έχει αναλάβει φιλαράκι, ο οποίος μου διαβεβαίωσε ότι παρά το αλλαγμένο DVD θα γίνει η δουλειά μας. Μπορεί αισθητικά να μη βγεί τέλειο, αλλά ποιος το κοιτάζει αυτό μπροστά στη δυνατότητα να παίζει CD-R.

sdikr, ειδικά αν δεν υπάρχει μεν αδερφός, αλλά υπάρχουν 2 πιτσιρίκια που δε θα συμπεριφερόνταν στο PC με το "γάντι"... ;)

dpetka2001
30-01-04, 20:17
Απλά το DMS3 φαίνεται ότι σου δίνει την πρόσθετη δυνατότητα να έχεις το PS2Reality σε memory card μόνιμα.
τι εννοεις με αυτο?? ειμαι κι εγω ενδιαφερομενος για PS2 και ειχα κατασταλλαξει στο Messiah..

cosmos
30-01-04, 22:11
dpetka2001, απλά από τα specs του DMS3 υπήρχε μία αναφορά για boot από mem-card εφαρμογών όπως το PS2Reality.

xp1988
30-01-04, 22:29
To Adcanced Scart Cable ειναι απαιραιτητο για να απολαυσεις ηχο Dolby Digiatal 5.1.

mavlok
31-01-04, 10:21
Δεν το εχω κοιταξει αυτο, γιατι τρωει αρκετο χωρο στη memcard.

Παντως με το messiah δεν ειχα το παραμικρο prob μεχρι τωρα ουτε σε cdr ουτε σε dvdr.

cosmos
12-05-04, 13:33
Ένα μικρό update για το τι εστί Xbox Media Center (xbmc), από review στο http://www.tomshardware.com/consumer/20040511/index.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.