PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα διαθεσιμότητας στην περιοχή Γιαννιτσών Θεσσαλονίκης



mcisgr
07-05-10, 10:16
Εδώ και ένα χρόνο έχω νοικιάσει ένα γραφείο στην περιοχή της Γιαννιτσών στη Θεσσαλονίκη. Μετέφερα την γραμμή μου (πάντα ΟΤΕ για επαγγελματικά) και αφού συνδέθηκε το τηλέφωνο περίμενα την ολοκλήρωση της μεταφοράς της υπηρεσίας aDSL. Ενώ είμαι σε αναμονή για ένα περίπου μήνα δέχομαι τηλεφώνημα από τον ΟΤΕ και με ενημερώνουν πως επειδή η περιοχή καλύπτεται από δίκτυο οπτικών ινών δεν έχουν διαθέσιμες πόρτες για DSL και θα πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα μέχρι να μπει mini DSLAM στην γειτονιά μου. Για να μην τα πολυλογώ περιμένω ένα χρόνο να βάλει ο ΟΤΕ DSLAM και σε όλη αυτή τη περίοδο προσπαθώ να δουλέψω με ADSM. Φυσικά δεν γίνετε λόγος για τους εναλλακτικούς. Όλοι ορκίζονται ότι διαθέτουν δικό τους δίκτυο και μπορούν να δώσουν γραμμή χωρίς ΟΤΕ κτλ, αλλά πάντα μετά από ένα 10 μέρες με ενημερώνουν πως αδυνατούν να με εξυπηρετήσουν.
Για όσους δεν είναι από Θεσσαλονίκη ή δεν γνωρίζουν η οδός Γιαννιτσών απέχει περίπου 1 Kml από το κέντρο της Θεσσαλονίκης (Βαρδάρης).
Αν κάποιος έχει γνώση με ποιόν τρόπο μπορώ να πιέσω των ΟΤΕ ώστε να βάλει επιτέλους το DSLAM στην γειτονία μου ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Η απάντηση του «ευγενικότατου» τεχνικού διευθυντή του καταστήματος Πλατείας Ελευθερίας ήταν «Έχουμε όντος πολλές αναμονές στην γειτονιά σας και ζητήσαμε DSLAM, αλλά ξέρετε πόσο κοστίζει; Εμείς τα βάζουμε και εσείς πάτε στους εναλλακτικούς.»

@ ADSLgr.com All rights reserved.