PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπή σύνδεσης χωρίς γραπτή συμφωνία για double-play



aeolist
07-05-10, 13:22
καλησπέρα παιδιά.

ένας φίλος αντιμετωπίζει πρόβλημα και ρωτάω εκ μέρους του.

Έχει internet στην forthnet και τηλέφωνο ΟΤΕ.
Τον πήραν πριν δύο βδομάδες για να αλλάξει σε internet + τηλέφωνο forthnet (double play). Συμφώνησε και κανόνισαν ραντεβού στον χώρο του. Το ραντεβού δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ γιατί ο φίλος μου έλειπε και δεν ακολούθησε κάποια άλλη συννενόηση



Πριν από 4 μέρες το internet έπεσε και δεν ξανάρθε. Αρχικά, έψαχε για τεχνικό πρόβλημα, κάλεσε στη forthnet και ρωτήσε αν μας είχε κόπει το internet λόγω πχ κάποιου ανεξόφλητου λογαριασμού αλλά η απάντηση τους ήταν αρνητική.
Μη μπορώντας να λύσει το πρόβλημα, έφτασε να κανονίσει ραντεβού με τεχνικό.


Όμως σήμερα το πρωί του ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι «η διακοπή της υπηρεσίας πραγματοποιήθηκε». Τηλέφωνο στην forthnet και μαθαίνει ότι έχει γίνει διακοπή της υπηρεσίας για να αναλάβει τη σύνδεση κάποιος νέος πάροχος τον οποίο δεν μπορούν να δουν. Εξηγεί ότι δεν έχει κάνει καμία τέτοια αίτηση διακοπής υπηρεσιών, και του απαντάνε ότι «το κάναμε και δεν το θυμόμαστε». Επίσης ρωτώντας αν τώρα είμαστε ελεύθεροι να πάμε σε άλλη εταιρεία μας είπαν πως εφόσον δεν έχουμε υπογράψει κάτι μπορούμε ουσιαστικά να κάνουμε ό,τι θέλουμε.


Εικάζουμε ότι ο αρχικός πωλητής σίγουρος από την εξέλιξη των συνομιλιών επισπεύδει τις διαδικασίες κάνοντας κάποια αίτηση διακοπής για το Internet «εσωτερικά» στη forthnet, ώστε να ενεργοποιηθεί το νέο πακέτο με την υπογραφή των εγγράφων για το «double play». Όταν όμως το ραντεβού δε γίνεται, εκείνος δεν ακυρώνει αυτή την αίτηση διακοπής. Δυστυχώς δεν κράτησε τα στοιχεία του πωλητή.



Στις απορίες του φίλου:



Μπορεί ένας πωλητής να κάνει αίτηση ακύρωσης υπηρεσιών μόνον έπειτα από τηλέφωνο με τον πελάτη, χωρίς δηλαδή ΚΑΜΙΑ υπογραφή?
Μπορεί ο πωλητής αυτός να έχει κάνει αντίστοιχη αίτηση ακύρωσης στον ΟΤΕ και αύριο να μην έχουμε ούτε τηλέφωνο? Φαντάζομαι ότι εάν μπορεί να κάνει κάτι εσωτερικά στη forthnet για το internet, χωρίς υπογραφή για το internet όταν είναι να πέσει σε άλλη εταιρεία θα χρειάζονται υπογεγραμμένα χαρτιά..;
Δεν μπορεί η forthnet να δει ότι ο «νέος πάροχος» είναι η ίδια η forthnet? Γενικά πώς δουλεύει αυτό το σύστημα? Γιατί να εμφανίζεται ως νέος πάροχος?
Με δεδομένο ότι δεν έχει υπογράψει κάτι, πόσο πραγματικά ελεύθερος είναι απο τη forthnet; Μπορεί δηλαδή να βάλει internet στην otenet και να έρχονται λογαριασμοί forthnet ή να ανακαλύψουν στη forthnet ότι έχει γίνει λάθος και να έχει κάποια ευθύνη ότι αλλάξε εταιρεία χωρίς να υπογράψουμε κάποια διακοπή από αυτούς?
Κάποια συμβουλή γενικότερη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

giorgos_marko
07-05-10, 15:41
Φιλε μου πολύ καλησπέρα καταρχήν.Οπως μας αναφερεις εχεις τηλ απο οτε και internet απο forthnet. Κατά την άποψη μου 2 ειναι τα πιθανότερα σενάρια.Καταρχήν να γινεί διακοπή υπάρχουν 2 τρόποι η με φόρμα διακοπής που δε εχεις κάνει η με αίτημα απο άλλο πάροχο η εχεις γίνει κάποια αλλαγή πανω στο τηλ για πχ αλλαγή τυπου γραμμής απο pstn isdn η αλλγή στοιχείων τιμολογισης.Στην ουσία δε κανεις νέα αίτηση αλλα αίτηση μετατροπής του internet σε 2 play.Τώρα δυστυχώς δε θα έχεις internet μεχρι να ενεργοποιηθεί το 2play h an δε το εχεις υπογράψει πας σε οποιον παροχο θες

chosen0ne
07-05-10, 15:56
Μην πάρεις τις απαντήσεις ως απόλυτα σωστές, δεν έχω γνώσεις εκ των έσω...... απλά πάρε σαν εκδοχή ότι έτσι θα είναι. :p

1) Το πιθανότερο είναι να έστειλε μόνος του αίτηση ακύρωσης σαν υπάλληλος της forthnet και σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται (απαραίτητα) υπογραφή σου, γιατί υποτίθεται ότι είσαι στο κατάστημα και το κάνεις επιτόπου........ αν και το πιθανότερο είναι να υπέγραψε ο ίδιος, γνωρίζοντας ότι έτσι κι αλλιώς θα το έκοβες.

2) Ακύρωση στον ΟΤΕ ΔΕΝ γίνεται απο άλλο πάροχο. Μπορείς απλά να κάνεις αίτηση ενυπόγραφη κι απλά να κάνουν φορητότητα στο δίκτυο τους Οπότε αν γινόταν αυτό, πολύ απλά τώρα θα βρισκόσουν με double play forthnet...... :whistle: Διακοπή της γραμμής γίνεται ΜΟΝΟ στα καταστήματα ΟΤΕ και με καμία άλλη διαδικασία.

3) Όταν η γραμμή σου είναι σε άλλο πάροχο και θέλεις να την πάρει ο 2ος (forthnet) τότε αναγκαστηκά ακυρώνεται οποιοδήποτε συμβόλαιο έχεις με τον 2ο πάροχο (μόνο internet στην περίπτωση σου) και κάνεις νέο συμβόλαιο για να αποσταλεί και αίτημα φορητότητας στον ΟΤΕ. Αν έχεις τηλέφωνο στην forthnet και θέλεις να το κάνεις doubleplay γίνεται ΚΑΙ τηλεφωνικά.

4) Θα σου απαντήσω εμέσως..... εγώ είχα OTE με tellas adsl κι όταν το έκανα double play OTE, η τελλάς συνέχισε να στέλνει λογαριασμούς, γιατί μου είπαν πως έβλεπαν την σύνδεση μου ακόμα ενεργή..... :scared::wall: Πολύ απλά το αίτημα που τους έστειλε ο ΟΤΕ δεν το έλαβαν υπόψην και ήθελαν ενυπογραφη ακύρωση συνδρομής απο εμένα.

5) Είπα τόσα πολλά που κουράστηκα...... :lol::oops:

sdikr
07-05-10, 16:00
1. Ναι μπορεί, δεν χρειάζεται να έχει την υπογραφή για να ξεκινήσει η διαδικασία, θα πρέπει όμως να έχει την υπογραφή αν κάποια στιγμή χρειαστεί, (πχ στην περίπτωση τώρα που ψάχνεις τι έγινε και πώς).
2. Ναι δυστυχώς μπορεί, και μάλλον το έχει κάνει
3. Νομίζω πως όχι δεν μπορούν να το δούνε μέσω του wcrm, αλλά θα μπορούσαν να το δούνε αν υπάρχει αίτηση για τον αριθμό σου, γιατί δεν δοκιμάζεις το status της forthnet
4. Ελεύθερος είσαι, αλλά θα σου πάρει χρόνο μέχρι να βρεις ακρή
5. τσέκαρε το status στην σελίδα της forthnet, δυστυχώς θα μείνεις χωρίς internet μέχρι να γίνει ενεργοποίηση, ακόμα μέχρι να γίνει δεν θα μπορέσεις να κάνεις άλλη αίτηση γιατί θα την πετάει το σύστημα

billstamaniac
08-05-10, 10:57
χωρις να εχει υπογραψει αιτηση δεν μπορει να γινει η διακοπη
η εχει κανει αιτηση καπου αλλου ή εχει κανει καποια αλλαγη στον ΟΤΕ

giorgos_marko
10-05-10, 00:20
Γνωριζωντας λιγα παραπανω πραγματα εκ των εσω εχουμε και λεμε
1 οχι δε μπορει να γίνει αίτηση διακοπής χωρις υπογαφή σου και πολύ περρισοτερο χωρις ταυτοτητα σου αλλωστε ειπαμε οτι ειχες ηδη Internet ΔΕ Χριαζεται διακοπή και νεα αίτηση.Αιτηση μετατροπής υπηρεσίας κανεις
2 Ισχυει το ιδιο για να κοπεί το τηλέφωνο και να μπεις εξολοκληρου σε 2play κανονικά το κάνει η forthnet ΕΦΟΣΟΝ ομως εχει απο μερία σου της αίτηση υπογεγραμενη κατι που δε εχει οποτε ισχυει οτι αναφέρει και ο φίλος chosen0ne
3. Σε καμια περίπτωση και υπο κανονικές συνθήκες δε πρέπει να κοπεί το internet για να σταλει νεο αίτημα σε οτε απο την στιγμη που ο μισος βρόγχος ειναι σε fortthnet με την σωστή διαδικασία που ειναι η υπογραφη αίτησης μετατροπής υπηρεσίας εξουσιοδοτείς την forthnet να παρει ολον τον βρόγχο
4 Σε μια τηλ γραμμή δε μπορουν να υπάρχουν 2 llu εχει παρατηρηθεί ομως το φαινόμενο να εχεις αλλάξει πάροχο και να μην εχει προλαβεί να ενημερωθεί το λογιστικο σύστημα και λανθασμένα περνεις 2 λογαριασμούς
5 Επισκέψου ενα καταστημα forthnet για προσωπικη επαφή

sdikr
10-05-10, 23:35
Γνωριζωντας λιγα παραπανω πραγματα εκ των εσω εχουμε και λεμε
1 οχι δε μπορει να γίνει αίτηση διακοπής χωρις υπογαφή σου και πολύ περρισοτερο χωρις ταυτοτητα σου αλλωστε ειπαμε οτι ειχες ηδη Internet ΔΕ Χριαζεται διακοπή και νεα αίτηση.Αιτηση μετατροπής υπηρεσίας κανεις
2 Ισχυει το ιδιο για να κοπεί το τηλέφωνο και να μπεις εξολοκληρου σε 2play κανονικά το κάνει η forthnet ΕΦΟΣΟΝ ομως εχει απο μερία σου της αίτηση υπογεγραμενη κατι που δε εχει οποτε ισχυει οτι αναφέρει και ο φίλος chosen0ne
3. Σε καμια περίπτωση και υπο κανονικές συνθήκες δε πρέπει να κοπεί το internet για να σταλει νεο αίτημα σε οτε απο την στιγμη που ο μισος βρόγχος ειναι σε fortthnet με την σωστή διαδικασία που ειναι η υπογραφη αίτησης μετατροπής υπηρεσίας εξουσιοδοτείς την forthnet να παρει ολον τον βρόγχο
4 Σε μια τηλ γραμμή δε μπορουν να υπάρχουν 2 llu εχει παρατηρηθεί ομως το φαινόμενο να εχεις αλλάξει πάροχο και να μην εχει προλαβεί να ενημερωθεί το λογιστικο σύστημα και λανθασμένα περνεις 2 λογαριασμούς
5 Επισκέψου ενα καταστημα forthnet για προσωπικη επαφή


Αφού γνωρίζεις, ξέρεις οτι ο πάροχος μπορεί να ζητήσει την διακοπή ή και εγώ δεν ξέρω τι, ΧΩΡΙΣ να δείξει υπογραφή; απλά αν του ζητηθεί θα πρέπει να το έχει;

Είναι στο RUO

@ ADSLgr.com All rights reserved.