PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με λογαριασμό Tellas........



ermis333
26-01-04, 14:33
Μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός Τελλάς και είχε τα εξείς ΄λάθη......για τα οποία βέβαια ενημέρωσα το 13800...


1.Αφού είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας + ADSL έπρεπε να είχα 1 ώρα δωρεάν υπεραστικά κάθε δίμηνο...έλα μου ντε που δεν υπήρχαν...αντι για 1 ώρα υπεραστικά μου έδωσαν 2 ώρες αστικά!!! (αυτό το έδινε με την ISDN συνδρομή που είχα πριν βάλω το ADSL).


2. Η χρέωση ADSL ήταν για 4 ΜΗΝΕΣ!!!!!!!!!!

Από 1/11/03-29/02/04....

Το γεγονός ότι πληρώνεις τους 2 μήνες προκαταβολικά το ήξερα (το κάνουν όλοι ανεξαιρέτως) και το αναφέρει και το συμβόλαιο.... αλλά γιατί το καθυστέρησαν τόσο ώστε να χρειαστεί να πληρώσω 4 μήνες;;;

Είχα αορίστου χρόνου ISDN Tellas για 8 μήνες και ποτέ δεν μου είχε έρθει να πληρώσω πάνω από 2 μήνες(εκτός από την πρώτη φορά)!!! Τους ρώτησα και γι αυτό στο 13800....

Επίσης τους είπα ότι αν στις 1/2 ρίξετε τις τιμές εγώ γιατί να τον έχω προπληρώσει τον Φλεβάρη με τις παλιές τιμές;;; Εδώ μου είπε ότι αν υπάρξει πτώση στις τιμές θα αφαιρεθούν στο νέο λογαριασμό....


Τώρα τι κατέβασα με το πονηρό μυαλό μου.....αφού λοιπόν θα μας τα πάρει που θα μας τα πάρει από τώρα για τον Φλεβάρη...ποιος ο λόγος να ρίξουν τις τιμές στις 1/2;;;;

Απάντηση κανένας...οπότε λέω εγώ ο συνομωσιολόγος μήπως κάνουν την έκπτωση την 1 Μαρτίου;;;;

Τέλος πάντων τώρα περιμένω τηλέφωνο από το τμήμα λογαριασμών...θα σας ενημερώσω για το τι θα μου πουν....Αν και πιστεύω ότι αυτό με τους 4 μήνες μάλλον θα ισχύει μόνο για την πρώτη φορά...αν και όταν είχα βάλει ISDN την πρώτη φορά μου είχε έρθει για 3 μήνες....Αυτό περίμενα και τώρα....

Lord_British
26-01-04, 15:27
Σε ολους 4 μηνες χρεωνουν στον δευτερο λογαριασμο Ερμη(ετσι μου ειπαν).Ο πρωτος εκδιδεται με το που τελειωνει ο τρεχον μηνας στον οποιο εγγραφεσαι και ο επομενος(και ο καθε επομενος) ανα διμηνο.Βεβαια το ζητημα που προκυπτει οπως ειδες και εσυ ειναι οτι στον δευτερο λογαριασμο καλεισαι να πληρωσεις 4 μηνες,δηλαδη καπου στα 160 ευρω. Απο τον τριτο λογαριασμο και μετα απλα θα (προ)πληρωνεις τους επομενους 2 μηνες.

Βεβαια σε αυτο το σημειο κατηγορω ευθειως της Tellas γιατι πριν απο καποιο χρονικο διαστημα μου ειχαν πει οτι δεν θα ισχυσει η προπληρωμη κατι που βεβαια αποδειχτηκε ψευδες.Το συμβολαιο δεχτηκα και το υπεγραψα γνωριζοντας για την προπληρωμη απλα με ενοχλει η ασυνεπεια σε οσα λενε και υποστηριζουν κατα καιρους.

Εγω προσωπικα θα τους περιμενω μεχρι τις 15 φεβρουαριου και αν δεν κανουν πολυ γενναιες μειωσεις τιμων,θα γυρισω στη Forthnet και οι λογοι ειναι οι εξης: (τους ειχα αναφερει και σε αλλο θεμα αλλα εδω ταιριαζουν περισσοτερο)

1.Δεν παρεχουν backup συνδεση.Το να αγοραζω netκαρτες καθε φορα που πηγαινω στο εξωχικο μου ειναι κουραστικο και με επιβαρυνει και οικονομικα.

2.Ειναι απαραδεκτο να στελνουν αυτα τα "απειλητικα" mail σε συνδρομητες τους.Ευτυχως καμια αλλη εταιρια δε την εχει ακολουθησει και απο οσο ξερω ουτε προκεται. (πολυ πολυ σημαντικος λογος για μενα)

3.Επειδη με πηραν αρκετες φορες απο τη Forthnet αυτο το διαστημα για να μου προσφερουν demo(και μαλιστα 7 ημερων) διαπιστωσα συγκρινοντας εκτενως τις 2 συνδεσεις οτι η Forthnet ηταν πιο σταθερη σε ολη τη διαρκεια της μερας και οτι ειχε ελαφρως καλυτερα pings.Οσον αφορα το διεθνες BW εχω να πω το εξης μιας και κατα την αποψη μου ακουγονται πολλες ανακριβειες το τελευταιο διαστημα.H Forthnet(για αυτη ξερω) εχει υπογραψει συνεργασια με τη Mednautilus η οποια εχει ενα απο τα καλυτερα δικτυα οπτικων ινων σε ολη τη Μεσογειο-Ευρωπη.Εαν αυριο χρειαστει πειρρισοτερο BW (και μιλαω για Gbps) μπορει να το εχει την ιδια στιγμη.Το οτι δεν εχει αναβαθμισει περαιτερω το δικτυο της σημαινει οτι ακομα δε χρειαζεται

4.Ημουν συναισθηματικα συνδεδεμενος με τη Forthnet(συνδρομητης τους απο το 1996) και τους αφησα με βαρια καρδια μονο και μονο για τη σημαντικη διαφορα τιμης.Θα τους προτιμισω και παλι αν η νεες τιμες της Tellas ειναι στα ιδια επιπεδα με τη Forthnet και οχι αισθητα χαμηλοτερα

guru
26-01-04, 21:30
Ο πρωτος εκδιδεται με το που τελειωνει ο τρεχων μηνας στον οποιο εγγραφεσαι και ο επομενος (και ο καθε επομενος) ανα διμηνο. Βεβαια το ζητημα που προκυπτει οπως ειδες και εσυ ειναι οτι στον δευτερο λογαριασμο καλεισαι να πληρωσεις 4 μηνες,δηλαδη καπου στα 160 ευρω. Απο τον τριτο λογαριασμο και μετα απλα θα (προ)πληρωνεις τους επομενους 2 μηνες.
[...]
Εγω προσωπικα θα τους περιμενω μεχρι τις 15 φεβρουαριου και αν δεν κανουν πολυ γενναιες μειωσεις τιμων,θα γυρισω στη Forthnet [...]

Εγώ έχω ADSL από Tellas περίπου 1,5 μήνα και δεν μου ήρθε ακόμα λογαριασμός. Μήπως παίζει ρόλο ότι το συμβόλαιο το έστειλα λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά;

Ελπίζω να γίνει σύντομα η μείωση, αλλιώς σε ακολουθώ στη Forthnet (είναι η μόνη από τις «μεγάλες» που δεν είχα δοκιμάσει με PSTN/ISDN)

PALADIN
26-01-04, 21:46
καί εγώ θα την κάνω από την Τελλάς γιατί έχει κουτοπόνηρη καί δημοσιοϋπαληλική νοοτροπία.

καί εγώ για φορθνετ σκέφτομαι.

xakasou
26-01-04, 23:02
ερμης ειχα κι εγω το ιδιο με το λογαριασμό μου και πήρα να ρωτήσω.
έπεσα σε ενα τυπο που ηταν αρκετά ομιλητικός και μου είπε οτι κανονικά, όπως λέει και το συμβόλαιο, ισχύει προπληρωμή 2 μηνών. επειδή όμως έκαναν κάποιο λάθος στην αρχή, αυτό δε γινόταν. το διόρθωσαν τώρα, κι ετσι προεκευψαν οι 4 μηνες., στο εξης θα πληρωνουμε μονο τους 2 μηνες.
ρωτησα και για το αλλο με τα δωρεαν τηλεφωνηματα (αν και δεν ειμαι συνδρομητης σταθερης τηλεφωνίας) και μου ειπαν οτι πρεπει να διαλεξεις αν θες δωρεαν αστικά η δωρεάν υπεραστικά, δε μπορει να τα εχεις και τα δυό! (λογικό, τουλαχιστον εχεις επιλογή). καλή φάση πάντως εγω δε το ηξερα και σκεφτομαι να γραφτώ.
γενικά ενω πήρα με αγριες διαθεσεις να τα χωσω, μου βγηκε ...θετικό.

α, και το πιο σπουδαιο: με το λέγε-λέγε, μου ειπε οτι θα γίνου μειώσεις γυρω στις 15 Φεβρουαρίου, αλλά δε μου είπε πόσο ακριβώς΄. πάντως θα πάει κάτω από 30 ευρώ (χεχε!) και κυριως θα ισχυουν αυτοματα για τους παλιους συνδρομητές (τα καλά των συνδρομών αορίστου χρόνου).
Φυσικά μπορεί να το είπε για να με καλμάρει απλά, οπότε ο καθένας αξιολογεί την πληροφορία αυτή όπως νομίζει. ετσι κι αλλιώς όλοι συμφωνούν οτι ειναι αδυνατο να μεινει στα 34 ευρω η τελλας. το ερωτημα ειναι ποτε και πόσο θα πέσει.

Πόσο χαίρομαι που αλλάζω την 'υπογραφή' μου συχνά τελευταία! Πριν 3 εβδομάδες η τελλάς είχε 34 και ηταν η δεύτερη φθηνότερη. σήμερα η οτενέτ ειναι ακριβότερη με 34,90!!! κι έπεται συνέχεια....

guru
27-01-04, 00:47
[...] με το λέγε-λέγε, μου ειπε οτι θα γίνου μειώσεις γυρω στις 15 Φεβρουαρίου, αλλά δε μου είπε πόσο ακριβώς΄. πάντως θα πάει κάτω από 30 ευρώ (χεχε!) και κυριως θα ισχυουν αυτοματα για τους παλιους συνδρομητές (τα καλά των συνδρομών αορίστου χρόνου).
Θα πάρω κι εγώ τηλέφωνο για να νιώσουν και μια πίεση και να δω τι θα μου πουν. Αν ισχύει πράγματι σημαντική μείωση -- και σύντομα --, ώστε η τιμή να είναι κοντά σε αυτή της Forthnet, ίσως και να μείνω.

Πάντως μείωση στα 29 € δε μου φτάνει! Όπως η Tellas άνοιξε το δρόμο ρίχνοντας σημαντικά τις τιμές της ADSL, έτσι τώρα που έμεινε τελευταία (εκτός Vivodi, Sparknet) να κάνει την κίνησή της, περιμένω αυτή να είναι και πάλι εντυπωσιακή.

Πόσο χαίρομαι που αλλάζω την 'υπογραφή' μου συχνά τελευταία! Πριν 3 εβδομάδες η τελλάς είχε 34 και ηταν η δεύτερη φθηνότερη. σήμερα η οτενέτ ειναι ακριβότερη με 34,90!!! κι έπεται συνέχεια....
Αυτό είναι το ευχάριστο (βέβαια έχουμε πληρώσει ήδη αρκετά).

avatarious
29-01-04, 17:47
παιδιά αν είναι ποτε δυνατόν μου ήρθε ο λογαριασμός σήμερα και λήγει αύριο... αντε με τις υγείες μας

CptBill
29-01-04, 18:03
Αμα αποφασίσουμε να διακόψουμε τη σύνδεση, αυτούς τους δύο μήνες που προπληρώσαμε μας τους επιστρέφουν ή παίρνουμε τα @@ τους;

psyxakias
29-01-04, 18:03
ermis333,
Εσύ δεν ήσουν που μου έλεγες τις προάλλες ότι η TELLAS αν και αναφέρει στη σύμβαση για προπλήρωση, τελικά δεν την κάνει και ποτέ δεν την εφάρμοσε; ή κάνω λάθος; αν κάνω λάθος, πάω πασο.

--------------------

Γενικότερα τώρα, η άποψή μου είναι ότι οι καιροί αλλάζουν!

Χτες ήταν η TELLAS η φτηνότερη 384 και όλοι την υποστήριζαν, τώρα είναι η FORTHnet.. αύριο θα είναι άλλη...

Όπως και στη φτηνότερη απεριορίστου (χωρίς ογκο-χρονοχρεωση) μέχρι προσφάτως ήταν η ACN στην 256 kbps, ενώ τώρα κυριαρχεί η HOL στα 128 kbps.

Αναρωτιέμαι πότε και αν θα καταλήξουμε σε έναν ISP που θα είμαστε σίγουροι ότι πραγματικά αξίζει και θα παραμείνει με χαμηλές τιμές και υψηλές ταχύτητες... γιατί ακόμα πιστεύω είμαστε στην αρχή και ΔΕΝ έχουν κριθεί τα πράγματα, ούτε από ταχύτητες (οι οποίες μπορεί να αλλάξουν) ούτε από τιμές (οι οποίες μπορεί επίσης να αλλάξουν).

Εγώ αυτό που ελπίζω τώρα είναι μια μείωση από TELLAS/VIVODI στις συνδέσεις και ΦΥΣΙΚΑ από τον ΟΤΕ για τις γραμμές, γιατί η μείωση 8% που έγινε από τον ΟΤΕ τον Δεκέμβριο με παράλληλη αύξηση του PSTN/ISDN παγίου ΔΕΝ με κάλυψε!!

Ευχαριστώ.

PALADIN
29-01-04, 18:15
Αμα αποφασίσουμε να διακόψουμε τη σύνδεση, αυτούς τους δύο μήνες που προπληρώσαμε μας τους επιστρέφουν ή παίρνουμε τα @@ τους;

λένε ότι στέλνουν επιταγή με το ποσό που αντιστοιχεί στον χρόνο από την στιγμή που πήρανε το ΦΑΞ μέχρι την ημερομηνία που προπλήρωσες καί πάς στη τράπεζα καί τα εισπράτεις.

Γενικώς τα έχουν λίγο χαμένα καί δεν ξέρω μήπως αυτό σημαίνει κάτι πιό σοβαρό.
Ισως οι φορθνετ τους έπιασε στον ύπνο,
ίσως δεν περίμεναν να ρίξει η φόρθνετ τις τιμές τόσο χαμηλά (περίπου στα 2/3 της τιμής της Τελλάς).
Ισως η Τελλάς να μην μπορεί να ακολουθήσει.

marios
30-01-04, 13:30
dsl_ole απο τη στιγμη που πηρανε το φαξ;Γιατι κατι μου ειπανε οτι μεσα στον ενα μηνα που κανει να κοπει(ενα μηνα ΑΚΡΙΒΩΣ σε εμενα προσωπικα θα παρει οπως μου ειπανε) τα πληρωνεις και φουντωσα.....

PALADIN
30-01-04, 15:18
dsl_ole απο τη στιγμη που πηρανε το φαξ;Γιατι κατι μου ειπανε οτι μεσα στον ενα μηνα που κανει να κοπει(ενα μηνα ΑΚΡΙΒΩΣ σε εμενα προσωπικα θα παρει οπως μου ειπανε) τα πληρωνεις και φουντωσα.....

λοιπόν,

Αν πάρει ακριβώς 30 ημέρες τότε δεν έχεις πρόβλημα.
3-4 ημέρες πριν κοπεί κάνεις μία σύνδεση μέ άλλον provider καί είσαι ωραίος. Αντε διπλο-πλήρωσες 3-4 ημέρες, δεν τρέχει καί τίποτα. Ετσι δεν κάναμε καί με τα DIAL UP όταν αλλάζαμε provider;

Τον Δεκέμβριο είχα ρωτήσει για να καταργήσω την συνδρομη μου με την Τελλάς. Τότε μου είχανε πεί ότι ή οριστική διακοπή γίνεται μέσα σε ένα μήνα απο την ημέρα που θα πάρουν το ΦΑΞ.
Δηλαδή μπορεί να γίνει μετά από 5, 10, 15 20. 30 ημέρες.
Δεν μου δώσανε συγκεκριμένη απάντηση.
Οταν τους είπα ότι εγώ πρέπει να ξέρω ακριβώς πότε θα γίνει η διακοπή, γιατί πρέπει να ενργοποιήσω την καινούργια σύνδεσή μου με τον άλλον Provider μου είπανε ότι θα γίνει ακριβώς μετά από 30 Ημέρες.
Εδώ είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Πρίν απο λίγες ημέρες πήρε ένας φίλος μου καί του είπανε ότι η διακοπή θα γίνει την επόμενη που θα πάρουνε το ΦΑΞ καί θα γίνει επιστροφή χρημάτων με επιταγή για το χρονικό διάστημα που δεν χρησιμοποιήθηκε.

ΑΛΛΑ δεν θα πρέπει να ξαναμπείς στον λογαριασμό της ΤΕΛΛΑΣ από την στιγμή που έστειλες το ΦΑΞ.
Αν μπείς τότε θα σε χρεώσουνε μέχρι εκείνη την ημέρα.

Τώρα καί εγώ δέν ξέρω πιό από τα δύο θα επικρατήσει στην πράξη.
Γεγονός είναι ότι η Τελλάς στον θέμα αυτό είναι εντελώς απαράδεκτη.
Σου δίνει την εντύπωση ότι ότι καί να γίνει στο τέλος έτσι για να στην σπάσει επειδη φεύγεις θα σου φάει κανα δυό ευρώ ή θα σου κόψει την σύνδεση νωρίτερα καί θα σε αφήσει χωρς σύνδεση για 1-2 ημέρες μέχρι να ενεργοποιήσεις την νέα σου σύνδεση.

dpetka2001
30-01-04, 19:54
ρε παιδια δεν μπορει να δει κανεις απο το E-Care αν εχει προσβαση η οχι?? λογικα δε θα ενημερωθει και εκει αν εχει διακοπει η συνδεση?? θα λεει δηλαδη (φανταζομαι) service not activated..

ermis333
30-01-04, 20:38
Εγώ ξέρω πως όταν διέκοψα την ISDN μου από όταν τους έστειλα το Φάξ μεσολάβησαν 48 ώρες ώσπου να μου κοπεί η σύνδεση(βέβαια τους έλεγα ότι επιθυμώ την διακοπή της ISDN για να μπω με ADSL οπότε γι αυτό βιάστηκαν :wink: )...

Μετά δεν μπορούσα να μπω με τον κωδικό μου μέσω ISDN....και στο e-care ακόμα και τώρα μου λέει τα εξής.....




TellasWeb Stay On
Dial-up
Dial-up service Service has been terminated ?

--------------------------------------------------------------------------------

E-mail
Mailbox account Service has been terminated ?
Web space
Web space with FTP access Service has been terminated ?
Web-2-SMS
Your Web-to-SMS service Service has been terminated ?

Επίσης μου αφαίρεσαν στον επόμενο λογαριασμό την αξία των 20 ημερών που είχα προπληρώσει σε προηγούμενο λογαριασμό για την ISDN...


Παιδιά μην τρελένεστε οι όροι του συμβολαίου το αναφέρουν ξεκάθαρα αυτό (να τους εδοποιείτε ένα μήνα πριν λέει)...και δεν υπάρχει περίπτωση να ΄μη σας γυρίσουν τα λεφτά...από τη στιγμή που σας διακοπεί η συνδρομή.

PALADIN
30-01-04, 20:42
η τηλεφωνητρια στην τελλάς είπε ότι ο ένας μήνας πρίν δεν ισχύει.

Μόλις πάρουν το ΦΑΞ μετα από 2-3 ημέρες θα το κόψουν καί αν υπάρχει πιστωτικό θα μας το επιστρέψουν.

ermis333
31-01-04, 03:09
η τηλεφωνητρια στην τελλάς είπε ότι ο ένας μήνας πρίν δεν ισχύει.

Μόλις πάρουν το ΦΑΞ μετα από 2-3 ημέρες θα το κόψουν καί αν υπάρχει πιστωτικό θα μας το επιστρέψουν.

Όπως ανέφερα και ποιο πάνω και σε εμένα σε 48 ώρες μου την διακόψαν. Το ξέρω από πρώτο χέρι ότι στην πράξη δεν ισχύει..

marios
31-01-04, 06:25
Εγω ρε παιδια εκανα αιτηση 16/1 και μου ειπαν εχει προωθηθει να κοπει στις 15/2.


ΑΛΛΑ δεν θα πρέπει να ξαναμπείς στον λογαριασμό της ΤΕΛΛΑΣ από την στιγμή που έστειλες το ΦΑΞ.
Αν μπείς τότε θα σε χρεώσουνε μέχρι εκείνη την ημέρα.

Αυτο ελπιζω να μην ισχυει,αλλιως μιλαμε για τρελη γυφτια.Μα δεν καταλαβαινω αυτη τη νοοτροπια.Αφου γουσταρει ο πελατης να κοπει πρεπει να κοπει.Δηλαδη τι!οτι προλαβουμε να φαμε πριν φυγει ο αλλος.Τι ειναι,ψιλικατζηδες; :twisted: :evil:
Ετσι χανουν πελατες ομως...... :x

PALADIN
31-01-04, 10:29
η τηλεφωνητρια στην τελλάς είπε ότι ο ένας μήνας πρίν δεν ισχύει.

Μόλις πάρουν το ΦΑΞ μετα από 2-3 ημέρες θα το κόψουν καί αν υπάρχει πιστωτικό θα μας το επιστρέψουν.

Όπως ανέφερα και ποιο πάνω και σε εμένα σε 48 ώρες μου την διακόψαν. Το ξέρω από πρώτο χέρι ότι στην πράξη δεν ισχύει..

Το customer service της Τελλάς λέει εντελώς διαφορετικά πράγματα απο ότι λες εσύ.

Η διακοπή γίνεται εντός 30 ημερών καί γίνεται καί επιστροφή χρημάτων.
επίσης ο πελάτης μπορεί να ορίσει συγκεκριμένη ημέρα που επιθυμή να γίνει η διακοπή της σύνδεσης, οπότε μπορεί να κανονίσει πότε θα αρχήσει η νεα σύνδεση με τον άλλον provider.

Οταν λές δεν ισχύουν στην πράξη τι εννοείς;
τι δεν ισχύει στην πράξη;
πρέπει να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένος..

ermis333
31-01-04, 12:21
dsl_ole, αυτό που ανέφερα ήταν η προσωπική μου εμπειρία (γι αυτό λέω από πρώτο χέρι) ...μπορεί εγώ να ήμουν τυχερός και να με κόψαν αμέσως.....ενώ σε άλλους μπορεί να κάνουν 10 χρόνια....


Και σε εσένα πάνω κάτω αυτό είπαν


dsl_ole έγραψε:
η τηλεφωνητρια στην τελλάς είπε ότι ο ένας μήνας πρίν δεν ισχύει.

Μόλις πάρουν το ΦΑΞ μετα από 2-3 ημέρες θα το κόψουν καί αν υπάρχει πιστωτικό θα μας το επιστρέψουν.

kadronarxis
31-01-04, 12:31
στο ψιλικατζήδες του ermi απαντάω ότι μπορείς να τους αποκαλέσεις και
τσιρικιτζήδες....όπως λέμε τσιρικιτζής,λαμόγιο και τέτοια!


ΥΓ: έλιωσα στα γέλια...δε μπορώ, φεύγω :mrgreen:

PALADIN
31-01-04, 13:32
Ερμή,

νομίζω ότι είσαι λίγο τρομοκρατημένος.

Ας αφήσουμε τις υπερβολές.
Ούτε τυχερός ήσουνα, ούτε η Τελλάς είναι κανένας μπαμπούλας.
Η Τελλάς λειτούργησε σωστά, σου έκοψε το ISDN καί σου έβαλε ADSL.

Τώρα αυτά που λές ότι σε άλλους θα κάνει 10 χρόνια (μάλλον σχήμα λόγου) ή ότι θα σε χρεώσουνε 1 μήνα υποχρεωτικά επι πλέον είναι λίγο υπερβολικά.

Η Τελλάς το δηλώνει καθαρά οτι μπορείς ακόμα καί να δηλώσεις συγκεκριμένη ημερομηνία για την διακοπή.
Τώρα αν δεν τηρήσουν τις δεσμεύσεις τους καί σου ζητήσουν 1 μήνα παραπάνω τότε σε χάνουνε απο πελάτη για ΠΑΝΤΑ.
Γιατί πλέον είναι θέμα εντιμότητας.

Λοιπόν αυτά προς το παρόν. Ας μας ενημερώσει κάποιος που έχει κάνει διακοπή.
Εγώ θα ενημερώσω όταν διακόψω την δική μου σύνδεση.

ermis333
31-01-04, 16:07
Ερμή,

νομίζω ότι είσαι λίγο τρομοκρατημένος.

Ας αφήσουμε τις υπερβολές.
Ούτε τυχερός ήσουνα, ούτε η Τελλάς είναι κανένας μπαμπούλας.
Η Τελλάς λειτούργησε σωστά, σου έκοψε το ISDN καί σου έβαλε ADSL.

Τώρα αυτά που λές ότι σε άλλους θα κάνει 10 χρόνια (μάλλον σχήμα λόγου) ή ότι θα σε χρεώσουνε 1 μήνα υποχρεωτικά επι πλέον είναι λίγο υπερβολικά.

Η Τελλάς το δηλώνει καθαρά οτι μπορείς ακόμα καί να δηλώσεις συγκεκριμένη ημερομηνία για την διακοπή.
Τώρα αν δεν τηρήσουν τις δεσμεύσεις τους καί σου ζητήσουν 1 μήνα παραπάνω τότε σε χάνουνε απο πελάτη για ΠΑΝΤΑ.
Γιατί πλέον είναι θέμα εντιμότητας.

Λοιπόν αυτά προς το παρόν. Ας μας ενημερώσει κάποιος που έχει κάνει διακοπή.
Εγώ θα ενημερώσω όταν διακόψω την δική μου σύνδεση.

Παιδιά με παρεξεγήσατε δεν είπα ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την Tellas Χιούμορ έκανα.....

Βρε για δες κάτι διαστάσεις που πήρε το θέμα :lol:

Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με την Tellas ....στιν τιμή λίγο μας τα χαλάει.....πλέον :lol:

PALADIN
31-01-04, 16:28
ερμάκο τώρα θα με αναγκάσεις να στην πώ λιγάκι.

Τι χιουμορ είναι αυτό;
εσύ παρουσιάζεις μία κατάσταση πλήρους καταστροφής.

Τελίκα θέλω να μας πείς σοβαρά.
Νομίζεις ότι δεν θα κάνουν επιστροφή χρημάτων για το δίαστημα που δεν θα χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό σου,
ή
νομίζεις ότι καί καλά με τον τσαμπουκά θα σε χρεώσουνε έναν μηνα επι πλέον;

Γενικά πιστεύης ότι η διαδικασία διακοπής του συμβολαίου με την Τελλάς μπορεί να εμπεριέχει δυσάρεστες εκλπήξεις;

Σοβαρα θέλω να μας πείς.

ermis333
31-01-04, 19:07
ερμάκο τώρα θα με αναγκάσεις να στην πώ λιγάκι.

Τι χιουμορ είναι αυτό;
εσύ παρουσιάζεις μία κατάσταση πλήρους καταστροφής.

Τελίκα θέλω να μας πείς σοβαρά.
Νομίζεις ότι δεν θα κάνουν επιστροφή χρημάτων για το δίαστημα που δεν θα χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό σου,
ή
νομίζεις ότι καί καλά με τον τσαμπουκά θα σε χρεώσουνε έναν μηνα επι πλέον;

Γενικά πιστεύης ότι η διαδικασία διακοπής του συμβολαίου με την Τελλάς μπορεί να εμπεριέχει δυσάρεστες εκλπήξεις;

Σοβαρα θέλω να μας πείς.

ΟΧΙ σε όλα...(αν και πάντα θα υπάρχει έστω και μια εξαίρεση)

Μα εγώ ίδιος έγραψα ότι την ISDN μου την κόψαν σε 2 μέρες και μου γυρίσαν και όλα τα λεφτά που είχα προπληρώσει πίσω...

Πότε είπα ότι σου κρατάν τα λεφτά με τον τσαμπουκά;;

Ίσα ίσα εγώ έχω διακόψει υπηρεσία της Τελλάς και της βγάζω το καπέλο για το πόσο σωστά μου φέρθηκαν...

Για διάβασε προσεκτικά τα μυνήματά μου..

PALADIN
31-01-04, 20:00
είπα καθαρά:

"Νομίζεις ότι δεν θα κάνουν επιστροφή χρημάτων για το δίαστημα που δεν θα χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό σου,
ή
νομίζεις ότι καί καλά με τον τσαμπουκά θα σε χρεώσουνε έναν μηνα επι πλέον;"

άλλο το Ν Ο Μ Ι Ζ Ε Ι Σ καί άλλο το είπες.

δεν σε κατηγόρησα, απλά σε ρώτησα.

Μην πιάνεσαι, εξάλλου εσύ είπες ότι έκανες καί χιούμορ.


Πάντως η τελευταία σου τοποθέτηση είναι πολύ ενθαρυντική, μάλλον δεν πρέπει να ανυσηχούμε αν θέλουμε να διακόψουμε την συνδεση.

marios
01-02-04, 04:56
Υπομονη παιδες,θα σας πω απο πρωτο χερι σε λιγες μερες αν θα μου χρεωσουν με τον τσαμπουκα το μηνα η οχι κλπ. 8)

bill
01-02-04, 05:03
Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι η διακοπή θα γίνει ΑΚΡΙΒΩΣ 30 ημέρες από την παραλαβή της αίτησης για διακοπή. Ούτε μια νωρίτερα...
Και αυτό είναι το σωστό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτό υπογράψαμε και αποδεχτήκαμε.

PALADIN
01-02-04, 09:40
Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι η διακοπή θα γίνει ΑΚΡΙΒΩΣ 30 ημέρες από την παραλαβή της αίτησης για διακοπή. Ούτε μια νωρίτερα...
Και αυτό είναι το σωστό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτό υπογράψαμε και αποδεχτήκαμε.

μίλησες με το τμήμα λογαριασμών;
γιατί άλλα λένε στο τμήμα λογαριασμών καί αλλα στο τμήμα πωλήσεων.

στο τμήμα πωλήσεων λένε αυτό που λές εσύ παραπάνω, αλλά άμα τους πιέσεις λιγάκι σου λένε δεν ξέρω καλά, μιά στιγμή να σας συνδέσω με το τμήμα λογαριασμών.
Εκεί σου λένε αυτά που έχω ποστάρει στα προηγούμενα μηνυματα μου παραπάνω.
Μέχρι καί για επιστροφή χρημάτων μου είπανε, απο μόνοι τους.

bill
01-02-04, 11:37
Τμήμα λογαριασμών

PALADIN
01-02-04, 21:02
πότε υπογράψαμε συμβόλαιο;
εγώ έκανα αίτηση τηλεφωνικά καί όταν μου ηρθε ο φάκελλος με το συμβόλαιο ξέχασα να το υπογράψω καί να το στείλω πίσω.
Το έχω ακόμα εδώ, καί τα δύο αντίγραφα.

ermis333
01-02-04, 23:21
dsl_ole, Αν έχεις πληρώσει έστω και έναν λογαριασμό για ADSL θεωρείται αυτόματα ότι έχει αποδεχτεί τους όρους του συμβολαίου...και ας μην τους το έχεις στείλει.

psyxakias
01-02-04, 23:26
ermis333,

Στέκει αυτό κάπου νομικά; μου κίνησες την περιέργεια...

Με την ίδια λογική σκέφτομαι, ότι αν αλλάξουν κάτι στη σύμβαση, δεν το γνωρίζω.. και πληρώσω ένα λογαριασμό σημαίνει ότι αποδέχομαι τον νέο όρο χωρίς να έχω υπογράψει καν;

Παλιά λέγαμε 'την ........ και την υπογραφή σου, να προσέχεις που την βάζεις'. Δεν ισχύει πλέον; :oops:

Ευχαριστώ.

ermis333
01-02-04, 23:46
Από τους Όρους παροχής Υπηρεσιών Τελλάς

Στο 1ο ερώτημά σου

2.8 Η Εταιρία δύναται να προ-ενεργοποιεί τις Τηλεπικοινωνιακές Υπηρεσίες σε πελάτες που καλούν το αρμόδιο τμήμα της Εταιρίας και οι οποίοι, αφού τους γνωστοποιηθούν οι όροι παροχής των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών, αιτούνται προφορικά την έναρξη παροχής τους προς αυτούς χωρίς να έχουν υποβάλει ακόμα εγγράφως στην Εταιρία την Αίτηση και Σύμβαση, καθώς και τα τυχόν απαιτούμενα δικαιολογητικά. Η διάρκεια προ-ενεργοποίησης των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών ορίζεται σε δεκαοκτώ (18) ημέρες, με δυνατότητα ολιγοήμερης παράτασης κατά τη διακριτική ευχέρεια της Εταιρίας. Στο διάστημα αυτό, ο Πελάτης οφείλει να υποβάλει στην Εταιρία την πρωτότυπη υπογεγραμμένη Αίτηση και Σύμβαση, καθώς και τα τυχόν απαιτούμενα δικαιολογητικά, διαφορετικά η Εταιρία δικαιούται να διακόψει προσωρινά την παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών με την παρέλευση της διάρκειας της προ-ενεργοποίησης, αποστέλλοντας το αντίστοιχο τιμολόγιο στον Πελάτη. Η παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών θα διακόπτεται οριστικά μετά την πάροδο εξήντα (60) ημερών από την προσωρινή διακοπή της παροχής, εφόσον ο Πελάτης δεν έχει υποβάλει στην Εταιρία στο διάστημα αυτό την έγγραφη Αίτηση, Σύμβαση και τα τυχόν απαιτούμενα δικαιολογητικά. Σε κάθε περίπτωση κατά τη διάρκεια της προ-ενεργοποίησης και για όσο χρονικό διάστημα δεν θα έχει υποβληθεί εγγράφως στην Εταιρία η Αίτηση, Σύμβαση και τα τυχόν απαιτούμενα δικαιολογητικά, η Εταιρία επιφυλάσσεται του δικαιώματος να επιτρέπει την παροχή Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών μόνο προς ορισμένους τηλεφωνικούς προορισμούς, καθώς και να καθορίζει ύψος πιστωτικού ορίου στον Πελάτη, με την υπέρβαση του οποίου η Εταιρία δικαιούται να διακόπτει τις Τηλεπικοινωνιακές Υπηρεσίες. Η υποβολή της έγγραφης Αίτησης, Σύμβασης και των τυχόν απαιτούμενων δικαιολογητικών του Πελάτη στην Εταιρία ή σε κάθε περίπτωση η πληρωμή του πρώτου τιμολογίου από τον Πελάτη θεωρείται ως απόδειξη αποδοχής από τον Πελάτη των όρων παροχής των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών της Εταιρίας, οι οποίοι ισχύουν πλήρως και αναδρομικά από την ημέρα προ-ενεργοποίησης. Η Εταιρία διατηρεί, ωστόσο, το δικαίωμα να μην αποδέχεται την έναρξη ή/και συνέχιση της παροχής Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών σε πελάτες που για οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν υποβάλει εγγράφως την Αίτηση, Σύμβαση και τα τυχόν απαιτούμενα δικαιολογητικά στην Εταιρία, επιφυλασσόμενη έναντι όλων κάθε δικαιώματός της από την παροχή Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών προς αυτούς τους πελάτες, καθώς και από την ψευδή δήλωση στοιχείων ή διάπραξη απάτης σε βάρος της.


Στο 2ο

5.1 Για την παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών ο Πελάτης χρεώνεται με βάση τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της Εταιρίας. Η χρέωση αρχίζει από την ημερομηνία προ-ενεργοποίησης ή ενεργοποίησης των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών. Η Εταιρία διατηρεί το δικαίωμα αναπροσαρμογής του ισχύοντος κάθε φορά τιμοκαταλόγου εφόσον αυτό επιβάλλεται, ενδεικτικά, από τις οικονομικές συνθήκες της αγοράς των τηλεπικοινωνιών, το κόστος παροχής των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών από την Εταιρία στον Πελάτη, τον πληθωρισμό, και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού. Τυχόν αύξηση των τιμών του τιμοκαταλόγου της Εταιρίας γνωστοποιείται σύμφωνα με το νόμο και τίθεται σε ισχύ μετά από ένα (1) μήνα ή νωρίτερα σύμφωνα με το νόμο.



5.5 O Πελάτης θα εξετάζει το λογαριασμό και θα ελέγχει τις πιστωτικές και χρεωστικές καταχωρήσεις που απεικονίζονται σε αυτόν και θα ειδοποιεί εγγράφως την Εταιρία σχετικά με κάθε τυχόν παράλειψη ή σφάλμα του λογαριασμού έως την αναγραφόμενη ημέρα εξόφλησης. Μετά την παρέλευση της ως άνω ημερομηνίας χωρίς την προβολή αντίρρησης από τον Πελάτη, συμφωνείται ότι ο λογαριασμός θεωρείται ακριβής και ότι έγινε σωστή χρέωση από την Εταιρία.

zouzouni
02-02-04, 19:55
Σήμερα έλαβα τον πρώτο λογαριασμό της Tellas, έχοντας κάνει τηλεφωνική αίτηση συνδρομής προπαραμονές Χριστουγέννων.

Να σημειώσω ότι το φάκελλο με τα έγγραφα του συμβολαίου τον έλαβα αρκετά καθυστερημένα, κι για διάφορους λόγους ακόμη δεν τους είχα αποστείλει τα όσα ζητούσαν. :oops: :roll:

Άνοιξα τον φάκελλο του λογαριασμού κι έκπληκτη είδα το καταπληκτικό "ΗΜ/ΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 30/01/2004" !

Έχοντας διαβάσει όλα τα προηγούμενα, τους πήρα αμέσως τηλέφωνο στην υπηρεσία λογαριασμών, από όπου πληροφορήθηκα τα εξής -

Η καθυστέρηση στην αποστολή των λογαριασμών οφείλεται σε κάποια προβλήματα που είχαν, αλλά καθώς ήταν δικό τους πρόβλημα, δεν τίθεται θέμα διακοπής της σύνδεσης, αρκεί ο λογαριασμός να πληρωθεί εντός μιας εβδομάδος.

Είναι προτιμότερο η πληρωμή του να γίνει σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ κι όχι στα ΕΛΤΑ, μια κι έτσι διασφαλίζεται η ταχύτερη κι σιγουρότερη ενημέρωση των αρχείων του τμήματος λογαριασμών, κι άρα δεν υπάρχει κίνδυνος πιθανής διακοπής της σύνδεσης.

Θέλουν όταν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα καθυστερημένης αποστολής/παραλαβής λογαριασμού, να τους ενημερώνει η/ο πελάτης, ώστε να μην υπάρξει πιθανότητα διακοπής της σύνδεσης.

Σχετικά με το θέμα της μη αποστολής του συμβολαίου, ζητούν να τους στείλεις τα σχετικά έγγραφα, όσο πιο γρήγορα γίνεται, κι μάλιστα, όπως στην δική μου περίπτωση που τα μισά ήταν κατεστραμμένα λόγω κακοκαιρίας, ή αν δηλώσεις ότι δεν τα έχεις λάβει διόλου, σου στέλνουν νέα.

Για την διακοπή της συνδρομής ζητούν αυτά ακριβώς που έχουν προαναφερθεί, να τους σταλούν δηλαδή τα σχετικά στοιχεία κι ενημέρωση με φαξ, κι σύμφωνα με την υπάλληλο η διακοπή γίνεται μετά απο 30 ημέρες από την σχετική αίτηση του πελάτη.

Την ρώτησα αρκετές φορές εάν γίνεται ενωρίτερα από 30 ημέρες, κι μου είπε ότι 30 μέρες είναι ο κανονισμός, αλλά μπορεί να προγραμματιστεί κι ενωρίτερα.

ΔΕΝ ειδοποιούν την/τον πελάτη πότε ακριβώς γίνεται η διακοπή, σε περίπτωση που αυτή προγραμματιστεί να γίνει ενωρίτερα από τις 30 ημέρες, ΑΛΛΑ μπορεί η/ο πελάτης, 2-3 μέρες μετά την αποστολή του φαξ, να τηλεφωνήσει στην υπηρεσία λογαριασμών, κι αφενός μεν να επιβεβαιώσει ότι το έλαβαν το φαξ, αφετέρου δε, να ρωτήσει για πότε ακριβώς έχει προγραμματιστεί ο τερματισμός της σύνδεσης.

Σε περίπτωση που έχει προπληρώσει η/ο πελάτης για το σύνηθες δίμηνο, κι ζητά να διακοπή η συνδρομή πριν την λήξη του διμήνου αυτού, τότε ναί, γίνεται επιστροφή του ανάλογου ποσού με ταχυδρομική επιταγή.

Ρώτησα επίσης για το θέμα πιθανών επικείμενων μειώσεων στις τιμές για ADSL, αναφέροντας (επίτηδες :wink: :evil: ) ότι μια κι πρόσφατα υπήρξαν ανάλογες κι μάλιστα δραστικότατες μειώσεις σε ανταγωνίστρια εταιρεία, την Forthnet, θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια τέτοια προοπτική/πιθανότητα κι από την Tellas.

Η απάντηση ήταν ότι μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουν τίποτε σχετικό με πιθανές μειώσεις για τις υπηρεσίες ADSL, ότι από 1η Φεβρουαρίου αποφασίσθηκαν και ισχύουν μειώσεις στις υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας, κι ότι λογικό είναι, εφόσον υπήρξε ανάλογη κίνηση από άλλες εταιρείες να σκεφθούν πιθανές μειώσεις για τις υπηρεσίες ADSL αλλά τίποτε θετικό ή γνωστοποιήσιμο ακόμη. :(

Ρώτησα αν σε περίπτωση που προβούν σε μειώσεις για την ADSL, αν αυτό θα ισχύει κι για τους υπάρχοντες πελάτες, κι όχι μόνο σε νέους, πράγμα στο οποίο μου απάντησε καταφατικά ότι αν υπάρξουν νέες μειωμένες τιμές, αυτές θα ισχύσουν κι για τους ήδη πελάτες, όπως ακριβώς έγινε για τις υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας.

Διευκρίνησα ότι αναφερόμουν στο θέμα της προπληρωμής του λογαριασμού-ότι αν δηλαδή ένας ήδη πελάτης, έχει προπληρώσει το λογαριασμό του διμήνου, κι μετά ανακοινωθούν οι μειωμένες τιμές, αν θα υπάρξει κάποια διόρθωση/επιστροφή λογαριασμού, κι η κοπέλλα απάντησε ότι αυτό γίνεται, αλλά δεν διευκρίνησε περισσότερα.

Δεν ξέρω τελικά τι να πω, μια και έχουμε συλλέξει σχετικά αντιφατικές πληροφορίες κατά τις επικοινωνίες μας με το τμήμα λογαριασμών, σχετικά με το εάν τελικά θα μειώσουν τις τιμές για ADSL, κι για το πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει τερματισμός της σύνδεσης.

Αναρωτιέμαι....αν τηλεφωνήσω πάλι αύριο κι μιλήσω σε άλλη/άλλο υπάλληλο του ίδιου τμήματος αν θα μου απαντήσουν τα ίδια? :roll:

Προς το παρόν λέω να τακτοποιήσω τις εκκρεμότητές μου προς Tellas, θα περιμένω μέχρι 10-15 Φεβρουαρίου, κι αναλόγως..... :wink:

Dreamkid
03-02-04, 18:12
Εμενα μου ήρθε σήμερα ο λογ/σμος στα 160 εβρά και είναι ληγμένος από 31/1/04, εκδόθηκε δε, στις 31/12/03....

Δηλαδή θα φταίω άμα τους πάρω, να τους πω καμμιά βαρειά κουβεντα ?

theorrion
03-02-04, 19:56
Το ιδιο ακριβως κι εμενα... 160 € μαζεμενα. Καλα μα...κες ειναι και πληρωνουμε ανα 4μηνα? Μας τιναξε το προυπολογισμο στον αερα.
Αν θελουν ας τον κοψουν που τον εστειλαν καθυστερημενα... υπαρχει και η Forthnet...

PALADIN
03-02-04, 20:16
και εγώ δεν με βλέπω για πολύ ακόμα με την Τελλάς.
Εχουν μαζευτεί πολλές αμαρτίες

ermis333
04-02-04, 00:37
Το ιδιο ακριβως κι εμενα... 160 € μαζεμενα. Καλα μα...κες ειναι και πληρωνουμε ανα 4μηνα? Μας τιναξε το προυπολογισμο στον αερα.
Αν θελουν ας τον κοψουν που τον εστειλαν καθυστερημενα... υπαρχει και η Forthnet...

Αυτό συνέβη μόνο αυτή την φορά λόγω κάποιου κολλήματος στην αποστολή των λογαριασμών από τα ΕΛΤΑ...

Η πληρωμή είναι ανά δίμηνο προκαταβολικά...απλά λόγω προβλήματος ο πρώτος λογαριασμός ήρθε φουσκωμένος...οι επόμενοι θα είναι φυσιολογικοί.

Dreamkid
04-02-04, 03:41
Η πληρωμή είναι ανά δίμηνο προκαταβολικά...απλά λόγω προβλήματος ο πρώτος λογαριασμός ήρθε φουσκωμένος...οι επόμενοι θα είναι φυσιολογικοί.

Δηλαδή τέλος Φλεβάρη άλλα 80 εβρά :shock: ??? και θα ναι και μπροστά, έτσι, για να δέσουν τα μυρμήγκια τον γάιδαρο τους, μην και πέσει όξω το μαγαζί..ε? :P

Άμα δεν πέσει γερή μείωση στο μηνιάτικο άμεσα (τουλ.15 προ ΦΠΑ), μην τον είδατε τον Παναή (δηλαδή εμένα) :lol:

ermis333
04-02-04, 13:44
Η πληρωμή είναι ανά δίμηνο προκαταβολικά...απλά λόγω προβλήματος ο πρώτος λογαριασμός ήρθε φουσκωμένος...οι επόμενοι θα είναι φυσιολογικοί.

Δηλαδή τέλος Φλεβάρη άλλα 80 εβρά :shock: ??? και θα ναι και μπροστά, έτσι, για να δέσουν τα μυρμήγκια τον γάιδαρο τους, μην και πέσει όξω το μαγαζί..ε? :P

Άμα δεν πέσει γερή μείωση στο μηνιάτικο άμεσα (τουλ.15 προ ΦΠΑ), μην τον είδατε τον Παναή (δηλαδή εμένα) :lol:


ΌΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΙΣ σταθερής τηλεφωνίας και Ιντερνετ πληρώνονται προκαταβολικά κάθε 2 μήνες ΑΚΟΜΑ και ο ΟΤΕ για κοίτα στους λογαριασμούς σου τα πάγια ποιών μηνών πληρώνεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.