PDA

Επιστροφή στο Forum : Στέλνετε και κανένα παράπονο, ενεργοποιήθειτε !



[+=]Neo_Geo{Ech13}
16-05-06, 14:10
Καλημερα καταρχην, περα ως περα. Αραια και που οταν εχω χρονο και διαθεση στελνω ε-μαιλ, στην Φορθνετ, την εταιρεια καταναλωτων, μαζεβω και ανανεωνω πινακες τιμων κοστους της ευρηζωνικοτητας μερικων παροχων στην Ευρωπη και γενικα μα _ _ _ _ ζομαι αλλα καπως εποικοδομητικα θελω να πιστεβω. Το ξερω, ολοι θα βαριεστε, αλλα αραια και που δεν ειναι κακο να στελνουμε και καμια επιστολη, σε βουλευτες, καναλια, εφημεριδες, ΕΕΤΤ και οργανισμους η ακομα και στον ISP μας. Εγω για σημερα εβαλα το δικο μου λιθαρακι, η επικοινωνια δεν ειναι κακο πραγμα...δειξτε ολοι απο λιγο ενδιαφερον.


"Καλημερα, σας γραφω για να ρωτησω αν η Forthnet σκοπευει και ποτε περιπου να εγκαταστησει δικο της εξοπλισμο στον τοπικο βρογχο. Οπως φανταζομαι θα γνωριζετε ηδη κατι τετοιο εχει ξεκινησει να κανει η Τελλας και ειναι ετοιμη σε 3-4 περιοχες (Αμπελοκηποι, Ηλιουπολη, Περιστερη) και παρεχει ταχυτητες της ταξης των 2Mbps στην τιμη των περιπου 50 ευρω. Το ανησυχητικο δεν ειναι απλα η ταχυτητα και η τιμη, ειναι οτι και η ποιοτητα της υπηρεσιας με τα υπερπληρη DSLAM του ΟΤΕ και τον περιορισμο των πακετων, ουσιαστικα αχρηστευουν υπηρεσιες που ειναι και ο λογος που αγορασα DSL. Τετοιες υπηρεσιες ειναι το VoIP, video - conferencing, on-line gaming κ.α. οι οποιες δε λειτουργουν σωστα ενω εχω κυκλωμα 512 απο τον ΟΤΕ και 512 Ιντερνετ απο την Forthnet, που θα πρεπε να ειναι υπεραρκετα. Μετα την ψηφιση του νεου τηλεπικοινωνιακου νομου δεν βλεπω τον λογο για καθυστερησεις, αν και ας μην ξεχναμε οτι και πριν την ψηφιση του, εταιρειες οπως Vivodi και Telepassport ειχαν εστω και λιγους αλλα δικους τους κομβους. Σας ρωταω ολα αυτα γιατι σε λιγο καιρο θα ληξει η συνδεση και ειμαι αρκετα διστακτικος για ανανεωση, ευχαριστω για τον χρονο σας."

Ακουω γνωμες και περιμενω ποστς ελπιζωντας πως και αλλοι θα κανουν κατι αναλογο.

pan.nl
17-05-06, 04:00
Καλή η κίνησή σου, αλλά πιστεύω ότι είναι επιτακτικό να ακολουθήσουν και άλλοι χρήστες μαζικά, αλλιώς είναι σα να μην έγινε τίποτα δυστυχώς...

Μπράβο πάντως :oneup:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
17-05-06, 10:12
Ναι το προσεξα, οτι πολυ διαβασανε, κανενας δεν εκανε ομως τιποτα, χαρακτηριστικο πιστευω των Ελληνων. Οπως μια αλλη φορα που ετοιμαζαμε διαμαρτυρια μαζικη, ολοι χαρηκανε για μια βδομαδα και μετα απλα game over !

Ενα θα σας πω, πριν 3 χρονια στη Γαλλια που ολοι ζηλευετε, για το 20Mbit Down / 1Mbit Up, με τηλεφωνο, χωρις αλλα παγια και δωρεαν κλησεις εντος Γαλλιας και καμια 100αρα καναλια τηλεορασης και ολα αυτα με 30 Ευρω, η κατασταση ηταν απλα απογοητευτικη. Οκ ειχαν καποιο bandwidth και φυσικα calbe για ανταγωνισμο αλλα ασχημα τα πραγματα.

Για τους δε gamers, αχαχα οι τυποι ειχαν στην καλυτερη περιπτωση 100ms Γερμανια, 150ms σε jolt.co.uk και 70ms εντος Γαλλιας σε servers του provider. Εκει ομως οι ανθρωποι ξυπνησαν, εκαναν petition και forums απο gamers για gamers με βαση 2 εκατομμυριων υπογραφες και 1-2 χρονια μετα το fastpath ηταν web-based επιλογη για ΟΛΟΥΣ μεσω του site του ISP τους και το peering με ολες τις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης τους δινει οτιηποτε μικροτερο των 35ms...με ελαχιστα hops. Οταν ο κοσμος κινητοποιειται δεν μπορουν να μας αγνοησουν. Οταν ειναι απλα μερικες δεκαδες, ειναι απλα οι σκληροπυρηνικοι γυαλαμπουκες κομπιουτεραδες το προφιλ που μας κολλανε και τιποτα δε γινεται...

Τωρα το ξερω οτι δεν ενδιαφερονται ολοι στα games, ομως μεγαλα παιδια ειμαστε, τα παραπανω τα ειπα για να καταλαβετε την Γαλλικη αντιδραση και να κανετε ενα παραλληλισμο στο μυαλο σας. Η μαζα δυστυχως αδιαφορει, ασε μορε λενε θα στειλουν αυτοι, σιγα τη διαφορα θα κανει το δικο μου e-mail. Αραξτε τοτε να μας αρμεγουν με μονη παρηγορια τα downloads, γιατι εγω προσωπικα Skype, Net-meeting και First Person Shooters απλα δε μπορω να τα χρησιμοποιησω με την σημερινη κατασταση :(

ChrisP
17-05-06, 17:04
Πήρες καμία απάντηση από την forthnet ?Γιατί και εγώ που τους έχω ρωτήσει πολλές φορές αν και μόνο τηλεφωνικά μου τα μασάγανε!!! Ναι μεν μου λέγανε ,αφήναν να εννοηθεί δηλαδή με το αμήχανο γέλιο τους , ότι προς τα εκεί κινούνται αλλά δεν ξέρουν πότε ακριβώς θα φτάσουν ...:P Τέλος πάντων ,πολύ καλή η κινησή σου και λέω και εγώ να το κάνω και μέσω email .. μπας και πάρω καμιά πιο σίγουρη απάντηση !!!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.