PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ειναι το fastpath?



Rosos
08-05-10, 23:06
Καλησπερα εχω 1 ερωτηση.Συνεχεια ακουω για το fastpath.μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι κ πως λειτουργει?Ευχαριστω :D

nnn
08-05-10, 23:11
Καλό διάβασμα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

daywalker06
08-05-10, 23:11
Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

Rosos
08-05-10, 23:13
Τα εχω διαβασει αυτα κ δεν εχω καταλαβει τιποτα :D.με λιγο πιο απλα λογια πειτε μ τι ακριβως κανει κ πως το ενεργοποιω.αυξανει ταχυτητες τιποτα τετοιο?

Banditgr
09-05-10, 00:42
Τα εχω διαβασει αυτα κ δεν εχω καταλαβει τιποτα :D.με λιγο πιο απλα λογια πειτε μ τι ακριβως κανει κ πως το ενεργοποιω.αυξανει ταχυτητες τιποτα τετοιο?

Είναι ξεκάθαρο το άρθρο. Το Fast Path μειώνει τους χρόνου απόκρισης (latency) διότι δεν περιέχει ιδιαίτερους αλγόριθμους διόρθωσης λαθών σε σχέση με το interleaving. Αυτό είναι αρκετά χρήσιμο σε υπηρεσίες όπου το χαμηλό latency είναι σημαντικό (πχ online gaming).
Σε μια γραμμή με πολύ θόρυβο βέβαια το fast path ίσως να μην είναι ιδανικό. Όσο για την ενεργοποίησή του αυτή γίνεται από τον εκάστοτε ISP, εφόσον υποστηρίζει την εν λόγω υλοποίηση.

Zus
09-05-10, 03:26
Τα εχω διαβασει αυτα κ δεν εχω καταλαβει τιποτα :D.με λιγο πιο απλα λογια πειτε μ τι ακριβως κανει κ πως το ενεργοποιω.αυξανει ταχυτητες τιποτα τετοιο?

Αν δεν πολυασχολείσαι με το gaming μην μπαίνεις στην διαδικασία να ασχοληθείς με το fastpath. Δεν θα κερδίσεις σε ταχύτητα(αν εννοείς κατεβάσματος).

Αν ενδιαφέρεσαι να βάλεις παίρνεις τηλέφωνο και τους το λες. 13831.

Rosos
09-05-10, 11:56
Αμα το βαλω δηλαδη θα εχω χαμηλοτερα ping?Χρεωνουν κατι για την υπηρεσια?Και αυτο σου ριχνει την ταχυτητα κατεβασματος?Ευχαριστω

Zus
09-05-10, 12:00
Αμα το βαλω δηλαδη θα εχω χαμηλοτερα ping?Χρεωνουν κατι για την υπηρεσια?Και αυτο σου ριχνει την ταχυτητα κατεβασματος?Ευχαριστω

Θα χάσεις λογικά λίγο από τον συγχρονισμό σου, εγώ για παράδειγμα έχασα γύρω στο 1mbps. Θα έχεις χαμηλότερο ping σε gaming servers. Όχι δεν σου χρεώνουν κάτι.

Καλό είναι πάντως να ρίξεις ξανά μία ματιά στα θέματα που σου συνέστησαν τα παιδιά, ώστε να πάρεις περισσότερες πληροφορίες, και να αποφασίσεις αν αξίζει να κάνεις την αλλαγή.

Lagman
09-05-10, 12:03
Αμα το βαλω δηλαδη θα εχω χαμηλοτερα ping?Ναί
Χρεωνουν κατι για την υπηρεσια?Όχι
Και αυτο σου ριχνει την ταχυτητα κατεβασματος?ΕυχαριστωΑνάλογα την περίπτωση ναι και όχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.