PDA

Επιστροφή στο Forum : Torrent-ακηδες και Forthnet



zoug100
10-05-10, 02:42
Παιδια γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω κατι που εδω και καιρο το εχω απορια αλλα συνεχως το ξεχνουσα.
εχω παρατηρησει οταν κατεβαζω απο private tracker καποιο τορεντ στο utorrent που δειχνει τα στοιχεια καθε χρηστη που κατεβαζει στην καρτελα peers οτι συνηθως οι πιο πολλοι χρηστες ειναι απο την forthnet.πολυ περισσοτεροι και απο αυτους με connx.
και το ειχα παντα απορια.πως γινεται να ειναι τοσο πολλοι "τoρεντακηδες" στην forthnet?τυχαιο ειναι? :p :p

MaFiOzOs_GR
10-05-10, 04:50
Να ναι καλά το φοιτητικό πακέτο με 15€ per month για 6 μήνες! :p

Spanos
10-05-10, 05:05
Τυχαίο δεν είναι, υπάρχει ρύθμιση για να προτιμούνται οι peers που είναι στο ίδιο δίκτυο.

zakos52
10-05-10, 14:05
....υπάρχει ρύθμιση για να προτιμούνται οι peers που είναι στο ίδιο δίκτυο.

ειναι ευκολο να δωσεις λεπτομερειες γιαυτο?

MaFiOzOs_GR
10-05-10, 14:08
....υπάρχει ρύθμιση για να προτιμούνται οι peers που είναι στο ίδιο δίκτυο.

ειναι ευκολο να δωσεις λεπτομερειες γιαυτο?

Στο μTorrent πηγαίνεις Preferences/BitTorrent/ και επιλέγεις τα "Local peer Discovery" και "Enable Peer Exchange" ;)

Andreaslar
10-05-10, 17:14
Καμία σχέση :cool:

Αυτά είναι για τοπικά δίκτυα (βλέπε δίκτυα πανεπιστημίων/νοσοκομείων κτλ)

Οι περισσότεροι τορρεντάκηδες ΕΙΝΑΙ στην Forthnet....

Spanos
10-05-10, 18:08
To Peer Exchange δεν είναι για τοπικά δίκτυα και το οτι "οι περισσότεροι τορρεντακηδες είναι στη 4νετ" απο που προκύπτει. Η HOL δηλαδή με πελάτες περίπου όσους και η 4νετ δεν έχει torrentakides, ο ΟΤΕ με 1εκ πελάτες δεν έχει ούτε αυτός ή μήπως οι πελάτες forthnet είναι πιο έξυπνοι απο τους άλλους;

Andreekos93
10-05-10, 18:41
Παιδια είναι απλο
αυτο που έχει forthnet βλέπει να κατεβάζουν πολλοί απ'την forthnet
και αυτος που εχει αλλή συνδεση το αντίστοιχο
To peer exchange όντος δουλεύει ετσι
δλδ προοθεί συνδέσεις του ίδιου δικτύου (τοπικού ή μη)
για να μεταδιδόνται γρηγορότερα τα δεδομένα!

djbok21
10-05-10, 18:54
To peer exchange όντος δουλεύει ετσι
δλδ προοθεί συνδέσεις του ίδιου δικτύου (τοπικού ή μη)
για να μεταδιδόνται γρηγορότερα τα δεδομένα!

To Local Peer Discovery εννοείς μάλλον :)

Βέβαια στην περίπτωση του zoog100 δεν παίζει κάποιο ρόλο η συγκεκριμένη επιλογή αφού είναι σε άλλον ISP... αν και δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει το συγκεκριμένο και τί θεωρεί τοπικό !

SfH
10-05-10, 20:54
To Peer Exchange δεν είναι για τοπικά δίκτυα και το οτι "οι περισσότεροι τορρεντακηδες είναι στη 4νετ" απο που προκύπτει. Η HOL δηλαδή με πελάτες περίπου όσους και η 4νετ δεν έχει torrentakides, ο ΟΤΕ με 1εκ πελάτες δεν έχει ούτε αυτός ή μήπως οι πελάτες forthnet είναι πιο έξυπνοι απο τους άλλους;

Μια φορά κι έναν καιρό, που υπήρχε άνθηση του εγχώριου torrenting, ο πάροχος με τα λιγότερα peerings διακινούσε το περισσότερο traffic ;)

To peer exchange δεν έχει σχέση. Το local peer discovery είναι για LAN.

voithostyrempora2
11-05-10, 22:47
Απλά η Forthnet έχει τους περισσότερους heavy users, so simple...

uncharted
11-05-10, 22:55
Τυχαίο δεν είναι, υπάρχει ρύθμιση για να προτιμούνται οι peers που είναι στο ίδιο δίκτυο.
αυτο εχει προταθει να μπει σε επομενη εκδοση του BT protocol, προς το παρον δεν ισχυει ομως

Zus
11-05-10, 23:38
Δεν έχω παρατηρήσει τρομερές διαφορές στα ποσοστά ατόμων που έχουν forthnet παρά ΟΤΕ ή Ηol στα τόρρεντ

chosen0ne
13-05-10, 11:21
Όταν κατεβάζεις με 1.5mb/sec ένα μόνο αρχείο στο torrent, γιατί να επιλέξεις άλλο πάροχο που μπορεί να σε "κόψει" ???? Να γιατί είμαστε οι περισσότεροι!! :respekt::worthy:;)

uncharted
13-05-10, 14:13
Όταν κατεβάζεις με 1.5mb/sec ένα μόνο αρχείο στο torrent, γιατί να επιλέξεις άλλο πάροχο που μπορεί να σε "κόψει" ???? Να γιατί είμαστε οι περισσότεροι!! :respekt::worthy:;)
δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα η forthnet "κοβει" με την πολιτικη της στο GR-IX ;)

prodromosfan
13-05-10, 14:21
H forthnet είναι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ εναλλακτικος πάροχος στην ελλάδα,
λογικό ειναι να ειναι πρωτη και σε αριθμο συνδρομητων που χρησιμοποιουν το τορρεντ.

Go forthnet, go.

SfH
13-05-10, 14:24
λογικό ειναι να ειναι πρωτη και σε αριθμο συνδρομητων που χρησιμοποιουν το τορρεντ.


Το θεωρείς λογικό, με τα peering που είχε επί peak εποχές gamato να διακινούσε περισσότερη κίνηση στο gr-ix από ότι για παραδείγμα το grnet ή ο οτε ?

karavagos
13-05-10, 14:30
Ποσοστιαία (με βάση τον αριθμό των συδρομητών που χρησιμοποιούν torrents ως προς το σύνολο) είναι δυστυχώς η πρώτη.

prodromosfan
13-05-10, 14:31
όχι αλλα οτε και grnet δεν εμφανιζουν παντα διευθυνσεις
χχχχχχχχχ.forthnet.gr στο παραθυρο των peers του μtorrent :p

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ποσοστιαία (με βάση τον αριθμό των συδρομητών που χρησιμοποιούν torrents ως προς το σύνολο) είναι δυστυχώς η πρώτη.

ευτυχως να λες γιατι δεν μπουκωνουν τα δικτυα των υπολοιπων.

SfH
13-05-10, 14:36
Ποσοστιαία (με βάση τον αριθμό των συδρομητών που χρησιμοποιούν torrents ως προς το σύνολο) είναι δυστυχώς η πρώτη.

Γύρω στα Χριστούγεννα που είχα δει data από το gr-ix και υπήρχε πολύ εγχώριο "περιεχόμενο", θα μπορούσα εύκολα να φτάσω στο συμπέρασμα ότι πλησίαζε στην πρωτιά και σε απόλυτο νούμερο :(


ευτυχως να λες γιατι δεν μπουκωνουν τα δικτυα των υπολοιπων.

Ψιλό-μπουκώνει ( όχι με μεγάλα νούμερα, αλλά είναι υπολογίσιμο ) το downstream από εξωτερικό των υπολοίπων ( που δεν έχουν peering ) :p

prodromosfan
13-05-10, 14:37
@ karavagos
ξεχναω και που εχεις κανει το ποστ που τρομοκρατοουσες κοσμο οτι οποιος κατεβαζει τορρεντ με forthnet παρακολουθείται.

το βρηκα



Το έχουν αναφέρει αρκετοί (είτε ξεκάθαρα είτε με υπονοούμενα) εδώ μέσα. Ψάξε στο θέμα για τον ελληνικό tracker.
Προσωπικά θα πρότεινα όσοι έχετε Forthnet να μην κατεβάζετε torrents συνέχεια (εντάξει, τα ξημερώματα π.χ. 2-8 δεν σας παρακολουθούν, άρα κατεβάστε αβέρτα) και όσοι είστε αλλού, κατεβάζετε torrents και σκέφτεστε να πάτε στη Forthnet να κάτσετε εκεί που είστε (και να λιώσετε στο κατέβασμα όλες τις ώρες).
Μάλιστα έχει ακουστεί ότι κάθε μέρα γύρω στις 10 το βράδυ ενεργοποιούν το DPI σε συνεργασία με κάτι αμερικάνους από τη NSA και μαζεύουν στοιχεία για αυτούς που κατεβάζουν εκείνη την ώρα. Έτσι τους πιάσαν και τους άλλους.




Δεν κάνω πλάκα.
Έχουν βάλει και web spiders που μαζεύουν κωδικωποιημένες ονομασίες από trackers που αναρτώνται σε διάφορα forums (καλή ώρα εδώ), τις οποίες αναλύουν με κάποια προγράμματα τις NSA (βλ. echelon-crypt) έτσι ώστε να τις αντιστοιχήσουν στα αληθινά domains των trackers.
Το ίδιο γίνεται και με τα usernames που χρησιμοποιείτε. Παρακολουθούν ολονών τα μηνύματα και αντιστοιχίζουν usernames σε forums με usernames σε trackers για να καταλήξουν στην ταυτοποίηση του συνδρομητή. Έπειτα αγοράζουν έναν server στον hosting provider που είναι το forum (μπορούν να τον βρουν από το domain), ενεργοποιούν το promiscuous mode στην κάρτα ethernet και μέσω mac spoofing βρίσκουν την ip αυτών που γράφουν στα forums (καλή ώρα εδώ).
Αφού έχουν βρει την ip, κάνουν ένα scan στο swarm για την συγκεκριμένη και εφόσον την πετύχουν να διακινεί απαγορευμένα αρχεία, δίνουν εντολή στη Forthnet (εκεί είναι μαζεμένοι οι περισσότεροι) να τους παραδώσει όλα τα στοιχεία για τον συνδρομητή. Η Forthnet έχει κάνει ειδική συμφωνία μαζί τους ότι θα τους παραδίδει στοιχεία αρκεί να μην κάνουν σαμποτάζ στα κυκλώματα της. Αυτοί χρησιμοποιούν σαν εκβιασμό την διακοπή των κυκλωμάτων της, γι'αυτό και βλέπετε τόσο συχνά διακοπές στα κυκλώματα. Είναι όταν για κάποιο λόγο (π.χ. πρόκειται για κάποιο χοντρό βύσμα) η Forthnet αρνείται να δώσει στοιχεία. Από το 2011, που προβλέπεται να εξαλειφθεί η πειρατία στην Ελλάδα, θα σταματήσουν και τα προβλήματα στα κυκλώματα (αυτά που ανακοίνωσαν για κάτι εφεδρίες είναι για τα μάτια του κόσμου).


ε ρε τι εχουν να παθουν οσοι εχουν φορθνετ και κατεβαζουν αβερτα :lol:

karavagos
15-05-10, 00:03
Έψαχνα αφορμή για να το δοκιμάσω και με την σημερινή κυκλοφορία το επιβεβαίωσα:

>50% συνδρομητές Forthnet με τον 2ο να είναι κάτω από 20% :worthy:

~20.000 διψάνε για sex (να μην μιλήσω για τον πανικό έξω από το γνωστό erotica show)

prodromosfan
15-05-10, 00:05
κριμα που τα στατιστικα του gr-ix ανα παροχο δεν ειναι διαθεσιμα στο κοινο.

Banditgr
15-05-10, 00:09
Εγώ ο κακομοίρης το είχα πει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3488117&postcount=1888) μεν αλλά τέτοιο πράγμα (http://www.gr-ix.gr/services/statistics/) σήμερα δεν το περίμενα. Και δεν είναι μόνο η Forthnet. Γίνεται ο απόλυτος πανικός με το video του...(ν)τούβλου. Αθάνατη Ελλάδα. Ότι και να μας συμβεί το sex δεν πεθαίνει ποτέ :worthy:

SfH
15-05-10, 00:11
Εγώ ο κακομοίρης το είχα πει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3488117&postcount=1888) μεν αλλά τέτοιο πράγμα (http://www.gr-ix.gr/services/statistics/) σήμερα δεν το περίμενα. Και δεν είναι μόνο η Forthnet. Γίνεται ο απόλυτος πανικός με το video του...(ν)τούβλου. Αθάνατη Ελλάδα. Ότι και να μας συμβεί το sex δεν πεθαίνει ποτέ :worthy:
Εγώ από την άλλη θεωρώ τα 3-4 gbit, ειδικά όταν μιλάμε για total, ιδιαίτερα λίγα. Η Ιουλία νομίζω είχε μεγαλύτερη επιτυχία :p

prodromosfan
15-05-10, 00:15
Αθάνατη Ελλάδα. Ότι και να μας συμβεί το sex δεν πεθαίνει ποτέ :worthy:

sex sells worldwide


Εγώ από την άλλη θεωρώ τα 3-4 gbit, ειδικά όταν μιλάμε για total, ιδιαίτερα λίγα. Η Ιουλία νομίζω είχε μεγαλύτερη επιτυχία :p

η ιουλια ειχε και την πρωτιά και το κυριοτερο βλεπότανε κιολας, μην το παραβλεπεις αυτό τον παραγοντα ;)

Andreaslar
15-05-10, 00:17
Η Ιουλία είχε μεγαλύτερη πέραση επειδή ήτανε σε πιο πολλά και σε πιο "προσιτά" μέρη....

prodromosfan
15-05-10, 00:18
Η Ιουλία είχε μεγαλύτερη πέραση επειδή ήτανε σε πιο πολλά και σε πιο "προσιτά" μέρη....

σωστός :oneup:

mihalis13
22-05-10, 18:43
Γεια σας παιδιά εγώ χρησιμοποιώ το μTorrent και εχώ το εξής πρόβλημα: οταν έχω ανοιχτο το μTorrent είτε κατεβάζω με 15 kb/sec είτε με 1.5 mb/sec το browsing στον firefox σερνεται(το έχω δοκιμασει και με αλλους explorers) ξέρετε τι μπορεί να φταίει.

Υ.Γ. το ίδιο προβλημα είχα και πριν με τον ΟΤΕ πιστευω ότι πρέπει να κανω καμμια ρυθμιση στο προγραμμα αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

masterfaster
22-05-10, 20:23
1. You need Traffic Shaping. Το cFosSpeed ειναι ενα παρα πολυ καλο προγραμμα.

2. Συνηθως οι ADSL modem/routers εχουν τετοια ικανοτητα, οποτε το cFosSpeed δεν χρειαζεται.

3. Αυξησε τα connections per ethernet port του router σου σε 2048. Αυτο είναι συνηθες προβλημα σε Zyxel routers, καθως και σε αλλες μαρκες.

Κατα πάσα πιθανοτητα είσαι στο 3.

[edit]

Τωρα ειδα οτι εχεις TG585v7, λογικα by default οι connections per ethernet port είναι 2048.

Τωρα θυμαμαι πρεπει να βαλεις:
Web Browsing Interception: Disabled

(Βρισκεται στο Thomson Gateway -> Configuration . Μετα πας πάνω δεξια στο Configure .)

mihalis13
22-05-10, 20:56
1.
Τωρα ειδα οτι εχεις TG585v7, λογικα by default οι connections per ethernet port είναι 2048.

Τωρα θυμαμαι πρεπει να βαλεις:
Web Browsing Interception: Disabled

(Βρισκεται στο Thomson Gateway -> Configuration . Μετα πας πάνω δεξια στο Configure .)

και τωρα δεν θα σερνεται οταν ειναι ανοιχτο????

vdanasto
23-05-10, 10:04
Τωρα θυμαμαι πρεπει να βαλεις:
Web Browsing Interception: Disabled

(Βρισκεται στο Thomson Gateway -> Configuration . Μετα πας πάνω δεξια στο Configure .)

Δεν έχει σχέση καμία αυτό με τα connections. Το μόνο που κάνει αυτή η επιλογή είναι, όταν δεν έχεις για κάποιο λόγο internet, αντί να σου βγάζει το κλασσικό μήνυμα o browser ότι δεν μπορεί να συνδεθεί, να βγαίνει στη θέση του μια σελίδα του router που σε παραπέμπει στον setup wizard.

caven
23-05-10, 11:44
Βασικα πρεπει να αυξησεις τα simultaneous outgoing connections απο 10 που εισαι τωρα, στο απειρο και δε θα εχεις τετοιου ειδους προβληματα. Βαλε και 2048 μνημη per user και απο οσο θυμαμαι οταν ειχα το zyxel πανω, θα εισαι ενταξει

mihalis13
23-05-10, 13:50
Βασικα πρεπει να αυξησεις τα simultaneous outgoing connections απο 10 που εισαι τωρα, στο απειρο και δε θα εχεις τετοιου ειδους προβληματα. Βαλε και 2048 μνημη per user και απο οσο θυμαμαι οταν ειχα το zyxel πανω, θα εισαι ενταξει

Αυά που λες τηα τα βω μεσα στισ επιλογές του μTorrent???:Αν ναι μπορείσ να μου πείς που ακριβώς???

ownagE_
23-05-10, 14:02
Γεια σας παιδιά εγώ χρησιμοποιώ το μTorrent και εχώ το εξής πρόβλημα: οταν έχω ανοιχτο το μTorrent είτε κατεβάζω με 15 kb/sec είτε με 1.5 mb/sec το browsing στον firefox σερνεται(το έχω δοκιμασει και με αλλους explorers) ξέρετε τι μπορεί να φταίει.

Υ.Γ. το ίδιο προβλημα είχα και πριν με τον ΟΤΕ πιστευω ότι πρέπει να κανω καμμια ρυθμιση στο προγραμμα αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Έχεις βάλει περιορισμό στην ταχύτητα αποστολής (upload speed) ?

mihalis13
23-05-10, 14:20
Έχεις βάλει περιορισμό στην ταχύτητα αποστολής (upload speed) ?

Όχι φίλε μου.

cmaniac
23-05-10, 14:21
Χαλαρα seedarei με 110kb/s και παραπονιεται γιατι σερνονται τα site..

mihalis13
23-05-10, 14:26
Χαλαρα seedarei με 110kb/s και παραπονιεται γιατι σερνονται τα site..

Δεν παραπονιέμαι φιλε μου απλά ρώτησα έδω για να μου πεί καποιος που ξέρει καλύτερα από έμενα τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να μην έ αυτό το πρόβλημα.(ξέρω ότι έχω κάνειο κάτι λάθος στις ρυθμίσεις του μTorrent άπλα δεν ξέρω τι ακριβώς.)Επίσης μου συμβαίνει να σερνεται ενώ δεν κατεβάζει κανενας απο έμενα.

Zus
23-05-10, 14:26
Όχι φίλε μου.

Βάλε 60kb/s limit στο upload, και λογικά θα σαι κομπλέ. Όλοι την έχουμε πάθει με αυτό :oneup:

MaFiOzOs_GR
23-05-10, 14:39
Βάλε 60kb/s limit στο upload, και λογικά θα σαι κομπλέ. Όλοι την έχουμε πάθει με αυτό :oneup:

Σιγά μην βάλει και 35KB/s.... :p

Εγώ με 92ΚΒ/s limit είμαι μια χαρά.Φίλε mihallis13 ρίξε και μια ματιά εδώ (http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=58404).

Πιστεύω θα σε καλύψει! :oneup:

Zus
23-05-10, 14:39
Σιγά μην βάλει και 35KB/s.... :p

Εγώ με 92ΚΒ/s limit είμαι μια χαρά.

Και ώρες αιχμής?

MaFiOzOs_GR
23-05-10, 14:43
Τα πάντα όλα και δεν νιώθει ποτέ! :)
HOL here.

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εκτός αν σε εσάς που έχετε forthnet έχει κάποιο αντίκτυπο αυτό... :hmm:

Zus
23-05-10, 14:43
Τα πάντα όλα και δεν νιώθει ποτέ! :)
HOL here.

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εκτός αν σε εσάς που έχετε forthnet έχει κάποιο αντίκτυπο αυτό... :hmm:

Εδώ είναι forthnet ρε, πρέπει να προσαρμώσεις τις συμβουλές :p

90άρια εγώ αφήνω μόνο πρωινές και βραδυνές ώρες, πο δεν νιώθει η γραμμή. Αν αφήσω απόγευμα θα χω προβλήματα.

masterfaster
23-05-10, 15:08
Το απογευμα ακομη και με κλειστα τα torrents, σερνεται στη Forthnet. Αλλιως ακομη και με 110ΚΒ/sec ως μεγιστο upload για τα torrents δεν υπαρχει προβλημα στο browsing. Και μιλαμε για (πολυ) heavy duty καταστασεις.

Το μυστικο βρισκεται στο traffic shaping, και αν το router εχει ενσωματωμενη λειτουργια για να κανει traffic shaping. Διαφορετικα παμε στο προγραμμα cFosSpeed, που είναι οτι καλυτερο για traffic shaping.

Τωρα το TG585v7 απο οτι θυμαμαι εχει QoS (Quality of Service), και ειναι γυρω στο 80% του full bandwidth. Οποτε λογικα παντοτε μενει ένα 20% για browsing.

More about QoS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service

@ ADSLgr.com All rights reserved.