PDA

Επιστροφή στο Forum : Επέκταση ασύρματου δικτύου σε σπίτι



jabiru
10-05-10, 14:16
Γειά σας, θέλω τη βοήθειά σας γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις ώστε να δικτυωθώ σωστά σε ένα σπίτι το οποίο ανακαίνισα και σκοπεύω να κατοικήσω προσεχώς.

Στο σημείο εισόδου της γραμμής του ΟΤΕ στο σπίτι, το οποίο θα αποτελέσει και γραφείο εργασίας, συγκεντρώνονται οι απολήξεις από τις εσωτερικές γραμμές τηλεφώνου και data από τα διάφορα σημεία του σπιτιού. Όλες οι εσωτερικές καλωδιώσεις (UTP-5E) είναι τερματισμένες και παράλληλες, κατά δήλωση του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου.

Φίλοι που έχουν γνώσεις στο θέμα μου είπαν ότι αρκεί ένα router με πολλές θέσεις για να μπορέσουν να διακλαδιστούν όλες οι εσωτερικές συνδέσεις, να τροφοδοτείται και ο υπολογιστής στο γραφείο που θα βρίσκεται ακριβώς εκεί, αλλά και να υπάρχει μελλοντική δυνατότητα εγκατάστασης κεντρικού εκτυπωτή στο ίδιο σημείο.

Θέλω εκτός από τη δυνατότητα για ενσύρματη σύνδεση των υπολογιστών στα διάφορα σημεία, να υπάρχει και δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης. Λογικά με ένα router με πρόσθετη ασύρματη δυνατότητα θα μπορούσα να το κάνω αυτό. Όμως το σημείο όπου θα εγκατασταθεί ο εξοπλισμός (1ος όροφος) απέχει σημαντικά από τον υπόλοιπο χώρο, και αμφιβάλλω πολύ ότι θα υπάρχει ικανοποιητικό σήμα πχ στο ημι-υπόγειο όπου είναι το καθιστικό και θα θέλουν να παίζουν και τα παιδιά στο laptop.

Τεχνικά, πώς μπορώ να έχω «επέκταση» του ασύρματου δικτύου? Γίνεται να εγκατασταθεί άλλο μικρό ασύρματο modem router σε μία από τις πρίζες data και να λειτουργεί ως το ίδιο δίκτυο? Κάτι σαν κυψέλη δηλαδή. Εχω διαθέσιμο ένα μικρό ασύρματο router 4 θέσεων Ethernet σε περίπτωση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια και πρόταση.
Αγγελος

nlkrio
10-05-10, 14:31
άμα δεν φτάνει ύπαρχουν τα access points που θα σου επιτρέψουν να αυξήσεις την εμβέλεια του ασύρματου δικτύου σου,πουλάνε και στο plaisio και στο e-shop και σε άλλα καταστήματα

yiapap
10-05-10, 14:47
Όπως τα λες, το ασύρματο router θα σου επιτρέψει να συνδέσεις 4 Η/Υ ενσύρματα και μερικούς ακόμη ασύρματα.
Εντός ενός διαμερίσματος δεν θα έχεις πρόβλημα στην λήψη του σήματος (δεν θα είναι "καμπάνα" αλλά θα μπορείς να δουλέψεις π.χ. surfing, email κτλ.)
Γίνεται να βάλεις ένα switch (όχι router) σε ένα πριζάκι και να μοιράσεις και σε άλλους Η/Υ από εκείνον. Εφόσον είναι απλό switch δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω από το να το βάλεις στην πρίζα. Αν θέλεις "ασύρματη" επέκταση τότε όπως λέει ο nlkrio βάζεις ένα access point σε κάποιο πριζάκι. Όμως, πόσα ασύρματα σκοπέυεις να έχεις και δεν θα σε καλύψει το ασύρματο router στο γραφείο;

jabiru
10-05-10, 14:55
Ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι, η λύση λοιπόν είναι να μπεί ένα ασύρματο router με πολλές θύρες στο κομβικό σημείο, από το οποίο θα καλύπτεται εύκολα ο πάνω όροφος ως προς την ασύρματη λειτουργία, και αν διαπιστώσω οτι το σήμα δεν είναι ικανοποιητικό στους υπόλοιπους ορόφους τότε μπορώ να βάλω access points για να καλύπτω και τους εκεί χώρους.
Θέμα switching δεν υπάρχει, διότι έχω αρκετά data points στο σπίτι. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει η δυνατότητα ...roaming!
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.
Αγγελος

yiapap
10-05-10, 15:11
Ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι, η λύση λοιπόν είναι να μπεί ένα ασύρματο router με πολλές θύρες στο κομβικό σημείο, από το οποίο θα καλύπτεται εύκολα ο πάνω όροφος ως προς την ασύρματη λειτουργία, και αν διαπιστώσω οτι το σήμα δεν είναι ικανοποιητικό στους υπόλοιπους ορόφους τότε μπορώ να βάλω access points για να καλύπτω και τους εκεί χώρους.
Θέμα switching δεν υπάρχει, διότι έχω αρκετά data points στο σπίτι. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει η δυνατότητα ...roaming!
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.
ΑγγελοςΚαι πάλι δεν χρειάζεσαι router με πολλές θύρες στο κεντρικό σημείο. Τα οικιακά router έχουν 4-5 θύρες και 100Mbps ταχύτητα σε αυτές. Για οτιδήποτε παραπάνω θα πρέπει να ξοδέψεις πολλά περισσότερα. Οπότε είναι σκοπιμότερο αν δεν σου φτάνουν οι 4-5 θύρες να πάρεις ένα μεγάλο switch. Θα βρεις 1000ρια (Gigabit switch) σε σχετικά normal τιμές + θα έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα μετάδοσης στους Η/Υ που είναι συνδεδεμένοι σε αυτό.
Η δυνατότητα roaming (lol) θα υπάρχει σε όλο το σπίτι εκτός εκπλήξεων. Αλλά αφού ήδη έχει ασύρματο router δοκιμάζεις και αναφέρεις για τα περαιτέρω ;)

jabiru
10-05-10, 16:01
Ναί, τελικά έτσι θα γίνει η δουλειά!
Στο κομβικό σημείο θα μπεί το 4-port wireless router που έχω τώρα, το οποίο θα τροφοδοτεί ένα 8-port switch για την τελική διανομή στα δωμάτια κλπ. Και στον πλέον απομακρυσμένο χώρο που θέλω και ασύρματη πρόσβαση, θα τοποθετηθεί ένα access point. Νομίζω έτσι θα είμαι πλήρης.
Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση βοήθεια.
Αν βρώ τα σκούρα θα σας ξαναενοχλήσω...
Ευτυχώς πάντως που όλες αυτές οι λύσεις είναι φτηνές και άμεσα διαθέσιμες.
Αγγελος

@ ADSLgr.com All rights reserved.