PDA

Επιστροφή στο Forum : ...εως 24, αλλά "κλειδωμένος" στα 6.



frixosb
10-05-10, 20:01
(το νήμα το άνοιξα εδώ , επειδή είμαι συνδρομητής Forthnet)

θα είμαι σύντομος γιατί μετά από έρευνα στο forum δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο εξης:
όταν πληρώνεις "εως 24" κ λόγω προβληματικής γραμμής, ο πάροχος, αντί να επισκευάσει την βλάβη αλλά κ για να γλυτώσει από την μουρμούρα σου, σε "κλειδώνει" στα 5,5 - 6 Mbit, είναι νομικά κατοχυρωμένος;

Προσωπικά θεωρώ πως όχι, επειδή δεν αφήνει την γραμμή να κλειδώσει εκεί που πραγματικά "πιάνει" (στη δική μου περίπτωση περι τα 12,5Mbit) αλλά αντί να ασχοληθούν να καθαρίσουν την γραμμή, πετάνε ένα "κλειδωμα" κ ξενοιάσαμε.

θα μου πείτε η Forthnet δεν έχει πακέτα "εως 8" με άλλη τιμή κλπ, αλλά κ πάλι θα σας απαντήσω "ναι αλλά ούτε αφήνει την γραμμή να κλειδώσει "φυσικα-ελεύθερα" εκεί που θα μπορούσε λόγω απόστασης απο dslam", κ αντί να απαιτήσουν τον συνδυαστικό έλεγχο απο τεχνικό forthnet & OTE που ξέρω πως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις διχογνωμίας του προβλήματος, απλα πάτησαν το "κλειδωμα" κ "εκλεισαν" την υποθεση.

ευχαριστώ για τις υπόλοιπες απόψεις.

anger
10-05-10, 20:38
Εχεις απόλυτο δίκαιο αλλα πού να το βρείς!!Εγω εδώ στη Καλλιθέα κλειδώνω στα 6,5-7 και καμια φορά στα 8.

Fotis32
10-05-10, 21:01
Σου έχουν ανεβάσει το target SNR στο 22; (Γιατι ετσι έχεις στο προφίλ σου)

frixosb
10-05-10, 22:08
το διόρθωσα. (είχε μείνει από την σύνδεση σε άλλο σπίτι με conn-x εκτός Αθηνών)
στα 8.5 είμαι τώρα.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 837 / 6.142
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,5 / 8,5

Fotis32
10-05-10, 22:48
έχεις προβλημα με την γραμμή σου... δεν δικαιολογήτε 11/22 attenuation με 837/6142kbps.... έχεις 100% πρόβλημα... και το margin που είναι 8,5 και 6,5 να ήταν (το νορμάλ της forthnet) θα έπιανες 7.000 - 7.500kpbs εσύ θα έπρεπε να έπιανες τουλάχιστον ένα 14σαρι.... Δοκίμασε να βάλεις άλλο router και να κάνεις δοκιμή να δεις πόσο κλειδώνεις.

frixosb
10-05-10, 23:05
έχεις προβλημα με την γραμμή σου... δεν δικαιολογήτε 11/22 attenuation με 837/6142kbps.... έχεις 100% πρόβλημα... και το margin που είναι 8,5 και 6,5 να ήταν (το νορμάλ της forthnet) θα έπιανες 7.000 - 7.500kpbs εσύ θα έπρεπε να έπιανες τουλάχιστον ένα 14σαρι.... Δοκίμασε να βάλεις άλλο router και να κάνεις δοκιμή να δεις πόσο κλειδώνεις.

να΄σαι καλα. τα γνωρίζω αυτα. δεν εχει να κανει με το ρουτερ δυστυχως πλεον. θα σας πω ολο το ιστορικο λοιπον για να εχετε πληρη εικόνα.
Κανονικά κλειδωνε στα 13 κ κανα δυο φορες το ειχα δει και 16,5. Αλλα με συχνες αποσυνδεσεις. Η επισκεψη τεχνικου της forthnet εδειξε κατι βραχυκυκλωματα καπου απεξω απο το σπιτι κλπ. Ηρθε κ ο ΟΤΕ κ φυσικα ειπαν οτι τα forthnet-ακια δεν ξερουν την δουλεια τους. Απότι εχω μαθει το θεμα ξαναπηγε στον ΟΤΕ κ επειδη δεν απαντησε ως οφειλε μεσα σε 2 μερες, το θεμα "εκλεισε" με κλειδωμα της γραμμής στα 6-7.

Για αυτο κ ανοιξα το νήμα. Γιατι πιστευω τωρα που συμπληρωσα τον 1 χρονο μπορω να διεκδικήσω ειτε το "ανοιγμα" της ταχύτητας κ την επιδιόρθωση της βλάβης. είτε να δοκιμάσω την τύχη μου με άλλον πάροχο.

cmaniac
10-05-10, 23:12
ADSL Mode? G992.5?

frixosb
10-05-10, 23:15
ADSL Mode? G992.5?

γιες :hmm:

cmaniac
10-05-10, 23:49
Απο την πρωτη στιγμη μπορουσες να τους ξανενοχλησεις και μαλλον με την κατασταση που βλεπω οτι επικρατει ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κανεις. Απαραδεκτο το κλειδωμα της γραμμης σου στα 6mbit. Ενοχλησε τους εξιστορωντας την κατασταση στο 13831. Ακου κλειδωμα 6mbit για να "μπαλωσουν" την βλαβη.. Ε ρε βουρδουλας που τους χρειαζεται..

tsorbi
11-05-10, 05:35
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,5 / 8,5
Εδώ κάτι δεν πάει καλά.

frixosb
11-05-10, 13:19
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,5 / 8,5
Εδώ κάτι δεν πάει καλά.

αυτό εξηγώ κ θέλω να το διευκρινήσω για να καταλάβω τις κινήσεις μου από εδώ κ πέρα.

Fotis32
11-05-10, 15:06
Εγώ επιμένω να αλάξεις ρούτερ και να ξαναδοκιμάσεις....

frixosb
11-05-10, 19:10
Εγώ επιμένω να αλάξεις ρούτερ και να ξαναδοκιμάσεις....

φίλε έχω στη διάθεση μου 3 router. Όλα το ίδιο.
Linksys 54G, αναβαθμισμενο για adsl2+
Siemens CL-100
Thomson 585v7

παρτε κ ενα snapshot... είπα μετά απο 40 μέρες να κάνω ενα reboot:
(το 992.3 το βλέπετε ε? )

n1k0s
13-05-10, 23:44
να΄σαι καλα. τα γνωρίζω αυτα. δεν εχει να κανει με το ρουτερ δυστυχως πλεον. θα σας πω ολο το ιστορικο λοιπον για να εχετε πληρη εικόνα.
Κανονικά κλειδωνε στα 13 κ κανα δυο φορες το ειχα δει και 16,5. Αλλα με συχνες αποσυνδεσεις. Η επισκεψη τεχνικου της forthnet εδειξε κατι βραχυκυκλωματα καπου απεξω απο το σπιτι κλπ. Ηρθε κ ο ΟΤΕ κ φυσικα ειπαν οτι τα forthnet-ακια δεν ξερουν την δουλεια τους. Απότι εχω μαθει το θεμα ξαναπηγε στον ΟΤΕ κ επειδη δεν απαντησε ως οφειλε μεσα σε 2 μερες, το θεμα "εκλεισε" με κλειδωμα της γραμμής στα 6-7.

Για αυτο κ ανοιξα το νήμα. Γιατι πιστευω τωρα που συμπληρωσα τον 1 χρονο μπορω να διεκδικήσω ειτε το "ανοιγμα" της ταχύτητας κ την επιδιόρθωση της βλάβης. είτε να δοκιμάσω την τύχη μου με άλλον πάροχο.


αφου ηρθε ο Οτε λογικα θα τον ειδες και σου ειπε για τους τεχνικους του παροχου αλλα να σε ρωτησω ο τεχνικος του οτε ειχε αναλαυζερ μαζι του? και πως μερησε την γραμμη??

ενα αλλο ειναι πως στην φορτηνετ το target magin:6 or 15 οποτε λιγο δυσκολο να εχεις 8.5

αν θες βεβαια να πας σε αλλο παροχο ελλαδα ειμαστε ο χαλκος που φτανει μεχρι τα σπιτια μας δεν ειναι και σε τοσο καλη ποιοτητα ουτε κατασταση απ την αλλη με το dsl παντα ρισκαρεις

παντως απ την forthnet με τα βραχυκυκλωματα και αυτα λογικα εντοπισανε την βλαβη ο οτε ομως δεν επραξε αναλογα

mordan
18-05-10, 14:46
Αν βλέπεις ότι το router κλειδώνει το upload σου σε τιμές κάτω του 1020 τότε κατά 99,9% των περιπτώσεων είναι κάποιο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης, για να είσαι σίγουρος 100% για το που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα η καλύτερη δοκιμή είναι να μιλήσεις με τον ηλεκτρολόγο σου και να του ζητήσεις να σου δείξει ποιά είναι η γραμμή σου στο ΒΟΧ ή στον Κατανεμητή (αν πρόκειτε για πολυκατοικία), και να κουμπώσεις εκεί επευθείας το router σου (πιθανότατα θα χρεαστείς και μια μπαλαντέζα για το ρεύμα), με κάποιο laptop δές σε τί ταχύτητα σε έχει κλειδώσει, αν το upload σου παραμείνει κάτω του 1020 τότε είναι θέμα γραμμής αν συγχρονίσεις με upload 1020 τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και θα το δείς με τον ηλεκτρολόγο σου.

........Auto merged post: mordan πρόσθεσε 5 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιπρόσθετα αναφέρω ότι αν μιλάμε για τον ΟΤΕ και βάζουμε στην ίδια πρόταση τη λέξη analyser είναι το λιγότερο γελοίο, οι περισσότεροι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν ξέρουν καν τί είναι και είναι μετρημένα στα δάχτυλα των 2 μου χεριών τα analyser που έχει ο ΟΤΕ, οι περισσότεροι ΟΤΕτζήδες που ασχολούντε με ADSL έχουν ένα μηχάνημα Vautec το οποίο είναι σαν modem και τους δείχνει απλά το συγχρονισμό της γραμμής ούτε θόρυβο ούτε μέτρηση μήκους βρόγχου, γενικά τπτ... τους περισσότερους ελέγχους γι' αυτό τους βλέπουν σε συνδυαστικά ραντεβού με τους εναλλακτικούς παρόχους και υπάρχουν καθυστερήσεις... για να πάει τεχνικός του εναλλακτικού με analyser και να τους υποδείξει που μετράει βραχυκύκλωμα στα πόσα μέτρα είναι η διακοπή κάποιου καλωδίου του ζεύγους κοκ...

JULIANIK
18-05-10, 15:10
Αν βλέπεις ότι το router κλειδώνει το upload σου σε τιμές κάτω του 1020 τότε κατά 99,9% των περιπτώσεων είναι κάποιο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης....
Δηλαδη λες οτι αν υπαρχει βραχυκυκλωμα εκτος του χωρου ευθυνης μας,
το upload μενει ανεπαφο και μαλιστα στις 99,9% των περιπτωσεων;;;;;;;; :hmm:
Τοσες περιπτωσεις που εχουμε διαβασει εδω μεσα συμπεριλαμβανομενης και της δικιας μου, ΟΛΕΣ πεφτουν στο 0,1% ;

mordan
18-05-10, 15:32
Έγραψα κάτι προσπαθώντας να σε βοιηθήσω αλλά απο την απάντησή σου καταλαβαίνω οτι θες να ρίξεις κάπου το φταίξιμο, μίλησα εμπειρικά με βάση το επάγγελμα που εξασκώ και είναι αυτό που έχω σπουδάσει. Αν διαβάσεις όλο το post δεν αποκλείω το ότι μπορεί να υπάρχει βλάβη στη γραμμή του ενδιαφερόμενου ατόμου που έκανε το post καλύπτω και τις 2 περιπτώσεις, για δες εδώ:

με κάποιο laptop δές σε τί ταχύτητα σε έχει κλειδώσει, αν το upload σου παραμείνει κάτω του 1020 τότε είναι θέμα γραμμής αν συγχρονίσεις με upload 1020 τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και θα το δείς με τον ηλεκτρολόγο σου.

αν είναι να κολλάς σε λέξεις και όχι στο νόημα αυτών που γράφονται δεν έχω κάτι να σου απαντήσω.

yiapap
18-05-10, 15:37
Αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)το έχεις δει;

JULIANIK
18-05-10, 16:17
Έγραψα κάτι προσπαθώντας να σε βοιηθήσω....
αν είναι να κολλάς σε λέξεις και όχι στο νόημα αυτών που γράφονται δεν έχω κάτι να σου απαντήσω.
Κανε καλυτερα κανενα edit στις λεξεις σου και ασε κατα μερος τις περιαυτολογιες για το τι σπουδασες.
Εσυ μιλησες με ποσοστα, με ακριβεια δεκατου της μοναδας %
για να ανασκευασεις μετα, με το "μίλησα εμπειρικά".... :whistle:
Δεν αναφερθηκα στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα σε κατι γενικο που ΕΣΥ ανεφερες
και το οποιο ΔΕΝ ισχυει και μαλιστα στον απολυτο βαθμο που αναφερεις.

Το ποιος παει να ριξει το βαρος που, και ποιος παει να βγαλει λαδι ποιον... 99,9 στις 100!
ας το κρινουν αυτοι που διαβαζουν. :evil:



Αν βλέπεις ότι το router κλειδώνει το upload σου σε τιμές κάτω του 1020 τότε κατά 99,9% των περιπτώσεων είναι κάποιο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης....

mordan
19-05-10, 08:23
Αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)το έχεις δει;

Ωραίος φίλε, πολύ καλό

!Όσο για σένα JULIANIK φίλε μου ΟΤΕτζή... Καλημέρα! Συνέχισε έτσι είσαι φοβερός, είσαι καταπληκτικός!!!:oneup:

Έλα πές κι άλλα σήμερα, όπως έκανες και χτες για να βοηθήσεις το παλικάρι που έχει πρόβλημα να βρεί λύση στο πρόβλημά του... ωχ ξέχασα ή είσαι μηδενιστής ή ΟΤΕτζής είπαμε οπότε ο φίλος μας κατά την άποψή σου έχει είτε την επιλογή να πάει στον ΟΤΕ ή δεν έχει επιλογή... σωστά? Γιατί με κανένα άλλο τρόπο δεν θα επιλυθεί το πρόβλημά του?

Επίσης σε παροτρύνω να σβήσεις και πάλι με τις κόκκινες γραμμούλες σου τα πόστ άλλων ώστε να επιβεβαιώσεις και πάλι ότι δεν έχεις άποψη και απλά ακυρώνεις ή διαφωνείς με όλες τις άλλες απόψεις! Μπράβο!

anger
19-05-10, 10:37
Ωραίος φίλε, πολύ καλό

!Όσο για σένα JULIANIK φίλε μου ΟΤΕτζή... Καλημέρα! Συνέχισε έτσι είσαι φοβερός, είσαι καταπληκτικός!!!:oneup:

Έλα πές κι άλλα σήμερα, όπως έκανες και χτες για να βοηθήσεις το παλικάρι που έχει πρόβλημα να βρεί λύση στο πρόβλημά του... ωχ ξέχασα ή είσαι μηδενιστής ή ΟΤΕτζής είπαμε οπότε ο φίλος μας κατά την άποψή σου έχει είτε την επιλογή να πάει στον ΟΤΕ ή δεν έχει επιλογή... σωστά? Γιατί με κανένα άλλο τρόπο δεν θα επιλυθεί το πρόβλημά του?

Επίσης σε παροτρύνω να σβήσεις και πάλι με τις κόκκινες γραμμούλες σου τα πόστ άλλων ώστε να επιβεβαιώσεις και πάλι ότι δεν έχεις άποψη και απλά ακυρώνεις ή διαφωνείς με όλες τις άλλες απόψεις! Μπράβο!

Συμφωνώ. Και γω έχω ενα συγχρονισμό στα 6-7 και απο χθες στα 5,3!!!!
Ηρθε τεχνικός Forthnet και το πρόβλημα είναι εκτός πολυκατοικίας και μεταφέρθηκε στο Α.Κ. καλλιθέας ,περιμένω να δώ! Όσο για τον ΟΤΕ ένα έχω να πω,οτι είναι έυκολο να λέει οτι υπάρχει πρόβλημα και δέ μπορεί να κάνει τίποτα,και λογικό είναι γιατι το καλώδιο άν έχει κοπεί σε δυο τρία σημεία και το μόνο που κάνουν είναι μία απλή ''μουφα'' και δέν ελέγχουν στάθμες απλα κάνουν την σύνδεση για να έχεις τηλ μονο ,τότε τί περιμένουμε?να αλλάξει καλωδίωση !Πού τέτοια τύχη!!!Οι περισσότερες σταθμίσεις γραμμών γίνονται απο τον ΟΤΕ με το να ανεβάζουν λίγο τη στάθμη της με αποτέλεσμα μετ΄να έχεις πιο τακτικό φαινόμενο συνακροάσεων που ισοδυναμεί σε adsl αν δε κάνω λάθος σε πτώση συγχρονισμού.Αυτό που πρέπει κατα τη γνώμη μου να κάνουν τα παιδιά του ΟΤΕ έιναι νέες καλωδιώσεις όπου υπάρχουν τρελές απώλειες ,και όχι να λέμε ο ΟΤΕ μόνο δίνει 8αρα ή ώς 24αρα γραμμή!!!!!!!!:whistle::

mordan
19-05-10, 15:39
Συμφωνώ. Και γω έχω ενα συγχρονισμό στα 6-7 και απο χθες στα 5,3!!!!
Ηρθε τεχνικός Forthnet και το πρόβλημα είναι εκτός πολυκατοικίας και μεταφέρθηκε στο Α.Κ. καλλιθέας ,περιμένω να δώ! Όσο για τον ΟΤΕ ένα έχω να πω,οτι είναι έυκολο να λέει οτι υπάρχει πρόβλημα και δέ μπορεί να κάνει τίποτα,και λογικό είναι γιατι το καλώδιο άν έχει κοπεί σε δυο τρία σημεία και το μόνο που κάνουν είναι μία απλή ''μουφα'' και δέν ελέγχουν στάθμες απλα κάνουν την σύνδεση για να έχεις τηλ μονο ,τότε τί περιμένουμε?να αλλάξει καλωδίωση !Πού τέτοια τύχη!!!Οι περισσότερες σταθμίσεις γραμμών γίνονται απο τον ΟΤΕ με το να ανεβάζουν λίγο τη στάθμη της με αποτέλεσμα μετ΄να έχεις πιο τακτικό φαινόμενο συνακροάσεων που ισοδυναμεί σε adsl αν δε κάνω λάθος σε πτώση συγχρονισμού.Αυτό που πρέπει κατα τη γνώμη μου να κάνουν τα παιδιά του ΟΤΕ έιναι νέες καλωδιώσεις όπου υπάρχουν τρελές απώλειες ,και όχι να λέμε ο ΟΤΕ μόνο δίνει 8αρα ή ώς 24αρα γραμμή!!!!!!!!:whistle::

Πάρα πολύ σωστός, δυστυχώς όμως στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ ενωμένο Δ.Ν.Τ. δεν μας βλέπω για νέες καλωδιώσεις, πάμε καλύτερα σε καμιά Ουγκάντα, στάνταρ θα είναι καλύτερα τα πράγματα:lol:

JULIANIK
20-05-10, 00:57
JULIANIK φίλε μου ΟΤΕτζή... Καλημέρα! Συνέχισε έτσι είσαι φοβερός, είσαι καταπληκτικός!!!
Δυστυχως φορθνετατζης ειμαι οπως κι εσυ, αλλα εμενα δε με πληρωνουν. Τους πληρωνω. ;)
Βλεπω οτι σε ενοχλησε η διαγραφη της πατατας, αλλα ισως σε βοηθησει στη συνεχεια, να μην την επαναλαβεις προσπαθοντας να ριξεις κατα 99.9%:lol: το φταιξιμο στους πελατες.
Παλι καλα βεβαια που αλλαξε το τροπαρι, γιατι μεχρι προσφατα εφταιγε κατα 99.9% το σπλιτερ!
Οριστε και χωρις strike, αλλα ενισχυμενο.



Αρχικό μήνυμα από mordan http://www.adslgr.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3494703#post3494703)
http://www.adslgr.com/forum/../images/quotation-icon-left.gif Αν βλέπεις ότι το router κλειδώνει το upload σου σε τιμές κάτω του 1020 τότε κατά 99,9% των περιπτώσεων είναι κάποιο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης.... :worthy:


Ηρθε τεχνικός Forthnet και το πρόβλημα είναι εκτός πολυκατοικίας...

Σαν πολλοι δε μαζευτηκαν σ'αυτο το 0.1% :whistle:
:p

yiapap
20-05-10, 01:12
Σαν πολλοι δε μαζευτηκαν σ'αυτο το 0.1% :whistle:
:pΘεωρώντας ότι ο "τεχνικός Forthnet" έκανε σωστή διάγνωση και όχι διάγνωση "φύγε κακό από τον κόρφο μου"! :-k

spsomas
20-05-10, 15:56
Θεωρώντας ότι ο "τεχνικός Forthnet" έκανε σωστή διάγνωση και όχι διάγνωση "φύγε κακό από τον κόρφο μου"! :-k

Οι τεχνικοί της Forthnet δεν κάνουν τέτοια πράγματα. Μην κοιτάς που στον Τυφλό πήγαν 4 τελικά για να διαγνώσουν το πρόβλημα, έτυχε :whistle:

frixosb
20-05-10, 21:07
Αν βλέπεις ότι το router κλειδώνει το upload σου σε τιμές κάτω του 1020 τότε κατά 99,9% των περιπτώσεων είναι κάποιο θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης, για να είσαι σίγουρος 100% για το που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα η καλύτερη δοκιμή είναι να μιλήσεις με τον ηλεκτρολόγο σου και να του ζητήσεις να σου δείξει ποιά είναι η γραμμή σου στο ΒΟΧ ή στον Κατανεμητή (αν πρόκειτε για πολυκατοικία), και να κουμπώσεις εκεί επευθείας το router σου (πιθανότατα θα χρεαστείς και μια μπαλαντέζα για το ρεύμα), με κάποιο laptop δές σε τί ταχύτητα σε έχει κλειδώσει, αν το upload σου παραμείνει κάτω του 1020 τότε είναι θέμα γραμμής αν συγχρονίσεις με upload 1020 τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και θα το δείς με τον ηλεκτρολόγο σου.
Επιπρόσθετα αναφέρω ότι αν μιλάμε για τον ΟΤΕ και βάζουμε στην ίδια πρόταση τη λέξη analyser είναι το λιγότερο γελοίο, οι περισσότεροι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν ξέρουν καν τί είναι και είναι μετρημένα στα δάχτυλα των 2 μου χεριών τα analyser που έχει ο ΟΤΕ, οι περισσότεροι ΟΤΕτζήδες που ασχολούντε με ADSL έχουν ένα μηχάνημα Vautec το οποίο είναι σαν modem και τους δείχνει απλά το συγχρονισμό της γραμμής ούτε θόρυβο ούτε μέτρηση μήκους βρόγχου, γενικά τπτ... τους περισσότερους ελέγχους γι' αυτό τους βλέπουν σε συνδυαστικά ραντεβού με τους εναλλακτικούς παρόχους και υπάρχουν καθυστερήσεις... για να πάει τεχνικός του εναλλακτικού με analyser και να τους υποδείξει που μετράει βραχυκύκλωμα στα πόσα μέτρα είναι η διακοπή κάποιου καλωδίου του ζεύγους κοκ...


ένας λόγος που παραμένω σιωπηρός στα φορουμ αλλά εδώ κ χρόνια επισκέπτης είναι πως η συζήτηση αντί για βοήθεια καταλίγει σε παιχνίδι γνώσεων. Θα μπορούσα κ εγώ να διαφημίζω τον ευτό μου για τις γνώσεις κ το επάγγελμά του κ αν ήταν δεν θα ανοιγα κάποιο νήμα εδώ. Παρακαλώ λοιπόν τουλάχιστον στο δικό μου το νήμα να γραφτούν κατάλληλα πράγματα κ όχι επίδηξη γνώσεων κ διαξηφισμοί
Σε όλα τα παραπάνω επισυνάπτω τα λόγια του φίλου mordan για να απαντήσω ολοκληρωτικά αν κ εντωμεταξύ έχω πάρει απαντήσεις από το help desk της φορθεντ κ πήρα την απόφαση για αλλαγή παρόχου. Στις μέρες κρίσης προτιμώ να ξέρω οτι πληρώνω για 8 κ έχω 6, παρά "εως 24" κ να με έχουν κλειδωμένο στα 6 επειδή δεν ακολουθούντε σωστά οι διαδικασίες.
Ενημερώνω λοιπόν πως ο τεχνικός της φορθνετ ήρθε με το κατάλληλο εργαλείο.Η γραμμή του σπιτιού ελέχθηκε κ βγήκε "καθαρή". Επίσης δεν απέχω μακρυα από τον κατανεμητη.Για αυτό κ δεν πληρωσα τα 50 ευρω επίσκεψης, επειδή τελικά το πρόβλημα αποδείχτηκε απο τον κατανεμητη προς τα έξω και βγήκαν 2 βραχυκυκλώματα: στα 987 κ 1327 μέτρα προς το dslam Η συνολική απόσταση αν τα θυμάμαι κ καλά είναι 2148 μέτρα. Ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε με ένα παρόμοιο ηλεκτρονικό μηχάνημα, πήγε κατευθειαν στον κατανεμητή, κ μετα απο λιγα μπλιπ μπλιπ μου είπε ειρωνικα "να πεις στα παιδαρελια της φορθνετ δεν ξερουν που πανε κ δεν εχει βραχυκυκλωματα". Προσθέτωντας "να σε καρφωσω σε μια πόρτα conn-x να δεις που θα κλειδώσεις στα 19;"
Βέβαια κ μονο που υποτίμησε "συναδελφους" του εγώ "τα πήρα".Κ του εξήγησα ότι το πρόβλημα δεν ειναι να "κλειδώσω" στα 19 για 5 δευτερόλεπτα αλλά για μισή μέρα χωρίς διακοπές. Η ανταπάντηση φυσικα ήταν: "ΑΑΑ αυτό δεν γίνεται, για μισό λεπτό αν θες μπορω".
Τέλος πάντων όσο ο τεχνικός της φορθνετ φιλοτιμήθηκε να καθυστερήσει λίγο κ να μου τα εξηγήσει όλα αυτα πάνω στο lcd του μηχανήματός του (φιλόσοφος δεν είμαι, αλλα κ πάλι δεν διαφημίζω την ειδικότητα μου για επίδειξη γνώσεων) άλλο τόσο ο ΟΤΕ μέσα σε 10' ήθελε να την κάνει.
Από εκεί κ πέρα εγώ προσπαθώ να ανακτήσω το δικαίωμα της "συδυαστικής" επίσκεψης αλλά πλέον για την φορθνετ η γραμμή λειτουργεί "κανονικα" οπότε δεν υπάρχει βλάβη για να ξεκινησει μια τέτοια διαδικασία.
Θα δοκιμάσω κ κάποια νομική οδό αλλα κ πάλι έρχομαι στο επόμενο ερώτημα: Γιατι να υποστιρήξω ένα πάροχο που μπορεί τελικά να μου διορθώσει την γραμμή αλλά στο GR-IX έχει "σύνορα" εκτός με την otenet.
Βέβαια αυτό έιναι ένα άλλο θέμα κ θα παρακαλούσα τα όποια σχόλιά σας να γίνουν στο ανάλογο νήμα.

kaugummi
21-05-10, 20:11
Καταρχήν , για αλλαξουν το profil και να συχγρονιζει χαμηλοτερα απο οτι συγχρονιζε , σημαινει πολυ απλα οτι η γραμμη δεν 'σηκωνει' μεγαλες ταχυτητες, πρακτικα δεν ειναι καλης ποιοτητας (πχ θορυβο στην γραμμη,υγρασια, γυμνα καλώδια, εκτεθειμένα, σκουριασμένα,φθαρμένα κτλ) και οτι είναι μακριά απο το Α/Κ.
Αρα, για να φτασουν στο σημειο να αλλάξουν profil, δηλ απο το default snr 6 μπορούν να το βάλουν 8 & 15 σημαίνει οτι είναι ότι καλύτερο μπορούν να κάνουν για παίξει χωρίς αποσυνδέσεις , και εδώ έρχεται το τι προτιμά κάποιος...να παίζει κ ας είναι χαμηλά ή να έχει μεγάλο συγχρονισμό αλλά να έχει αποσυνδέσεις??
Κάποια routers (πχ Thomson 585v7, siemens cl-110) κρατάνε την γραμμή σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα από κάποια άλλα.
Το άλλο σενάριο να φτιάξουν οι γραμμές είναι λίγο αστείο στην πραγματικότητα, διοτι δεν συμφερει τον ΟΤΕ να αλλάξει την υπάρχουσα υποδομή που έχει τωρα.
Η μονη λυση θα ειναι να μπουν ONU οποτε να παιξουν με οπτική , πολύ μελλόντικο για παρα πολλές περιοχές της Ελλάδας.

frixosb
28-05-10, 17:44
σημασία έχει το αποτέλεσμα πάντα. προφανώς τα διαδικαστικά μιας "γραφειοκρατιας" προτιμα τον καταναλωτη να αλλαζει συνεχεια εταιρειες παρα να πράξουν τα προβλεπόμενα.
Ο κύβος εριθφει κ εφοσον δεν θελουν εναν ικανοποιημενο πελατη με το να επιβαλουν στον ΟΤΕ την αλλαγη καλωδιου, τοτε κ εγω προτιμω να κοιταξω την τσεπη μου, εξαλλου έχουμε κ μια κριση, κ να μετακινηθω σε αλλο πάροχο με πακετο στα 8 κ χαμηλοτερη τιμη, κ μετα βλεπουμε...

VASI
21-06-10, 11:41
αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα:


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.671
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 11,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 2
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 7 / 0

antonis556
21-06-10, 12:05
αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα:


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.671
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 11,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 2
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 7 / 0

OMGGGGGGGGGGG ... Δεν ειναι λογικο αυτο που βλεπω ... 11 att και συγχρονισμος στα 8.000 ? Εχεις επικοινωνησει με τον ISP σου ?

VASI
25-06-10, 11:49
Τελικά μου την αποκατέστησαν την ζημιά


DSL Connection

Link Information

Uptime: 1 day, 2:41:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 21.679
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 11,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 22 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.214 / 1.220.357
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.214 / 191
HEC Errors (Up/Down): 0 / 156

frixosb
29-06-10, 19:25
Τελικά μου την αποκατέστησαν την ζημιά


DSL Connection

Link Information

Uptime: 1 day, 2:41:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 21.679
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 11,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 6,5
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.214 / 1.220.357
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.214 / 191
HEC Errors (Up/Down): 0 / 156


αποκατάσταση είναι με τόσα λάθη-errors? κ εγώ αυτά είχα κ με "κλειδωσαν" στα 6:sorry:

vaggospat13
29-06-10, 19:36
αποκατάσταση είναι με τόσα λάθη-errors? κ εγώ αυτά είχα κ με "κλειδωσαν" στα 6:sorry:

τα errors μαλλον τα διαβαζει λαθος το dslam ή το ρουτερ οποτε δεν τιθεται θεμα εχω πολλα error γι αυτο κ κλειδωνω χαμηλα

antonis556
30-06-10, 00:18
Νομιζω πως εχει ξαναναφερθει αυτο το θεμα με τα errors . Ειναι bug του Thomson 585 ...

yiapap
01-07-10, 03:28
Ρε σεις...
4+ ΔΙΣΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ errors στην έξοδο (up) του router... Και ψάχνετε ΑΝ είναι Bug?
ΦΥΣΙΚΑ και είναι bug και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη γραμμή!

cmaniac
01-07-10, 03:50
Ρε σεις...
4+ ΔΙΣΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ errors στην έξοδο (up) του router... Και ψάχνετε ΑΝ είναι Bug?
ΦΥΣΙΚΑ και είναι bug και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη γραμμή!

..για το οποιο υπαρχει και workaround, αλλα καποιοι ειναι καλοι μονο στα bug reports..

@ ADSLgr.com All rights reserved.