PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματακι για επεξεργασια Video



keleytis
26-01-04, 17:16
Γεια σας!!!!!!! :D
Ψαχνω εδω και πολυ καιρο ενα προγραμματακι για να ενωσω πολλα μικρα (mpg) βιντεακια μαζι ωστε να τα κανω ενα! Δηλαδη απο εκει που θα εχω 50 mpg του 1mb να φτιαξω ενα των 50!

Επισης ξερετε κανενα προγραμματακι για DVD rip?
Μερικα URL θα ηταν πολυ χρησιμα! :D

Ευχαριστω προκαταβολικα! 8)

nanas
26-01-04, 17:27
το καλυτερο κατα τη γνωμη μου γι αυτο που ζητας ειναι το NERO 6 (VISION EXPRESS 2 ON IT)

keleytis
26-01-04, 17:30
Εχω το ΝΕRO 6 αλλα δεν εχει τετοια δυνατοτητα (το δικο μου τουλαχιστον) δεν ξερω και πολλα απο αυτα και θα ηθελα κατι απλο και μικρο αν υπαρχει ......... :? :?

nanas
26-01-04, 17:36
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ VISION EXPRESS.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. ΣΥΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΜΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΒΡΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ MAKE MOVIE.

keleytis
26-01-04, 17:45
Οκ νανας Thanks :D Θα το ψαξω αυτο! Χμμμμμμμ..... :mrgreen:

Τιποτα αλλο υπαρχει ομως?

sooup
26-01-04, 18:50
Υπάρχει το "easy video joiner"
http://download.com.com/3000-2194-10123080.html.
Το προβλημά του (στην έκδοση που δοκίμασα πριν 6 -8 μήνες) είναι οτι δυσκολευεται όταν τα "προς ένωση" αρχεία έχουν διαφορετική ανάλυση. Βλέπω ότι έχουν κάνει κάποιες αλλαγές τώρα. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

Για κάποιο λόγο το link δεν λειτουργεί. :? Μπορείς ευκολα να το βρεις στο cnet.

Athlon_XP
26-01-04, 18:53
Πήγαινε στο www.digital-digest.com και ψάξε εκεί για mpeg joiners.

keleytis
27-01-04, 01:21
Thanks! :D
Κανενα αλλο για μετατροπη DVD σε DIVX η ΜPG?
Exω ακουσει οτι για να κανεις τετοια επεξεργασια πρεπει να εχεις CPU με @@! Αληθευει? :?

Kotsus
27-01-04, 02:28
Easy Video joiner για συγκολληση .mpg .avi .wmv .mov κτλπ
Οντος εχει προβλημμα με τα διαφορετικα bitrate στα κοματια που προκειτε να κανεις Join.

Για μετατροπη απο dvd σε dvix προτεινω Dr. Divx (http://www.divx.com) που ειναι ευχρηστο προγραμμα και επισεις μπορει να μετατρεψει .mpg .avi .wmv(?) σε .avi (dvix format). Εξαιρετικο οταν εχεις κοματια με διαφορετικο bitrate στο να τα κανει ολα στο επιθυμητο για να γινει το τελικο join.

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι free. :twisted: :twisted:

nanas
27-01-04, 08:56
παρατητω οτι οταν μετατρεπω ενα mpeg σε divx το μεγεθος του αρχειου ειναι μεγαλυτερο, αλλα και με καλυτερη ποιοτητα εικονας βεβαια.
ποια μορφη αρχειου ειναι η μικροτερη σε μεγεθος, αλλα και με καλη εικονα? :P

Aegis
27-01-04, 22:20
ποια μορφη αρχειου ειναι η μικροτερη σε μεγεθος, αλλα και με καλη εικονα?


τα καλύτερα αποτελέσματα θα τα δεις σε αρχείο avi που δημιουργήθηκε με divx ή xvid.
στην μετατροπη dvd->avi με divx,xvid δεν είναι απαραίτητο να έχεις δυνατό cpu. ακόμα και με ρ3 στα 500 θα κάνεις δουλειά αλλά θα περιμένεις πολυυυυυυ ώρα. όσο πιο γρήγορη cpu έχεις τόσο καλύτερα...τώρα άμα αρχίσεις και βάζεις φίλτρα και πάει λέγοντας, πρέπει να έχεις υπομονή.

Slay
27-01-04, 23:00
Thanks! :D
Κανενα αλλο για μετατροπη DVD σε DIVX η ΜPG?
Exω ακουσει οτι για να κανεις τετοια επεξεργασια πρεπει να εχεις CPU με @@! Αληθευει? :?

για επεξεργασια οι εμπεγκ αλγορυθμοι ειναι χαλι μαυρο , αυτο γιατι εχουν πλανο κλειδι (ΤΜ) καθε πασχα και χριστουγεννα, εσυ μαλλον για μετατροπη ενδιαφερεσαι οποτε ναι , ενα καλης ποιοτητας βιντεο για να γινει θελει αρκετη ισχυ απο επεξεργαστη και αρκετη ωρα για να το κανει.

Slay
27-01-04, 23:11
παρατητω οτι οταν μετατρεπω ενα mpeg σε divx το μεγεθος του αρχειου ειναι μεγαλυτερο, αλλα και με καλυτερη ποιοτητα εικονας βεβαια.
ποια μορφη αρχειου ειναι η μικροτερη σε μεγεθος, αλλα και με καλη εικονα? :P

Μαλιστα...... λοιπον ΔΕΝ μπορεις απο Lossy αλγορυθμους με συμπιεση σε μεγαλυτερο datarate, να παρεις καλυτερη ποιοτητα, period. Μπορεις να φτιαξεις μεγαλυτερα αρχεια, μπορει με ενα καρο φιλτρα και τερτιπια να το κανεις να "δειχνει" καλυτερο, ΔΕΝ μπορεις ομως να παρεις παραπανω πληροφορια απο αυτην που ΗΔΗ εχεις, οσο αφορα τα αρχεια εχει επικρατησει το avi με mpeg4 streams με divx h xvid codec αν και βασικα ειναι ο ιδιος αλγορυθμος (mpeg4) με διαφορετικες υλοποιησεις.

keleytis
28-01-04, 15:10
Παντως εναν μετατροπεα που κατεβασα απο το DIVX.com πηγα να γυρισς ενα βιντεακι 10 δευτερολεπτων σε avi και εκανε 5 λεπτα!!!!!! :shock:
Δηλαδη για να γυρισω καμμια 100αρια που εχω θα θελω μια βδομαδα, εμ 700 Mhz ειναι αυτα τι να σου κανουνε!

Ενα mpeg Joiner που κατεβασα ναι μεν κανει δουλεια αλλα οντως οπως ειπατε τρωει κολληματα με διαφορετικα formats και αναλυσεις. :?

The_StarGazer
29-01-04, 11:16
ποια μορφη αρχειου ειναι η μικροτερη σε μεγεθος, αλλα και με καλη εικονα?


τα καλύτερα αποτελέσματα θα τα δεις σε αρχείο avi που δημιουργήθηκε με divx ή xvid.
στην μετατροπη dvd->avi με divx,xvid [...]

Κι ομως εγω χρησιμοποιωντας το Premiere 6.5 και προσπαθωντας να συμπιεσω καποια uncompressed videos με DivX 5.5 τα καλλυτερα αποτελεσματα τα ειδα χθες με MPG. Μου φανηκε εντελως κουφο αλλα ειχα προσπαθησει σχεδον ολα τα bitrate, απο 800k μεχρι 4Mbit και μιλαμε .....τιποτα. Η ποιοτητα εμενε σταθερα στο ιδιo χαλι. Μηπως ξερετε κατι που δεν ξερω??? Καμια συμβουλη ???

XTCgr
29-01-04, 11:36
Γιατι δεν χρησιμοποιείς ένα πιο ελαφρύ πρόγραμμα απο το Adobe Premiere? πχ τα virtualDub και Xmpeg ειναι ιδανικά για αυτη την δουλειά . Videakia που κατεβάζω από την κάμερα και θέλω να τα συμπιέσω κατα DivX τα δουλεύω συνήθως με VirtualDub.

The_StarGazer
29-01-04, 12:27
Βασικα το Premiere το δουλευω καιρο. Εχω ακουσει καλα λογια για το VirtualDub οταν προσπαθησα να το βαλω ομως ψιλοχαθηκα. Θεμα εξοικιωσης βλεπεις, οποτε προτιμησα "ye old good premiere". Δεν ξερω ομως κατα ποσο το VirtualDub μπορει να φορτωσει αρχεια 15GB που κανω import οπως το (αντε παλι) Premiere.

XTCgr
29-01-04, 13:13
το premiere το δουλεύω και εγώ καμμιά φορά. Έκανα και την αναβάθμιση από την ver6 στην ver7... με το που ξεκινάει να φορτώνει την ver7 και φορτώνει τα διάφορα plugins και φίλτρα εμφανίζεται μήνυμα "One CPU detected" :roll: ....μετά κατάλαβα για τι σύστηματα το έχουν σχεδιάσει.. :?

The_StarGazer
30-01-04, 09:28
Οχι ρε συ ενταξει. Δεν χρειαζεσαι και CRAY για να το τρεξεις. Εγω με P4 1.6GHz 512 DDR400 και ειμαι μια χαρα.

XTCgr
30-01-04, 13:35
ναι δεν λέω, και εγώ την ver6 την δούλευα αρχικά με AMD 700ΜΗz και 265MB Ram.. αλλά η ver7 (η adobe την λέει Pro) εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε πολυ βαριά (ΑthlonXP 2400+ και 512 μνήμη)

Rama
17-02-05, 22:20
Έχετε να προτείνετε κάτι για την αντίστροφη διαδικασία DivX σε DVD ?

mavlok
17-02-05, 22:36
Ρε rama, που το ξεθαψες αυτο το thread? keleytis, Athlon_XP... Ο keleytis ηταν ο πρωτος Πατησιωτης (την ιδια περιοδο με τον psyx) που ειχα μιλησει μεσα στο forum... Που εξαφανιστηκαν αυτοι...?!?

on topic... Divx -> DVD = Nero Vision Express.

Lazy Dog
17-02-05, 23:21
Αν και υπαρχουν πολλα για αυτη τη δουλεια...Θα συμφωνησω με τον Mavlok.Tο Vision Express ειναι για μενα τουλαχιστον το γρηγοροτερο και το ευκολοτερο, χωρις να κανει συμβιβασμους στην ποιοτητα.

Rama
17-02-05, 23:36
χεχε δεν το πρόσεξα πόσο παλιό είναι! Η αναζήτηση το βγαλε (put the blame on ...). Τhx πάντος :D

PS: Για δες! το έχω στο dvd του plextor.... Αυτό το forum αρχίζει να με κάνει τεμπέλη...

Undertow
19-02-05, 17:56
Ξέρετε πώς λέγεται το πρόγραμμα που μπορείς να το ρυθμίσεις ώστε να σου πάω πίσω όλη την ταινία κατά χ δευτερόλεπτα;;;

Gothic
20-02-05, 01:55
Άσχετο, τι έγινε αυτή η ψυχή ο Άθλονας;

Virtualdub, παίξε με το audio interleaving / audio skew correction.

@ ADSLgr.com All rights reserved.