PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατάσταση εφαρμογής-package σε sidux



johnyb98
11-05-10, 15:20
Καλησπέρα.

ΈΦτασε στα χέρια μου και θα μείνει ένα laptop με εγκατεστημένο sidux και είπα να αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά.

Κατέβασα το firefox για linux και είπα να το εγκαταστήσω για πρώτη δοκιμή.

Κατέβασε το αρχείο "firefox-3.6.3.tar.bz2".

Από μία σελίδα που βρήκα είδα ότι για να εγκαταστήσεις εφαρμογή στο linux, βγαίνεις σε κονσόλα και εκτελείς "su" για αρχή για να πάρεις admin privileges και στη συνέχεια δίνεις την εντολή

apt-get install <package_name>

Όταν όμως δίνω su, μου ζητάει κάποιο password. Εγώ βάζω το αρχικό password που κάνω login αλλά δε δουλεύει. Μήπως αυτός που έχει εγκαταστήσει το sidux, κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης έβαλε κάπου και κάποιο άλλο password και είναι αυτό που μου ζητάει η εντολή su?

Αυτά για αρχή...

Caret
11-05-10, 15:24
Ναι είναι άλλο password, αυτό του διαχειριστή (root). Ρώτα αυτόν που έκανε την εγκατάσταση.

giannis12a
11-05-10, 15:24
κατ' αρχάς άλλο κωδικό έχει ο χρήστης (εν προκειμένω εσύ) και άλλο ο root που λές .

Ο iceweasel που έχει το sidux μέσα , ο firefox είναι μην μασάς. Δούλεψέ τον κανονικά και ότι θέλεις να εγκαταστείς, θα το κάνεις μόνον μέσα από τον διαχειριστή του συστήματος και όχι από εξωτερικές σελίδες.
Δές άν έχει τον synaptic package manager εγκατεστημένο.

johnyb98
11-05-10, 15:31
Ο iceweasel που έχει το sidux μέσα , ο firefox είναι μην μασάς. Δούλεψέ τον κανονικά και ότι θέλεις να εγκαταστείς, θα το κάνεις μόνον μέσα από τον διαχειριστή του συστήματος και όχι από εξωτερικές σελίδες.
Δές άν έχει τον synaptic package manager εγκατεστημένο.

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με τον firefox, είδα τον iceweasel και ότι πρόκειται για τον firefox. Απλά, είπα να κατεβάσω και να ξεκινήσω με αυτή την εγκατάσταση σαν κάτι απλό.

Τώρα, σχετικά με το synaptic package manager, να υποθέσω ότι είναι μία εφαρμογή μέσω της οποίας κάνουμε εγκατάσταση πακέτα-εφαρμογές; Και μάλιστα πιό γρήγορα απ' τη συγγραφή εντολών-κώδικα; Και αν ναι, πως μπορώ να δω εάν είναι εγκατεστημένο;

Και κάτι τελευταίο:Εάν δεν το έχει εγκαταστήσει, πώς μπορώ να το κάνω εγώ (εάν βέβαια κάτι τέτοιο γίνεται);

Caret
11-05-10, 15:37
Για οτιδήποτε θες να εγκαταστήσεις μπορείς μέσω κονσόλας με ένα

apt-get install onoma_programmatos
Βέβαια αυτό πρέπει να το κάνεις σαν root, άρα να ξέρεις τον κωδικό.

johnyb98
11-05-10, 15:42
Για οτιδήποτε θες να εγκαταστήσεις μπορείς μέσω κονσόλας με ένα

apt-get install onoma_programmatos
Βέβαια αυτό πρέπει να το κάνεις σαν root, άρα να ξέρεις τον κωδικό.

Αυτό ακριβώς προσπάθησα και διάβασα ότι πρέπει να το κάνεις, όπως λες, σαν root. Άρα να τρέξεις su και να ξέρεις τον κωδικό.

Και κάτι ακόμα. Το αρχείο το κατέβασε στο /home/stefanos/downloads.

Άρα, η συνολική τελική εντολή πρέπει να είναι (αφού μπω σαν root):

apt-get install /home/stefanos/downloads/firefox-3.6.3.tar.bz2

Σωστά;

Giorgos18
11-05-10, 15:58
Το Debian Package Search που εχει το sidux το ψαξες?

no_logo
11-05-10, 16:02
Δεν εγκαθιστάς τίποτα με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις
Δεν εγκαθιστάς ποτέ χύμα πακέτα από το διαδίκτυο
Δεν είσαι σε windows. Στο Linux ΔΕΝ λειτουργείς έτσι εκτός κι αν θες να καταλήξεις με σπασμένη την διανομή σου.
Οτιδήποτε θες υπάρχει οργανωμένα σε repositories και τα εγκαθιστάς με μία εντολή

Να πας να διαβάσεις το manual του Sidux στην επίσημη ιστοσελίδα του για να καταλάβεις την φιλοσοφία του Linux

johnyb98
11-05-10, 16:05
Ναι, το έψαξα και υπάρχει, αλλά και εκεί μου ζητάει κωδικό όταν ξεκινάει, που είναι βέβαια ο κωδικός που δεν έχω.

Ακόμα και όταν του πατάω ingnore μου βγάζει error

"Command Synaptic not found"

και σταματάει.

Τότε, τί ρόλο παίζει εκεί το ignore?

........Auto merged post: johnyb98 πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν εγκαθιστάς τίποτα με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις
Δεν εγκαθιστάς ποτέ χύμα πακέτα από το διαδίκτυο
Δεν είσαι σε windows. Στο Linux ΔΕΝ λειτουργείς έτσι εκτός κι αν θες να καταλήξεις με σπασμένη την διανομή σου.
Οτιδήποτε θες υπάρχει οργανωμένα σε repositories και τα εγκαθιστάς με μία εντολή

Να πας να διαβάσεις το manual του Sidux στην επίσημη ιστοσελίδα του για να καταλάβεις την φιλοσοφία του Linux

Κατάλαβα. Θέλει αρκετή μελέτη.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

jim_p
11-05-10, 16:06
Το synaptic δεν ερχεται προεγκατεστημενο στο sidux, οπως και το nano :P
Αν θελεις τα βαζεις μονος σου, αλλα χωρις τον κωδικο του root δεν μπορεις να βαλεις και να βγαλεις τιποτα.

gorillaki
11-05-10, 16:08
Άρα, η συνολική τελική εντολή πρέπει να είναι (αφού μπω σαν root):

apt-get install /home/stefanos/downloads/firefox-3.6.3.tar.bz2

Σωστά;

Καμία σχέση.
Το sudo apt-get install η sudo aptitude install ισχύει μόνο για .deb πακέτα από τα επίσημα (η περασμένα ανεπίσημα) repositories.
Για .deb πακέτα που έχεις κατεβάσει,
sudo dpkg -i foo.deb
Φυσικά δεν το συνιστά κανείς, αφού στο Debian Sid υπάρχουν σχεδόν τα πάντα έτοιμα, και δη στις τελευταίες τους εκδόσεις.
Το πως εγκαθίσταται ένα tar.gz πακέτο, είναι ολίγον μπλεγμένο θέμα. Πάντως να είσαι σίγουρος ότι με apt-get δεν πρόκειται να κάνεις τίποτε.

Giorgos18
11-05-10, 16:13
Ναι, το έψαξα και υπάρχει, αλλά και εκεί μου ζητάει κωδικό όταν ξεκινάει, που είναι βέβαια ο κωδικός που δεν έχω.



Σου ζηταει κωδικο o Debian Package Search?

Εμενα ποτε δε μου ζητησε:p

Και αν θες να αποφυγεις κονσολα, πιστευω ειναι οτι πρεπει καθως εχει τα παντα μεσα.

johnyb98
11-05-10, 16:15
Έμαθα τον κωδικό και τώρα, ανοίγοντας το αρχείο που κατέβασα με το package manager μου βγάζει μία τεράστια λίστα με αρχεία.

jim_p
11-05-10, 16:18
Αφου εμαθες τον κωδικο, ανοιξε ενα τερματικο και δωσε

$ su
(τον κωδικο σου για να γινεις root)
# apt-get update (για να ανανεωσει τη λιστα του αν ειναι παλια)
# apt-get install synaptic
και καθαρισες.

Οτι αλλο χρειαστει να βαλεις θα το βρεις μεσα στο synaptic. Μετα κανε ενα "apt-get upgrade && apt-get dist-upgrade" για να εισαι πληρως updated.

Giorgos18
11-05-10, 16:20
Νομιζω το synaptic δεν τρεχει σε Sidux.

Μπορει βεβαια να κανω λαθος :p

jim_p
11-05-10, 16:24
Γιατι να μην τρεχει? Αλλο αν αλλοι λενε οτι δεν ενδείκνυται...

alekan
11-05-10, 17:59
dist-upgrade στο sidux MONO σε init3.

Rama
11-05-10, 19:35
Μερικά παραδείγματα για να καταλάβεις τι παίζει με το sidux (και τα debian based distributions γενικότερα) ως προς τις εγκαταστάσεις:

Εγκατάσταση firefox (που θέλουν να λένε iceweasel) :
apt-get install iceweasel

Εγκατάσταση mp3 player (που λέγεται amarok)
apt-get install amarok

Εγκατάσταση media player για video κτλ (που ονομάζεται smplayer)
apt-get install smplayer

Εγκατάσταση εφαρμογής για να μετράει θερμοκρασίες και ταχύτητες ανεμιστήρων
apt-get install lm-sensors

Όπως είδες δεν μπήκα σε κανένα site να κατεβάσω τίποτα. Θα μου πεις "και γω που ξέρω πως λέγεται αυτό που θέλω κάθε φορα;". Σωστό. Λύσεις :
α) google (π.χ. video player linux)
β) synaptic και search. Θα πρέπει βέβαια να το εγκαταστήσεις πρώτα (apt-get install synaptic)
γ) ρωτάς σε κάποιο forum ;)

Τις εγκαταστάσεις μπορείς να τις κάνεις και μέσα από το synaptic. Οι διαχειριστές του λένε ότι δεν ενδείκνυται. Προσωπικά το έχω μόνο για αναζητήσεις αν και γίνεται όλο και πιο αχρείαστο μιας και οι αναζητήσεις γίνονται και από κονσόλα.

Μπορείς να κάνεις και μαζικές εγκαταστάσεις αν θες
apt-get install amarok iceweasel lm-sensors smplayer

Giorgos18
11-05-10, 20:38
Οτι ειπε ο Ραμα +

apt-cache search keyword/onoma_paketou για να μην ανοιξεις καν package manager.Με αυτην την εντολη κανεις search με οτι keyword θες και μετα με apt-get install εισαι ετοιμος.

johnyb98
12-05-10, 14:14
Πολύ καλή η βοήθεια μέχρι τώρα.

Βγήκα σε κονσόλα, έτρεξα su, έβαλα το root password και στη συνέχεια έτρεξα για δοκιμή

apt-get install lm-sensors.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Πού θα το βρώ για να το εκτελέσω να δω ενδεικτικά θερμοκρασίες/ταχύτητες;

Έψαξα στα applications. Δε βρήκα κάτι σχετικό.

jim_p
12-05-10, 14:22
Θα τρεξεις ενα "sensors-detect" σαν root για να ρυθμισει τα δικα του για modules, ορια κλπ και μετα σε ενα τερματικο θα τρεχεις απλα "sensors".

Αφου το ρυθμισεις, μπορεις να βαλεις το σχετικο plasmoid/applet στο πανελ σου ή να τις βλεπεις στο conky, στο gkrellm, στο superkaramba κλπ.

Rama
12-05-10, 15:55
Το πιο "δύσκολο" έβαλες :p kidding ... Άντε καλή αρχή!

johnyb98
12-05-10, 23:11
Το πιο "δύσκολο" έβαλες :p kidding ... Άντε καλή αρχή!

Ευχαριστώ!!

Ενδιαφέρον πάντως είναι αλλά απ' ό,τι είδα θέλει δουλειά :oneup: :oneup:

Rama
13-05-10, 11:13
Θέλει λίγη δουλίτσα και είναι και άγνωστες έννοιες οπότε φαίνεται πιο δύσκολο από όσο είναι...
Το καλό είναι ότι αφού το φτιάξεις θα κάνεις πολυυυυυυυυυυ καιρό να ασχοληθείς ξανά.

Προτείνω :

apt-get install amarok gimp ktorrent conky feh k3b smplayer
για ένα σχετικά πλήρες σύστημα στα γρήγορα. Google-αρε τα επιμέρους ονόματα να δεις τι είναι το καθένα.

Άλλο ένα tip: Alt + F2 για να σου ανοίξει το run command παράθυρο. Εκεί γράφεις το όνομα (πχ amarok) ή περιγραφή (πχ "music player") για την εφαρμογή που ψάχνεις και σου κάνει list τις σχετικές εφαρμογές (εμφανίστηκε και στα win7 σαν feature αυτό). Το listing εφαρμογών είναι ένα μικρό μέρος των δυνατοτήτων του.

Γενικά με τον καιρό θα ανακαλύψεις τι μπορεί να κάνει αυτό το μαραφέτι (το linux). Δες και στο Desktop Screenshot thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19590&page=411) για να πάρεις ιδέες από desktop layouts (προσοχή μπορεί να καείς!).

Χτες το βράδυ προσπαθούσα να στήσω τα ελάχιστα απαραίτητα codecs etc σε laptop με win7 για να παίζει mkv με h264 και να δείχνει και υπότιτλους. I have failed! Θέλει και κει λίγο διάβασμα ;)

Giorgos18
13-05-10, 11:47
Εγω θα προτεινα να εβαζε και το smxi, για αρχη ειδικα ειναι πολυ βοηθητικο.

Οταν θα σαι στην log in screen, πατας ctrl + alt + f1, γραφεις root και δινεις το pass σου.
Μετα γραφεις init 3, και καπακια γραφεις


cd /usr/local/bin; wget smxi.org/smxi.zip;unzip smxi.zip;smxi

To smxi ειναι script που αυτοματοποιει πολλα πραγματα, οπως dist-upgrade, εγκατασταση flash, ms fonts, non-free apps, graphic drivers κλπ.

Και θα το τρεχεις ετσι, ctrl alt f1, γραφεις init 3, γραφεις smxi και αυτο ηταν.

Vtester
13-05-10, 15:46
Χτες το βράδυ προσπαθούσα να στήσω τα ελάχιστα απαραίτητα codecs etc σε laptop με win7 για να παίζει mkv με h264 και να δείχνει και υπότιτλους. I have failed! Θέλει και κει λίγο διάβασμα ;)

Διαβασε εκεί (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=365564)που λεει ο flamelab , δεν χρειάζεσαι codecs . Αν βάλεις το mpc θα χρειαστείς και το d3dx9_42.dll για να μην σε ζαλίζει κάθε φορά στην αρχή.:oneup:

Rama
13-05-10, 17:29
Εγω θα προτεινα να εβαζε και το smxi, για αρχη ειδικα ειναι πολυ βοηθητικο.

Οταν θα σαι στην log in screen, πατας ctrl + alt + f1, γραφεις root και δινεις το pass σου.
Μετα γραφεις init 3, και καπακια γραφεις


cd /usr/local/bin; wget smxi.org/smxi.zip;unzip smxi.zip;smxi

To smxi ειναι script που αυτοματοποιει πολλα πραγματα, οπως dist-upgrade, εγκατασταση flash, ms fonts, non-free apps, graphic drivers κλπ.

Και θα το τρεχεις ετσι, ctrl alt f1, γραφεις init 3, γραφεις smxi και αυτο ηταν.

+1 για το smxi παρόλο που πλέον δεν το προτείνουν οι maintainers του sidux.

@ ADSLgr.com All rights reserved.