PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα στον Γέρακα



aposva
17-05-06, 11:11
Έκανα το λάθος να μετακομίσω από Αμπελόκηπους στον Γέρακα...Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω κάνει αίτηση για απλή γραμμή PSTN έτσι ώστε να βάλω ADSL ξανά(πρίν είχα 1 Mbit FULL LLU VIVODI) αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τον ΟΤΕ.
Δεν ξέρουν ακόμα τι γραμμή θα έχω(φερέσυχνα, PCM ή κανονική γραμμή!). Αν δεν μπορω να έχω ADSL την να την κάνω την τηλεφωνική γραμμή;
Σε κάποιο από τα πολλά τηλέφωνα που τους έχω πάρει μου είπαν και το μοναδικό..."μπορεί και σε ένα χρόνο να έχετε γραμμή"
Έχει κάποιος αλλος το ίδιο πρόβλημα?
Ρώτησα σε vivodi, telepassport, teledome και τελευταία και στην qtelecom(wimax) αλλά ακόμα δεν καλύπτουν την περιοχή.
Είναι δυνατόν το έτος 2006 να μην μπορεί ο ΟΤΕ να δώσει μια απλή τηλεφωνική γραμμή (με... δυνατότητες ADSL) στην Αθήνα;

vaggoulas
17-05-06, 13:10
Είναι δυνατόν το έτος 2006 να μην μπορεί ο ΟΤΕ να δώσει μια απλή τηλεφωνική γραμμή (με... δυνατότητες ADSL) στην Αθήνα;
Φυσικά και ίσως να μην μπορεί.ΟΤΕ είναι αυτός.Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει με αυτόν τον οργανισμό :down:

BoGe
17-05-06, 13:21
Κανά 6μηνο περίπου γνωστός μου έχει μετακομίσει στον Γέρακα.
Χάλι μαύρο. Ο ΟΤΕ δεν έχει δίκτυο στην περιοχή, αρκετό για ν ακαλύψει τις ανάγκες.
Στην αρχή πήρε PSTN γραμμή, και επειδή ήταν πίσω από φερέσυχνο όταν ζήτησε DSL του είπανε ότι δεν γίνεται. Το γύρισε σε ISDN (πράγμα που να κάνεις και εσύ επίσης, μιας και το πάγο είναι το ίδιο σχεδόν), και υποχρεώθηκε ο ΟΤΕ και κατάργησε το φερέσυχνο, γιατί η ISDN δεν μπορεί να δουλέψει πίσω από φερέσυχνο.
Ταχύτητες τραγικές. Δεν πιάνει ούτε τα μισά συνήθως. Ήθελα να δουλέψει και VoIP (α, χαχαχαχα), πακέτα maximum 10!!!!. Σε ταχύτητα 384, όλα αυτά.
Είσαι σύγουρος ότι δεν σε καλύπτει η Vivodi;
Στην πάνω περίπτωση που σου λέω, τον καλύπτει.
Πήγαινε στην ιστοσελίδα της Vivodi, βάλε το τηλεφωνό σου και δες τι θα σου βγάλει.
Αν σε καλύπτει, τότε μετέτρεψε την γραμμή σου σε ISDN, και ζήτα Shared LLu (Full LLu αφού δεν έχει γραμμές ο ΟΤΕ δεν θα σου δώσει).

aposva
17-05-06, 13:50
Ευχαριστώ πολύ BoGe, μόλις πήρα στο 134 ακύρωσα την προηγούμενη αίτηση, έκανα νέα για ISDN...και παω για vivo ξανά.

mavrose
17-05-06, 13:51
Επειδη τυχαινει να εχω γραφειο στο Γερακα, εχω δυο συνδεσεις DSL στα 384 (με παροχο Οtenet) και ειναι κατι παραπανω απο σταθερες ακομα και τις ωρες ''αιχμης'' (42-43 kB/sec ποτε λιγοτερο).Οι τηλεφωνικες γραμμες ειναι ISDN και βρισκομαι σε DSLAM Siemens αν θυμαμαι καλα.
Να σημειωσω οτι οι αιτησεις εγιναν πριν ενα χρονο περιπου η μια και κανα εξαμηνο η αλλη και οι συνδεσεις πραγματοποιηθηκαν εντος 10 ημερου (maximum!!!).
Μαλλον σταθηκα τυχερος γιατι τη χρονικη εκεινη στιγμη υπηρχε διαθεσιμοτητα!!

nickg78
17-05-06, 13:54
Υπομονή γείτονα (ε, αρκετά κοντά είμαστε) πρόκειται για δύσκολη περιοχή. :( Σου λέει ο ΟΤΕ "σιγά μην κάτσουμε να περάσουμε ξεχωριστό καλώδιο στα βουνά και τα κατσάβραχα. Βάλε 500 άτομα πάνω στην ίδια γραμμή και αστους χωρίς DSL". Κι εγώ είχα παρόμοια προβλήματα λόγω PCM πριν 4 χρόνια.

[χιούμορ]
Είσαι μέσα στη φύση, έχεις τόσο πράσινο να απολαύσεις, τι το θέλεις το ADSL; :whistle:
[/χιούμορ]

Σοβαρά τώρα, αρχικά δοκίμασε τη λύση της μετατροπής σε ΙSDN που σου πρότεινε ο BoGe. Έτσι θα τσακιστούν οι ΟΤΕτζήδες να προχωρήσουν σε απομάκρυνση φερεσύχνων, PCM και κάθε είδους τσουμπλεκίων που έχουν βάλει στη γραμμή σου. Μετά ζήτα και μια ενεργοποίηση ADSL (αφού το PCM θα έχει φύγει, η ενεργοποίησή του θα είναι απλή υπόθεση). Αν σου δώσουν την τριτοκοσμική απάντηση ότι δεν μπορούν να σου βάλουν ISDN γιατί η γραμμή σου έχει PCM, τότε θα είναι για να τους πάρεις με τις ντομάτες και να τους κάνεις ρεζίλι παγκοσμίως.

Η λύση που σου πρότεινα είναι κάτι σαν... Αθήνα-Κόρινθος μέσω Αλεξανδρούπολης, αλλά αν το χρειάζεσαι πάρα πολύ το ADSL (που το χρειάζεσαι από ότι κατάλαβα) δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Παρεμπιπτόντως, σε ποιο τηλεφωνικό κέντρο υπάγεται η περιοχή σου;

Edit: Μέχρι να γράψω το μήνυμα πρόλαβες να απαντήσεις. :D

aposva
17-05-06, 14:01
Παιανία νομίζω. Τα τηλέφωνα που καλούσα ήταν 6040199, 6040299

Ρώτησα στη vivodi και μου είπαν ότι δεν μπορούν shared llu (και ούτε full φυσικά). Από τι αριθμούς ξεκινάει το τηλέφωνο του γνωστού σου.

Οι γείτονες έχουν 210-661... βάζοντας αυτό βγάζει διαθεσιμότητα μέσω ΟΤΕ μόνο.

Έχω έναν, μου είπε ότι θα το κοιτάξει...αύριο θα έχω νεώτερα πιστεύω.

Τελικά χωρίς γνωστό στο Ellada δεν κάνεις τίποτα. Από εκεί που δεν είχαν γραμμές ούτε για δείγμα...ξαφνικά βρέθηκαν. Σε 2 μέρες είχα ISDN, έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για adsl μου είπαν ότι υπάρχουν πολλές πόρτες, δεσμεύτικε μία για μένα και ότι σύντομα(οι ...κλασικές πλέον12 εργάσιμες μέρες) θα έχω και ADSL.

Τελικά σε 5 μέρες ενεργοποιήθηκε και η ADSL:)

yetfititis
17-05-06, 14:35
μεγαλο πακετο ο γερακας... δεν υπαρχουν γραμμες ουτε για δειγμα... 80-90% θα εισαι πανω σε PCM... Κανα γνωστο στον ΟΤΕ εχεις???

BoGe
18-05-06, 10:39
.......... Από τι αριθμούς ξεκινάει το τηλέφωνο του γνωστού σου.

21 06007ΧΧΧ, είναι σχετικά κοντά στο metro

Tony_Ts
06-06-06, 14:11
Κάνοντας χρήση του "γνωστού" αφενός (ίσως) να αφαίρεσες από κάποιον άλλο τη δυνατότητα να βάλει ADSL κι αφετέρου συνέβαλες κι εσύ ώστε η κατάσταση να παραμείνει η ίδια. Κι εξηγώ... αν ο ΟΤΕ (και η ΕΕΤΤ) δεν λαμβάνει καταγγελίες και παράπονα για μη παροχή υπηρεσιών τότε, έστω κι αν το πρόβλημα είναι γνωστό (στο Γέρακα π.χ.), δε πρόκειται να γίνει κάτι ποτέ. Δεν έχω προφανώς τίποτα προσωπικό μαζί σου, απλά λέω τη γνώμη μου για τη χρήση "γνωστών, μια που δόθηκε η ευκαιρία.

aposva
06-06-06, 14:28
Κάνοντας χρήση του "γνωστού" αφενός (ίσως) να αφαίρεσες από κάποιον άλλο τη δυνατότητα να βάλει ADSL κι αφετέρου συνέβαλες κι εσύ ώστε η κατάσταση να παραμείνει η ίδια. Κι εξηγώ... αν ο ΟΤΕ (και η ΕΕΤΤ) δεν λαμβάνει καταγγελίες και παράπονα για μη παροχή υπηρεσιών τότε, έστω κι αν το πρόβλημα είναι γνωστό (στο Γέρακα π.χ.), δε πρόκειται να γίνει κάτι ποτέ. Δεν έχω προφανώς τίποτα προσωπικό μαζί σου, απλά λέω τη γνώμη μου για τη χρήση "γνωστών, μια που δόθηκε η ευκαιρία.

Δεν έβαλα γνωστό για να πάρω ADSL! ¨Εβαλα γνωστό για να βάλω τηλεφωνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καπίτο?

Άρα δεν αφαίρεσα τίποτα από κανέναν. Απλά ο ΟΤΕ έκανε γρήγορα την δουλειά του.

mephisto
06-06-06, 16:23
Ενας φιλος μου που μενει Παλληνη ειχε παρει ενα πακετο cube και μετα απο 2 μηνες του ειπαν οτι λογο της ποιοτητας του δικτυου δεν μπορει να βαλει dsl μονο εαν γυρναγε την γραμμη του σε isdn..Το αστειο ειναι οτι ενας πελατης της εταιριας μου που ειναι σχεδον διπλα εχει κανονικα dsl απο pstn...Θα σου προτεινα να βαλεις isdn...

PGouv
06-03-07, 20:12
Έχω 1mbps γραμμή και την ημέρα κατεβάζω με ταχυτητα 30-40!Το βράδυ(μετα τις 3-4) πιάνω τουλάχιστον 110.Δεν υπάρχουν στο pc τρόζαν η οτιδηποτε άλλο.
Δεν ξέρω τι να κάνω..Ειναι πολυ χαμηλα για αυτο που υποτιθεται οτι πρεπει να έχω.Να ταν 70-80 να ελεγα ενταξει..

ngeorg
05-04-07, 10:19
Παιδια,εξαρταται σε ποιο τηλεφωνικο κεντρο ανηκετε....Μενω στον Γερακα κι εγω αλλα ανηκω στο αστικο κεντρο της Αγιας Παρασκευης...Εχω Vivodi full llu εδω και εναν χρονο περιπου και δεν εχω προβληματα...τωρα περιμενω και cable tv(μιας και ειμαι σε adsl2+).Τωρα οσοι ανηκουν στο αστικο κεντρο της Παιανιας.....:evil: χαλι μαυρο εδω και χρονια!!!!!Και δεν κανουν και τιποτα απολυτως για να το διορθωσουν κιολας.....Ειναι απαραδεκτοι!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.