PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση συγκεκριμένη ώρα καθημερινά (εσκεμμένη)



cacara78
17-05-06, 13:49
Γεία σας ,

εχω παρατηρήσει ,απο την ανάλυση που δίνει το router μου ,οτι ενώ το έχω ρυθμίσει να είναι πάντα connected ,τα ξημερώματα μεταξύ 5.00 με 7.00 είναι εκτός .Πέφτει κατα τις 5.00 ,5.30 και ξανασυνδέεται κατα τις 6.30 με 7.00 . Το έχω παρατηρήσει εδω και μερικές μέρες .Στην αρχή δεν γινότανε αυτό .
Να είναι πρόβλημα το router ?
Να είναι λογω εργασιών στον ΟΤΕ ?
Να είναι λόγω εργασιών στον ISP ?
Να είναι εσκεμμένης αποσύνδεσης απο τον ISP ?(αν ναι,τότε τί λένε always connected?):hmm:

O γείτονας απένταντι δεν το έχει αυτό το πρόβλημα με διαφορετικό πάροχο όμως ...
Μήπως να τους πω κανα τραγουδάκι:whistle: εκει στο support της HOL ?
Εχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο ?

nickg78
17-05-06, 14:07
5:00 με 7:00 είναι κλασική ώρα εργασιών για τους ISP. Και το "περίεργο" είναι ότι αν τους πάρεις και τους ρωτήσεις, μπορεί να μη σου πουν ότι πρόκειται για εργασίες/αναβαθμίσεις, είτε γιατί το customer care δεν έχει ιδέα γι' αυτές, είτε επειδή οι ISP πολλές φορές θέλουν να κρατήσουν τις εργασίες κρυφές και να παρουσιάζουν τα προβλήματα σαν βλάβη. Δεν ξέρω αν η HOL ακολουθεί την ίδια πολιτική, η αλήθεια πάντως είναι ότι τώρα τελευταία γίνονται πυρετώδεις εργασίες ανάπτυξης του δικτύου της :whistle:

Δεν χάνεις τίποτε φυσικά να τους κάνεις ένα τηλεφώνημα...

joseph
17-05-06, 14:13
Συνήθης τακτική είναι να πέφτει η γραμμή για 30 secs για την αλλαγή IP αλλά 1,5 ώρα ; μήπως το modem είναι ρυθμισμένο να σηκώνεται μετά απο 1,5 ώρα ; Κοίτα για always connective και χρόνος επανάκτησης να είναι στα 30 secs με ΄1 λεπτο ....

vasim
19-05-06, 15:42
Ναι είναι παρατηρημένο ότι "πέφτει" η σύνδεση κάποια στιγμή μέσα στη μέρα.
Τουλάχιστον σε μένα το παρατηρώ μόνο μία φορά το πρωί (μεταξύ 4.30 με 5.00) και κρατάει λιγότερο από 30 sec.
Υπάρχει και αιτιολογία που βγάζει το log του router που λέει ότι γίνεται clearing το connection για πιθανή προβληματική αποσύνδεση στο μέλλον.

maik
19-05-06, 15:50
Πολυ απλα αλαζει η IP που παιρνεις. Ακριβως επιεδη εχεις dynamic. Εχουν βρει μαλον οτι εκεινη την ωρα δεν υπαρχει κινηση απο τα στατιστικα τους. Ομως 1,5 αποσυνδεσηειναι παρα πολυς χρονος.

cacara78
22-05-06, 21:54
θέμα router δεν είναι .Οι επιλογές του είναι always connected .πέρασα και το τελευταίο firmware ,δοκίμασα και άλλο router .
Πήρα στο support και μου είπαν ...οτι δεν εκτελούνταν εργασίες ...Το θέμα είναι οτι συνεχίζεται ακόμα και αναρωτιέμαι μήπως το κάνει ο ΟΤΕ ή ο ISP για λόγους traffic .

Το θέμα της dynamic ip δεν ισχύει γιατί όταν ξανασυνδέεται έχει την ίδια ip .Επίσης έχω δει οτι εδώ και μέρες (μπορεί και απο την αρχή) εχω την ίδια IP .Μια δυο φορές αν θυμάμαι άλλαξε .:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.