PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγραφή σε dvd μεγάλου αρχείου DATA



kostis38
12-05-10, 17:09
Καλησπέρα σας. Έχω πάρει backup με τη βοήθεια του acronis true image και το αρχείο είναι 14gb. Θέλω να γράψω το αρχείο σε δίσκο dvd. Δε ξέρω όμως πως να το χωρέσω. Υποπτεύομαι ότι πρέπει να γίνει κάποιο split. Το πως δε ξέρω. Μήπως κάποιος φίλος ξέρει να μου πει? Ευχαριστώ. Χρησιμοποιώ windows 7.

deniSun
12-05-10, 19:18
Θα επιλέξεις στο acronis να κάνεις backup κάνοντας split το τελικό αρχείο σε αρχεία 4.7 για να μπουν σε DVD.
Σε κάποιες εκδόσεις υπάρχει και explorer ώστε να σπάσεις το τελικό αρχείο σε ότι θέλεις (αν δεν το κάνεις από την αρχή)

kostis38
13-05-10, 11:26
Ευχαριστώ τον φίλο deniSun γιά την ανταπόκριση αλλά εγώ άλλο ρώτησα. Το υπάρχον αρχείο backup που έχω πως μπορώ να το σπάσω ώστε να μπορέσω να το γράψω σε dvd?

sv2evs
13-05-10, 11:30
Ευχαριστώ τον φίλο deniSun γιά την ανταπόκριση αλλά εγώ άλλο ρώτησα. Το υπάρχον αρχείο backup που έχω πως μπορώ να το σπάσω ώστε να μπορέσω να το γράψω σε dvd?

Δοκίμασε με winrar.

αν και μάλλον θα πάρει ώρα.

goku
13-05-10, 11:39
Θα επιλέξεις στο acronis να κάνεις backup κάνοντας split το τελικό αρχείο σε αρχεία 4.7 για να μπουν σε DVD.
Σε κάποιες εκδόσεις υπάρχει και explorer ώστε να σπάσεις το τελικό αρχείο σε ότι θέλεις (αν δεν το κάνεις από την αρχή)


Ευχαριστώ τον φίλο deniSun γιά την ανταπόκριση αλλά εγώ άλλο ρώτησα. Το υπάρχον αρχείο backup που έχω πως μπορώ να το σπάσω ώστε να μπορέσω να το γράψω σε dvd?

Καλά είπε ο φίλος ο deniSun, με οποιονδήποτε τρόπο και να σπάσεις το υπάρχον αρχείο θα χρειαστεί να το ενώσεις πάλι για να κάνεις restore. Το καλύτερο είναι να κάνεις πάλι από την αρχή το backup και κάπου στις επιλογές του acronis έχεις την δυνατότητα να σπάσεις απευθείας σε ότι κομάτια θες, στην περιπτωσή μας σε κομάτια με μέγεθος ενός dvd το καθένα. Μετά μπορείς να τα γράψεις σε dvd, και όταν έρθει ο καιρός να κάνεις restore, να το κάνεις απευθείαν από τα dvd χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

kostis38
13-05-10, 11:48
Προσπαθώ να κάνω το backup έτσι ώστε να γραφεί στον δίσκο dvd απευθείας αλλά δε γίνεται. Μου βγάζει μήνυμα που λέει ότι πρέπει να βάλω έναν δίσκο άδειο στο drive και σταματάει εκεί. Ο δίσκος είναι άδειος. Μήπως δε κάνω κάτι καλά? Εκεί που λέει που να αποθηκευτεί το το αρχείο, βάζω το drive. Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι ακόμη. Την ταχύτητα εγγραφής πως την επιλέγουμε?

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα ξαναδοκίμασα. Ξεκίνησε η εγγραφή στον δίσκο αλλά σε...τούρμπο ταχύτητα

WAntilles
13-05-10, 12:16
Καλησπέρα σας. Έχω πάρει backup με τη βοήθεια του acronis true image και το αρχείο είναι 14gb. Θέλω να γράψω το αρχείο σε δίσκο dvd. Δε ξέρω όμως πως να το χωρέσω. Υποπτεύομαι ότι πρέπει να γίνει κάποιο split. Το πως δε ξέρω. Μήπως κάποιος φίλος ξέρει να μου πει? Ευχαριστώ. Χρησιμοποιώ windows 7.

Split χωρίς συμπίεση με το 7zip σε format 7z.

goku
13-05-10, 13:35
Προσπαθώ να κάνω το backup έτσι ώστε να γραφεί στον δίσκο dvd απευθείας αλλά δε γίνεται. Μου βγάζει μήνυμα που λέει ότι πρέπει να βάλω έναν δίσκο άδειο στο drive και σταματάει εκεί. Ο δίσκος είναι άδειος. Μήπως δε κάνω κάτι καλά? Εκεί που λέει που να αποθηκευτεί το το αρχείο, βάζω το drive. Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι ακόμη. Την ταχύτητα εγγραφής πως την επιλέγουμε?

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα ξαναδοκίμασα. Ξεκίνησε η εγγραφή στον δίσκο αλλά σε...τούρμπο ταχύτητα

μπορείς να κάνεις backup σε κάποιον εξωτερικό δίσκο επιλέγοντας να κάνει διαχωρισμό του backup ώστε να χωρέσουν τα χωρισμένα αρχεία σε dvd, οπότε αφού ολοκληρωθεί το backup να μπεις κανονικά στο Windows και να τα γράψεις από εκεί. Εκτός υποθέτω αν δεν έχεις κάποιον εξωτερικό δίσκο.

contravener
13-05-10, 13:59
http://www.freebyte.com/hjsplit/

Δες και αυτό, πολύ καλό.

Όσο για το απευθειας backup στο δισκακι , και εγω δεν ειχα καταφερει ποτε να το κανω να δουλεψει

kostis38
13-05-10, 18:04
Πολύ καλό το HJ-SPLIT. Τελικά έκανα εγγραφή το backup απευθείας σε δισκάκι. Η ταχύτητα ήταν μεγάλη όμως και το φοβάμαι αυτό... Μήπως ξέρει κανείς πως να ρυθμιστεί η ταχύτητα εγγραφής? Εννοώ κατά την εγγραφή του backup μέσα από το Acronis.

@ ADSLgr.com All rights reserved.