PDA

Επιστροφή στο Forum : ssh connection problem



modex
17-05-06, 23:00
Χαιρετιζω το forum.
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και ζηταω την βοηθεια σας.
Ο λογος ειναι ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το ssh.Πρωτα απ'ολα να πω οτι χρησιμοποιω το OpenSSH(default ssh client του linux) αλλα και με αλλους clients που δοκιμασα οπως Tectia και PuTTY αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.Και το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω με κανενα απο τα μηχανηματα της σχολης μου(Πληροφορικης και Τηλ/ων) ενω μεχρι και πριν απο 3-4 μερες μπορουσα κανονικα!!!
Πηρα τηλ την HOL αλλα ο τεχνικος ηταν λες και μιλαγε με εξωγηινο και δεν καταλαβαινε τπτ απο αυτα που του ελεγα.Εκανα και issue απο το management tools στη σελιδα της HOL αλλα ακομα ουτε φονη ουτε ακροαση.
Και για να δειτε και το μηνυμα λαθους:
[user@noname ~]$ ssh std03xxx@heavy.di.uoa.gr
ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host

Oι θυρα 22 ειναι ανοιχτη(και για TCP και για UDP)και απο θεμα προγραμματων δεν εχω πειραξει τιποτα!!!

Παρομοιο ειναι και το μηνυμα απο τους αλλους clients που δοκιμασα.
Το προβλημα ειναι κρισιο για μενα καθως το remote connection μεσω ssh στα μηχανηματα της σχολης ειναι ο μονος τροπος παραδωσης και εξετασης των εργασιων :(
Αν καπιος αντιμετοπιζει(η αντιμετοπισε)παρομοιο προβλημα plzzzz help

mrsaccess
17-05-06, 23:14
Από εδώ μπορώ να ανοίξω κανονικά ssh σύνδεση στη διεύθυνση που δίνεις. Φυσικά μου ζητάει password, δεν το δίνω και με διώχνει.

Υπάρχει περίπτωση από τη σχολή σου να απαγόρεψαν τα ip της hol;
Συνήθως αυτό το λάθος το δίνει ο ssh server όταν είναι ρυθμισμένος να μη δέχεται συνδέσεις από την ip του remote client.

ΥΣ. Η port 22 χρειάζεται να είναι ανοιχτή στον server, όχι στον client! ;)

axeman
17-05-06, 23:43
Δοκίμασε να σβήσεις το hostkey για το συγκεκριμένο μηχάνημα ώστε να σου ξαναζητήσει να το κάνεις accept, επισης ελεγξε αν χρειάζεται ssh v2 και δεν το έχεις ρυθμίσει στον client.

Μήπως έκανες update τον ssh server ?

Βέβαια ρώτα και στο noc μήπως έχουν κόψει κάτι απο τις ip της HOL.

Φανερός Πράκτωρ
18-05-06, 00:29
Καλησπέρα,
Εμένα συνδέεται κανονικά στον heavy (και Login κανονικά). Βέβαια είμαι Hol + Diodos και δεν ξέρω αν παίζει αυτό κάποιο λόγο (πχ μήπως έχω Ip από δίοδος που δεν την κόβουν?) αλλά login στον heavy (καθώς και σε krono κλπ) κάνει κανονικά.
Πάντως παίζει να κόβουν την ip επειδή νομίζω ότι παρόμοιο μήνυμα μου έβγαζε όταν προσπαθούσα να κάνω ssh μέσω dialup του πολυτεχνείου (που τις κόβουν). Αν έχεις κάποια πρόχειρη τέτοια dialup (εσύ η κανένας άλλος) ρίξτε μια ματιά αν βγάζει το ίδιο μήνυμα.

modex
18-05-06, 10:39
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.


Υπάρχει περίπτωση από τη σχολή σου να απαγόρεψαν τα ip της hol;
Συνήθως αυτό το λάθος το δίνει ο ssh server όταν είναι ρυθμισμένος να μη δέχεται συνδέσεις από την ip του remote client.
Αυτο δεν ειναι απιθανο αλλα δεν μπορω να φανταστω γιατι να το κανουν,δεδομενου οτι μεχρι τωρα δεν ειχε ξαναγινει :hmm:



Δοκίμασε να σβήσεις το hostkey για το συγκεκριμένο μηχάνημα ώστε να σου ξαναζητήσει να το κάνεις accept, επισης ελεγξε αν χρειάζεται ssh v2 και δεν το έχεις ρυθμίσει στον client.

Μήπως έκανες update τον ssh server ?
Το hostkey το εσβησα αλλα παλι το ιδιο λεει.Οσο για το ssh v2,δεν σε καταλαβα.Πως μπορω να το ελεγξω αυτο που λες?Τον ssh server παντως απ'οσο θυμαμαι δεν τον εχω κανει update.

cosmos
18-05-06, 10:52
@modex: Αν δεν κάνω λάθος, το OpenSSH (server-side) είναι ρυθμισμένο να προσπαθεί να κάνει reverse DNS τη διεύθυνση του μηχανήματος που συνδέθηκε πάνω του. Αν δεν είναι resolvable η διεύθυνση, τότε κάνει timeout.

Λύσεις δύο (αν το πρόβλημα είναι πραγματικά το παραπάνω): ή ζητάς από HOL να βάλει reverse DNS για όλες τις ip (επί του παρόντος λ.χ. βλέπω ότι σε μένα δεν το κάνει), είτε ζητάς από τον administrator του μηχανήματος να απενεργοποιήσει το reverse DNS check (πράγμα που ίσως να μην το θέλει ο admin...).

modex
18-05-06, 11:30
Πραγματικα πολυ χρησιμη πληροφορια,δεν το ηξερα,αλλα δεν λεει τιποτα για timeout (ασε που δεν ξερω κι'ολας ποιον ssh server τρεχουν τα μηχανηματα,εγω τρεχω OpenSSH.
Το μηνυμα λαθους ειναι το εξης:
ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host
Οπως και να'χει,απο πλευρας admin η NOC,νεα θα εχω απο βδομαδα γιατι τωρα εχουμε καταληψη!!!

cosmos
18-05-06, 12:03
Πραγματικα πολυ χρησιμη πληροφορια,δεν το ηξερα,αλλα δεν λεει τιποτα για timeout (ασε που δεν ξερω κι'ολας ποιον ssh server τρεχουν τα μηχανηματα,εγω τρεχω OpenSSH.Αν αυτό είναι τελικά το πρόβλημα, ούτε και θα δεις. Βλέπεις διάφορα συμπτώματα, αλλά όχι timeout.

EDIT: Η σχετική επιλογή στο sshd_config του server είναι UseDNS (=yes από default).

axeman
18-05-06, 12:23
Το hostkey το εσβησα αλλα παλι το ιδιο λεει.Οσο για το ssh v2,δεν σε καταλαβα.Πως μπορω να το ελεγξω αυτο που λες?

Τρέχεις ssh client σε debug mode με ssh -v

Αυτό μου έβγαλε για το heavy


ssh -v heavy.di.uoa.gr
OpenSSH_3.1p1, SSH protocols 1.5/2.0, OpenSSL 0x0090602f
debug1: Reading configuration data /etc/ssh/ssh_config
debug1: Applying options for *
debug1: Rhosts Authentication disabled, originating port will not be trusted.
debug1: restore_uid
debug1: ssh_connect: getuid 0 geteuid 0 anon 1
debug1: Connecting to heavy.di.uoa.gr [195.134.65.115] port 22.
debug1: temporarily_use_uid: 0/0 (e=0)
debug1: restore_uid
debug1: temporarily_use_uid: 0/0 (e=0)
debug1: restore_uid
debug1: Connection established.
debug1: read PEM private key done: type DSA
debug1: read PEM private key done: type RSA
debug1: identity file /root/.ssh/identity type -1
debug1: identity file /root/.ssh/id_rsa type 1
debug1: identity file /root/.ssh/id_dsa type -1
debug1: Remote protocol version 1.99, remote software version OpenSSH_3.4p1 Debian 1:3.4p1-1.woody.3
debug1: match: OpenSSH_3.4p1 Debian 1:3.4p1-1.woody.3 pat OpenSSH*
Enabling compatibility mode for protocol 2.0
debug1: Local version string SSH-2.0-OpenSSH_3.1p1
debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent
debug1: SSH2_MSG_KEXINIT received
debug1: kex: server->client aes128-cbc hmac-md5 none
debug1: kex: client->server aes128-cbc hmac-md5 none
debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REQUEST sent
debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_GROUP
debug1: dh_gen_key: priv key bits set: 135/256
debug1: bits set: 1614/3191
debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_INIT sent
debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REPLY

modex
18-05-06, 21:26
Τελικα το προβλημα ηταν οντως το reverse DNS και προφανως λυθηκε :). Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.