PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις και στο ηρακλειο...



Ekptwtos_aggelos
13-05-10, 06:09
Καλημερα θελω και εγω να πω σε καποιον τον πονο μου γιατι κοντευω να τρελαθω απο τα νευρα μου αυτες τις μερες...
Ειχα μια 8αρα η οποια συνχρονιζε γυρω στα 6 πολυ σταθερα..Απο την μερα που αναγκαστικα μου την αλλαξανε σε 24αρα ηρθε το χαος με τις αποσυνδεσεις..Το προβλημα ηταν οτι το snr επεφτε στο 7 και κατω..Πηρα το support της connx οπου και μου αλλαξανε προφιλ και με κατεβασαν σε 12αρα απο οτι ειπανε..τιποτα..Παιρνω 121..Ερχετε τεχνικος ο οποιος βαζει το router χωρις splitter πανω στη πριζα βλεπει οτι δε συνχρονιζει καθολου ετσι και περνει και καλα τηλεφωνο εναν φιλο του που ηξερε για το συγκεκριμενο προβλημα και μου αραδιαζει μια μπαρουφα του στυλ το συγκεκριμενο modem ειναι γνωστο οτι δε μπορει να συνχρονισει παρα μονο με splitter σε μεγαλες αποστασεις(σημειωτεον εχω ενα baudtec tw263r4-a2 wireless και ειμαι 2.5km απο το dslam).Για να μη μακρυγορω οι αποσυνδεσεις εξακολουθουν(απλα οχι σε τεραστια κλιμακα οπως πριν) το snr ειναι σε καπως καλυτερη κατασταση..πιανει ας πουμε 9.5 αλλα ξεκιναει και πεφτει σιγα σιγα και τελικα αποσυνδεετε..
Η απορια ειναι αν ευθυνετε το modem που δε μπορει να κρατησει το snr η φταιει ξεκαθαρα ο οτε.
Παραθετω τα στατιστικα αν και δεν εχουν σημασια διοτι ειναι τελειως ασταθη Downstream Upstream

SNR Margin
:
9.2 11.2 db

Line Attenuation
:
40.8 22.3 db

Data Rate
:
6258 863 kbps
Πριν λαβω καποια κουλη απαντηση..Ειμαι πανω σε καλο καλωδιο μετρημενο απο τεχνικο σε καινουργιο σπιτι και η συνδεση ειναι πολυ σταθερη εδω και μια 2ετια.:hmm:

CamClone
14-05-10, 13:03
βαλε αλο μοντεμ
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ !

potis21
14-05-10, 13:28
Δεν ειναι δικό σου το πρόβλημα.

Το πιό πιθανό ειναι οτι μαζί με σένα αναβαθμίστικαν και οι γέιτονές σου με αποτέλεσμα την πτώση του SNR για όλους μαζί.


Αν ειναι ανάγκη να αλλάξεις ρουτερ - το baudtek ειναι λίγο φρικτό. Το μόντεμ ο ΟΤΕ δεν στο έδωσε? χι χι. Βάλε κανα ρουτεράκι δανεικό απο κάνα κολλητό και δες αποτελέσματα. Αν κάτσει, πάρε κανα ίδιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.