PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα αποσυνδεσεων



InsertCoin
13-05-10, 11:48
Καλημερα σας,
Αφορμη για αυτο το post ειναι ενα προβλημα αποσυνδεσεων που προεκυψε στη γραμμη μου προσφατα.
Εχω ενα πακετο connex στα 2mb, απλη συνδεση ΑΡΥΣ.
Το εχω 2 χρονια περιπου και δουλευε αψογα με 1 αποσυνδεση καθε 2-3 μερες. Αποδεκτοτατο.
Πριν απο 10 περιπου μερες επεσε τελειως για αρκετες ωρες (πρωτη φορα μετα απο 2 χρονια). Απο τη στιγμη που επανηλθε αρχισαν προβληματα αποσυνδεσεων. Αρχικα πολυ συχνες και τελικα κατεληξε σε μια αποσυνδεση καθε βραδυ ακριβως στις 2μιση! με αποκλιση λιγων λεπτων καθε φορα.
Εχω δοκιμασει διαφορετικα ρουτερ (siemens-fritzbox), διαφορετικα τηλ καλωδια απευθειας σε τηλ. πριζακι, χωρις διακλαδωτες/σπλιττερ..
Δυστυχως το προβλημα παραμενει.
Μετα απο επικοινωνια με την τεχνικη υποστηριξη, με ενημερωσαν πως τα στοιχεια της γραμμης μου φαινονται αριστα και δεν δικαιολογουνται αυτες οι αποσυνδεσεις.
Προληπτικα αλλαξαν το upload και με ενημερωσαν επισης πως οντως τις τελευταιες ημερες γινοντουσαν αναβαθμισεις στην περιοχη.
Τελος ειπαν πως θα στειλουν και συνεργειο να ελεγξει τη γραμμη.
Γενικοτερα δεν εχω προβλημα με την αποδοση της συνδεσης. Απλα μου κανει εντυπωση αυτη η συγκεκριμενη χρονικη στιγμη που καθε, μα καθε μερα γινεται αποσυνδεση.
Αν εχετε καποιες ιδεες σχετικα με το προβλημα, η καποιες συμβουλες για ενεργειες που θα μπορουσα να κανω, θα σας ημουν ευγνωμων.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

emeliss
14-05-10, 16:50
Έχεις συναγερμό στο σπίτι;

InsertCoin
14-05-10, 17:31
Οχι φιλε μου, ουτε συναγερμο, ουτε φαξ/μηχανημα πιστ. καρτων, ουτε διπολικα πριζακια, ουτε μεγαλου μηκους καλωδιο..
Εβαλα να δοκιμασω ενα 3ο ρουτερ, οχι ασυρματο. Θα σας κραταω ενημερους!

Αν γνωριζετε καποιο λινκ με οδηγιες για να συνδεσω πανω σε απλο εθερνετ ρουτερ, ενα αλλο ασυρματο παραλληλα, παραθεστε καποιο λινκ για να πεσει μελετη!
Ευχαριστω και παλι

chadsmith
14-05-10, 18:52
Μήπως έχεις τπτ dimmer φωτισμού ?γιατί εμένα ήταν ίδιο το πρόβλημα μου με το δικό σου αλλά άλλη ώρα (την ώρα δλδ που άναβα τα dimmer όχι τέρμα αλλά απαλός φωτισμός) και το κατάλαβα αυτήν την εβδομάδα αφού πέρασε ένας χρόνος και είχα ψάξει όλες τις άλλες λύσεις!

wesker
14-05-10, 18:53
Tα παλιά διπολικά πριζάκια μπορεί να είναι αιτία προβλήματος;

Tecate
14-05-10, 18:55
οταν εχεις αποσυνδεση συγκεκριμενη ωρα ψαξε να δεις τι γινετε στον γυρο κοσμο και μαλλον προκαλει την αποσυνδεση. Συναγερμος, timer σε φωτα (πολυ συχνο προβλημα χριστουγεννα), οτιδηποτε συμβαινει αυτην τη συγκεκριμενη στιγμη. Μεχρι και φωτα νεον σε καταστημα 3 οροφους κατω που ανοιγαν βραδυ εχω δει να ριχνουν γραμμη.

wesker
14-05-10, 18:57
οταν εχεις αποσυνδεση συγκεκριμενη ωρα ψαξε να δεις τι γινετε στον γυρο κοσμο και μαλλον προκαλει την αποσυνδεση. Συναγερμος, timer σε φωτα (πολυ συχνο προβλημα χριστουγεννα), οτιδηποτε συμβαινει αυτην τη συγκεκριμενη στιγμη. Μεχρι και φωτα νεον σε καταστημα 3 οροφους κατω που ανοιγαν βραδυ εχω δει να ριχνουν γραμμη.

Αυτό δεν προυποθέτει βραχυκύκλωμα; Πάντως αυτο για τα παλιά διπολικά μπριζάκια τηλεφώνουν πρώτη φορά το ακούω. Υπάρχε πιθανότητα να επιρεάζει την γραμμή και κάποια χαλασμένη πρίζα τηλ. σε κάποιο άλλο δωμάτιο;

Tecate
14-05-10, 19:03
Αυτό δεν προυποθέτει βραχυκύκλωμα; Πάντως αυτο για τα παλιά διπολικά μπριζάκια τηλεφώνουν πρώτη φορά το ακούω. Υπάρχε πιθανότητα να επιρεάζει την γραμμή και κάποια χαλασμένη πρίζα τηλ. σε κάποιο άλλο δωμάτιο;

οχι το συγκεκριμενο ηταν απλα τυχη, οι τηλεφωνικες γραμμες περνουσαν ακριβως πισω απο τον (γαιδουρι) μετασχηματιστη και οταν αναβαν τα φωτα οι παρεμβολες εριχναν τις DSL

wesker
14-05-10, 19:07
οχι το συγκεκριμενο ηταν απλα τυχη, οι τηλεφωνικες γραμμες περνουσαν ακριβως πισω απο τον (γαιδουρι) μετασχηματιστη και οταν αναβαν τα φωτα οι παρεμβολες εριχναν τις DSL

Ααααααααα, έτσι ΟΚ. Πάντως για τα διπολικά παλιά πριζάκια μπορουν να δημιουργήσουν πρόβλημα; Έχω 1 τέτοιο στο σπίτι και κανα δυο πρίζες που τους πέταξα τα μάτια έξω και δεν λειτουργούν, μπορει να επιρεάζουν την σύνδεση αυτές; Όλοι στην πολυκατοικια έχουν Att από 35-36 μόνο εγώ είμαι ο βλάκας με 41 :S

Tecate
14-05-10, 19:13
41 εχεις στην "κεντρικη" μπριζα η σε διακλαδωση? Θεωριτικα οτι βρισκετε μετα το Modem σου δεν σε επιρεαζει ... εκτως των παλιων μπριζων ΟΤΕ με τον πυκνωτη πισω. Φυσικα βεβαια αν συνδεεις το modem σου με adaptor πανω σε παλιο διπολικο μπριζακι τοτε ναι, θα σε σκιζει.

wesker
14-05-10, 19:20
41 εχεις στην "κεντρικη" μπριζα η σε διακλαδωση? Θεωριτικα οτι βρισκετε μετα το Modem σου δεν σε επιρεαζει ... εκτως των παλιων μπριζων ΟΤΕ με τον πυκνωτη πισω. Φυσικα βεβαια αν συνδεεις το modem σου με adaptor πανω σε παλιο διπολικο μπριζακι τοτε ναι, θα σε σκιζει.

Όχι στην κεντρική πρίζα. Η κεντρική μπρίζα είναι μια από αυτές που ους έχω πετάξει τα μάτια (και τα καλώδια) έξω. Δεν δοκίμασα στον καταναμιτή της πολυκατοικίας να δω γιατί δεν ξέρω ποιά ειναι τα δικα μου καλώδια. Ο διαχειριστής έσβησε τις αντιστοιχίες των διαμερισμάτων με το κάθε ζεύγος και έχει το σχέδιο σπίτι του. Μόνο σε τεχνικό ΟΤΕ λεεί θα το δώσει αν του το ζητήσουν για να μην περιάζουμε τον κατανεμητη. Οι πρίζες πάνε με σειρά; Γιατί αν πάνε με σειρά τότε εκεί που είναι το ρουτερ μεσολαβούν 1 χαλασμενη πρίζα και μία παλιά με πυκνωτή...

tsorbi
14-05-10, 19:27
Όλες οι μπρίζες είναι συνδεδεμένες παράλληλα.
Αυτό σημαίνει το οποιοδήποτε πρόβλημα κάθε μιας έχει επίπτωση και στις υπόλοιπες.

InsertCoin
14-05-10, 19:28
Φιλε μου θα σου συνιστουσα να αφαιρεσεις τα διπολικα πριζακια, οπουδηποτε και αν ειναι στο σπιτι σου. Αν δεν τα χρησιμοποιεις, απλα ξηλωσε τα. Ειδικα αν εχουν πυκνωτακι μεσα επηρεαζουν κατα πολυ τη συνδεση σου, ακομη και αν δεν εχεις πανω του τηλ συσκευη/ρουτερ.
Το προβλημα συνηθως ειναι πιο εμφανες εαν εχεις συνδεση ιδιοκτητου δικτυου. Σε αρυς δε θα δεις ιδιαιτερα προβληματα.

Tecate
14-05-10, 19:29
ε τοτε ναι φυσικα και σε επιρεαζουν ... γιατι δεν πας σ'ενα καταστημα ηλεκτικων να παρεις 2-3 rj11 να τις βαλεις? ... γιατι το της πεταξα τα ματια εξω μπορει να σημαινει μεχρι και βραχυκυκλωμα .. κι ο πυκνωτης πολυ συχνα βραχυκυκλωνει τη γραμμη (και ειναι και αχριστος πλεων)

wesker
14-05-10, 19:32
ε τοτε ναι φυσικα και σε επιρεαζουν ... γιατι δεν πας σ'ενα καταστημα ηλεκτικων να παρεις 2-3 rj11 να τις βαλεις? ... γιατι το της πεταξα τα ματια εξω μπορει να σημαινει μεχρι και βραχυκυκλωμα .. κι ο πυκνωτης πολυ συχνα βραχυκυκλωνει τη γραμμη (και ειναι και αχριστος πλεων)

:( Στο σπίτι μου πάει σαλόνι( όπου υπάρχει η κεντρική πρίζα) κουζίνα (χαλασμένη πρίζα), δωμάτιο αδερφής μου ( πρίζα εποχής Γιουγκερμαν) και μετά το δωμάτιο με του ρουτερ). Ο λόγος που δεν τον είχα αλλάξει είναι γιατί η πρίζα στο δωμάτιο της αδερφής μου δεν χρησιμοποιείται και δεν φαντάστικα ποτέ οτι μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

[EDIT]: Μόλις τώρα είδα οτι υπάρχουν άλλες 2 πρίζες στο σαλόνι, παλαιού τύπου που έχουν συνδεθεί ηχεία στερεοφωνικού για να μην περιφέρονται καλώδια στο σπίτι. Μπορεί να φταίνε και αυτά;

ΠΑΝΟΣ69
14-05-10, 23:42
παιδια καλησπερα.παιζει ρολο ο συναγερμος στο σπιτι?μπορει να οφειλεται σε αυτο οι συνεχεις αποσυνδεσεις και η μειωση της ταχυτητας?

tsorbi
14-05-10, 23:58
:( Στο σπίτι μου πάει σαλόνι( όπου υπάρχει η κεντρική πρίζα) κουζίνα (χαλασμένη πρίζα), δωμάτιο αδερφής μου ( πρίζα εποχής Γιουγκερμαν) και μετά το δωμάτιο με του ρουτερ). Ο λόγος που δεν τον είχα αλλάξει είναι γιατί η πρίζα στο δωμάτιο της αδερφής μου δεν χρησιμοποιείται και δεν φαντάστικα ποτέ οτι μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

[EDIT]: Μόλις τώρα είδα οτι υπάρχουν άλλες 2 πρίζες στο σαλόνι, παλαιού τύπου που έχουν συνδεθεί ηχεία στερεοφωνικού για να μην περιφέρονται καλώδια στο σπίτι. Μπορεί να φταίνε και αυτά;
Φίλε φώναξε έναν μάστορα να σου φτιάξει την τηλεφωνική εγκατάσταση από την αρχή.

wesker
15-05-10, 02:24
Φίλε φώναξε έναν μάστορα να σου φτιάξει την τηλεφωνική εγκατάσταση από την αρχή.

Ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου στείλουν τεχνικό. Τώρα να φτιάξω από την αρχή την τηλεφωνική εγκατάσταση δυστυχως δεν παίζουν τόσα φράγκα για κάτι τέτοιο.

barbasg
15-05-10, 02:33
μην ανησυχητε παιδια,ο οτε τα προκαλει λογω αναβαθμισεων η εργασιων η επειδη το δυκτιο ειναι παραφορτομενο .εγω τους εστειλα email οτι αν συνεχισουν τις μ.... δεν θα πληρωσω τον λογαριασμο και εχουν ηρεμηση

tsorbi
15-05-10, 09:15
Ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου στείλουν τεχνικό. Τώρα να φτιάξω από την αρχή την τηλεφωνική εγκατάσταση δυστυχως δεν παίζουν τόσα φράγκα για κάτι τέτοιο.
Ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος μέχρι το κουτί στην είσοδο της οικοδομής.
Δεν πρόκειται να κάνει τίποτε μέσα στον χώρο σου.
Θα σου πει φέρε ηλεκτρολόγο.

........Auto merged post: tsorbi πρόσθεσε 4 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μην ανησυχητε παιδια,ο οτε τα προκαλει λογω αναβαθμισεων η εργασιων η επειδη το δυκτιο ειναι παραφορτομενο .εγω τους εστειλα email οτι αν συνεχισουν τις μ.... δεν θα πληρωσω τον λογαριασμο και εχουν ηρεμηση
Πρέπει να τους φόβισες πολύ.
Κάνε πως δεν πληρώνεις και δες πόσο γρήγοροι είναι στο κόψιμο.

chadsmith
15-05-10, 09:31
παιδια καλησπερα.παιζει ρολο ο συναγερμος στο σπιτι?μπορει να οφειλεται σε αυτο οι συνεχεις αποσυνδεσεις και η μειωση της ταχυτητας?
Από ότι ξέρω όχι γιατί μπαίνει και εκεί φιλτράκι.

ΠΑΝΟΣ69
15-05-10, 11:56
δεν εχω εκει φιλτρο.ειναι κατευθειαν απο την κεντρικη μπριζα του τηλεφωνου.θα παρω την εταιρια του συναγερμου να ρωτησω

Tecate
15-05-10, 12:34
ε αν δεν εχει φιλτρο ο συναγερμος προφανως επιρρεαζει το DSL σου ...

wesker
15-05-10, 16:28
Ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος μέχρι το κουτί στην είσοδο της οικοδομής.
Δεν πρόκειται να κάνει τίποτε μέσα στον χώρο σου.
Θα σου πει φέρε ηλεκτρολόγο.

Toν τεχνικό τον ζήτησα να δεί τον κατανεμητή. Μόνος μου δυστυχως δεν μπορώ. Από τότε που με έναν φίλο μου τσεκάραμε τον καταναμητή και μας είδε ο διαχειριστής πήγε και έσβησε από το ξύλο που είναι βιδωμένη η ρεγκλέτα τις αντιστοιχίες διαμερισμάτων αφού πρώτα τις αντέγραψε σε ένα χαρτί και είπε οτι δεν το δίνει σε κανέναν πέρα από τεχνικό του ΟΤΕ, και οτι εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε την ρεγκλέτα.

xmperop1
15-05-10, 17:35
Toν τεχνικό τον ζήτησα να δεί τον κατανεμητή. Μόνος μου δυστυχως δεν μπορώ. Από τότε που με έναν φίλο μου τσεκάραμε τον καταναμητή και μας είδε ο διαχειριστής πήγε και έσβησε από το ξύλο που είναι βιδωμένη η ρεγκλέτα τις αντιστοιχίες διαμερισμάτων αφού πρώτα τις αντέγραψε σε ένα χαρτί και είπε οτι δεν το δίνει σε κανέναν πέρα από τεχνικό του ΟΤΕ, και οτι εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε την ρεγκλέτα.

Επειδή το αναφέρεις για δεύτερη φορά, ο διαχειριστής δεν έχει κανένα δικαίωμα να παρένβει με αυτό τον τρόπο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας γιατί απλά αλλοιώνει,παραποιεί στοιχεία που κατά τον νόμο και την σύμβαση που υπέγραψε ο κατασκευαστής με τον ΟΤΕ πρέπει να είναι είναι μαρκαρισμένα τα όρια των καλωδίων που καταλήγουν στα διαμερίσματα.
Αντε βαριά βαριά να κλειδώσει τον κατανεμητή αλλά κοιτάει την βόλεψη του να μην τον ενοχλούν για το κλειδί.

wesker
15-05-10, 17:39
Επειδή το αναφέρεις για δεύτερη φορά, ο διαχειριστής δεν έχει κανένα δικαίωμα να παρένβει με αυτό τον τρόπο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας γιατί απλά αλλοιώνει,παραποιεί στοιχεία που κατά τον νόμο και την σύμβαση που υπέγραψε ο κατασκευαστής με τον ΟΤΕ πρέπει να είναι είναι μαρκαρισμένα τα όρια των καλωδίων που καταλήγουν στα διαμερίσματα.
Αντε βαριά βαριά να κλειδώσει τον κατανεμητή αλλά κοιτάει την βόλεψη του να μην τον ενοχλούν για το κλειδί.

Eμένα το λές; Το θέμα είναι οτι ο πατέρας μου δεν θέλει να του κάνει καταγγελία γιατί μια πολυκατοικίας είμαστε λέει είναι ηλιθιότητα να κρατάμε εχθρες μεταξύ μας για τον κατανεμιτή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.