PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις απο το Δίοδος



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

manuel
18-05-06, 00:49
Ύστερα απο αρκετές μέρες στέρησης του DSL σήμερα ενεργοποίηθηκε η σύνδεση μου.

Με την ξαναενεργοποιήση της γραμμής μου φαίνεται οτι ήμουν αρκετά τυχερός και έπεσα σε άδειο DSLAM.Ούτε πρόβλημα περιορισμού πακετών , ούτε αυξομειώσεις της ταχύτητας.

Η αρχική εικόνα είναι πολύ καλή.Με γραμμή 512 η ταχύτητα όλη την ημέρα σήμερα καρφωμένη στο 54

Και τα torrents ανοιχτά... (μου έφυγε ένα βάρος) χεχεχεχε

Το μόνο αρνητικό σημείο που παρατήρησα είναι η οργάνωση τους.Είναι ακόμα αρχή φαίνεται.Την Κυριακή ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου απο τον ΟΤΕ (κουφό!!) .Στην αρχή έπεζε μόνο το DSL και δεν είχα voice.Βλάβη στο 121 και την ίδια μέρα με πέρνει τεχνικός του ΟΤΕ τηλ (ακόμα πιο κουφό) .Επίλυση προβλήματος δευτέρα πρωι :up:
Τηλέφωνα σε Altec απο δευτέρα μέχρι και σήμερα για την ενεργοποίηση της σύνδεσης.
Καθυστέρηση της ενεργοποίησης του λογαριασμού μου λόγω του ότι δεν είχαν ενημερωθεί απο τον ΟΤΕ για την ενεργοποίηση της γραμμής.

Ολά καλά πάντως

Υπάρχει κανείς άλλος που να ενεργοποιήσε φοιτητική σύνδεση??

GoG
18-05-06, 01:41
Καλα ακουγονται ολα αυτα...Μπραβο...P2P ειναι ανοιχτα??

nrg_polini
18-05-06, 05:13
Καλα ακουγονται ολα αυτα...Μπραβο...P2P ειναι ανοιχτα??

Ορθανοιχτα! :D


Και τα torrents ανοιχτά... (μου έφυγε ένα βάρος) χεχεχεχε

Hwoarang
18-05-06, 05:26
Δυστυχως ειναι πολύ κρίμα που τα P2P ειναι ανοιχτά. Ερχονται πολλαπλάσια πηγμένα DSLAMS. Καλη σας τύχη

vaggoulas
20-05-06, 01:19
Δυστυχως ειναι πολύ κρίμα που τα P2P ειναι ανοιχτά. Ερχονται πολλαπλάσια πηγμένα DSLAMS. Καλη σας τύχη
To ότι θα γίνει χαμός με τα DSLAMs είναι αλήθεια αλλά αν είχαν κλειστά τα P2P δεν θα πούλαγαν ούτε μία σύνδεση όμως.Υπάρχει λόγος που το κάνουν

lewton
20-05-06, 11:01
Πολύ ωραία (για τα p2p εννοώ)!

lambros1984
20-05-06, 20:03
Εβαλα HOL μεσω του διοδος (384), μεχρι στιγμης μια χαρα! Κανενα προβλημα!

litost
20-05-06, 21:04
Μία από τα ίδια με τον Manuel, αλλά πριν από δύο εβδομάδες. Altec 512, ενεργοποίηση ΟΤΕ Κυριακή πρωι, σβήνει το Netmod και έρχεται πάλι την Δευτέρα. Κατα τα άλλα, ο όνος έχει γίνει ferrari. to 1:3 το 'χω για πλάκα και παράλληλα άνετο browsing. Για να δούμε στην πορεία...

nnn
20-05-06, 22:15
Το νήμα γίνεται υπόμνημα μιας και μπαίνουν αρκετοί φοιτητές στο Adslgr.
Αναμένουμε εντυπώσεις :shifty:

aspirin
21-05-06, 10:09
Μέχρις στιγμής όλα πάνε ρολόι. Λογικό άλλωστε αφού πρόκειται για κανονικό ίντερνετ όπως όλα τα υπόλοιπα. Όταν συνδεθεί με το ΕΔΕΤ να δούμε τί θα γίνει. Εκεί θα έχει νόημα να μιλήσουμε. Όσο για την οργάνωση νομίζω πώς όλα είναι μια χαρά απλά προκύπτουν τα συνήθη προβλήματα.

JiKL
21-05-06, 16:53
Μηπως θα ηταν χρησιμο να λετε και σε ποιο ιδρυμα ανηκετε???
Γιατι αν θυμαμαι καλα ειχαν πει οτι η πολιτικη που θα κρατηθει σε σχεση με p2p θα ειναι επιλογη του ιδρυματος...

manuel
21-05-06, 21:09
Μηπως θα ηταν χρησιμο να λετε και σε ποιο ιδρυμα ανηκετε???
Γιατι αν θυμαμαι καλα ειχαν πει οτι η πολιτικη που θα κρατηθει σε σχεση με p2p θα ειναι επιλογη του ιδρυματος...

Ε.Α.Π

Και όλα ανοιχτά!!!

papajohn
21-05-06, 22:53
Τι, το ΔΙΟΔΟΣ δεν έχει συνδεθεί ακόμα με το ΕΔΕΤ;!

Terrorist
22-05-06, 00:15
Κανονικά το Δίοδος έπρεπε να δωθεί από το ΕΔΕΤ μέσω του ADSL δικτύου του ΟΤΕ ή όποιου άλλου διαθέτει ADSL δίκτυο και οι Proviters δεν θα έπρεπε να έχουν καμία απολύτος σχέση! Βέβαια ο ΟΤΕ άρχισε τα καραγκιοζηλίκια και προσπάθησε να το δώσει μέσω της ΟΤΕΝΕΤ , εκεί φυσικά και με το δίκιο τους φωνάξανε οι Proviters και σκάκλωσε το θέμα μέχρι να δωθεί αυτή η λύση, που σίγουρα διαφέρει πολύ από τις υποσχέσεις. Το όλο πρόγραμμα κατάντησε , κάτι σαν επιδότηση DSL , πως λέμε επιδότηση ενοικίου :p.
Εάν το δούμε από την σκοπιά των χρηστών του ΕΔΕΤ έτσι μπορεί να είναι και καλύτερα γιατί δεν θα ξεμείνει από Bandwidth το ΕΔΕΤ , θα στουμπώσουν οι Proviters :whistle:, και τα απανταχού κατεβαστήρια στα διάφορα πανεπιστήμια θα συνεχίσουν απρόσκοπτα το έργο τους. ;)

nktrs
22-05-06, 00:43
Τι, το ΔΙΟΔΟΣ δεν έχει συνδεθεί ακόμα με το ΕΔΕΤ;!

Ορισμένοι πάροχείς (όπως η ΟΤΕΝΕΤ) συνδέουν του χρήστες του Διοδος πάνω από το δικό τους δίκτυο χρησιμοποιώντας δικές τους ΙΡ. Αργότερα είπαν ότι θα μεταφέρουν όλες τις συνδέσεις τους πάνω από το δίκτυο ΕΔΕΤ, χρησιμοποιώντας διευθύνσεις ΙΡ από τα πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Πάντως όσοι ΄παίρνουν Διοδος με HOL συνδέονται κατ'ευθείαν με το ΕΔΕΤ.

PiFd
23-05-06, 02:05
Πάντως όσοι ΄παίρνουν Διοδος με HOL συνδέονται κατ'ευθείαν με το ΕΔΕΤ.
HOL επρεπε να βάλω τοτε.
καλα τα downloads αλλα καποια στιγμη βαριέσαι. Οι ψηφιακες βιβλιοθηκες ειναι το σημαντικο

fatboym
23-05-06, 17:15
Ρε παιδιά προσπαθώ να παρακολουθήσω τα posts αλλά χάνομαι με την ορολογία και δεν πιάνω το νόημα. Τι είναι η ΕΔΕΤ? Τι σημασία παίζει αν το P2P είναι ανοιχτό η όχι και τι είναι το DSLAM. Sorry που ρωτώ αυτά τα ¨βασικά" αλλά θα ήθελα να ενημερωθώ σωστά.

Μ

hedgehog
23-05-06, 17:27
ΕΔΕΤ είναι το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (http://www.grnet.gr/)
Όσο για το P2P έχει σημασία μόνο εαν πρόκειτε να το χρησιμοποιήσεις :p
DSLAM (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/pos_douleuei.php) είναι ένα μηχάνημα που βρίσκεται στην άλλη άκρη της γραμμής σου
(αυτά σε εξαιρετικά γενικές γραμμές ;))

manuel
23-05-06, 20:59
Παρατήρησα πρόβλημα στο email επιβεβαιώνει κανείς ???????

Έχω φοιτιτηκό πακέτο Altec.Μαζί με το πακέτο δίνουν και email για ένα χρόνο.

Λοιπόν.......

απο webmail δουλεύει μια χαρά αλλά........
απο outlook ενω λαμβάνω κανονικά μπορώ να στείλω μόνο στον ευατό μου.
Αν δοκιμάσω να στείλω μήνυμα σε οποιονδήποτε άλλο λαμβάνω αμέσως το εξής:

Το μήνυμά σας δεν έφτασε σε μερικούς ή σε όλους τους παραλήπτες στους οποίους απευθυνόταν.

553 sorry, that domain isn't in my list of allowed rcpthosts (#5.7.1)


Επαναλαμβάνω απο webmail δουλεύω κανονικά

Απο την Altec μου είπαν οτι θα μιλήσουν με το ΕΔΕΤ και να ξανακαλέσω αυρίο
Λέτε να φταίει η ΙP του πανεπιστημιού?? Αλλα και πάλι λαμβάνω κανονικά και στέλνω στον ευτό μου

Aegean24
23-05-06, 21:28
εχω κανει και εγω αιτηση για altec 512 και ειμαι ηδη κατοχος forthnet adsl in a box. Ξερετε αν επρεπε να κανω διακοπη πρωτα της 4θνετ πριν κανω αιτηση στη altec για φοιτητικο η δεν παιζει ρολο?

manuel
23-05-06, 22:30
εχω κανει και εγω αιτηση για altec 512 και ειμαι ηδη κατοχος forthnet adsl in a box. Ξερετε αν επρεπε να κανω διακοπη πρωτα της 4θνετ πριν κανω αιτηση στη altec για φοιτητικο η δεν παιζει ρολο?

πρέπει να διακόψεις την γραμμή σου δυστηχώς.Ασε τα τράβηξα και εγω αυτά

digekas
24-05-06, 04:41
Έκανα αίτηση στις 18/5 και περιμένω ενεργοποίηση. Αν δω ότι αργούν υπερβολικά, μα το θεό θα καταθέσω προσφορά και θα τους στείλω να τους φάνε οι μαο-μαο. :rofl: www.ote.gr/oteweb/greek/filesup/trip2.doc

digekas
24-05-06, 04:44
Manuel όταν λες ότι πρέπει να διακόψει την γραμμή του ο Aegean24 εννοείς την σύνδεση με τον προηγούμενο ISP; Η ενεργοποίηση της adsl μέσω του δίοδος τερματίζεται με το πέρας των σπουδών; (Υπάρχει περίπτωση να χάσουμε την πόρτα του DSLAM εάν αλλάξουμε ISP αργότερα; )

manuel
24-05-06, 08:43
Manuel όταν λες ότι πρέπει να διακόψει την γραμμή του ο Aegean24 εννοείς την σύνδεση με τον προηγούμενο ISP; Η ενεργοποίηση της adsl μέσω του δίοδος τερματίζεται με το πέρας των σπουδών; (Υπάρχει περίπτωση να χάσουμε την πόρτα του DSLAM εάν αλλάξουμε ISP αργότερα; )

Ο φίλος παραπάνω έχει ADSL in a Box οπότε πέρα απο την σύνδεση που έχει με την forthnet η γραμμή ανήκει και σ'αυτήν.θα πρεπει να τελειώσουν πρώτα οι μήνες του box και μετά να ξαναενεργοποίηση την γραμμή του με τον provider που έχει επιλέξει για το φοιτιτηκό

Μετά το πέρας των σπουδών σου υποθέτω οτι μπορείς να κρατήσεις την γραμμή σου αν παραμείνεις στον ιδιο isp έχοντας μια σύνδεση του στυλ "πακέτο" .Δηλαδή η γραμμή να ανήκει σε αυτόν

Aegean24
24-05-06, 09:22
πρέπει να διακόψεις την γραμμή σου δυστηχώς.Ασε τα τράβηξα και εγω αυτά

Τι ακριβως τραβηξες?? Ελπιζω να αναφερεσαι μονο στο διαστημα που εμεινες χωρις adsl :p Να με περιμενω να με παρει κανεις τηλεφωνο απο altec/ote να με ενημερωσει η να προχωρησω μονος μου στη διακοπη? Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και ποσο καιρο κραταει?

manuel
24-05-06, 19:09
Τι ακριβως τραβηξες?? Ελπιζω να αναφερεσαι μονο στο διαστημα που εμεινες χωρις adsl :p Να με περιμενω να με παρει κανεις τηλεφωνο απο altec/ote να με ενημερωσει η να προχωρησω μονος μου στη διακοπη? Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και ποσο καιρο κραταει?

Έμεινα αρκετές μέρες χωρίς DSL λόγω γιορτών Πάσχα.
Αν έχεις γραμμή απο τον ΟΤΕ πρέπει να καλέσεις το 134 και να ζητήσεις διακοπή.Συνήθως μέσα σε 3-4 μέρες γίνεται.Αν έχεις πακέτο δεν ξέρω τι γίνεται.νομίζω πάντως οτι αφού η γραμμή ανήκει ήδη στον isp έχουν την δυνατότητα απλά να σου αλλάξουν την σύνδεση σε φοιτητική (Η forthnet δεν έχει!!!)

Μετά μπαίνεις στο site του Δίοδος.Συμπληρώνεις την αίτηση.Την στέλνεις μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον provider και μετά απο 12 εργάσιμες μέρες ενεργοποιήται!

Ελπίζω να σε κάλυψα

digekas
25-05-06, 00:24
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής : ο isp που έχει προώθηση την αίτηση στον ΟΤΕ και που έχει καταβάλει το τέλος ενεργοποίησης της adsl γραμμής μπορεί μετά το τέλος της συνδρομής να ζητήσει από τον ΟΤΕ την απενεργοποίηση της γραμμής (αποσύνδεση από το dslam); Αν είναι έτσι τα πράγματα τότε ασκείται εκβιασμός ξέροντας πόσο χρόνο θα πάρει για να ξαναβρούμε διαθέσιμη θύρα στο dslam!

Manuel σε ότι αφορά τη forthnet σε σχέση με το δίοδος η πληροφόρηση που έχω είναι ότι η forthnet δεν εμπλέκεται με γραφειοκρατικές διαδικασίες αλλά προτιμά να κάνει άμεση έκπτωση (20 με 30 % αν θυμάμαι καλά) με την επιδείξει του πάσου, αυτά από την εξυπηρέτηση πελατών όταν ζήτησα διακοπή προεπιλογής φορέα σταθερής τηλεφωνίας 4net για να βάλω δίοδος με tellas που την έχει προαπαίτηση.

manuel
25-05-06, 08:30
Manuel σε ότι αφορά τη forthnet σε σχέση με το δίοδος η πληροφόρηση που έχω είναι ότι η forthnet δεν εμπλέκεται με γραφειοκρατικές διαδικασίες αλλά προτιμά να κάνει άμεση έκπτωση (20 με 30 % αν θυμάμαι καλά) με την επιδείξει του πάσου, αυτά από την εξυπηρέτηση πελατών όταν ζήτησα διακοπή προεπιλογής φορέα σταθερής τηλεφωνίας 4net για να βάλω δίοδος με tellas που την έχει προαπαίτηση.

Δεν εμπλέκεται σε γραφειοκρατικές διαδικασίες???
χαχαχα καλο και αυτο.πρώτη φορά το ακούω

Οι προσφορές του Διοδος είναι πολύ καλύτερες απο το 20-30 % κάτω

Giwrgalhs
25-05-06, 15:04
Γεια σας...μενω ηρακλειο και η αδερφη μου εχει περασει εδω..εχω ηδη adsl 384...μπωρω να βαλω φοιτητικο?(θελω 512!)τι πρεπει να κάνω???:(

lewton
25-05-06, 21:48
Γεια σας...μενω ηρακλειο και η αδερφη μου εχει περασει εδω..εχω ηδη adsl 384...μπωρω να βαλω φοιτητικο?(θελω 512!)τι πρεπει να κάνω???:(
Για 512 της Vivodi είναι το φθηνότερο με διαφορά, αλλά πρέπει να δεις αν έχει η ίδια κάλυψη.
Όποιον και να επιλέξεις όμως, πρέπει πρώτα να καταργηθεί η υπάρχουσα ADSL και μετά να γίνει η αίτηση.

Aegean24
25-05-06, 23:01
Για 512 της Vivodi είναι το φθηνότερο με διαφορά, αλλά πρέπει να δεις αν έχει η ίδια κάλυψη.
Όποιον και να επιλέξεις όμως, πρέπει πρώτα να καταργηθεί η υπάρχουσα ADSL και μετά να γίνει η αίτηση.

Σιγουρα η προσφορα της Vivodi για 512 ειναι super και δεν την πιανει κανενας, επειδη ομως παιζει να μην υπαρχει διαθσιμοητα στην περιοχη, η αμεσως επομενη καλυτερη (και μοναδικη στα 512 νομιζω) ειναι της Altec. Το καλο ειναι οτι η Altec σε δεσμευει για 3μηνο και οχι για 12μηνο οπως η vivodi.....αν και μεταξυ μας, 129 ευρω για 12 μηνες ειναι τζαμπα....σιγα τη δεσμευση....καποιοι δωσαμε τοσα καποτε για 3μηνη....:oops:

Τωρα σχετικα με την διακοπη παλι.....εγω που εστειλα τα χαρτια στην αλτεκ, η οποια μοθ χρεωσε κανονικα κιολασ την πιστωτικη για το πρωτο 3μηνο, χωρις να εχω διακοψει το πακετο της 4θνετ, τι λετε να παθω?? (εννοειται πως συγχρονισμος του μοντεμ δεν εχει γινει στα 512, αφου ουτε καν καλα καλα 8 εργασιμες δεν εχουν περασει)

Crosstalk
26-05-06, 00:06
σε χρεωσε επειδη ειναι prepaid.........η περιοδος χρεωσης θα αρχισει οταν ενεργοποιηθεις κανονικα και εχεις υπηρεσια απο την Altec !

manuel
26-05-06, 10:20
σε χρεωσε επειδη ειναι prepaid.........η περιοδος χρεωσης θα αρχισει οταν ενεργοποιηθεις κανονικα και εχεις υπηρεσια απο την Altec !

Crosstalk μιας και φαίνεται ότι είσαι μέσα στα πράγματα της Altec μπορείς να με βοηθήσεις σε ενα προηγούμενο μου Post για πρόβλημα στο email που μου παρέχεται απο την Altec??

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις μου λένε ότι πρέπει να ορίσω σαν
διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας τον mail server του Πανεπιστημιού μου.Κατι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει γιατι το mail είναι καθαρά της Altec ( username@altecnet.gr)
και το webmail δουλεύει μια χαρα!

Αν έχεις άποψη σ’αυτό θα το εκτιμούσα γιατι δεν βγάζω άκρη με το τεχνικό της τμήμα.
Παρόλα αυτά ζήτησα να μάθω τον mail server του πανεπιστημιού μου για να το δοκιμάσω και αυτό

Ευχαριστώ :oneup:

Aegean24
26-05-06, 16:12
Crosstalk μιας και φαίνεται ότι είσαι μέσα στα πράγματα της Altec μπορείς να με βοηθήσεις σε ενα προηγούμενο μου Post για πρόβλημα στο email που μου παρέχεται απο την Altec??

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις μου λένε ότι πρέπει να ορίσω σαν
διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας τον mail server του Πανεπιστημιού μου.Κατι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει γιατι το mail είναι καθαρά της Altec ( username@altecnet.gr)
και το webmail δουλεύει μια χαρα!

Αν έχεις άποψη σ’αυτό θα το εκτιμούσα γιατι δεν βγάζω άκρη με το τεχνικό της τμήμα.
Παρόλα αυτά ζήτησα να μάθω τον mail server του πανεπιστημιού μου για να το δοκιμάσω και αυτό

Ευχαριστώ :oneup:


θα συμφωνησω μαζι σου, οτι δεν στεκει καθολου να βαλεις διακομιστη το σερβερ του πανεπιστημιου- αν στον ειπαν απο αλτεκ, τοτε επεσες σε πανασχετο τηλεφωνητη/ιτρια.....παντως εμενα προσωπικα μου μυριζει θεμα σωστου πρωτοκολλου (pop, η imap) και το πιο σημαντικο ισως να θελουν τπτ SSL για να δεις το μαιλ σου απο outlook....εχεις δοκιμασει καθολου να παιξεις με αυτα? Επισης....σορρυ που βαριεμαι να κοιταξω το αρχικο σου post σχετικα με το προβλημα σου, αλλα εχεις προβλημα στο διαναβασεις η και να στειλεις email??

manuel
26-05-06, 19:41
Παρατήρησα πρόβλημα στο email επιβεβαιώνει κανείς ???????

Έχω φοιτιτηκό πακέτο Altec.Μαζί με το πακέτο δίνουν και email για ένα χρόνο.

Λοιπόν.......

απο webmail δουλεύει μια χαρά αλλά........
απο outlook ενω λαμβάνω κανονικά μπορώ να στείλω μόνο στον ευατό μου.
Αν δοκιμάσω να στείλω μήνυμα σε οποιονδήποτε άλλο λαμβάνω αμέσως το εξής:

Το μήνυμά σας δεν έφτασε σε μερικούς ή σε όλους τους παραλήπτες στους οποίους απευθυνόταν.

553 sorry, that domain isn't in my list of allowed rcpthosts (#5.7.1)


Επαναλαμβάνω απο webmail δουλεύω κανονικά

Απο την Altec μου είπαν οτι θα μιλήσουν με το ΕΔΕΤ και να ξανακαλέσω αυρίο
Λέτε να φταίει η ΙP του πανεπιστημιού?? Αλλα και πάλι λαμβάνω κανονικά και στέλνω στον ευτό μου

Το ξαναποστάρω

Aegean24
26-05-06, 23:05
Το ξαναποστάρω

thanks...λοιπον υποψιαζομαι οτι δεν χρησιμοποιουν απλο smtp για αποστολη εμαιλ αλλα απαιτουν και καποιο ειδος αυθεντικοποιησης....το οποιο προφανως αφηνει να στειλεις στον εαυτο σου γιατι εισαι εσυ ο ιδιος...
πιθανοτατα αφηνει να στειλεις μονο σε εμαιλ της αλτεκ...φανταζομαι 'τρως πορτα΄ οταν πας να στειλεις σε εμαιλ τριτων εκτος αλτεκ...εχεις δοκιμασει να στειλεις σε καποιο αλλο εμαιλ της αλτεκ (καποιου φιλου σου....)?
και το μηνυμα που σου ββγαζει αυτο υποδηλωνει...

holyghost
27-05-06, 17:40
Παρατήρησα πρόβλημα στο email επιβεβαιώνει κανείς ???????

Έχω φοιτιτηκό πακέτο Altec.Μαζί με το πακέτο δίνουν και email για ένα χρόνο.

Λοιπόν.......

απο webmail δουλεύει μια χαρά αλλά........
απο outlook ενω λαμβάνω κανονικά μπορώ να στείλω μόνο στον ευατό μου.
Αν δοκιμάσω να στείλω μήνυμα σε οποιονδήποτε άλλο λαμβάνω αμέσως το εξής:

Το μήνυμά σας δεν έφτασε σε μερικούς ή σε όλους τους παραλήπτες στους οποίους απευθυνόταν.

553 sorry, that domain isn't in my list of allowed rcpthosts (#5.7.1)


Επαναλαμβάνω απο webmail δουλεύω κανονικά

Απο την Altec μου είπαν οτι θα μιλήσουν με το ΕΔΕΤ και να ξανακαλέσω αυρίο
Λέτε να φταίει η ΙP του πανεπιστημιού?? Αλλα και πάλι λαμβάνω κανονικά και στέλνω στον ευτό μου

Γκουχ,γκουχ
Αυτο λέγεται selective relay και είναι απολύτως φυσιολογικό...

O mailserver τους (SMTP) είναι ρυθμισμένος να λειτουργεί σαν OpenRelay μόνο για τους local users και για IP Pool της ALTECnet (γι'αυτο σε αφήνει να στέλνεις μόνο απο το Webmail), οπότε δεν είναι θέμα ΕΔΕΤ αλλά θέμα ALTEC, στο χέρι τους είναι να βάλουν στα trusted ip/domains το IP poll/domain της ΕΔΕΤ που χρησιμοποιούν για τις ADSL...
Οπότε αυτά του τύπου "θα επικοινωνίσουμε με την ΕΔΕΤ" ειναι ιστορίες γι' αγρίους...

manuel
27-05-06, 19:09
Γκουχ,γκουχ
Αυτο λέγεται selective relay και είναι απολύτως φυσιολογικό...

O mailserver τους (SMTP) είναι ρυθμισμένος να λειτουργεί σαν OpenRelay μόνο για τους local users και για IP Pool της ALTECnet (γι'αυτο σε αφήνει να στέλνεις μόνο απο το Webmail), οπότε δεν είναι θέμα ΕΔΕΤ αλλά θέμα ALTEC, στο χέρι τους είναι να βάλουν στα trusted ip/domains το IP poll/domain της ΕΔΕΤ που χρησιμοποιούν για τις ADSL...
Οπότε αυτά του τύπου "θα επικοινωνίσουμε με την ΕΔΕΤ" ειναι ιστορίες γι' αγρίους...

Και εγώ αυτό σκέφτηκα. Αλλα δεν βγάζω ακρή με αυτούς που έχω μπλέξει.
Αντε να δούμε....

Έκαναν μια βδομάδα να μου ενεργοποιήσουν το email και τώρα αλλη μια βδομάδα που δεν δουλεύει σωστά δεν νομίζω να έχουν ασχοληθεί καν....

Δευτέρα θα τους ξαναπάρω τηλ

sdikr
28-05-06, 01:47
Απο την στιγμή που εισαι συνδεμένος με την altecnet τότε θα πρεπει να κάνεις σαν χρήση στο smtp το mail.altecnet.gr, δεν χρειαζεται στο email να δώσεις User@altecnet.gr , μπορείς να βάλεις το user@university

manuel
28-05-06, 07:44
Απο την στιγμή που εισαι συνδεμένος με την altecnet τότε θα πρεπει να κάνεις σαν χρήση στο smtp το mail.altecnet.gr, δεν χρειαζεται στο email να δώσεις User@altecnet.gr , μπορείς να βάλεις το user@university

μα το email που μου έχουν δώσει απο την Altec είναι user@altecnet.gr
δεν έχω email πανεπιστημιού.καμία σχολή απ'οσο ξέρω δεν σου δίνει email
Απλά θεωρώ οτι με κόβει ο smtp τους επειδή έχω ip ΕΔΕΤ

Αλλα αυτό είναι πρόβλημα τους και θα πρέπει να το φτιάξουν :mad:

manuel
29-05-06, 17:15
Επικοινωνία με Altec και σήμερα.
Επιμένουν οτι θα πρέπει να έχω για smtp των mail server του πανεπιστημιού
Δηλαδή τους λέω αν είχα σύνδεση πχ Otenet και ένα mail account απο εσάς θα έπρεπε να
ορίσω σαν smtp αυτόν της Οtenet ????

Φυσικά μου απαντάνε!!!

Για να καταλάβω γιατι έχω αρχίσει και τα χάνω............
Ο εκάστοτε smtp του κάθε provider είναι μπείτε κόσμε και κάντε οτι γουστάρετε??
Μπορώ πχ να χρησιμοποιώ τον smtp της Οtenet για να στέλνω email απο ένα account της
Altec???????? :worthy:

Helppppppppppppppp

sisifos
30-05-06, 12:16
Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε ότι αναφορά το Δίοδος.

Ήμουν χρήστης ADSL μέσω της HOL για ενάμισι χρόνο και πριν 3 εβδομάδες διέκοψα την σύνδεσή μου και από την HOL αλλά και από τον ΟΤΕ. Για 3 εβδομάδες τώρα έχω αγανακτήσει με το modeμάκι :rainy: :wounded: :mad: (καλόμαθα με την DSL). Έχω κουραστεί και δεν μπορώ να περιμένω άλλο.:frown: :hmm: :(

Μένω στην Τριανδρία Θεσσαλονίκης και είχα δει από την αρχή ότι ο ΟΤΕ δεν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Ρώτησα την Altec για την αναμονή και μου είπανε ότι εξαρτάτε από τον ΟΤΕ, όταν ρώτησα τον ΟΤΕ για την αναμονή, μου απάντησε ο υπάλληλος κοφτά «Δεν ξέρω, να περιμένεις…»:scared: :allcards . Μπορεί να μου πει κάποιος που μένει σχετικά κοντά μου, αν και κατά πόσο γρήγορα θα δω και εγώ ξανά το φώς;;;

Ευχαριστώ πολύ.

Pagio
01-06-06, 02:05
Έστειλα αίτηση μέσω ΔΙΟΔΟΣ στις 18/05 για TELLAS 512/128 αλλά ακόμη περιμένω. Η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε μέσα σε 3 μέρες (εντυπωσιακό θα λεγα), αλλά από την TELLAS ακόμη περιμένω. Μου φαίνεται θα κάνω κατάργηση και θα πάρω το ADSL-in-a-BOX που κοστίζει 117euro για 512/128 και θα αφήσω το φοιτιτικό για αργότερα. Στο τηλέφωνο μου λένε για γραφειοκτρατική διαδικασία γι'αυτό καθυστερούν.

Ε.Α.Π.

manuel
01-06-06, 19:48
Έστειλα αίτηση μέσω ΔΙΟΔΟΣ στις 18/05 για TELLAS 512/128 αλλά ακόμη περιμένω. Η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε μέσα σε 3 μέρες (εντυπωσιακό θα λεγα), αλλά από την TELLAS ακόμη περιμένω. Μου φαίνεται θα κάνω κατάργηση και θα πάρω το ADSL-in-a-BOX που κοστίζει 117euro για 512/128 και θα αφήσω το φοιτιτικό για αργότερα. Στο τηλέφωνο μου λένε για γραφειοκτρατική διαδικασία γι'αυτό καθυστερούν.

Ε.Α.Π.

Μια χαρά είσαι.Πάρε ένα demo απο την forthnet και μόλις τελειώσει χτύπα και την πόρτα της Otenet και πάει πέρασαν οι μέρες της αναμονής!!

busm
05-06-06, 20:31
Παιδία καλησπέρα! Πριν 10 μέρες περίπου μου ενεργοποίησαν το φοιτητικό adsl από Άλτεκ στα 512. Γενικά είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος από ταχύτητες. Ωστόσο ακούω πάρα πολλά για το θέμα του downloading. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν είμαστε περισσότερο προστατευμένοι αν κατεβάζουμε από sites με direct download ή από torrents? Και όταν λέω προστασία εννοώ την αποφυγή από τα αρνητικά των μηνύσεων κτλ. που ακούω κατά καιρούς. Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!!!

busm
05-06-06, 20:52
Φίλε manuel και εγώ ακριβώς τα ίδια. Έρχεται το adsl σβήνει το νετ-μόντ και μετά από δήλωση βλάβης το φτιάχνουν μετά από μία εβδομάδα. Ωστόσο είχα γραμμή adsl. Παίρνω στην άλτεκ για κωδικούς και μου λένε ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα. Από ταχύτητες είμαι πολύ ευχαριστημέμος καθώς πιάνω 58-60. Δεν περίμενα τόσο καλά αποτελέσματα από το Δίοδος και την Άλτεκ.

manuel
05-06-06, 21:10
Παιδία καλησπέρα! Πριν 10 μέρες περίπου μου ενεργοποίησαν το φοιτητικό adsl από Άλτεκ στα 512. Γενικά είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος από ταχύτητες. Ωστόσο ακούω πάρα πολλά για το θέμα του downloading. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν είμαστε περισσότερο προστατευμένοι αν κατεβάζουμε από sites με direct download ή από torrents? Και όταν λέω προστασία εννοώ την αποφυγή από τα αρνητικά των μηνύσεων κτλ. που ακούω κατά καιρούς. Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!!!

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα!!
Στην Ελλάδα βρισκόμαστε μην ανησυχείς.

Ερώτηση κρίσεως το email που σου έδωσαν ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ OUTLOOK ??????????

tolis86
12-06-06, 16:21
lookout? εεε.... συγνω,η...outlook ηθελα να πω.... τι ειναι αυτα ρε? βαλε thunderbird να δεις διαφορα προς το απειρως καλητερο...

SocR
13-06-06, 16:25
Καλησπέρα σε όλους,

Βοηθήστε λίγο γιατί χάθηκα...!

Έχω πρόσφατα κάνει αίτηση για φοιτητικό Internet και χθες με ειδοποίησαν ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.
Αν και έχω ψάξει στο Portal του Δίοδος αλλά και στο site του Provider που διεκπεραίωσε την αίτηση δεν κατάφερα να βρω σαφείς πληροφορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις που πρέπει να πραγματοποιήσω στο modem/router μου για να συνδεθώ.
Προφανώς δεν μιλάω για τις βασικές ρυθμίσεις οι οποίες όπως μπορώ να φανταστώ θα είναι οι ίδιες και με τις προηγούμενες συνδέσεις που είχα, αλλά για το Username και Password.
Δηλαδή:
- Στην αίτηση που κατέθεσα στον Provider έπρεπε να αναφέρω επιθυμητό Username & Password με το οποίο όμως δεν γίνομαι Authenticate όταν προσπαθώ να συνδεθώ.
- Στο Portal του Δίοδος, αναφέρεται ένας «Κωδικός χρήστη» ο οποίος όμως είναι διαφορετικός και από αυτός που έχω στο Portal αλλά και με αυτόν που έδωσα στον Provider.
- Το δεύτερο συνθετικό του Username πιο είναι στην περίπτωση του Φοιτητικού; (username@provider.gr ή αυτό που αναφέρει στο Δίοδος Portal user.eap σκέτο)
- Το password είναι αυτό που έχω δώσει στον Provider ή αυτό που χρησιμοποιώ στο Δίοδος. Από που μπορώ να το καθορίσω / αλλάξω;

Ευχαριστώ,

Crosstalk
13-06-06, 16:30
username --> username.institution@provider.edudsl.gr
password --> οτι εχεις δηλωσει στην αίτηση παρόχου

π.χ. για hol από Νομική Αθηνών

username.uoa@hol.edudsl.gr

π.χ. για altec από ΕΜΠ

username.ntua@altec.edudsl.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.