PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Σέρνεται και Συνεχείς Αποσυνδέσεις



Σελίδες : [1] 2 3

aggelospapv
13-05-10, 19:19
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι συνδρομητής στην Forthnet εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Τώρα τελευταία το ίντερνετ πραγματικά σέρνεται.. και μου κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις.. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?:evil:

deniSun
13-05-10, 21:10
Πιο ρούτερ έχεις.
Δες αν συνεργάζεται με orbmt και ανέβασε ένα γράφημα να δούμε τη γραμμή σου.
Διαφορετικά ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου όπως εμφανίζονται στο ρούτερ

aggelospapv
14-05-10, 09:15
Λοιπόν έχω το Thomson TG585v7, παρακάτω έχω βάλει το γράφημα απο το OrbMT.

aggelospapv
14-05-10, 11:40
Και μία νεώτερη εικόνα που έκανα refresh πρίν απο λίγο.

deniSun
14-05-10, 13:10
Έχεις πολλές βυθίσεις που μπορεί να δημιουργούνται από πολλά.
Σε συνδυασμό με το πολύ χαμηλό snr σου δημιουργεί αποσυνδέσεις.
Αρχικά πρέπει να διαπιστώσεις αν από την μεριά σου είσαι οκ.
Ελέγχεις το εσωτερικό σου δίκτυο (υπάρχει οδηγός μέσα στο forum).
Παίρνεις το ίδιο διάγραμμα από την κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου έχοντας αφαιρέσει (αν είναι δυνατόν) όλο το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού.
Χωρίς splitter κλπ βλέπεις το διάγραμμα.
Αν είναι το ίδιο καλείς την ΤΥ για να έρθει ο τεχνικός να μετρήσει την γραμμή σου.
Αν όχι το πρόβλημα είναι κάπου στο χώρο σου.

alazarou
14-05-10, 17:57
Να πω κι εγώ το πρόβλημα μου….

Εδώ και 1,5 χρόνο ειμαι σε Forthnet Double Play.. αρχικά και για περίπου 9 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα ήμουν συνεχώς συγχρονισμένος στα 21000 περίπου, μετα άρχισαν τα όργανα συνεχόμενα Disconnect (…δεν ήξερα καν τι ήταν αυτό) . Λέω μπας και τα έπαιξε το routeraki (Linksys WAG200) και βάζω το “μαμά” που μου είχε δώσει η Forthnet ένα Siemens SL κατι ..το wifi. Αποτέλεσμα, τα ίδια the same old shit που λέμε και στο χωριό μου.
Ψάχνω από εδώ ψάχνω από εκεί τίποτα….σε κάποια φάση ψιλό διορθώθηκε μέχρι τελευταία που μου έσπασε τα νεύρα, βγάζω το Siemens (…ποτέ δεν το γούσταρα) κάνω reset στο Linksys και ξανά τα ίδια…συγχρονισμός στα 19000 κάτι και Disconnect. Επικοινωνώ με CS της Forthnet και ευτυχώς πετυχαίνω εξυπηρετικότατο νέο όπου μετά τα κλασικά περί συναγερμών και τέτοια, του λέω τα margin και attenuation της γραμμής και μου λέει ότι επειδή είμαι κοντά στο κέντρο και συγχρονίζω “ψιλά” θα γίνει έλεγχος και θα πρέπει να μου μειωθεί κατά μια μονάδα η ταχύτητα συγχρονισμού και να δούμε … (??)
Επειδή όπως ήταν επακόλουθο με πήραν τηλέφωνο για να έρθει τεχνικός για έλεγχο γραμμής…δεν το δεχτηκα γιατι αυτό σίγουρα θα κατέληγε σε χρέωση δική μου αλλά και επειδή είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν φταίει η γραμμή μου αλλά οι ίδιοι. Τους ευχαρίστησα και πολύ απλά τους είπα ότι αν δεν διορθωθεί θα την κάνω…
Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω εγώ την ταχύτητα συγχρονισμού από 19000 σε 18000 ή 17000 για να δω αν κάνει disconnect τότε.
Για να μπορώ να δουλεύω αυτή την στιγμή έχω κάνει αλλαγή του Μodulation από ADSL 2+ σε G.DMT (κανένα disconnect) με αποτέλεσμα όπως είναι φυσικό την ταχ. Συγχρονισμού στα 9000 κάτι, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω για 24 και να έχω 9…

deniSun
14-05-10, 18:30
Σε κάποια ρούτερ μπορείς να πειράξεις το snr μεταβάλλοντας έτσι την ταχύτητα συγχρονισμού.
Μόλις δεις που παίζεις καλύτερα τους παίρνεις τηλ. και στο αλλάζουν οριστικά.

Fotis32
14-05-10, 18:53
Να πω κι εγώ το πρόβλημα μου….

Εδώ και 1,5 χρόνο ειμαι σε Forthnet Double Play.. αρχικά και για περίπου 9 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα ήμουν συνεχώς συγχρονισμένος στα 21000 περίπου, μετα άρχισαν τα όργανα συνεχόμενα Disconnect (…δεν ήξερα καν τι ήταν αυτό) . Λέω μπας και τα έπαιξε το routeraki (Linksys WAG200) και βάζω το “μαμά” που μου είχε δώσει η Forthnet ένα Siemens SL κατι ..το wifi. Αποτέλεσμα, τα ίδια the same old shit που λέμε και στο χωριό μου.
Ψάχνω από εδώ ψάχνω από εκεί τίποτα….σε κάποια φάση ψιλό διορθώθηκε μέχρι τελευταία που μου έσπασε τα νεύρα, βγάζω το Siemens (…ποτέ δεν το γούσταρα) κάνω reset στο Linksys και ξανά τα ίδια…συγχρονισμός στα 19000 κάτι και Disconnect. Επικοινωνώ με CS της Forthnet και ευτυχώς πετυχαίνω εξυπηρετικότατο νέο όπου μετά τα κλασικά περί συναγερμών και τέτοια, του λέω τα margin και attenuation της γραμμής και μου λέει ότι επειδή είμαι κοντά στο κέντρο και συγχρονίζω “ψιλά” θα γίνει έλεγχος και θα πρέπει να μου μειωθεί κατά μια μονάδα η ταχύτητα συγχρονισμού και να δούμε … (??)
Επειδή όπως ήταν επακόλουθο με πήραν τηλέφωνο για να έρθει τεχνικός για έλεγχο γραμμής…δεν το δεχτηκα γιατι αυτό σίγουρα θα κατέληγε σε χρέωση δική μου αλλά και επειδή είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν φταίει η γραμμή μου αλλά οι ίδιοι. Τους ευχαρίστησα και πολύ απλά τους είπα ότι αν δεν διορθωθεί θα την κάνω…
Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω εγώ την ταχύτητα συγχρονισμού από 19000 σε 18000 ή 17000 για να δω αν κάνει disconnect τότε.
Για να μπορώ να δουλεύω αυτή την στιγμή έχω κάνει αλλαγή του Μodulation από ADSL 2+ σε G.DMT (κανένα disconnect) με αποτέλεσμα όπως είναι φυσικό την ταχ. Συγχρονισμού στα 9000 κάτι, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω για 24 και να έχω 9…

Φιλαράκι υπάρχουν χειρότερες καταστάσεις από την δικιά σου... πχ εγώ. Πληρώνω 24 αλλά η γραμμή μου είναι για 9 (είμαι μακρυά από το dslam). Οπότε δεν έχω εναλακτική.

alazarou
14-05-10, 19:55
Σε κάποια ρούτερ μπορείς να πειράξεις το snr μεταβάλλοντας έτσι την ταχύτητα συγχρονισμού.
Μόλις δεις που παίζεις καλύτερα τους παίρνεις τηλ. και στο αλλάζουν οριστικά.

ξέρεις αν το WAG200 ειναι στα SNR Friendly (!!) routers ?

@Fotis32 ... πουλα το σπιτι και φυγε!!! :):) Ελλαδισταν!

deniSun
14-05-10, 21:55
Δοκίμασε το DMT.
Αν θυμάμαι καλά μπορείς να πειράξεις την τιμή από CLI αλλά και μέσα από το DMT για ευκολία.

aggelospapv
15-05-10, 10:58
Λοιπόν παιδιά, ύστερα με τηλεφωνική επικοινωνία με την Forthnet που τους είπα το πρόβλημά μου, μου είπαν ότι θα κάνουν κάτι απο το τμήμα Τεχνικών κάπως έτσι δεν θυμάμαι. Και τώρα μου ήρθε ένα μήνυμα στο κινητό μου που λέει το εξής:

" H Forthnet σας ενημερώνει ότι έγιναν ενέργειες στην γραμμή σας για το πρόβλημα των αποσυνδέσεων"

Τώρα πρίν λίγο έκανα μέτρηση με το OrbMT και παραθέτω τα στατιστικά παρακάτω. Είναι όλα καλά? 'Η δεν έγινε τίποτα?

aggelospapv
15-05-10, 11:04
Και μια τελευταία εικόνα απο τα τελευταία στατιστικά.

deniSun
15-05-10, 12:30
Χαζομάρες έκαναν.
Σε ανέβασαν 2db και σου έριξαν τον συγχρονισμό.
Πάλι θα έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων.
Απλά αυτό το κάνουν σαν μια 1η κίνηση.
Η γραμμή σου φαίνεται να έχει πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε βραχυκυκλώματα, παρεμβολές κλπ.
Από την στιγμή που έλεγξες το δικό σου κομμάτι το πρόβλημα εντοπίζεται από την είσοδο της πολυκατοικίας έως το κέντρο σου.
Μόλις δεις ξανά αποσυνδέσεις τους παίρνεις τηλ. και τους ζητάς επίσκεψη τεχνικού για έλεγχο.

aggelospapv
15-05-10, 13:24
Σε ευχαριστώ πολύ deniSun για τις συμβουλές! Μόλις μου ξανακάνει αποσύνδεση, θα τους πάρω τηλέφωνο.:oneup:

alazarou
18-05-10, 21:05
Δοκίμασε το DMT.
Αν θυμάμαι καλά μπορείς να πειράξεις την τιμή από CLI αλλά και μέσα από το DMT για ευκολία.

Tο DMT δεν βλέπει με telnet το wag200 ακόμα και με "πειραγμένο" firmware που δοκίμασα.
Κάτι άλλο μπορούμε να κάνουμε για αλλαγή του snr ?

giorginho7
19-05-10, 00:46
+1!!!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ στην περιπτωση των υπολοιπων ειμαι και εγω. 3 χρονια σχεδον στο 2play, το τελευταιο διμηνο κλειδωνω πότε στα 9.900 και πότε στα 14.600! Μεχρι προτινος κλειδωνα μεταξυ 19.000-20.000 (ειμαι ΠΑΡΑ πολυ κοντα στο dslam)!!
Πρωτα απ'ολα δεν ειναι δικο μου θεμα (νεα οικοδομη, πεντακαθαρα καλωδια, εφερα και ηλεκτρολογο και συνδεσαμε και νεο αχρησιμοποιητο και 100% ανεξαρτητο καλωδιο)!
Δευτερον εχω φερει 2 φορες τεχνικο και... ΚΑΙ ΤΙΣ 2 φορες την ημερα που ηρθε κλειδωσα στα 19.000+!!!! ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ επεσα στα 9.900!!!! Σε σημειο να βγαινω στο μπαλκονι και να φωναζω μπας και τον προλαβω να μη φυγει!! Απιστευτα πραματα.
Και να ηταν μονο αυτα? Εγω θα πω "ας επιανα και 14.600, αν δουλευε αψογα", μη σας πω οτι και με 10.000 πλεον θα συμβιβαζομουν (δεν κανω πλεον την χρηση των 2 πρωτων ετων μου στην 24αρα).
ΕΛΑ ΟΜΩΣ που εχω: 1ον συνεχεις αποσυνδεσεις (τουλαχιστον 3-4 καθε ωρα) και 2ον ΤΡΑΓΙΚΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ταχυτητες!!! Του τυπου 9-10ΚΒ/s, του τυπου δεν ανοιγει βιντεο στο youtube και ιστοσελιδες με τιποτα...
Και η ερωτηση μου ειναι: ΓΙΑΤΙ???????
Γιατι σε μια γραμμη που ειναι πεντακαθαρη, με απειροελαχιστο attenuation, με ο,τι ειδους ρουτερ και καλωδια θες απανω για τεσταρισμα... σε μια γραμμη που επι 2.5 χρονια δουλευε πολυ καλα (μετα το πρωτο τραγικο 2μηνο)... ΓΙΑΤΙ να "ξεσκιζεται" τοσο το πραμα ετσι ξαφνικα αλλα... παρατεταμενα???

Λοιπον το πηρα αποφαση, φευγω και παω σε Wind (Tellas) 2play, οπου τουλαχιστον το επομενο 12μηνο θα πληρωσω τα μισα απο οτι θα πληρωνα στην 4νετ! Αν στο μεταξυ ξυπνησουν και τα σοβαρευτουν, σε κανα χρονο ξαναγυριζω...

djmanosv
19-05-10, 19:33
παρατηρω εδω και 2 βδομαδες οτι ολο και περισσοτεροι χρηστες εχουν μειωση στο downrate τους ... Γιατι δε το παραδεχεται η forthnet οτι κατι γινεται ωστε να μη νομιζουμε οτι ολοι μας ενω τοσο καιρο συγχρονίζαμε πιο ψηλα , ξαφνικα μας μειωσαν το bandwith ? γιατι δε το παραδεχεται ?

deniSun
19-05-10, 23:25
Κάποιοι που μπήκαν σε fast path όντως είχαν μια μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού της τάξης 1-2Μ

giorginho7
20-05-10, 01:10
αλλο 1-2Μ και αλλο σχεδον 10Μ!!!
Ζητησα παλι τεχνικο και θα το κανω συνεχεια εως οτου το φτιαξουν ή φυγω.... φυσικα δεχθηκαν καθως δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως αφου βλεπουν τα 10αρια μου ενω ειχα 19αρια σταθερα μεχρι πριν 2 μηνες...
Παντως περιμενω με αγωνια να δω αν θα "τυχει" για 3η σερι φορα την ημερα που θα ερθει ο τεχνικος να κλειδωνει στις σωστες ταχυτητες το ρουτερ!
Σημερα ανακαλυφθηκε νεα ταχυτητα συγχρονισμου για την γραμμη μου, τα 12.800kbps τα οποια ειναι σταθερα ως μετρο ταχυτητας αλλα ασταθη οσον αφορα αποσυνδεσεις!!! (μεχρι τωρα οι "στασεις" του προβληματικου κλειδωματος ηταν 9.900, 11.500, 13.500, 14.600).

deniSun
20-05-10, 12:18
Την περίπτωση προβληματικού ρούτερ ή πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση τα έχεις ελέγξει;

giorginho7
20-05-10, 16:45
.... με ο,τι ειδους ρουτερ και καλωδια θες απανω για τεσταρισμα... Αν αυτο ηταν "λιγο" για να γινω κατανοητος εξηγω:

4 διαφορετικα ρουτερ (μεταξυ των οποιων ενα πανακριβο firewall/router), καμια 10αρια καλωδια ethernet και RJ11, και φυσικα διαπιστευμενη και επι πληρωμη ηλεκτρολογου εξακριβωμενη 100% καθαροτητα και ανεξαρτησια (οχι διακλαδωσεις και λοιπα παραμυθια) της εσωτερικης καλωδιωσης στην (νεοδμητη σε σχεση με αλλες) πολυκατοικια!!! Τιποτα εξτρα πανω στην γραμμη ή το ρουτερ και δοκιμη ακομα και απευθειας το ρουτερ μονο του στην πριζα.
Καθε φορα (καντε τα μαθηματικα να βρειτε ποσους διαφορετικους συνδιασμους δοκιμασα) το ιδιο αποτελεσμα με μικρες διαφορες (προς το χειροτερο) στην ταχυτητα κατεβασματος (ταχυτερο ειναι το Thomson).

Ξεχασα τιποτα?:rolleyes:

deniSun
20-05-10, 16:51
Αν αυτο ηταν "λιγο" για να γινω κατανοητος εξηγω:

4 διαφορετικα ρουτερ (μεταξυ των οποιων ενα πανακριβο firewall/router), καμια 10αρια καλωδια ethernet και RJ11, και φυσικα διαπιστευμενη και επι πληρωμη ηλεκτρολογου εξακριβωμενη 100% καθαροτητα και ανεξαρτησια (οχι διακλαδωσεις και λοιπα παραμυθια) της εσωτερικης καλωδιωσης στην (νεοδμητη σε σχεση με αλλες) πολυκατοικια!!! Τιποτα εξτρα πανω στην γραμμη ή το ρουτερ και δοκιμη ακομα και απευθειας το ρουτερ μονο του στην πριζα.
Καθε φορα (καντε τα μαθηματικα να βρειτε ποσους διαφορετικους συνδιασμους δοκιμασα) το ιδιο αποτελεσμα με μικρες διαφορες (προς το χειροτερο) στην ταχυτητα κατεβασματος (ταχυτερο ειναι το Thomson).

Ξεχασα τιποτα?:rolleyes:

Τότε ζητάς έλεγχο από τεχνικό και αν δεν σου δώσουν λύση την κάνεις για αλλού.
Απ ότι είδα δοκίμασες και με Thomson.
Το TG585 υποστηρίζεται από το DMT tool και orbmt.
Θα ήταν καλό να μας ανεβάσεις ένα γράφημα της γραμμής σου για να δούμε τι γίνεται.

giorginho7
20-05-10, 18:13
Δυστυχως δεν υποστηριζεται απο το DMT το firmware version 7.4.2.7
Στον τελευταιο τεχνικο ελεγχο πριν μια εβδομαδα ο τεχνικος μου ειπε να το δωσω για ελεγχο/update αλλα απο οτι καταλαβα το μονο που του εκαναν ηταν ενα reset!!! Εχει κανεις το νεοτερο firmware για το TG585 v7 ?

To OrbMT μου δειχνει το παρακατω γραφημα (δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι, εγω δε βλεπω κατι περιεργο εκτος απο το χαμηλο download).

treli@ris
20-05-10, 18:16
Δυστυχως δεν υποστηριζεται απο το DMT το firmware version 7.4.2.7

Πηγαινε στα Options και τικαρε την επιλογη "Allow untested firmware μπλα μπλα"

giorginho7
20-05-10, 19:09
Μια απο τα ιδια....

deniSun
20-05-10, 20:36
Το γράφημα φαίνεται πολύ καλό.
Δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου.

giorginho7
21-05-10, 09:14
Αυτο λεω κι εγω! Εκτος απο την ταχυτητα download βεβαια, που αντι να ειναι 19-20Μ (που ΗΤΑΝ τοσο καιρο) ειναι πλεον 10-12Μ!!!

deniSun
21-05-10, 12:43
Τόσο μεγάλη πτώση δεν δικαιολογείται...
Δήλωσέ το σαν βλάβη.
Μπορεί απλά να σου έχουν λάθος Profile

giorginho7
21-05-10, 15:41
Μα εχω κανει 10αδες τηλεφωνα, εννοειται το 'χω δηλωσει (πολλες φορες) σαν βλαβη (αν και περιμενω αυτη τη φορα περισσοτερο απο οτι τις προηγουμενες για μια ενημερωση) και για το θεμα "profile" εχουν (εχουμε) πειραματιστει τον τελευταιο καιρο επισης 4-5 φορες και τιποτα δε δουλευει. Τοσο καιρο κλειδωνα στα 18600 οντας σε "προφιλ σταθεροτητας" (γιατι το πρωτο διμηνο ειχα αποσυνδεσεις) τωρα με το ιδιο προφιλ κλειδωνα στα 9400-9900 και στο προφιλ για μεγιστη ταχυτητα κλειδωνω στα 12.800 (και μαλιστα με λιγοτερες αποσυνδεσεις απο οτι στο "προφιλ σταθεροτητας").
Δεν ειναι θεμα λαθος προφιλ, η εντυπωση που εχω σχηματισει ειναι οτι ουτε αυτοι ξερουν τι παιζει και ουτε θα μαθουν αν δε γινει σωστος ελεγχος απο τη συνεγκατασταση τους στο ΚΑΦΑΟ ως το σπιτι μου.
Απο Δευτερα με βλεπω για wind, που μπορει να διαβαζω τα απιστευτα εδω αλλα χειροτερα απο 9.900 σε ταχυτητα πιστευω δεν θα ειμαι και τουλαχιστον θα πληρωνω τα μισα χρηματα... ;)

deniSun
21-05-10, 17:23
Όταν έρχεται τεχνικός και μετράει τη γραμμή σου σου δίνει ένα χαρτί με την ταχύτητα που κλειδώνει από κάτω και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της γραμμής.
Τι γράφει σε αυτό το χαρτί;

cmaniac
21-05-10, 17:51
Tο DMT δεν βλέπει με telnet το wag200 ακόμα και με "πειραγμένο" firmware που δοκίμασα.
Κάτι άλλο μπορούμε να κάνουμε για αλλαγή του snr ?
To open wag εχει απ ολα.

http://openwag200.org/


Εχει κανεις το νεοτερο firmware για το TG585 v7 ?


Μπα, κανείς.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060


Τοσο καιρο κλειδωνα στα 18600 οντας σε "προφιλ σταθεροτητας" (γιατι το πρωτο διμηνο ειχα αποσυνδεσεις) τωρα με το ιδιο προφιλ κλειδωνα στα 9400-9900 και στο προφιλ για μεγιστη ταχυτητα κλειδωνω στα 12.800 (και μαλιστα με λιγοτερες αποσυνδεσεις απο οτι στο "προφιλ σταθεροτητας").
Δεν ειναι θεμα λαθος προφιλ, η εντυπωση που εχω σχηματισει ειναι οτι ουτε αυτοι ξερουν τι παιζει και ουτε θα μαθουν αν δε γινει σωστος ελεγχος απο τη συνεγκατασταση τους στο ΚΑΦΑΟ ως το σπιτι μου.

Δες εδω, για να καταλαβεις οτι το προβλημα οσες εταιριες και να αλλαξεις θα παραμενει. Ακομα και ο ιδιος ο διαχειριστης του δικτου χαλκου δεν καταφερε να το χειριστει μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=353573

giorginho7
21-05-10, 18:16
Τωρα θα μας χαζεψουν τελειως!!
Πριν λιγο με ενημερωσαν (απο δικο μου τηλεφωνημα) οτι εγινε σημερα το μεσημερι ελεγχος και διαπιστωθηκε οτι φταιει το ρουτερ!!!!!!!!!!! Να το παω για αντικατασταση λεει!!!
Το ρουτερ το οποιο οπως ειπα ΤΟ ΠΗΓΑ πριν 5 μερες και.... προχθες μου το επεστρεψαν (χωρις κανενα σημειωμα, παντως εκαναν απλα ενα reset και τιποτα αλλο).
Αφου του τα 'χωσα λιγο μου ειπε να μου στειλει τεχνικο εδω με ΝΕΟ εξοπλισμο να γινει η αντικατασταση επι τοπου κατα καποιο τροπο με "αποδειξη" οτι αυτο φταιει (αρα με αποδειξη οτι οι τεχνικοι της Μητροπολεως ειναι... ασχετοι?).

Λιγο μετα του 'φεξε και εκανε ενα restart στην... πορτα!!! Κλειδωσε στα 17.500 για την ωρα αλλα θα δειξει (μου ειπε οτι παιζει και να μην ειχε γινει ποτε restart στην πορτα). Δεν ειναι το 19.600 που επιανε ανετα, αλλα δε με χαλαει κιολας... αρκει να κρατησει.

ΥΓ. Ρε παιδια, 5 χρονια ασχολουμαι με το dsl, ας μας πει επιτελους καποιος (καποιος που εχει δουλεψει ισως) ενα προς ενα ΟΛΑ τα πιθανα σημεια που μπορει να υπαρξει βλαβη (πχ για reset στην πορτα 1η φορα ακουσα) ωστε να τους βαζω καθε φορα να τα κοιτανε ολα, και οχι να τα ψαχνουν σα χαζοι (ή σαν... βαλτοί) ενα-ενα σταδιακα και να περνανε οι μηνες ετσι...

@DeniSun Δεν εγραφε τιποτα το ουσιαστικο (απλα οτι συγχρονιζα στα 19600 και να γινει ελεγχος στο ρουτερ, τιποτα αλλο).

@cmaniac
1. Το thread που μου δειχνεις περιεχει ανενεργο ("ληγμενο") λινκ.
2. Το θεμα του ανθρωπου με το connx ισως να μην ειναι ιδιο με το δικο μου. Απο οτι λεει ειχε προβλημα με το που αλλαξε παροχο, ενω εγω ειμαι στον ιδιο παροχο σχεδον 3 χρονια και το τελευταιο διμηνο υπαρχει το προβλημα!

deniSun
21-05-10, 18:29
Τωρα θα μας χαζεψουν τελειως!!
Πριν λιγο με ενημερωσαν (απο δικο μου τηλεφωνημα) οτι εγινε σημερα το μεσημερι ελεγχος και διαπιστωθηκε οτι φταιει το ρουτερ!!!!!!!!!!! Να το παω για αντικατασταση λεει!!!
Το ρουτερ το οποιο οπως ειπα ΤΟ ΠΗΓΑ πριν 5 μερες και.... προχθες μου το επεστρεψαν (χωρις κανενα σημειωμα, παντως εκαναν απλα ενα reset και τιποτα αλλο).
Αφου του τα 'χωσα λιγο μου ειπε να μου στειλει τεχνικο εδω με ΝΕΟ εξοπλισμο να γινει η αντικατασταση επι τοπου κατα καποιο τροπο με "αποδειξη" οτι αυτο φταιει (αρα με αποδειξη οτι οι τεχνικοι της Μητροπολεως ειναι... ασχετοι?).

Λιγο μετα του 'φεξε και εκανε ενα restart στην... πορτα!!! Κλειδωσε στα 17.500 για την ωρα αλλα θα δειξει (μου ειπε οτι παιζει και να μην ειχε γινει ποτε restart στην πορτα). Δεν ειναι το 19.600 που επιανε ανετα, αλλα δε με χαλαει κιολας... αρκει να κρατησει.

ΥΓ. Ρε παιδια, 5 χρονια ασχολουμαι με το dsl, ας μας πει επιτελους καποιος (καποιος που εχει δουλεψει ισως) ενα προς ενα ΟΛΑ τα πιθανα σημεια που μπορει να υπαρξει βλαβη (πχ για reset στην πορτα 1η φορα ακουσα) ωστε να τους βαζω καθε φορα να τα κοιτανε ολα, και οχι να τα ψαχνουν σα χαζοι (ή σαν... βαλτοί) ενα-ενα σταδιακα και να περνανε οι μηνες ετσι...

@DeniSun Δεν εγραφε τιποτα το ουσιαστικο (απλα οτι συγχρονιζα στα 19600 και να γινει ελεγχος στο ρουτερ, τιποτα αλλο).

@cmaniac
1. Το thread που μου δειχνεις περιεχει ανενεργο ("ληγμενο") λινκ.
2. Το θεμα του ανθρωπου με το connx ισως να μην ειναι ιδιο με το δικο μου. Απο οτι λεει ειχε προβλημα με το που αλλαξε παροχο, ενω εγω ειμαι στον ιδιο παροχο σχεδον 3 χρονια και το τελευταιο διμηνο υπαρχει το προβλημα!

Αν ο τεχνικός κλείδωσε από κάτω στα 19600 τότε πραγματικά κάτι μπορεί να παίζει με το ρούτερ ή το κομμάτι από το την είσοδο της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου.

giorginho7
21-05-10, 19:08
Δεν κλειδωσε κατω γιατι δεν μετρησε τιποτα κατω (καθολου).
Ουτε ανεφερε τιποτα στο χαρτι, εκ παρεδρομης εγραψα οτι ανεφερε κλειδωμα στα 19600, δεν το εγραψε.

Δεν παιζει τιποτα απο την εισοδο εως το διαμερισμα ειπαμε, βεβαιομενο απο ηλεκτρολογο (οπως και η περιπτωση ρουτερ ή καλωδιου που δοκιμασα 10αδες, μη γραφω τα ιδια παλι)!

deniSun
21-05-10, 19:11
Δεν κλειδωσε κατω γιατι δεν μετρησε τιποτα κατω (καθολου).
Ουτε ανεφερε τιποτα στο χαρτι, εκ παρεδρομης εγραψα οτι ανεφερε κλειδωμα στα 19600, δεν το εγραψε.

Ε τότε τι ήρθε και έκανε;
Δεν μέτρησε την γραμμή σου;
Στο χαρτί ανέφερε έλεγχο ρούτερ χωρίς να μετρήσει την γραμμή; :hmm:

giorginho7
21-05-10, 20:00
Ε τότε τι ήρθε και έκανε;
Δεν μέτρησε την γραμμή σου;
Στο χαρτί ανέφερε έλεγχο ρούτερ χωρίς να μετρήσει την γραμμή; :hmm:
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!
Με πηραν τηλεφωνο Παρασκευη απογευμα για ραντεβου Σαββατο ~13.00!
Ειπα οκ και το κανονισαν.
Το πρωι του Σαββατου ειδα οτι κλειδωσε στα 19.600 και επειδη ηξερα οτι η επισκεψη θα ηταν ασκοπη πηρα τηλεφωνο ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ (9-10 το πρωι) και ζητησα να ΜΗΝ ερθει εκεινη την μερα ο τεχνικος αλλα καποια αλλη. Δεν δεχθηκαν, ειπαν οτι πρεπει να παρω μια εργασιμη νωριτερα για ακυρωση ραντεβου... τους ειπα οτι θα ερθει χωρις λογο αλλα οταν δεν εχεις απεναντι σου ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ αλλα μηχανες αυτα παθαινεις...

(στο χαρτι τικαρε το κουτακι "αντιμετωπιση βλαβης" κατω-κατω και πανω δεξια στο "εκβαση ραντεβου" τικαρε το "Μη-Αποκατασταση" :rofl: στο "υπαιτιοτητα" το "Αλλο" και αυτα ηταν ολα οσα σημειωσε περαν της συστασης για ελεγχο του ρουτερ σε ενα shop :worthy:)

KAI NAIIII!!! Moλις χαθηκε για ακομα μια φορα η συνδεση και επανηλθε στα 12.800 ΠΑΛΙ!! Να χαρω εγω reset στις "πορτες"!!

cmaniac
21-05-10, 22:07
@cmaniac
1. Το thread που μου δειχνεις περιεχει ανενεργο ("ληγμενο") λινκ.
2. Το θεμα του ανθρωπου με το connx ισως να μην ειναι ιδιο με το δικο μου. Απο οτι λεει ειχε προβλημα με το που αλλαξε παροχο, ενω εγω ειμαι στον ιδιο παροχο σχεδον 3 χρονια και το τελευταιο διμηνο υπαρχει το προβλημα!

1. http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3498852&postcount=280

Αν δεν διαβασεις ενα μεγαλο κομματι του θεματος θα γυρισεις πισω και θα διαμαρτυρεσαι.

2. Δεν με πειθει ως δικαιολογια.

giorginho7
21-05-10, 22:25
Thanks για το 1. Η αναβαθμιση FW στο ρουτερ απο οτι ειδα σε ενα αλλο φορουμ δεν ειναι και το πιο απλο πραμα οποτε δεν θα σκασω κιολας, ισα-ισα ο τεχνικος ειχε πει να γινει αναβαθμιση FW αλλα απο οτι ειδα ουτε καν αυτο δεν εκαναν (τεμπεληδες :p)
2. Ουτε εμενα με διαβεβαιωνει οτι θα εχω το ιδιο προβλημα, αλλα διαβασα περισσοτερο αυτο το θεμα ωστε να εχω υπόψη μου μερικες ακομα πιθανες "πηγες" του προβληματος ωστε να τους τρεχω :p

cmaniac
21-05-10, 22:34
ο τεχνικος ειχε πει να γινει αναβαθμιση FW αλλα απο οτι ειδα ουτε καν αυτο δεν εκαναν (τεμπεληδες :p)

Δεν το εκαναν, γιατι δεν εχουν firmware.

Οχι γιατι δεν μπορουν, αλλα γιατι κανεις τους δεν ασχοληθηκε για το πως θα το αποκτησουν.

giorginho7
21-05-10, 22:50
LOL!!!
Παντως ο "οδηγος" αναβαθμισης firmware ηταν πολυ ευχρηστος, το περασα και μου αρεσει πολυ το νεο "προφιλ" του ρουτερ ομως απο ταχυτητες φυσικα δεν αλλαξε κατι... ;)

msolomos
21-05-10, 22:58
Δεν κλειδωσε κατω γιατι δεν μετρησε τιποτα κατω (καθολου).
Ουτε ανεφερε τιποτα στο χαρτι, εκ παρεδρομης εγραψα οτι ανεφερε κλειδωμα στα 19600, δεν το εγραψε.

Δεν παιζει τιποτα απο την εισοδο εως το διαμερισμα ειπαμε, βεβαιομενο απο ηλεκτρολογο (οπως και η περιπτωση ρουτερ ή καλωδιου που δοκιμασα 10αδες, μη γραφω τα ιδια παλι)!

...και για πες μας πως σου βεβαιώσε ο ηλεκτρολόγος ότι δεν έχει προβλημά η κάθετη?

cmaniac
21-05-10, 23:11
...και για πες μας πως σου βεβαιώσε ο ηλεκτρολόγος ότι δεν έχει προβλημά η κάθετη?

Κλασσικα.. με το ματι :p

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


LOL!!!
Παντως ο "οδηγος" αναβαθμισης firmware ηταν πολυ ευχρηστος, το περασα και μου αρεσει πολυ το νεο "προφιλ" του ρουτερ ομως απο ταχυτητες φυσικα δεν αλλαξε κατι... ;)

Αυτο το προφιλ εχουν ολα τα Thomson εδω και εναμιση χρονο.

Απλα ειπαμε, δεν δινουν δεκαρα τσακιστή γι αυτα.

giorginho7
21-05-10, 23:14
Αρχικα γνωριζει την πολυκατοικια (και γι'αυτο εφερα τον συγκεκριμενο) η οποια ειναι σχετικα νεα και εχει απο δυο ζευγαρια καλωδια για καθε διαμερισμα (τωρα μου ειπε πλεον βαζουν απο τρια). Αφου αναγνωρισε με καποιο οργανο τα δυο ζευγη μου, στη συνεχεια αντικαταστησαμε αυτο που χρησιμοποιουσα εως τωρα με το "backup" το οποιο 1ον ειναι πιο χοντρο (0.8 αντι 0.6 ή 0.6 αντι 0.4, κατι τετοιο) και 2ον δοκιμασθηκε προτου συνδεθει με το οργανο μετρησης το οποιο δεν ανιχνευσε καμια μα καμια ενδειξη "ζωης". Στο χωρο εντος του διαμερισματος ανοιξαμε τα "κουτακια" ολα οπου υπαρχουν οι συνδεσεις και αποκλειστηκε το ενδεχομενο διακλαδωσης (υπαρχει ακομα ενα "ευκαμπτο" καλωδιο για αυτο το σκοπο αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο).
Τωρα τι αλλο να κανουμε δηλαδη, να τραβηξουμε οπτικη ινα απο το ΚΑΦΑΟ ως το διαμερισμα μου για να ειμαι 10000% σιγουρος?

@cmaniac Ναι μου ελεγε ο τεχνικος οτι "πλεον εχω δει οτι τα ρουτερ τα δινουμε με αλλο firmware", προφανως τα δινουν οπως τα παιρνουν...

cmaniac
21-05-10, 23:23
Εαν εχει βαλει οργανο μετρησης, τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια.

Ειναι λιγοι οι ηλεκτρολογοι που εχουν τετοια μηχανηματα.

@cmaniac Ναι μου ελεγε ο τεχνικος οτι "πλεον εχω δει οτι τα ρουτερ τα δινουμε με αλλο firmware", προφανως τα δινουν οπως τα παιρνουν...
Πραγματι, τα δινουν με το... 7.4.4.7. Ενα ωραιοτατο firmware 2ετιας, ενω πριν τα εδιναν με το 7.4.2.7, 2μιση χρονια πριν και το πρωτο το οποιο κυκλοφορησε για το v7.

Forthnet Customer Service..

deniSun
22-05-10, 12:57
Εαν εχει βαλει οργανο μετρησης, τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια.

Ειναι λιγοι οι ηλεκτρολογοι που εχουν τετοια μηχανηματα.

Πραγματι, τα δινουν με το... 7.4.4.7. Ενα ωραιοτατο firmware 2ετιας, ενω πριν τα εδιναν με το 7.4.2.7, 2μιση χρονια πριν και το πρωτο το οποιο κυκλοφορησε για το v7.

Forthnet Customer Service..

Αν μιλάμε για ηλεκτρολόγο δεν χρειάζεται κάποιο ιδικό - επιστημονικό όργανο μέτρησης.
Με ένα απλό πολύμετρο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.
Μπορείς να μετρήσεις αν έχεις απώλειες, βραχυκυκλώματα, κομμένο δίκτυο και φυσικά να αναγνωρίσεις τη γραμμή που σου αντιστοιχεί από την είσοδο στο σπίτι.

Αν μιλάμε για τεχνικό της εταιρείας τότε ξέρουν ακριβός τα ζεύγη πάνω στην ρεγκλέτα.

msolomos
22-05-10, 13:06
Αρχικα γνωριζει την πολυκατοικια (και γι'αυτο εφερα τον συγκεκριμενο) η οποια ειναι σχετικα νεα και εχει απο δυο ζευγαρια καλωδια για καθε διαμερισμα (τωρα μου ειπε πλεον βαζουν απο τρια). Αφου αναγνωρισε με καποιο οργανο τα δυο ζευγη μου, στη συνεχεια αντικαταστησαμε αυτο που χρησιμοποιουσα εως τωρα με το "backup" το οποιο 1ον ειναι πιο χοντρο (0.8 αντι 0.6 ή 0.6 αντι 0.4, κατι τετοιο) και 2ον δοκιμασθηκε προτου συνδεθει με το οργανο μετρησης το οποιο δεν ανιχνευσε καμια μα καμια ενδειξη "ζωης". Στο χωρο εντος του διαμερισματος ανοιξαμε τα "κουτακια" ολα οπου υπαρχουν οι συνδεσεις και αποκλειστηκε το ενδεχομενο διακλαδωσης (υπαρχει ακομα ενα "ευκαμπτο" καλωδιο για αυτο το σκοπο αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο).
Τωρα τι αλλο να κανουμε δηλαδη, να τραβηξουμε οπτικη ινα απο το ΚΑΦΑΟ ως το διαμερισμα μου για να ειμαι 10000% σιγουρος?

@cmaniac Ναι μου ελεγε ο τεχνικος οτι "πλεον εχω δει οτι τα ρουτερ τα δινουμε με αλλο firmware", προφανως τα δινουν οπως τα παιρνουν...

προφανώς ο ηλεκτρολόγος έβαλε είτε γεννήτρια ακουστικού σήματος είτε με πολύμετρο αφού είχε βραχυκυκλώσει το άλλο άκρο. απλά για να βρει την κάθετη του διαμερίσματος και να σου αλλάξει ζευγάρι.

Με την διαδικασία αυτή όμως δεν γίνεται έλεγχος στο καλώδιο για διακοπή ή βραχυκυκλωμένη διακλάδωση.

Αυτό που προτείνω είναι
α) να το δώσεις σε βλάβη. Ο τεχνικός που θα έρθει με analyzer είναι υποχρεωμένος να μετρήσει στην εισαγωγή και μέσα στο σπίτι.
Αν οι τιμές είναι διαφορετικές αυτομάτως καταλαβαίνεις ότι είναι η κάθετη σου.
Αν τώρα είναι ίδιες ή περίπου ίδιες μπορείς να ζητήσεις ξανά να γίνει έλεγχος.
Θα σου αλλάξουν κεντρικό και απερχόμενο στο καφάο αφού πρώτα γίνει έλεγχος στο Α/Κ

cmaniac
22-05-10, 13:14
Βασικα θεωρησα οτι το οργανο μετρησης ηταν analyzer. Οχι ενα ψωρο πολυμετρο των 20 ευρω.

Γι αυτο ειπα οτι ειναι λιγοι αυτοι που το εχουν.

Γιατι για να το παρει καποιος πρεπει να του περισσευουν περιπου 3.000 Ευρώ, αλλα κανεις δεν σκεφτεται τα οφελη..

deniSun
22-05-10, 13:19
Βασικα θεωρησα οτι το οργανο μετρησης ηταν analyzer. Οχι ενα ψωρο πολυμετρο των 20 ευρω.

Γι αυτο ειπα οτι ειναι λιγοι αυτοι που το εχουν.

Γιατι για να το παρει καποιος πρεπει να του περισσευουν περιπου 3.000 Ευρώ, αλλα κανεις δεν σκεφτεται τα οφελη..

Ηλεκτρολόγο που θα φέρει analyzer για να βρει το ζεύγος που πηγαίνει στο διαμέρισμά σου, είναι λίγο extreme...
Ακόμα και για τον έλεγχο της γραμμής από την είσοδο έως το σπίτι είναι προτιμότερο να περάσει από την αρχή νέο ζεύγος παρά να προμηθευτεί analyzer και να το κουβαλάει για τέτοιου είδους μικροδουλειές.

cmaniac
22-05-10, 13:34
Πιστεψε με, το συνολικο βαρος του (μαζι με την βαλιτσα και τα modules) δεν υπερβαινει τα 2-3 κιλά.

Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι χρεωνει ο ΟΤΕ για να σου κανει analyze (=πιστοποιησει) μια δικη σου εγκατασταση δικτυου. Το 1/5 να χρεωνεις (δεν θα το κανει κανεις σοβαρος ηλεκτρολογος, οι τιμες ειναι στανταρ) σε 10 αναλυσεις εχεις βγαλει το κοστος κτησης και εχεις αρχισει ηδη να παιρνεις ανταλλακτικα modules.

Post #999 :p

deniSun
22-05-10, 13:59
Τυχαίνει να ασχολούμαι περισσότερο απ' ότι φαντάζεσαι με τα θέματα αυτά και φυσικά δεν αναφερόμουν στο βάρος του οργάνου.
Δεν ξέρω αν σπουδάζεις ή έχεις τελειώσει κάποια σχολή κλπ αλλά όταν βγεις στην αγορά έλα να μου δείξεις ένα ηλεκτρολόγο που θα τον φωνάξεις για να σου έρθει με analyzer.
Και όσοι το έχουν το έχουν για συγκεκριμένες δουλειές και όχι για τόσο απλά πράγματα.
Και για να σου το πω και απλά για να το καταλάβεις.
Είναι σαν να πας στον οδοντίατρο για ένα σφράγισμα και να του ζητάς να σου το κάνει με laser (και μη μου πεις τώρα ότι κάποτε χρησιμοποιούσαν τανάλιες κλπ) :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.