PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλώ τα φώτα σας, WAG200G και HOL σωστό setup....



axinosgr
13-05-10, 23:12
Καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα έχω HOL Double Play και αντί για Netfaster IAD, έχω τοποθετήσει ένα Linksys Wag200G Annex A και είναι συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή μου.

Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι στη φωτογραφία
72355
δυστυχώς έχω τρελαθεί στις αποσυνδέσεις....:down: με αποτέλεσμα το λαμπάκι του internet να είναι μονίμως κόκκινο....:mad:

Τι μπορεί να φταίει γιατί θα τρελαθώ....:hmm::hmm:

Υ.Γ. εκτός από το basic setup πρέπει να ρυθμίσω και τίποτα άλλο....:hmm::hmm:

Spanos
13-05-10, 23:17
Δυστυχώς το συγκεκριμένο router δε τα πάει καλά με δύσκολες γραμμές λόγω TI AR7, το τσιπάκι δηλαδή που έχει πάνω. Για πιο λόγω έβγαλες το Netfaster;

axinosgr
13-05-10, 23:27
Στατιστικά γραμμής για να σας βοηθήσω...


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 10291 kbps
Upstream Rate: 916 kbps
Downstream Margin: 4 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 25 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Encapsulation:RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

........Auto merged post: axinosgr πρόσθεσε 8 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχώς το συγκεκριμένο router δε τα πάει καλά με δύσκολες γραμμές λόγω TI AR7, το τσιπάκι δηλαδή που έχει πάνω. Για πιο λόγω έβγαλες το Netfaster;

Το Netfaster το αφαίρεσα γιατί είχε πεθάνει ήμουν 25 ώρες το 24-ωρο χωρίς ίντερνετ και απεριόριστες αποσυνδέσεις σε κατάσταση εκνευρισμού και επειδή στη Hol δεν νιωθανε για να μου το αλλάξουν έβαλα στην αρχή το linksys wag54gs το οποίο μου έβγαλε ένα σκασμό προβλήματα (κόλλαγε το ασύρματο κόλλαγε η σύνδεση ήθελε τακτικά reboot το μόντεμ), αναγκάστηκα να ξαναβάλω το παλιό μου μόντεμ wag200g το οποίο το είχα και παλιότερα χωρίς προβλήματα.

Spanos
13-05-10, 23:30
Δηλώνεις βλάβη τότε, το μόνο που μπορείς να κάνεις απο τη μεριά σου είναι να ελέγξχεις τις πρίζες και την εγκατάσταση σου.

axinosgr
13-05-10, 23:40
Δηλώνεις βλάβη τότε, το μόνο που μπορείς να κάνεις απο τη μεριά σου είναι να ελέγξχεις τις πρίζες και την εγκατάσταση σου.


Επειδή φίλε Spanos δεν θέλω να γίνω γραφικός με την Hol έχω πάρει κάποια τηλέφωνα για βλάβη άλλα άκρη δεν έβγαλα, εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι σωστές....:hmm::hmm:

Spanos
13-05-10, 23:47
Ναι σωστές είναι, το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις ένα αλλο firmware

δες εδω

http://sourceforge.net/projects/openwag200/files/openwag200/0.11/WAG200G_V1.01.09.openwag200-build-0.11-A.zip/download

και εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=354611&highlight=openwag

μπορεί να καταφέρεις κάτι αν και η γραμμή σου απο τα στατιστικά δείχνει οτι έχει πρόβλημα, σε μικρή απόσταση (attenuation) εχεις πολύ πεσμένο downstream margin και χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.