PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί ο ΟΤΕ δεν αφήνει το snr σε όσους το θέλουν κάτω απο 9 db ;



CamClone
14-05-10, 13:00
Τα πραγματα ειναι απλα.

Εκανα το λαθος να ξαναβαλω ΟΤΕ, και το λεω διοτι με τους αλλους παροχουυς οταν ζητουσα να μου " βγαλουν" το κλειδωμα του SNR το εβγαζαν .
Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ το βγαζει οτι και αν κάνεις!

Και μη μου πειτε οτι ο ΟΤΕ θελει ΜΟΝΟ το καλο μας.
Τα περι αποσυνδεσεων τα γνωριζω, οι 8 στους 10 μπορει να εχουν αποσυνδεσεις με SNR κατω απο 9 , ομως ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!! εαν εγω θελω να ρισκαρω να παιξω κατω απο τα 9 SNR γιατι εχω καλο μοντεμ π.χ. γιατι ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ???

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ - Κεντρο Αριαδνης .
( Η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ μπορει να φτιαξει προφιλ για SNR 6 ,, , 5 , και 4 ??? )

potis21
14-05-10, 13:09
Γειά σου και απο δώ Στάυρο.

Ο ΟΤΕ (υποτίθεται πως) εχει δεσμευτεί να παρέχει "αξιόπιστη" υπηρεσία γι αυτό και "κλειδώνει" ψηλά.

Τωρα να μου πεις τι θα την κάνεις την 24ρα ταχύτητα με 4 snr απο την στιγμή που τα μισά σου πακέτα θα ειναι retries?

ασε που στο τέλος θα χάνεις και dns queries με αποτέλεσμα να σου βγάζει οτι "η ιστοσελίδα δεν ειναι διαθέσιμη" και θα πατάς ανανέωση και θα στην βγάζει!!!

Εχει κανενα νόημα 4ρι SNR?

Επίσης, αν επετρεπαν τόσο χαμηλό SNR θα ειχαμε τρελό πρόβλημα με τα Crosstalk. αν εσυ ηθελες ντε και σώνει 24 με 4db snr κάποιος που θα μπορουσε στα 9db snr να εχει λ.χ. 16mbit θα τον εριχνες με τα πειράματά σου στα 11. Σε ποιόν το χρωστά αυτό?

CamClone
14-05-10, 13:17
Χμμμ, αυτο με το Crosstalk δεν το ειχα φανταστει ομως εχεις δικιο.
Μονο στην πολυκατοικια μου ( 39 διαμερισματα σε 7 οροφους ) εχουμε 34 τηλεφωνικες γραμμες , βαλε και καμια 500αρια στο καφαο.... :)
Εαν μαζευτουν πολλα ζευγη μαζι τοτε ισως να εμφανιστει το φαινομενο των παρεμβολλων οπως γραφεις !

Ομως δεν μιλαω για ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ SNR στους πελατες του ΟΤΕ.
Εαν ενας στους 1000 ομως το επιθυμει γιατι να μην εχει τη δυνατοτητα το λογισμικο σας να το κανει?
Το βρισκω ΕΝΑΝΤΙΑ στους κανονισμους της ΕΕΤΤ

potis21
14-05-10, 13:31
O OTE μπορει να σου προμηθευσει επαγγελματικό ζευγος υψηλής ποιότητας με την ανάλογη χρέωση (leased line). Αν δεν εισαι διατεθειμένος να πληρώσεις το pro ζευγάρι αλλά θες ντέ και σώνει να εχεις συμβατικές χρεώσεις με καταναλωτικά τιμολόγια, μεινε όπως εισαι. Διαφορετικά, κανα 300ρι τον μήνα ερχεται το μαλλί...

πάρε το ρουτεράκι σου και το λαπτοπάκι σου και αμε στο μπόξ της πολυκατοικίας και δες την γραμμή σου εκει. Αν ειναι άψογη, μεχρι το box, θεσε το θέμα στον διαχειριστή της πολυκατοικίας.

CamClone
14-05-10, 14:48
Πηρα μαζι μου UPS , λαπτοπ και μοντεμ και πηγα στο ...υπογειο με τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μου . ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ !

ΔΕΝ φταιει η πολυκατοικια που δεν συνχρονιζω στα 24 που θα πρεπε με βαση το attenuation και την ποιοτητα του ζευγους των καλωδιων του ΟΤΕ.

ΦΤΑΕΙ το SNR 9 που ο ΟΤΕ βαζει σε ΟΛΟΥΣ κατι που η ΕΕΤΤ Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ε Ι.

Οπως και να χει πιστευω οτι ο ΟΤΕ το βαζει στα 9 ...για καλο σκοπο .
ΟΜΩΣ μπορει να φαει προστιμο ο ΟΤΕ και να φταιει αυτο.

( Οι υπολοιποι παροχοι ΠΛΕΟΝ δεν βαζουν τετοιου ειδους περιορισμους . το μονο που κανουν ειναι σε περιπτωσεις αποσυνδεσεων να αλλαζουν την ταχυτητα ΧΩΡΙΣ να πειραζουν το SNR !!!!!

Τι λετε οι υπολοιποι supervisors του ΟΤΕ απο την Αθηνα για αυτο το θεμα?:evil:

nicolasdr
14-05-10, 14:54
Το να αλλαξειο παροχος και ο καθε παροχος ταχυτητα εχει αμεση εξαρτηση απο το snr.οποτε δεν υφισταται η αλλαγη ταχυτητας χωρις να πειραχτει το snr.Αντε να αλλαξουν ζευγος στο καφαο και να κερδισεις κανα mbit απλα..

CamClone
14-05-10, 15:49
Το ζευγος που μου ετυχε ειναι ΑΨΟΓΟ

Εχω 12 ADSL συνδεσεις υπο την εποπτεια μου σε 4 επιχειρησεις και 8 σπιτια στο Ηρακλειο Κρητης :)

Τα εχω φαει στη μαπα χρονια τωρα :)

Καλα ειναι και τα 20 MBps , δεν πειραζει :)
:clap:

sdikr
14-05-10, 15:51
Πηρα μαζι μου UPS , λαπτοπ και μοντεμ και πηγα στο ...υπογειο με τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μου . ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ !

ΔΕΝ φταιει η πολυκατοικια που δεν συνχρονιζω στα 24 που θα πρεπε με βαση το attenuation και την ποιοτητα του ζευγους των καλωδιων του ΟΤΕ.

ΦΤΑΕΙ το SNR 9 που ο ΟΤΕ βαζει σε ΟΛΟΥΣ κατι που η ΕΕΤΤ Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ε Ι.

Οπως και να χει πιστευω οτι ο ΟΤΕ το βαζει στα 9 ...για καλο σκοπο .
ΟΜΩΣ μπορει να φαει προστιμο ο ΟΤΕ και να φταιει αυτο.

( Οι υπολοιποι παροχοι ΠΛΕΟΝ δεν βαζουν τετοιου ειδους περιορισμους . το μονο που κανουν ειναι σε περιπτωσεις αποσυνδεσεων να αλλαζουν την ταχυτητα ΧΩΡΙΣ να πειραζουν το SNR !!!!!

Τι λετε οι υπολοιποι supervisors του ΟΤΕ απο την Αθηνα για αυτο το θεμα?:evil:


Απαγορεύει η ΕΕΤΤ; που το λέει αυτο;

και οι άλλοι πάροχοι έχουν κάποια default snr

CamClone
14-05-10, 15:56
Η ΕΕΤΤ απαγορευει τον περιορισμο της ταχυτητας σε " συνθηκες ΜΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ αναγκης " ...π.χ. κομμενες οπτικες ινες, εφεδρικες συνδεσεις μπλα μπλα..

Το να περιοριστει η ταχυτητα λιγω της " φυσικης " δεν το απαγορευει ( απωλειες απο το χαλκο )
Το να περιοριστει η ταχυτητα λογω QoS , η παραμετροποιησης των settings στα προφιλ των DSLAM ΕΙΝΑΙ παραβαση του κανονα περι " ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ...χημειας...ιστοριας...και αστρονομιας :)

Oi υπολοοιποι παροχοι σας ξανα-ματα-λεω οτι εχουν default το 6 και εαν ο συνδρομιτης το επιθυμει του το αλλαζουν!

sdikr
14-05-10, 16:15
Η ΕΕΤΤ απαγορευει τον περιορισμο της ταχυτητας σε " συνθηκες ΜΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ αναγκης " ...π.χ. κομμενες οπτικες ινες, εφεδρικες συνδεσεις μπλα μπλα..

Το να περιοριστει η ταχυτητα λιγω της " φυσικης " δεν το απαγορευει ( απωλειες απο το χαλκο )
Το να περιοριστει η ταχυτητα λογω QoS , η παραμετροποιησης των settings στα προφιλ των DSLAM ΕΙΝΑΙ παραβαση του κανονα περι " ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ...χημειας...ιστοριας...και αστρονομιας :)

Oi υπολοοιποι παροχοι σας ξανα-ματα-λεω οτι εχουν default το 6 και εαν ο συνδρομιτης το επιθυμει του το αλλαζουν!

Και ξαναρωτάω που τα λέει αυτά;
Ξέχασες την παραψυχολογία ;)

arislol
14-05-10, 17:36
Πάντως το 9,5 SNR του ΟΤΕ είναι μεγάλο, μπορούσαν να το έχουν στο 7,5...
Τα προβλήματα με αποσυνδέσεις και αργά pings συνήθως είναι με κάτω από 5db SNR...

Αλλιώς η Forthnet γιατί έβαλε default SNR 6..? Δεν την νοιάζει αν όλοι θα έχουν προβλήματα?

[Insomniac]
14-05-10, 17:45
Επίσης, αν επετρεπαν τόσο χαμηλό SNR θα ειχαμε τρελό πρόβλημα με τα Crosstalk. αν εσυ ηθελες ντε και σώνει 24 με 4db snr κάποιος που θα μπορουσε στα 9db snr να εχει λ.χ. 16mbit θα τον εριχνες με τα πειράματά σου στα 11. Σε ποιόν το χρωστά αυτό?

Συγγνώμη, αλλά καμία σχέση δεν έχει το target SNRM με το crosstalk.

@CamClone, αν θέλεις τόσο πολύ να ρίξεις το SNRM πάρε ένα modem που υποστηρίζει αυτή την αλλαγή και βάλ'το και στο 1db.

arislol
14-05-10, 18:00
O OTE μπορει να σου προμηθευσει επαγγελματικό ζευγος υψηλής ποιότητας με την ανάλογη χρέωση (leased line). Αν δεν εισαι διατεθειμένος να πληρώσεις το pro ζευγάρι αλλά θες ντέ και σώνει να εχεις συμβατικές χρεώσεις με καταναλωτικά τιμολόγια, μεινε όπως εισαι. Διαφορετικά, κανα 300ρι τον μήνα ερχεται το μαλλί...

Αυτό το επαγγελματικό ζεύγος υψηλής ποιότητας τι είναι...??
Με ενδιαφέρει αν κατάλαβα καλά... Αν δεν κάνω λάθος είναι κάποια βελτίωση που την πληρώνεις και βελτιώνεται η ταχύτητα..

Αλλά 300άρι το μήνα???
Κάθε μήνα 300ευρώ?

Δεν είσαι και πολύ κατανοητός αλλά επειδή θα με ενδιέφερε το θέμα μπορείς να μου εξηγήσεις..?

CamClone
14-05-10, 18:30
Αυτα περι 300 ευρω το μηνα ειναι μπαρουφες, σιγα μη βαλω μισθωμενο κυκλωμα 24 MBps ! και ..μακαρι να εκανε μονο 300 ευρω.

Ποιος τρελλλλλλλλλλλος θα πληρωσει μισθωμενο κυκλωμα οταν εχει το μεγαλυτερο κεντρο του ΟΤΕ ( της Κρητης ) και ολεσς τις οπτικες ινες του Αιγαιου να ..καταληγουν.. στη διπλανη του πορτα?

Απλα , ωρες ωρες αναρωτιεμαι, εαν εγω που ειμαι σχεδον απεναντι απο το κεντρο ΑΡΙΑΔΝΗ του ΟΤΕ στο Ηρακλειο και πιανω μεχρι 20 ΜΒps ( λογω της ρυθμισης του ΟΤΕ στο SNR στα 9 db .) ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ????!!?

Για να κλεισω την κουβεντα να πω τελος οτι στο Ηρακλειο η ποιοτητα του ΧΑΛΚΟΥ και τα ζευγη στα καφαο του ΟΤΕ ειναι σε καλη κατασταση .

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ MODEM που μπορουν να παρακαμψουν το SNR 9 db του ΟΤΕ
ΠΟΙΑ MODEM ειναι αυτα? ( τα πιο προσφατα μοντελα ..οχι thomson 536 !!! )

[Insomniac]
14-05-10, 18:54
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ MODEM που μπορουν να παρακαμψουν το SNR 9 db του ΟΤΕ
ΠΟΙΑ MODEM ειναι αυτα? ( τα πιο προσφατα μοντελα ..οχι thomson 536 !!! )

Με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις αρκετά (πρόσφατα και μη). Αν δεν σου αρέσουν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μόνο για το συγχρονισμό και όλα τα υπόλοιπα να τα κάνεις με το ρούτερ της αρεσκείας σου.

Αν ψάχνεις λύσεις, υπάρχουν και είναι και εύκολες. Αν απλά θέλεις να διαμαρτυρηθείς για το target SNRM του ΟΤΕ, αυτό είναι άλλο θέμα. imo τα 9db είναι μια χαρά.

Για το ότι βρίσκεσαι δίπλα στο Α/Κ και πιάνεις 20Mbps, δεν φταίει μόνο το target SNRM. Για την ακρίβεια είναι τελευταίο στη λίστα των "ενόχων". Άλλοι λόγοι βρίσκονται πάνω πάνω, που σε άλλους συνδρομητές που είναι πιο μακριά ίσως και να μην υπάρχουν. Οπότε μην εκνευρίζεσαι για το πόσο κλειδώνουν οι υπόλοιποι.

sdikr
14-05-10, 18:55
Ακόμα πάντως περιμένουμε που γράφει οτι απαγορεύεται το 9 στο snr :whistle:

Ingenius
14-05-10, 19:18
Αυτα περι 300 ευρω το μηνα ειναι μπαρουφες, σιγα μη βαλω μισθωμενο κυκλωμα 24 MBps ! και ..μακαρι να εκανε μονο 300 ευρω.

Πολύ περισσότερα.

Ποιος τρελλλλλλλλλλλος θα πληρωσει μισθωμενο κυκλωμα οταν εχει το μεγαλυτερο κεντρο του ΟΤΕ ( της Κρητης ) και ολεσς τις οπτικες ινες του Αιγαιου να ..καταληγουν.. στη διπλανη του πορτα?

Αυτός που θέλει αξιοπιστία και να κινηθεί συνεργείο από το πρώτο λεπτό που θα δηλώσει τη βλάβη του και όχι να περιμενει μια απάντηση (όχι απαραίτητα επίλυση) σε 2-3 εργάσιμες. Έχεις αναρωτηθεί/σου έχει τυχει ποτε γενική καλωδιακή βλάβη που να θέλει επέμβαση τρίτου (εργολάβος :twisted:) :whistle:

Απλα , ωρες ωρες αναρωτιεμαι, εαν εγω που ειμαι σχεδον απεναντι απο το κεντρο ΑΡΙΑΔΝΗ του ΟΤΕ στο Ηρακλειο και πιανω μεχρι 20 ΜΒps ( λογω της ρυθμισης του ΟΤΕ στο SNR στα 9 db .) ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ????!!?

Εξαρτάται από το πόσο μακριά, τις παρεμβολές όλων των ειδών και την ποιότητα χαλκού. Δεν περιμένω από σένα να στηρίζεσαι σε γραφήματα τα οποία υποδεικνύουν ταχύτητες σε ιδανικες εργαστηριακές συνθήκες.

Για να κλεισω την κουβεντα να πω τελος οτι στο Ηρακλειο η ποιοτητα του ΧΑΛΚΟΥ και τα ζευγη στα καφαο του ΟΤΕ ειναι σε καλη κατασταση .

Το οποίο δεν στο εγγυάται κανένας σε βάθος χρόνου

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ MODEM που μπορουν να παρακαμψουν το SNR 9 db του ΟΤΕ
ΠΟΙΑ MODEM ειναι αυτα? ( τα πιο προσφατα μοντελα ..οχι thomson 536 !!! )

SAGEM 2444, SIEMENS CL110 και άλλα broadcom chipset based τα οποία μου διαφεύγουν



:) 123456

antonis556
14-05-10, 19:26
^^ Το Speedtouch 585v7?

cmaniac
14-05-10, 19:34
^^ Το Speedtouch 585v7?

Κανένα Speedtouch, πλέον.

potis21
14-05-10, 20:51
http://oteshop.ote.gr/oteshop/pdfs/leased_lines_tariffs_en.pdf


οπως σωστά ειπώθηκε μεχρι το FTTH θα εχουμε crosstalk μεχρι πόνου.

και Camclone, καλά βρε κολλητέ, δεν σέβεσαι κανέναν? Δηλαδή το άλλο παλ'καρ' δηλώνει οτι εχει συνεχείς αποσυνδέσεις στα 6mbps απο κει που ηταν μιά χαρα λογω των αναβαθμίσεων και τι να κάνει, και εσυ εχεις 20Mbps και πάλι κλαιγεσαι και δεν σε νοιαζει να θαμπώσεις τους υπόλοιπους για να κάνεις πειράματα στα 24? Π Α Σ _ Κ Α Λ Α? :lol:

contravener
14-05-10, 21:46
Τα πραγματα ειναι απλα.

Εκανα το λαθος να ξαναβαλω ΟΤΕ, και το λεω διοτι με τους αλλους παροχουυς οταν ζητουσα να μου " βγαλουν" το κλειδωμα του SNR το εβγαζαν .
Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ το βγαζει οτι και αν κάνεις!

Και μη μου πειτε οτι ο ΟΤΕ θελει ΜΟΝΟ το καλο μας.
Τα περι αποσυνδεσεων τα γνωριζω, οι 8 στους 10 μπορει να εχουν αποσυνδεσεις με SNR κατω απο 9 , ομως ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!! εαν εγω θελω να ρισκαρω να παιξω κατω απο τα 9 SNR γιατι εχω καλο μοντεμ π.χ. γιατι ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ???

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ - Κεντρο Αριαδνης .
( Η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ μπορει να φτιαξει προφιλ για SNR 6 ,, , 5 , και 4 ??? )

http://www.youtube.com/watch?v=DlO-vUzrRB8

Σοβαρά φίλε μου, εφόσον θέλεις να ρισκάρεις αποσυνδέσεις, πήγαινε σε κάποιον άλλο provider καθώς από ότι φαίνεται ο πΟΤΕ δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει

CamClone
14-05-10, 23:23
Καλα ρε , μη με φατε!!
Πεσατε ολοι με τα μουτρα !

Τελικα τα καταφερα και κερδισα 3 MBps παραπανω .
Πηγα στα 23 MBps απο 20 και ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση διοτι πετυχα 20 db transmit power απο το DSLAM ( θα ψηθει λιγο...ομως εχουν κλιματιστικα :)
72405

72406

ΜΗΝ ΒΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕ!

tsorbi
14-05-10, 23:27
keep Walking
Τα 24.576 ειναι κοντά.

papakos
14-05-10, 23:29
Καλα ρε , μη με φατε!!
Πεσατε ολοι με τα μουτρα !

Τελικα τα καταφερα και κερδισα 3 MBps παραπανω .
Πηγα στα 23 MBps απο 20 και ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση διοτι πετυχα 20 db transmit power απο το DSLAM ( θα ψηθει λιγο...ομως εχουν κλιματιστικα :)


Αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
Απο Δευτερα θα ξαναγυρισεις στα κανονικα.

CamClone
14-05-10, 23:34
Πλερωνω .....μεχρι 24 και θελω ....μεχρι 24 και ας ψηθει το τοστ επανω στο DSLAM.

papakos
14-05-10, 23:41
Τα παραπονα σου στην ΕΕΤΤ.

Η ισχυ των DSLAM για τον ΟΤΕ ειναι καθορισμενη. Καθε παραπανω τιμη θεωρειτε παρανομια και "πλερωνεται".

Θεωρησε απο τωρα την επιστροφη σου δεδομενη.

[Insomniac]
15-05-10, 00:26
Αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
Απο Δευτερα θα ξαναγυρισεις στα κανονικα.

Εντάξει, το μέγιστο σύμφωνα με το πρότυπο είναι λίγο παραπάνω από 20dbm. Έχουμε δει και μεγαλύτερες τιμές.

Άλλο πράγμα όμως η απαγόρευση. Υπάρχει κάποιο link για αυτό που λες;



Πηγα στα 23 MBps απο 20 και ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση διοτι πετυχα 20 db transmit power απο το DSLAM

Ένας από τους άλλους λόγους που σου έλεγα.

tdc
15-05-10, 01:06
Για το ιστορικο.. Και η Hol με minimum SNRΜ στο 9 παιζει.. (εβαλα το M.. :p )

orck
15-05-10, 01:13
Πλερωνω .....μεχρι 24 και θελω ....μεχρι 24 και ας ψηθει το τοστ επανω στο DSLAM.


Τωρα αυτα που γραφεις τα εννοεις η κανεις πλακα; Εαν τα λες στα σοβαρα εγω δηλωνω οτι συμπασχω στον δικαιο αγωνα σου. Οχι αλλο στην παρανομια. Εισαι πρωτος.

CamClone
15-05-10, 02:15
Προς τον : papakos :

Πλακα κανεις ετσι? απαγορευονται τα 20 db tx power στο DSLAM ?
Ποιος κανονισμος παλι το απαγορευει αυτο ?

Εαν πεσω 1 db κατω tx power και φταις εσυ και οι εντολες σου στο Network operations center του ΟΤΕ ...τοτε....αλλλλλλλλαζω παροχο :)

Ηρθα ΟΤΕ για τα 23 MBps KAI MONO. ( κανω streaming νομιμα απο Αμερικη ΟΛΑ τα τηλεοπτικα καναλια (slingbox ) ταυτοχρονα σε projector σπιτι μου στην Ελλαδα , ...that's why baby

telos .

potis21
15-05-10, 02:36
Απλά αυξάνεις το φάσμα συχνοτήτων στο Θεό (>2ΜΗz ?!?).


Οξω απο τις συχνότητές ΜΟΥ, "ρε"!!! :p

SV9OFO

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 8 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προς τον : papakos :

Πλακα κανεις ετσι? απαγορευονται τα 20 db tx power στο DSLAM ?
Ποιος κανονισμος παλι το απαγορευει αυτο ?

Εαν πεσω 1 db κατω tx power και φταις εσυ και οι εντολες σου στο Network operations center του ΟΤΕ ...τοτε....αλλλλλλλλαζω παροχο :)

Ηρθα ΟΤΕ για τα 23 MBps KAI MONO. ( κανω streaming νομιμα απο Αμερικη ΟΛΑ τα τηλεοπτικα καναλια (slingbox ) ταυτοχρονα σε projector σπιτι μου στην Ελλαδα , ...that's why baby

telos .


Το ίδιο και για σένα, Στάυρο.

Αν πατάω PTT και αποσυγχρονίζεις γιατι τσίτωσες τα carrier μεσα στις μπάντες μας, οπως γίνεται και με το Gap που εχεις στην ΕΡΑ, μην γυρίσεις και πείς τίποτε θα σε φάω ζωντανό.:p

Ασε που με τα πειράματά σου γεμίζεις ενδοδιαμορφώσεις την μπάντα.:evil:

Ειπαμε να εχουμε τους ραδιοπειρατοφωνιάδες στα 1600 αλλά οχι και πειρατοdslαδες με 100mW μεσα στην μπάντα μας, ρε φιλε, αυτό παραπάει.:rofl:

Αλλά απο την υπογραφή και πέρα... ο νοών νοειτω.:rtfm:

Επίσης, ειναι αρκετά πιθανό να πλακωθουνε άλλοι γείτονες στις αποσυνδέσεις και να ειναι αιτία οι τρελές ενδοδιαμορφώσεις σου, όπότε αν σου θέσουν max dbm στα 13 μήν βάλεις τα κλάματα, τα πειράματά σου θα φταίνε.

Αλλά είπαμε, πάλι εμείς τα ξέρουμε όλα και οι DSLαδες του ΟΤΕ τίποτα...

uncharted
15-05-10, 02:41
πλακα-πλακα ευτυχως που δεν εχουν βγει τιποτα ενισχυτες 500 mW για adsl οπως στο wifi... θα βλεπαμε πολλεεεες καγκουριες ! :twisted:

CamClone
15-05-10, 03:11
Ελαααααααααααααατε τωραααααααααααα! Οι μισοι συνδρομητες connx συνχρονιζουν οπου ...συνχρονιζουν με TX POWER πανω απο 17 db .
Οπου εχω δει στατιστικα μοντεμ στο Ηρακλειο ειναι πανω απο 17 db TX power ( dslam )
Εχω δει και 21 db ( tx power απο το dslam ) σε ενα thomson speedtouch connx.

Ηρεμιστε ρε! Θα με φατε ζωντανο.
:twisted:

CamClone
15-05-10, 14:47
Για να παμε στο ψητο :

Πιστευετε οτι ο ΟΤΕ πρεπει να αφησει το SNR στα DSLAM του στο 9 minimum Η να το παει στα 7 εστω που ειναι κατα τη γνωμη μου ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ . ?

Δεν ειναι αδικο να παιζει στα 9 ?

( Εγω την εβγαλα καθαρη τελικα με το μοντεμακι που " πειραξα " , θα βλεπω ταυτοχρονα 6 High Definition 1080 καναλια ταυτοχρονα μεσω slongbox απο αμερικη.. στο σπιτι μου στο Ηρακλειο Κρητης :)

sdikr
15-05-10, 15:50
Για να παμε στο ψητο :

Πιστευετε οτι ο ΟΤΕ πρεπει να αφησει το SNR στα DSLAM του στο 9 minimum Η να το παει στα 7 εστω που ειναι κατα τη γνωμη μου ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ . ?

Δεν ειναι αδικο να παιζει στα 9 ?

( Εγω την εβγαλα καθαρη τελικα με το μοντεμακι που " πειραξα " , θα βλεπω ταυτοχρονα 6 High Definition 1080 καναλια ταυτοχρονα μεσω slongbox απο αμερικη.. στο σπιτι μου στο Ηρακλειο Κρητης :)


Ελπίζω μόνο να μην κάνεις αίτηση για connx-tv, γιατί τότε καήκαμε!! :p

Εγώ λέω να το πάει στα 4

arislol
15-05-10, 17:53
Ελπίζω μόνο να μην κάνεις αίτηση για connx-tv, γιατί τότε καήκαμε!! :p

Εγώ λέω να το πάει στα 4

4db Margin?? :p
Θα έίναι τελείως ασταθές... Είναι υπερβολικά χαμηλή τιμή... κάτω από 6 δεν έχει καλή απόκριση... Έχω καταλάβει ότι στα 5db χαλάνε τα Ping κατά κάποιον τρόπο και έχει αποσυνδέσεις πιο συχνά.. Οπότε ένα 7άρι είναι μια χαρά για Default SNR... Γιατί εξακολουθεί να είναι αρκετά σταθερή η γραμμή..

emeliss
15-05-10, 17:58
Πλάκα κάνει ο sdikr.

voithostyrempora2
15-05-10, 21:34
Για να παμε στο ψητο :

Πιστευετε οτι ο ΟΤΕ πρεπει να αφησει το SNR στα DSLAM του στο 9 minimum Η να το παει στα 7 εστω που ειναι κατα τη γνωμη μου ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ . ?

Δεν ειναι αδικο να παιζει στα 9 ?

( Εγω την εβγαλα καθαρη τελικα με το μοντεμακι που " πειραξα " , θα βλεπω ταυτοχρονα 6 High Definition 1080 καναλια ταυτοχρονα μεσω slongbox απο αμερικη.. στο σπιτι μου στο Ηρακλειο Κρητης :)

Πιστεύουμε ότι εφοσον μπορείς να κατεβασεις το target SNR σου όσο θες μέσω Telnet/DMT το τόπικ δεν εχει κανεναν απολύτως λόγο ύπαρξης και σε βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικό,γι'αυτό άλλωστε ακόμα και οι admins έχουν αρχίσει να σε ειρωνευονται.Οσο συνεχιζεις να γραφεις στο τοπικ,τόσο χειροτερεύεις τη δημόσια εικόνα σου.Σε αυτή την περιπτωση,μια χαρα κάνει ο ΟΤΕ σε αυτό που λες και αυτό στο λέει κάποιος που μόνο φιλο-ΟΤΕτζης :rofl::rofl::rofl: δε μπορεί να χαρακτηριστεί

.&-

spartacus
15-05-10, 21:47
Καλα ρε , μη με φατε!!
Πεσατε ολοι με τα μουτρα !

Τελικα τα καταφερα και κερδισα 3 MBps παραπανω .
Πηγα στα 23 MBps απο 20 και ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση διοτι πετυχα 20 db transmit power απο το DSLAM ( θα ψηθει λιγο...ομως εχουν κλιματιστικα :)
72405

72406

ΜΗΝ ΒΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕ!


με ποιο router σου έπαιξε το dmt και ποιο firmware εχεις βάλει επάνω

CamClone
15-05-10, 22:32
Thomson 585 v5 με το τελευταιο UK firmware

2.4 MB/sec download απο rapidshare χωρις ουτε μια αποσυνδεση!

Η δημοσια εικονα μου ειναι μια χαρα!

Σας ευχαριστω

spartacus
15-05-10, 22:36
κυκλοφορούν τα 585v5;

21706
17-05-10, 12:47
Στην περίπτωσή μου το σωστό ερώτημα είναι αυτό:

Γιατί ο ΟΤΕ δεν αφήνει το snr σε όσους το θέλουν πάνω από 3 db;
:(

CamClone
17-05-10, 14:24
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εχεις SNR 3 και να ΜΗΝ εχεις πειραξει το μοντεμ σου.
ΔΕΝ υπαρχει τετοιο setting στο λογισμικο του ΟΤΕ.


Οπως και να χει, εχω δει " πειραγμενο"μοντεμακι sagem 5404 που παιζει και με SNR 3 χωρις ουτε μια αποσυνδεση για 27 μερες στα 23 MBps !

CamClone
17-05-10, 17:33
Εχμμμμ...

Μπορω να ζητησω απο τους moderators του adslgr.com να ΣΒΗΣΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ TOPIC αυτο σας παρακαλω ?

Εαν ολοι ξαφνικα πανε σε SNR 6 , 5 και 4 σε πικνοκατοικιμενες περιοχες ΟΝΤΩΣ θα ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο φασμα συχνοτητων στα ζευγη καλωδιων απο το καφαο προς τα κτιρια των συνδρομητων.

Ας μην επιβαρινουμε περισσοτερο το φασμα και τις παρεμβολλες .

Σοφος ο παιχτης!

tsomis
17-05-10, 18:21
Καλα ρε , μη με φατε!!
Πεσατε ολοι με τα μουτρα !

Τελικα τα καταφερα και κερδισα 3 MBps παραπανω .
Πηγα στα 23 MBps απο 20 και ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση διοτι πετυχα 20 db transmit power απο το DSLAM ( θα ψηθει λιγο...ομως εχουν κλιματιστικα :)
72405

72406

ΜΗΝ ΒΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕ!

Η απληστια στο μεγαλειο της.
Keep walking...

nnn
17-05-10, 20:15
Μετά από αίτημα του δημιουργού του θέματος
:lock:

[Insomniac]
17-05-10, 22:09
Έγινε μια προσπάθεια διαχωρισμού των μηνυμάτων.

Το συγκεκριμένο thread παραμένει κλειδωμένο κατόπιν αιτήματος του OP. Η κουβέντα για τα υπόλοιπα ζητήματα που προέκυψαν, μπορεί να συνεχιστεί εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=391782).

@ ADSLgr.com All rights reserved.