PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας αρεσει το Shareaza ?



Σελίδες : [1] 2

Patentman
18-05-06, 18:56
Πειτε ποσοι χρησιμοποιειτε Shareaza, ποσοι το δοκιμασατε, αν το εχετε ακουστα, ακουσει καλα λογια, ξερετε τα πλεονεκτηματα του, το δοκιμασατε και ειστε ευχαριστημενοι περισσοτερο απο καποιο αλλο/δεν σας αρεσε?

Η δημοσκοπηση ειναι πολλαπλης επιλογης και δημοσια.


Επιλογες:

Χρησιμοποιω/ουσα το Shareaza. (προφανες)
Το εχω δοκιμασει. (αλλα δεν το χρησιμοποιω)
Το εχω ακουστα. (γνωριζω την υπαρξη του σαν Ρ2Ρ προγραμμα και οχι γενικα)
Ξερω τις δυνατοτητες του. (δικτυα κτλ)
Το δοκιμασα αλλά δεν εμεινα ευχαριστημενος. (αφου εγινε σοβαρη αξιολογηση)

alexisazen
18-05-06, 19:16
Χρησιμοποιούσα και ακόμη το χρησιμοποιώ (σπάνια πλέον, κυρίως όταν θέλω ed2k και τορρεντ ταυτόχρονα) κυρίως για τις multinetwork δυνατότητες του. Αρκετά φιλικό GUI επίσης.

Έκδοση για linux πότε;

dvm
18-05-06, 19:33
Κι εγώ μια από τα ίδια, ήθελα συνταγή όλα σε ένα. Δεν έχω και πρόβλημα με την ταχύτητα, γενικά είναι καλό. Μακάρι να έβγαινε έκδοση για λίνουξ, αλλά απ'ότι λένε είναι βασισμένο σε win32 αρκετά οπότε λίγο δύσκολο. Ελπίζω να το κάνουν κάποτε πάντως.

Re-Ti-Re
18-05-06, 20:06
Το χρησιμοποιώ & ξέρω τις δυνατότητες του.

Θέλω περισσότερες δυνατότητες σχετικά με τα torrent. Παράδειγμα θέλω από ένα torrent να κατεβάζω ένα μέρος του όχι ολόκληρο για αυτό χρησιμοποιώ το azureus.

teo_L20
18-05-06, 21:04
Το έχω χρησιμοποιήσει ,όμως λίγο!
Γενικα σε δυνατοτητες και σε λειτουργίες άριστος.αλλα στο τέλος δεν τον χρησιμοποιούσα και πήγε στο delete!

AddictedToChaos
18-05-06, 22:27
http://images.google.com/images?q=tbn:gEGFBBqObENwiM:ab-a.net/bin/texts-pipe.gif σκετη. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Δεν αρχιζει σχεδον ποτε τιποτα απ' αυτα που βαζω για κατεβασμα.
Και παντα, οι περισσοτεροι χρηστες ειναι σε περιεργη κατασταση. Offline, firewalled, κατι τετοιες αϊδιες. :down:

PLS_CY
19-05-06, 03:07
Αν και στο τέλος κατέληξα να χρησιμοποιώ άλλα προγράμματα το συνιστώ σε όσους ψάχνουν κάτι καινούριο, εύκολο αλλά με δυνατότητες

gallahant
22-05-06, 20:47
Γιατι δεν υπαρχει η επιλογη "οχι" ? :twisted:

Re-Ti-Re
22-05-06, 20:52
@ gallahant
Η τελευταία επιλογή δεν σου κάνει :?:

Chris_Nik
22-05-06, 20:53
Το έχω δοκιμάσει άλλα δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ευχαριστημένος από το πρόγραμμα.....

Patentman
22-05-06, 21:24
Παντως απο τους λιγους που ψηφισαν (αν και δεν ειναι επιτηδες στην ενοτητα P2P) βλεπω οτι δεν το εχουν δοκιμασει αρκετοι.

Και σε οσους δεν αρεσε μπορει να φταιει οτι δεν ειχαν ασχοληθει πολυ καιρο μαζι του. Κριμα ειναι ωραιο προγραμμα και προτιμουσα να εχει περισσοτερες θετικες ή αρνητικες ψηφους (θα σημαινε οτι το δοκιμασαν).

Εγω επεσα πανω του οταν εκανα αναζητηση για εναν αντικαταστατη του πολυ παλιου napster και μεταγενεστερα του winmx. Βγηκα σε καποιες σελιδες με εκατονταδες P2P clients και αφου δοκιμασα αρκετα (και αλλα τα απεριψα αμεσως) μου αρεσε πολυ.

no_logo
22-05-06, 21:32
οι περισσότεροι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά.
Εχω ασχοληθεί καιρό με το πρόγραμμα, το μόνο αρνητικό του είναι πως δεν είναι για νιουμπηδες.
Με το shareaza πάντα καταφέρνω
1 να βρω αυτό που θέλω με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και όχι ψάχνοντας με ξεχωριστούς torrent clients, emule mods, αθλια java limewire κοκ.
2 Πάντα (σχεδόν) το download μου τερματίζει σε χρόνο ρεκόρ

AddictedToChaos
22-05-06, 22:02
οι περισσότεροι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά.
Εχω ασχοληθεί καιρό με το πρόγραμμα, το μόνο αρνητικό του είναι πως δεν είναι για νιουμπηδες.
Με το shareaza πάντα καταφέρνω
1 να βρω αυτό που θέλω με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και όχι ψάχνοντας με ξεχωριστούς torrent clients, emule mods, αθλια java limewire κοκ.
2 Πάντα (σχεδόν) το download μου τερματίζει σε χρόνο ρεκόρ

Βρε no_logo. Επειδη νιουμπης στα p2p δεν ειμαι (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον), πως το εξηγεις, να μην βρισκω σχεδον κανενα διαθεσιμο ατομο για να κατεβασω αυτο που θελω (ολοι εχουν κατι κεραυνους και κατι τηλεφωνακια στις ενδειξεις και απ'οτι λεει ειναι κατειλλημενοι και πισω απο firewall κλπ), και αμα βρω, δεν αρχιζει σχεδον ποτε να κατεβαινει.
Το ιδιο πραγμα παθαινω και με το μουλαρι.
Δεν κανω κατι λαθος γιατι και τα πορτς ανοιγω ορθανοιχτα και τα παντα τα ρυθμιζω στην εντελεια.
Τι να πει κανεις...

alexisazen
22-05-06, 22:08
Πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι και για νιούμπηδες, σε 2-3 που το έχω συστήσει είναι ευχαριστημένοι και δε με ζαλίζουν...

dimitris_thass
22-05-06, 22:22
Επειδη ειμαι νιουμπης στα p2p δεν μου αρεσει καθολου, δεν μπορω βρω τιποτα απο αυτα που θελω

no_logo
22-05-06, 22:27
Βρε no_logo. Επειδη νιουμπης στα p2p δεν ειμαι (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον), πως το εξηγεις, να μην βρισκω σχεδον κανενα διαθεσιμο ατομο για να κατεβασω αυτο που θελω (ολοι εχουν κατι κεραυνους και κατι τηλεφωνακια στις ενδειξεις και απ'οτι λεει ειναι κατειλλημενοι και πισω απο firewall κλπ), και αμα βρω, δεν αρχιζει σχεδον ποτε να κατεβαινει.

κοίτα καλό είναι να βρίσκεις ελευθερες πηγές.
Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που δεν βρίσκεις στο search, θα βρεις σε λίγο χρόνο από την στιγμή που θα το βάλεις στην download list σου.
Τι εννοώ
Τα δίκτυα του gnutella και gnutella2 επειδή είναι αποκεντρωμένα(δεν έχουν server) δεν σου δείχνουν κατευθείαν στο search όλες τις πηγές που υπάρχουν για το X αρχείο. Σου δείχνουν ενα περιορισμένο αριθμό, ενδελεχές search θα οδηγούσε σε κλατάρισμα του δικτύου.

Ετσι λοιπόν

Οταν οι πηγές είναι πίσω από firewall μπορείς να κατεβάσεις από αυτές μέσω των push αιτημάτων που κάνει ο client σου μέσω του hub και όχι απευθείας από client σε client (το κανονικό). Απλά μερικές φορές λόγω φόρτου των hubs τα push αιτήματα πετιούνται στο κουβά ΑΛΛΑ εξαιτίας του παραπάνω αν συνδεθείς με firewalled client θα πάρεις ΟΛΟ το upload του. Εχει και τα καλά του η αδυναμία εξυπηρέτησης από τα hubs των push αιτημάτων :p
Το παραπάνω δεν ισχύει για το δίκτυο του edonkey2000, firewalled user=αχρηστος user για το shareaza

Για τους χρήστες που σου εμφανίζονται σαν απασχολημένοι, χωρίς ελευθερο upload slot (το σήμα του τηλεφώνου). Να με συμπαθάς αλλά το gnutella2 εχει τις μικρότερες λίστες αναμονής, συνήθως η λίστα αναμονής δεν ξεπερνά τα 10 με 20 άτομα, στο emule μπορεί να φτάσει και τις 8000 για ένα αρχείο. θα έρθει και η σειρά σου να κατεβάσεις.
1 γιατί το shareaza θα βρει γρήγορα και άλλες πηγές, είπαμε είναι αποκεντρωμένο δίκτυο.
2 γιατί και αυτές που εχει σαν busy συχνά πυκνά τις ρωτά για ελευθερο upload slot ( εχεις δει το χρονόμετρο δίπλα στις busy πηγές που μετρά ανάποδα;)


ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν για το edonkey 2000 που είναι της υπομονής, οι πηγές με το κίτρινο σήμα


Επειδη ειμαι νιουμπης στα p2p δεν μου αρεσει καθολου, δεν μπορω βρω τιποτα απο αυτα που θελω
δίκτυα που συνδεεσαι;

περνάς το firewall test; http://home.no.net/tgrumpy/ct/dex.php

clopier
22-05-06, 22:36
Για τα μπαζα ειναι... δεν ξερω ο no_logo πως τα καταφερε αλλα ποτε μα ποτε δεν μου συνδεθηκε σε emule server. Επισης το ολο ιντερφεις !! ειναι τραγικα βαρυ σε σχεση με το utorrent και το emule μαζι .

no_logo
22-05-06, 22:40
Για τα μπαζα ειναι... δεν ξερω ο no_logo πως τα καταφερε αλλα ποτε μα ποτε δεν μου συνδεθηκε σε emule server.

δεν αποκλειετε να ήταν παλιοί οι emule servers που είχε. Μην ξεχνάς πως εχει πάνω από χρόνο να βγει καινούργια έκδοση, αρα παίζει με τους παλιοοοοοους. Μπορούσες να ανανεωσεις τους servers του emule πατώντας F9 και κάνοντας query τα server.met


Επισης το ολο ιντερφεις !! ειναι τραγικα βαρυ σε σχεση με το utorrent και το emule μαζι .

:whistle:

dimitris_thass
22-05-06, 22:44
δίκτυα που συνδεεσαι;

περνάς το firewall test; http://home.no.net/tgrumpy/ct/dex.php

ναι ολα σωστα τα κανω αλλα τιποτα, χρησιμοποιω το emule και ολα ΟΚ.
ευχαριστω παντος

Patentman
22-05-06, 23:22
ναι ολα σωστα τα κανω αλλα τιποτα, χρησιμοποιω το emule και ολα ΟΚ.
ευχαριστω παντος

Ενας δυσαρεστημενος πελατης. Τι να πω; Οτι κατεβαζει πιο γρηγορα απο το emule? Οτι ειναι πιο καλο ειδικα σε κακες γραμμες (συνδεσεις) και οταν το εχεις ανοικτο μονο για λιγη ωρα;
Το οτι δεν σε κλεβει με τα credit points οπως το emule που ανεβαζεις ασχετα αρχεια σε ασχετους που ποτε δεν προκειται να επωφεληθεις απο τα credits που κερδισες απλα επειδη εκεινοι δεν εχουν το αρχειο που θελεις να κατεβασεις?
Το shareaza δεν χρειαζεται να το αφηνεις 24/7 και ουτε να περιμενεις στην ουρα κανα δυο ωρες μπας και κατεβασεις. Και για δυο ωρες να το ανοιγεις (καθως σερφαρεις) κανεις πολυ καλη δουλεια.

Δοκιμασε να μπεις σε gnutella2 μονο, και μετα δοκιμασε σε gnutella 1&2

ΥΓ. το ξερεις οτι το emule σου "ρουφαει" ολη την συνδεση στο ιντερνετ αφου εχει να "ρωτησει" 10πλασιους χρηστες για καθε αρχειο και στο τελος να λαβεις μονο απο τους ιδιους σε αριθμο με το shareaza? Μπορει να ρωταει πολυ πιο αργα αλλά ο ρυθμος αν τον βαλεις κατω θα δεις οτι σκοτωνει την συνδεση σου.

ΥΓ2. για να μην νομιζεις οτι ειμαι αντι-emulakias δες στην ενοτητα ed2k τα μηνυματα μου και οτι βοηθαω και εκει. Αμεροληπτα αξιολογησα και τα δυο και τα θεωρω πολυ καλα αλλά διαφορετικα, με διαφορετικη χρηση και διαφορετικες αναγκες.

AddictedToChaos
22-05-06, 23:32
@ no_logo. Σ'ευχαριστω για την ενδελεχη παρουσιαση του τροπου συνδεσης και ευρεσης πηγων αλλα πολυ φασαρια για το τιποτα ρε συ. Με το moded dc++ που δουλευω, βρισκω με την μια αυτο που θελω και επειδη κατεβαζω απο πολλαπλες πηγες, παει σφαιρα.
Ο μονος λογος που θελω λιγο να την ψαξω παλι με το shareaza (το δουλεψα για κανα μηνα πριν ενα χρονο), ειναι γιατι πρεπει να χει καποια πραγματακια που με ενδιαφερουν που δεν τα βρηκα στο DC. Το ιδιο θελω να κανω και με το emule αλλα και 'κει ζορι ρε γμτ.
Anyway, καποια στιγμη θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα.
Παντως σαν GUI και σαν λειτουργικοτητα το shareaza ειναι αρκετα καλο και πολυ πιασαρικο για καποιον που το δοκιμαζει πρωτη φορα. Αλλα...

dimitris_thass
22-05-06, 23:48
Ενας δυσαρεστημενος πελατης.
συγνωμη παιδια δεν θα το ξανακανω απλος την γνωμη μου ειπα, μπορει να ειναι λαθος αλλα
με οτι ειναι ευχαριστημενος ο καθενας

Patentman
23-05-06, 00:08
Μα εννοειται.
Το ειπα σαν αστειο. Εδω δεν κρινεται κανεις ουτε οι προτιμησεις του.
Αλλωστε αν αρεσε σε ολους μονο ενα προγραμμα τοτε δεν θα υπηρχαν δεκαδες.
Καλα εκανες και την ειπες. :)

manicx
23-05-06, 11:49
Το Shareaza αποτελεί το κυρίως P2P non-torrents πρόγραμμα που χρησιμοποιώ. Με την βοήθεια πολύ καλών χρηστών όπως ο no_logo (μόνο με το Opera μου τα χαλάει :p) το έχω σετάρει και πετάει. Τόσα δίκτυα μαζεμένα δεν έχει κανένα άλλο. Από την 2.2.0.0 (αν δεν κάνω λάθος) δουλεύει με φοβερές ταχύτητες και με το eMule. Χώρια που ότι προερχεται από Gnutella δεν έχει que #2000 αλλά μονοψήφια νούμερα. Αν και καλύπτω τις ανάγκες μου και με torrents, το Shareaza ΠΟΤΕ δεν με έχει απογοητεύεσει.

karystos
23-05-06, 12:04
Τα εγκατελειψα τα p2p,ολα τους ειναι πολυ αργα.Πλεον βρισκω οτι θελω στο Katz και κατεβαζω απο την rapidshare.

dimitris_thass
23-05-06, 14:42
Με την βοήθεια πολύ καλών χρηστών όπως ο no_logo

συμφωνώ και επαυξάνω:oneup:

gallahant
23-05-06, 19:14
@ gallahant
Η τελευταία επιλογή δεν σου κάνει :?:

Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε:rolleyes:

Patentman
23-05-06, 19:39
Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε:rolleyes:
Θα ερθω για καφε μια μερα και θα το στησουμε. Ετσι θα εχεις την ευκαιρια να το δοκιμασεις στημενο κιολας ασχετα οτι και χωρις (αρκει οι πορτες να ειναι ΟΚ) ειναι πολυ καλο.

Θες δεν θες θα το δοκιμασεις :p δεν θα σε αφησω στο σκοταδι.
:)

AddictedToChaos
23-05-06, 19:39
Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε:rolleyes:

Ε τοτε, βαλτο να το δοκιμασεις και θα σαι :cool: με την επιλογη που εβαλες στην δημοσκοπηση :p

Patentman
23-05-06, 19:47
Βρε ολα θα τα δοκιμασουμε και θα του βαλουμε να κανει τα παντα, gnutella που χρησιμοποιει ο gallahant, gnutella2, ed2k και τελος torrents.

AddictedToChaos
23-05-06, 19:57
Παντως, ειπα να το ξαναστησω σημερα το sheraza μετα απο 9μηνες!!! αλλα παλι μου σπασε τα νευρα και πηγε στον αγυριστο λολ.
Μα τι πραγματα ειναι αυτα; Εβαλα ενα mp3 κομματακι να κατεβασω για τεστινγκ απο πασιγνωστη μεταλ μπαντα (εχμμ Λεφταλλικα) και εκανε μεν κανα 15λεπτο να αρχισει να κατεβαινει, πηγαινε δε με 10κ... Και στο 99% δεν υπηρχε αλλη πηγη για να ολοκληρωσει το κομματι :twisted:
Το αντιστοιχο κομματι με το PeerWebDC++, αρχισε ακαριαια, πηγαινε με fullspeed και φυσικα κατεβηκε με την μια και οχι με disconnects των πηγων...

Δεν προσπαθω να περασω το μηνυμα οτι ειναι καλυτερο το PeerWebDC++ απο το Shareaza, απλα αναφορα κανω για να βγουν τα συμπερασματα...

logan11
23-05-06, 21:27
Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα προγράματα στο είδος του.

no_logo
23-05-06, 21:38
AddictedToChaos διαφορετικές φιλοσοφίες είναι.
εγώ για παράδειγμα δεν αντέχω να ψάχνω σε hubs (που έχουν και περιορισμό πρόσβασης ανάλογα με τα GB του χρήστη) για να βρω κάποιο κομμάτι που θέλω. Προτιμώ να πατώ ένα κουμπί και να έχω αυτό που θέλω με ένα search ανάμεσα σε εκατομμύρια χρήστες .

AddictedToChaos
23-05-06, 21:52
AddictedToChaos διαφορετικές φιλοσοφίες είναι.
εγώ για παράδειγμα δεν αντέχω να ψάχνω σε hubs (που έχουν και περιορισμό πρόσβασης ανάλογα με τα GB του χρήστη) για να βρω κάποιο κομμάτι που θέλω. Προτιμώ να πατώ ένα κουμπί και να έχω αυτό που θέλω με ένα search ανάμεσα σε εκατομμύρια χρήστες .

Καλα ναι. Και μενα μ' εκνευριζουν οι ηλιθιοι πολλες φορες κανονες προσβασης που βαζουν τα hubs, αλλα απαξ και μπεις, εισαι αρχοντας :cool:
Αλλα δεν ειναι και μεγαλο προβλημα. Εναn σκληρο μεγαλο να εχεις (δισκο...) και εισαι μια χαρα ( :cool: again)

Για "γρηγορες" καταστασεις μονο DC απο μενα. Για καναν σπανιο αρχειο που δεν το βρισκω αλλου, τοτε το συζηταω για το shareaza...:)

netlag
26-05-06, 17:49
το Shareaza ειναι πολυ δυνατο!!!τρελη ποικιλια, καλες ταχυτητες, πολλα τα δικτυα που χρησιμοποιει.Ομορφο/ευχρηστο.Θελει πολυ βελτιωσει ο torrent client του.Γενικως αν και χρησιμοποιω σχεδον παντα torrents, αν δεν βρω κατι θα ψαξω στο shareazza.

offtopic:
το DC++ μπορει να εχει πραγματα που δεν τα εχεις φανταστει, αλλα ειναι κουραστικο.συνδεσου σε 30 hubs, κανε search, κατεβασε κλπ.

το soulseek ειναι must για οσους ενδιαφεροντε μονο για μουσικη.

AddictedToChaos
26-05-06, 18:01
Ασε το λειτουργικο μερος ενος p2p.
Τι να το κανω ενα ευκολοχρηστο p2p (shareaza) που θα μου σπασει τα νευρα για ενα απλο mp3, οταν εχω ενα πιο advanced (DC++) που θα μου παρει λιγο καιρο μεν να το μαθω, αλλα μετα θα πεταω...

johnkall69
26-05-06, 19:29
Εμένα ειναι το αγαπημένο μου για όλα εκτός των mp3 ακόμα και για torrents και το χρησιμοποιώ και ως download manager. Mp3 κατεβάζω αποκλειστικά απο limewire.

teodor_ch
26-05-06, 20:48
προτιμώ το συνδιασμώ γαιδουριού/DC++/torrents
εξαρτάτε απο το τί θέλω. το γαιδούρι δουλεύει πάντα και τα άλλα δύο τα αλλάζω ανάλογα τις ανάγκες

teo_L20
27-05-06, 09:16
Ε-mule forever!
Shareaza είχα δοκιμάσει άλλα τον πέταξα στο τέλος!:whistle:

alwaysalone
21-06-06, 19:20
Απο πλευρα εμφανισης ειναι πραγματικά ειναι εξαιρετικό, εξαιρερτικότατο...

Αλλά εμφανίζει ελάχιστα έως μηδαμινα αποτελέσματα ακόμα και σε πασίγνωστα file names..

Φυσικα ειμαι νιούμπ-α στο shareaza, διαλεξα ομως στην παραμετροποίηση την επιλογή -για νεους χρηστες, δηλαδη να μην εμφανιστουν επιλογές που πιθανών να μπερδεψουν ενα νεο χρηστη..

Παντως ειναι γεγονος οτι δεν υπαρχει τελειο προγραμμα ανταλλαγής αρχείων, τουλαχιστον απο οσα εχω χρησιμοποιήσει, (kazaa, limewire, dc++, shareaza και αλλο ενα που δε το θυμαμαι), κατεληξα οτι πρεπει να χρησιμοποιούνται εναλλακτικα συμφωνα με τις ανάγκες μας, οπως πολυ σωστα ειπε ο teodor πιο πανω..

Σε ο,τι αφορά ομως το shareaza υστερεί στα results..

Patentman
21-06-06, 21:36
Για να μην υστερει πουθενα μπες σε δυο δικτυα ταυτοχρονα, στο gnutella 2 που μπαινει απο μονο του αλλά και στο gnutella 1 που θα του πεις εσυ να μπει.

Οταν κανεις search εχει επιλογη search more, παντα στην δευτερη αναζητηση βγαζει πολυ πιο πολλα αποτελεσματα. Μεχρι τρεις αναζητησεις ειναι καλα να του βαλεις να κανει.
Μετα οπως ολα τα Ρ2Ρ προγραμματα θελει και αυτο την βασικη υποχρεωση που εχεις απεναντι τους, να τους αφησεις τις πορτες ανοικτες. Ειναι σαν να θελεις να μπει κοσμος στο παρτι σου αλλά εχεις κλειδωμενη την πορτα, δεν γινεται, θα μπουν μονο οσοι ειναι καλοι στο παραθυρο -με απλα λογια.

Εχει τεσσερα δικτυα/προτοκολα:
Gnutella 2, πολυ δυνατο!
Gnutella 1, σαν να εχεις το limewire παραλληλα ανοικτο.
ed2k, ε ενταξει ειναι της υπομονης, ρωτα τους emulakides που το χρησιμοποιουν, αλλά δεν χρειαζεται να καταφευγεις αλλου, το εχει και αυτο.
Torrent, τα παει πολυ καλα.

Γινε shareazou, μπορεις! :oneup:
Πραγματικα εχει οτι θελεις, λιγο -πολυ λιγο- αν ασχοληθεις θα δεις οτι ειναι ωραιο και εκτος εμφανισης.

Γιατι τα λεω εδω αυτα, 1ον γιατι πολλοι δεν το γνωριζουν (και χανουν) και 2ον για να εχεις πιο σωστη εικονα απο το προγραμμα και να επανελθεις αφου το εχεις αξιολογησει σε βαθος.
:)

alwaysalone
22-06-06, 00:56
Για να μην υστερει πουθενα μπες σε δυο δικτυα ταυτοχρονα, στο gnutella 2 που μπαινει απο μονο του αλλά και στο gnutella 1 που θα του πεις εσυ να μπει.
.
.
.
.
.

Γιατι τα λεω εδω αυτα, 1ον γιατι πολλοι δεν το γνωριζουν (και χανουν) και 2ον για να εχεις πιο σωστη εικονα απο το προγραμμα και να επανελθεις αφου το εχεις αξιολογησει σε βαθος.
:)

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για την κατατοπιστικότατη απαντησούλα.. :)
Αν εχω καποια απορια, θα επανλεθω..

Patentman
24-06-06, 01:07
Αντε παλι σημερα ηθελα κατι να κατεβασω, παλι shareaza επελεξα. Αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι :D

Πλακα κανω, εχω δοκιμασει πολλα. Μεχρι και κατι gnucleus, morpheus, ares torrent downloader (οχι δεν ειναι βασικα torrent client αν και κατεβαζει και απο κει :blink: ) αλλά my favourite is shareaza :up:
Σημερα το εβαλα και στο ed2k, ετσι για αλλαγη. :whistle:

Που ειναι οι shareazers? Αλλά δεν εχουμε εμεις προβληματα, γι`αυτο!

alwaysalone
24-06-06, 02:41
Χαχαχα Patent!
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο αρχαρια στο shareaza, ειναι μεχρι να βρω το "τροπο"...
Γιατι απο εμφανιση παντως σκιζει...

xapns
10-07-06, 11:55
Το χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατεβάζω με ταχύτητες που δεν είχα καν ονειρευτεί με τον μούλο, παλαιότερα με το kazaa, πιο παλιά με winmx, και πιο παλιά ακόμα με τον Napster... χμμμμ!!! Τελικά είμαι πολύ γέρος!!! Μόνο με το audiogalaxy ήμουν εξίσου ευχαριστημένος αλλά αυτό αφενός ήταν μόνο για Mp3 και αφετέρου ήλθε στη ζωή μας ως διάτων αστήρ. Μέσα σ' ένα χρόνο ενεργοποιήθηκε κι έκλεισε.

Τις προάλλες μάλιστα μου συνέστησε και ένας φίλος το ..."ντι σι πλατς πλατς" (dc++) και αφού το εγκατέστησα και αναγκάστηκα να φτιάξω καινούριο φάκελο βάζοντας μέσα όοοτι σαβούρα είχα και δεν είχα ώστε να φτάσει τα 15Gb και να μου επιτραπεί η είσοδος σε κάποια απ' τα δυνατά ας τα πούμε rooms, διαπίστωσα ότι κατεβάζεις ένα αρχείο από ένα συγκεκριμένο άτομο και αν αυτουνούνα του τη βαρέσει και κλείσει τη σύνδεση, πρέπει μετά να ακολουθήσεις την εξής διαδικασία: να πάρεις το πλοίο, να πας στην Τήνο, να περπατήσεις γονατιστός μέχρι την εκκλησία, να κάνεις τάμα 14 λαμπάδες μέχρι το μπόι του Φασούλα ώστε να ξανασυνδεθεί ο ίδιος τυπάς για να συνεχίσεις να κατεβάζεις το αρχείο σου. Και αν αυτό είναι mp3 πάει καλά. 5Mb είναι, λες, το διαγράφεις και βρίσκεις κάποιον άλλο και το κατεβάζεις. Άμα όμως θες ταινία, που εγώ είμαι ψυχάκιας τώρα τελευταία με τις ταινίες; Τι κάνεις; ε; μου λες; που' χει φτάσει στο 65.38% και περιμένω 2 βδομάδες τώρα και ακόμα αυτός δεν έχει ξαναματαμπεί;;;;
Απαπαπαπαπα!!!! Όλα τα υπόλοιπα είναι πράματα του σατανά. 666!!!! Shareaza και πάλι Shareaza!!! Δαγκωτό!!!! Έχω βρει την υγειά μου!!! Το βάζω μπρος κάθε μέρα το πρωί, το ελαχιστοποιώ να πάει να κάτσει ήσυχο ήσυχο δίπλα στην ώρα σαν καλό παιδί και κατεβάζει αβέρτα κουβέρτα. Δε θέλει ο ένας να μου το δώσει; δε βαριέσαι! Θα μου το δώσει ο αλλος. Πάντως το αρχείο θα κατέβει μέσα στη μέρα σχεδόν πάντα. μέχρι στιγμής μόνο κάτι τρελά αρχεία δε μου κατεβάζει αμέσως. Αλλά αυτά σε δυο μερούλες τα' χω.

Αυτά. Και για όσους αναρωτιούνται... Όχι δεν δουλεύω στο Shareaza team, απλά είμαι ενθουσιασμένος που το βρήκα.

AddictedToChaos
10-07-06, 12:14
@ xaris

Να σου πω, πως υπαρχουν mods του dc++ (οχι σπλατς σπλουτς :twisted: ) τα οποια υποστηριζουν multisourcing, αυτο δηλαδη που ζητας.

Με τις ταχυτητες στα υψη απο το πρωτο sec.

Σου προτεινω να δοκιμασεις (για αρχη) τα:

PeerWebDC++ (http://www.peerweb.org/) Download απο (εδω (http://www.apexdc.net/download/PeerWeb_DC++_v0.41_Installer.exe))

StrongDC++ (http://strongdc.berlios.de/index.php?lang=eng)

RevConnectDC++ (revconnect)

Και σε λιγο καιρο που θα βγει το ApexDC++ (http://www.apexdc.net/) , θα γινει χαμος...

no_logo
10-07-06, 12:20
@ xaris

Να σου πω, πως υπαρχουν mods του dc++ (οχι σπλατς σπλουτς :twisted: ) τα οποια υποστηριζουν multisourcing, αυτο δηλαδη που ζητας.



μέχρι να σε πάρουν χαμπάρι από το hub και να σε κάνουν ban. Δεν έχει νόημα το διαρκές κυνηγητό

AddictedToChaos
10-07-06, 12:34
μέχρι να σε πάρουν χαμπάρι από το hub και να σε κάνουν ban. Δεν έχει νόημα το διαρκές κυνηγητό

Κανενα χαμπαρι δεν σε παιρνουν γιατι ολα τα σωστα mods, εχουν επιλογη να "φαινονται" ως απλο DC++.

Μισο χρονο που δουλευω ενα, ποτε δεν εφαγα kick/ban απο τετοιο λογο. Και δεν εχουν ολα τα hubs προβλημα με το multisourcing.

Τελικα εμεις οι δυο,μονο στον οπερα συμφωνουμε :p

briki
10-07-06, 12:36
Δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα, δεν ειμαι ευχαριστημενη. Παρολο που δεν αργει, δεν ολοκληρωνει το "κατεβασμα" σχεδον ποτε...
Χρησιμοποιω το soulseek το οποιο ειναι αρκετα καλο.

AddictedToChaos
10-07-06, 13:00
Το soulseek ειναι αρκετα αξιολογο, αλλα ειναι κυριως για μουσικη μονο. Πολυ δυσκολα να βρεις αλλο τυπο αρχειου για να κατεβασεις. Καμια φωτογραφια ισως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.