PDA

Επιστροφή στο Forum : .rpm αρχεία Ubuntu 5.10



originaluoc
18-05-06, 21:55
Δεν έχω ακόμα καταφέρει να εκτελεσω ούτε ένα .rpm αρχείο, και κυρίως δεν έχω βρει στο internet το σχετικό link για να κατεβάζω κάποιο σχετικό πρόγραμμα εκτέλεσης τους: μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

8anos
18-05-06, 22:26
Δεν έχω ακόμα καταφέρει να εκτελεσω ούτε ένα .rpm αρχείο, και κυρίως δεν έχω βρει στο internet το σχετικό link για να κατεβάζω κάποιο σχετικό πρόγραμμα εκτέλεσης τους: μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Νομιζω οτι ο Wantilles ειναι ο καταλληλος για να σου απαντησει :lol:
Περα απο την πλακα.
Το ubuntu δεν χρησιμοποιει αρχεια rpm αλλα αρχεια deb. Χρησιμοποιει διαφορετικη "συσκευασια" για τα διαφορα προγραμματα του. Αξιοποιησε το εκπληκτικο πραγματικα package managment του apt. Δες εδω (http://ubuntuguide.org/) για λεπτομερειες

originaluoc
18-05-06, 23:18
Το ubuntu δεν χρησιμοποιει αρχεια rpm αλλα αρχεια deb. Χρησιμοποιει διαφορετικη "συσκευασια" για τα διαφορα προγραμματα του. Αξιοποιησε το εκπληκτικο πραγματικα package managment του apt.ς

Δηλαδή συγγνώμη τα αρχεία .rpm που έχω κατεβάσει είναι λάθος? Επρεπε να είχα αναζητήσει αλλους τύπους αρχείων, όπως το .deb? Μεχρι στιγμής από ότι θυμάμαι δεν έχω εγκαταστήσει τέτοιου τύπου αρχεία.:hmm:

xanangr
18-05-06, 23:23
alien είναι η εφαρμογή για μετατροπή των rpm πακέτων σε deb.

hedgehog
18-05-06, 23:23
Βασικά για τις εγκαταστάσεις προγραμμάτων καλό είναι να χρησιμοποιείς είτε το synaptic (γραφικό περιβάλλον) είτε το apt (κονσόλα)
Κοίτα αυτό ;)

xanangr
18-05-06, 23:26
Από κονσόλα

sudo alien package_file.rpm

Aramil
18-05-06, 23:38
Λοίπον επειδή στις πρώτες μου επαφές με Debian διανομές έτυχε να έχω δάσκαλο τον WAn θα σου πω το εξής.For the love of God ασε τα .rpm εκεί πού κάθονται και μην τα αφήσεις να αγγίξουν το σύστημά σου.Είχα ανεπανόρθωτα προβλήματα σαν πρωτάρης.....Βρες κατι σε .deb καλύτερα........Ρου-που-μου μακριά!!!!

TheCondor
19-05-06, 00:15
Δεν χρειαζεται να ψαξεις στο Internet για να βρεις πακετα για τα προγραμματα που θες. Υπαρχουν ολα στο Synaptic και η εγκατασταση τους ειναι υποθεση λιγων click στο mouse.

Στο menu System - Administration - Synaptic Package Manager εχει ο,τι ψαχνεις. Τον ανοιγεις, δινεις τον κωδικο του χρηστη σου και εγκαθιστας/ψανχεις/απεγκαθιστας απο εκει ο,τι θες.

originaluoc
19-05-06, 00:33
Eννοείς δηλαδή ότι από εκεί βρίσκω τα πάντα και έστω όταν θέλω κάτι επιπλέον και δε το βρίσκω εκεί, θα πρέπει να περιμενω να γίνει update η βάση και όχι να σερφάρω?

TheCondor
19-05-06, 00:51
Eννοείς δηλαδή ότι από εκεί βρίσκω τα πάντα και έστω όταν θέλω κάτι επιπλέον και δε το βρίσκω εκεί, θα πρέπει να περιμενω να γίνει update η βάση και όχι να σερφάρω?

Εαν εχεις ολα τα repositories ( και multiverse και universe αν δεν κανω λαθος, που δεν ειναι απο default ) τοτε πολυ δυσκολα δεν θα βρεις κατι που θελεις. ( εκτος αν θελεις κατι που γενικα δεν υπαρχει στο linux )

Στην ακραια περιπτωση που δεν υπαρχει κατι στα repositories αυτα, κανε μια αναζητηση στο www.ubuntuforums.org και δες τι αναλογα threads υπαρχουν, και στην χειροτερη ψαξε στο google για την σελιδα με την οποια σχετιζεται το πακετο και κατεβασε απο εκει ειτε το source tarball ειτε το .deb αρχειο και εγκατεστησε το.

pcman
19-05-06, 01:20
Λοίπον επειδή στις πρώτες μου επαφές με Debian διανομές έτυχε να έχω δάσκαλο τον WAn θα σου πω το εξής.For the love of God ασε τα .rpm εκεί πού κάθονται και μην τα αφήσεις να αγγίξουν το σύστημά σου.Είχα ανεπανόρθωτα προβλήματα σαν πρωτάρης.....Βρες κατι σε .deb καλύτερα........Ρου-που-μου μακριά!!!!

Δεν θα συνηγορήσω υπέρ των πακέτων rpm, το τονίζω αυτό, αλλά καλό είναι να μιλάνε γι' αυτά άτομα που έχουν μια πείρα και όχι άτομα που είναι αρχάριοι στο χώρο του Linux και δεν έχουν εγκαταστήσει ποτέ τους rpm (σε rpm και μη διανομές). Μακριά μας κάθε μορφή προπαγάνδας.

xaxa1982
19-05-06, 01:45
Ρε παιδιά,μου φαίνεται όλη αυτή η φιλολογία περί rpm's είναι λίγο τραβηγμένη!Εμένα όποια deb-based διανομή έβαλα,δεν μου κάθησε καλά!Και ναι έβαλα Ubuntu και αμέσως μετά την εγκατάσταση δεν άνοιγε το Synaptic!Το ίδιο έπαθα και με το Kubuntu και το Debian!Η λύση ήταν format και άντε πάλι από την αρχή!Και μην πει κανείς ότι δεν έβαλα όλα τα πακέτα,γιατί όλο το CD το έβαλα και δεν πείραξα τίποτα από την βασική εγκατάσταση!Τι να κάνω δηλαδή?Να πω ότι η εμπειρία μου στις debian-based διανομές ήταν καλή?Όχι βέβαια!
Σε αντίθεση με την συμπεριφορά των debian-based διανομών στον υπολογιστή μου,οι διανομές Mandriva 2006(μετά από update από το Internet),Suse 10.0 και Fedora 4 δούλεψαν όλες καλύτερα!Και ενώ δεν έχω εμπειρία από το Fedora γιατί το κράτησα λίγο,το Mandriva κατ'αρχήν και το Suse κατά δεύτερον δούλεψαν μια χαρά!Ειδικά το Mandriva που έχω αυτή την στιγμή είναι σταθερότατο και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα!Μετά από αυτές τις εμπειρίες,πείτε μου εσείς πώς μπορώ να δω με καλό μάτι τις debian-based διανομές.Δεν λέω ότι όλοι εσείς που δουλεύετε σε debian-based διανομές λέτε ψέμματα,αλλά τουλάχιστον να μην θάβετε έτσι τις rpm-based διανομές.Αν ήταν τόσο προβληματικές δεν θα χρησιμοποιούνταν από τόσο κόσμο και πολύ περισσότερο δε θα χρησιμοποιούνταν από Servers,Πανεπιστήμια κτλ,κτλ....

Ελπίζω να μην προσέβαλα κανέναν και ελπίζω να βοήθησα να μπει λίγη τάξη, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό το θέμα της υπεροχής των debian-based διανομών έναντι των rpm-based είχε αρχίσει να παραπλανεί λίγο κάποιους υποψήφιους καινούριους χρήστες του Linux!

Φιλικά!

originaluoc
19-05-06, 02:13
Εαν εχεις ολα τα repositories ( και multiverse και universe αν δεν κανω λαθος, που δεν ειναι απο default ) τοτε πολυ δυσκολα δεν θα βρεις κατι που θελεις. ( εκτος αν θελεις κατι που γενικα δεν υπαρχει στο linux )


Ήσουν σαφής: μια άλλη ερώτηση ως αρχάριος που είμαι: δεν εχω καταλάβει τι είναι τα repositories και τι ρόλο βαράνε, όλο τα συναντάω και δεν ξέρω τι είναι...

Επίσης μόλις τωρα κατεβασα το Skype για Linux και ακολουθώντας τις προτάσεις σας κατεβασα το .debian package. Τώρα πως το εγκαθιστώ?

xaxa1982
19-05-06, 02:27
Τα repositories είναι τα πακέτα που έχουν κάνει compile για την διανομή σου!Δηλαδή για να μην κάνεις στα προγράμματα compile,τα κάνουν κάποιοι άλλοι και εσύ απλά όταν τα χρειαστείς,τα κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς πολύ πιο απλά από το να κάνεις compile για κάθε εφαρμογή που θες!Όλες οι διανομές έχουν repositories γιατί δεν χωράνε όλα τα προγράμματα στα CD/DVD της διανομής σου κι έτσι ανεβάζουν τα υπόλοιπα σε διάφορους servers για να κατεβάζεις ό,τι χρειάζεσαι από εκεί...Ελπίζω να βοήθησα στο να καταλάβεις!Ίσως κάποιος άλλος να σου πει καλύτερο ορισμό και να καταφέρει να στο πει πολύ πιο απλά!

pcman
19-05-06, 02:28
Τα repositories είναι οι πηγές από τις οποίες κατεβάζεις προγράμματα. Πρέπει να τις δηλώσεις στο λειτουργικό, αν θες (σχεδόν) πάντα να βρίσκεις και να κατεβάζεις εύκολα τα προγράμματα που θες.

TheCondor
19-05-06, 03:06
Tα repositories ( = αποθηκες ) ειναι αυτο που ειπε ο pcman, απλα ειναι τοποθεσιες οι οποιες παρεχουν τα πακετα προς εγκατασταση, οχι ( δεν ειναι ) τα πακετα αυτα καθ'αυτα.

originaluoc :

Κοιταξε εδω, και κανε ο,τι λεει για να εχεις ολα τα repositories που λεμε ενεργοποιημενα για να μην χρειαζεται να ανατρεξεις στα sites των projects για να βρεις αυτο που θες.

http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=92672

Επισης, στην περιπτωση που εχεις ενα πακετο deb και δεν υπαρχει στο synaptic, το εγκαθιστας με αυτον τον τροπο :

sudo dpkg -i paketo.deb ( οπου paketo το ονομα του πακετου )

Επειτα, μπορεις να το απεγκαταστησεις απο το synaptic καθως αυτος ο τροπος καθιστα εφικτη την αναγνωριση του πακετου απο το package management ( = apt η αλλιως το synaptic )

pcman
19-05-06, 03:22
Tα repositories ( = αποθηκες ) ειναι αυτο που ειπε ο pcman, απλα ειναι τοποθεσιες οι οποιες παρεχουν τα πακετα προς εγκατασταση, οχι τα πακετα αυτα καθ'αυτα.

Εγώ ήξερα ότι τα repositories δίνουν πληροφορίες στο apt και στο Synaptic σχετικά με το από που θα κατεβούν τα πακέτα, τις εξαρτήσεις τους, το μέγεθος τους κτλ., εσύ όμως είπες 2 πράγματα που είναι αντίθετα μεταξύ τους ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Λες από τη μια ότι παρέχουν τα πακέτα προς εγκατάσταση και αμέσως μετά το αναιρείς λέγοντας όχι τα πακέτα αυτά καθ' αυτά. Μπορείς να μου εξηγήσεις λιγάκι τι εννοείς;

Edit: Τελικά κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Λες ότι είναι οι τοποθεσίες για τα πακέτα, όχι τα πακέτα αυτά καθ' αυτά, εδώ συμφωνώ. Η ερμηνεία που έδωσε ο xaxa1982 ήταν για τα πακέτα, όχι για τα repositories.

originaluoc
19-05-06, 03:27
Νομίζω πως σιγα σιγα μπαίνω στο νόημα...:) Θα ενημερώσω για ο,τιδήποτε...

TheCondor
19-05-06, 03:28
Εγώ ήξερα ότι τα repositories δίνουν πληροφορίες στο apt και στο Synaptic σχετικά με το από που θα κατεβούν τα πακέτα, τις εξαρτήσεις τους, το μέγεθος τους κτλ., εσύ όμως είπες 2 πράγματα που είναι αντίθετα μεταξύ τους ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Λες από τη μια ότι παρέχουν τα πακέτα προς εγκατάσταση και αμέσως μετά το αναιρείς λέγοντας όχι τα πακέτα αυτά καθ' αυτά. Μπορείς να μου εξηγήσεις λιγάκι τι εννοείς;

Λαθος καταλαβες, δεν το εγραψα και εγω με τον πιο σωστο τροπο βεβαια, θα κανω edit για να μην μπερδευτει κανεις.

Tα repositories ( = αποθηκες ) ειναι αυτο που ειπε ο pcman, απλα ειναι τοποθεσιες οι οποιες παρεχουν τα πακετα προς εγκατασταση, οχι ( δεν ειναι ) τα πακετα αυτα καθ'αυτα.

;)

pcman
19-05-06, 03:34
@TheCondor

Έκανα edit, αλλά με είχες ήδη προλάβει. Αν θες, δες τι γράφω στο edit, πιστεύω συμφωνούμε.

TheCondor
19-05-06, 03:47
@TheCondor

Έκανα edit, αλλά με είχες ήδη προλάβει. Αν θες, δες τι γράφω στο edit, πιστεύω συμφωνούμε.

Βεβαιως και συμφωνουμε :oneup:

Ο xaxa1982 εδωσε στην ουσια οπως λες και εσυ, την ερμηνεια των πακετων.

No harm done :)

Aramil
20-05-06, 01:27
Δεν θα συνηγορήσω υπέρ των πακέτων rpm, το τονίζω αυτό, αλλά καλό είναι να μιλάνε γι' αυτά άτομα που έχουν μια πείρα και όχι άτομα που είναι αρχάριοι στο χώρο του Linux και δεν έχουν εγκαταστήσει ποτέ τους rpm (σε rpm και μη διανομές). Μακριά μας κάθε μορφή προπαγάνδας.

Aρχαριος ίσως να είμαι αλλά είδα από πολύ νωρις τι μπορεί να γίνει αν δεν ξέρεις τι κάνεις με τα rpm ειδικά σε μη-rpm διανομές.Και απ ότι έχω καταλάβει και το παιδί νέο στο χώρο είναι.Και απλά για την πληροφόρηση και rpm διανομές έχω δοκιμάσει και με είχαν απογοητεύσει.Ίσως να μην έχω την ελάχιστη πείρα συγκριτικά με άλλα μέλη εδώ μέσα αλλά σίγουρα έχω πιο πρόσφατη την εμπειρία του να είσαι νέος στο Linux.....

Garrett
20-05-06, 01:30
Εγω παντως ενα πραμα ξερω, μακρυα απο τα RPM

stivakos
20-05-06, 14:18
Το παιδί δε ρώτησε ποιό packet management να επιλέξει. Ούτε θα του πω εγώ ποιό είναι καλύτερο, υπάρχουν και πιο ειδικοί. Αλλά αφού ρωτάει πως θα βρει rpm για ubuntu τότε πρέπει να του πούμε ότι το ubuntu έχει άλλο packet management, το apt-get

pcman
20-05-06, 15:02
Aρχαριος ίσως να είμαι αλλά είδα από πολύ νωρις τι μπορεί να γίνει αν δεν ξέρεις τι κάνεις με τα rpm ειδικά σε μη-rpm διανομές.Και απ ότι έχω καταλάβει και το παιδί νέο στο χώρο είναι.Και απλά για την πληροφόρηση και rpm διανομές έχω δοκιμάσει και με είχαν απογοητεύσει.Ίσως να μην έχω την ελάχιστη πείρα συγκριτικά με άλλα μέλη εδώ μέσα αλλά σίγουρα έχω πιο πρόσφατη την εμπειρία του να είσαι νέος στο Linux.....

Τώρα μίλησες σωστά. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις με τα rpm φυσικό είναι να τα κάνεις θάλασσα. Αν πάλι γνωρίζεις τι μπορείς να κάνεις μ' αυτά, οι πιθανότητες να τα θαλασσώσεις εκμηδενίζονται.

Lazy Dog
20-05-06, 15:09
Στην παρακάτω σελίδα υπάρχουν όλες οι σχετικές πληροφορίες για την έκδοση 5.10(Breezy)
http://easylinux.info/wiki/Ubuntu

Πληροφορίες σχετικά με τα repositories(υπάρχει και η λίστα με ολα τα απαραίτητα repos)
http://easylinux.info/wiki/Ubuntu#How_to_add_extra_repositories

Γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχει λόγος κάποιος να ψάχνει rpm's σε μια debian διανομή....κατα 99.9% οτι υπάρχει σε rpm θα υπάρχει και σε .deb.

Επίσης και να μην υπάρχει στα ubuntu repos(εμένα δεν μου έχει συμβεί ακόμα) μπορει να ψάξει κάποιος εδω:
http://www.debian.org/distrib/packages

KLG
20-05-06, 15:20
lol εγω παντως εχω εγκαταστησει .rpm στο συστημα μου... realplayer...
Εδω να θελω να κανω μια ερωτησουλα.
Πολλα εμπορικα προγραμματα στο λινουξ βγαινουν σε .bin και .rpm
Τι ειναι καλυτερο να προτιμαται, αν η διανομη που χρησιμοποιουμε δεν ειναι rpm based?

Lazy Dog
20-05-06, 15:31
fakeroot make-jpkg xxxxxxxxx.bin

ή


make-jpkg xxxxxxxxx.bin

Νομίζω οτι κάπως ετσι γράφεται:oops: και σου δίνει .deb

Aramil
20-05-06, 15:49
O Lazy Dog έχει δίκιο.Σχεδόν ότι υπάρχει σε .rpm υπάρχει και σε .deb.Επομένως από το να ρισκάρεις καλύτερα να χρησιμοποιείς το πίο εύκολο και πιο αξιόπιστο (είδικά όταν μιλάμε για Debian-based διανομές)Η ερώτηση έγινε από κάποιον που προφανώς δεν ξέρει τοσα πολλά,συνεπώς έχει αυξημένες πιθανότητες να την πατήσει.Οπότε φύλαγε τα ρούχα σου.......

KLG
20-05-06, 16:06
Η ερωτηση εγινε aramil απο καποιον που προσπαθει να εγκαταστησει καποιο πακετο που δεν υπαρχει σε .deb Ενα απο αυτα ειναι και το realplayer, το ποιο φαινεται να μην υπαρχει σε .deb

Αλλα υπαρχει ομως:
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=175468

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως η μετατροπη του .rpm σε .deb θα βοηθησει. Παλι η δομη του πακετου θα ειναι η ιδια, οποτε τα προβληματα κληρωνομουνται, απλως θα χρησιμοποιει αλλη εντολη για εγκατασταση. Το προβλημα δεν ειναι το ονομα .rpm (ας ξεφυγουμε λιγο απο τον θρησκευτικο φανατισμο), αλλα η δομη του .rpm και μπορει να κανει την ιδια ζημια ειτε μασκαρευτει σε .deb ειτε σε κατι αλλο, γιατι το πακετο κατασκευαστικε (build) σε .rpm .

Οποτε μια συμβουλη ειναι αναζητηση στο google και αν δεν βρεις αυτο που ψαχνεις (τα repositories) τοτε χρηση του .bin αρχειου ή του tar.gz συνηθως τα tars εχουν μεσα το .bin και τις οδηγιες εγκαταστασης. ;)

Lazy Dog
20-05-06, 16:29
Η ερωτηση εγινε aramil απο καποιον που προσπαθει να εγκαταστησει καποιο πακετο που δεν υπαρχει σε .deb Ενα απο αυτα ειναι και το realplayer, το ποιο φαινεται να μην υπαρχει σε .deb

Αλλα υπαρχει ομως:
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=175468

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως η μετατροπη του .rpm σε .deb θα βοηθησει. Παλι η δομη του πακετου θα ειναι η ιδια, οποτε τα προβληματα κληρωνομουνται, απλως θα χρησιμοποιει αλλη εντολη για εγκατασταση. Το προβλημα δεν ειναι το ονομα .rpm (ας ξεφυγουμε λιγο απο τον θρησκευτικο φανατισμο), αλλα η δομη του .rpm και μπορει να κανει την ιδια ζημια ειτε μασκαρευτει σε .deb ειτε σε κατι αλλο, γιατι το πακετο κατασκευαστικε (build) σε .rpm .

Οποτε μια συμβουλη ειναι αναζητηση στο google και αν δεν βρεις αυτο που ψαχνεις (τα repositories) τοτε χρηση του .bin αρχειου ή του tar.gz συνηθως τα tars εχουν μεσα το .bin και τις οδηγιες εγκαταστασης. ;)

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις όλα αυτά....(διοτι πάρχει σε deb)


sudo apt-get install realplay;)

KLG
20-05-06, 16:42
Lazy Dog, εχεις δικιο, αλλα εγω αναφερομουν στις περιπτωσεις που δεν υπαρχει κατι και ειναι εντελως απαραιτητο. Χρησιμοποιησα το παραδειγμα του realplayer, γιατι οταν το ειχα εγκαταστησει ο στοκος εβαλα το .rpm και φυσικα δεν δουλεψε. Δοκιμασα στην αρχη με emerge και με παρεπεμψε στη σελιδα για να κατεβασω τα αρχεια. Επειδη ομως βαριμουν να κατεβασω το tar και να το μεταφερω στα /distfiles και να κανω emerge... λεω δεν πεταω το rpm να τελειωνω?

και φυσικα δεν εγινε τιποτα...

Lazy Dog
20-05-06, 17:08
Lazy Dog, εχεις δικιο, αλλα εγω αναφερομουν στις περιπτωσεις που δεν υπαρχει κατι και ειναι εντελως απαραιτητο. Χρησιμοποιησα το παραδειγμα του realplayer, γιατι οταν το ειχα εγκαταστησει ο στοκος εβαλα το .rpm και φυσικα δεν δουλεψε. Δοκιμασα στην αρχη με emerge και με παρεπεμψε στη σελιδα για να κατεβασω τα αρχεια. Επειδη ομως βαριμουν να κατεβασω το tar και να το μεταφερω στα /distfiles και να κανω emerge... λεω δεν πεταω το rpm να τελειωνω?

και φυσικα δεν εγινε τιποτα...Προσωπικά ποτε δεν έχω χρησιμοποιήσει .rpm στην ubuntu dapper διανομη μου....προτιμώ να κάνω compile from source και να έχω το μυαλό μου ήσυχο...:whistle:

[Υπάρχει και το checkinstall νομίζω που σου βγάζει .deb από compilation(δεν είμαι σίγουρος)]

TheCondor
20-05-06, 17:57
[Υπάρχει και το checkinstall νομίζω που σου βγάζει .deb από compilation(δεν είμαι σίγουρος)]

To checkinstall ειναι απαραιτητο κατα την γνωμη μου γιατι αντι να δωσεις make install δινεις checkinstall και το πακετο εγκαθίσταται και το apt ξερει για την υπαρξη του. Με το make install εγκαθισταται κανονικα επισης αλλα δεν μπορεις να το αφαιρεσεις αν θες απο το apt γιατι δεν το 'βλεπει'.

Lazy Dog
20-05-06, 18:44
To checkinstall ειναι απαραιτητο κατα την γνωμη μου γιατι αντι να δωσεις make install δινεις checkinstall και το πακετο εγκαθίσταται και το apt ξερει για την υπαρξη του. Με το make install εγκαθισταται κανονικα επισης αλλα δεν μπορεις να το αφαιρεσεις αν θες απο το apt γιατι δεν το 'βλεπει'.Έχεις δίκιο ειναι παρα πολύ χρήσιμο...


#./configure
#make
#su
#checkinstall

Aramil
21-05-06, 16:00
@KLG

Δεν πρόκειται περί θρησκευτιικού φανατισμού μιας και τόση πείρα δεν έχω.Απλά αποτέλεσαι την πρώτη και μέχρι στιγμής τελευταία οδυνηρή μου εμπειρία στο LInux.Και τελικά έμαθα αυτό που είπες και συ ο ίδιος.Αν ψάξεις θα υπάρχει και σε .deb κάπου!:)

KLG
21-05-06, 16:35
@KLG

Δεν πρόκειται περί θρησκευτιικού φανατισμού μιας και τόση πείρα δεν έχω.Απλά αποτέλεσαι την πρώτη και μέχρι στιγμής τελευταία οδυνηρή μου εμπειρία στο LInux.Και τελικά έμαθα αυτό που είπες και συ ο ίδιος.Αν ψάξεις θα υπάρχει και σε .deb κάπου!:)

Δεν αναφερομουν σε σενα αποκλειστικα, δες το και σαν μια μικρη αυτοκριτικη. Το οτι ειναι λαθος να χρησιμοποιεις πακετα που δεν υποστηριζονται απο τη διανομη σου ειναι ολεθριο λαθος, και σε αυτο συμφωνουμε ολοι.

Το να επαναλαμβανουμε επισης οτι rpm is evil ειναι επισης λαθος, νταξει ειναι παγκοσμιος γνωστο οτι οι ρουπουμουδιανομες ειναι για τα μπαζα αλλα ας μην το κανουμε και θεμα συνεχεια :p :p

Aramil
21-05-06, 22:44
Το να επαναλαμβανουμε επισης οτι rpm is evil ειναι επισης λαθος, νταξει ειναι παγκοσμιος γνωστο οτι οι ρουπουμουδιανομες ειναι για τα μπαζα αλλα ας μην το κανουμε και θεμα συνεχεια :p :p

:respekt: :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.