PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Link Down μετα απο update των Usb Drivers!



mindspeedx
19-05-06, 01:30
Καλησπερα, πριν από κανα μηνα εκανα format στο pc και μετα από μερικες μερες ειπα να μπω στο site της gigabyte να δω μηπως εχουν τπτ καινουριους drivers για το mobo μου από αυτους που ειχα κατεβασει πριν από κανα 6μηνο.
Τελικα βρηκα καποιους καθως και ένα fix η κατι τετοιο για της Usb (FreshUsb2k το ονομα του αρχειου) όταν το ετρεξα εκανε καποιο update στις Θυρες Usb και εκανε κατι σαν refresh ας πουμε με αποτελεσμα το Crypto F200 που ειχα συνδεμενο στο pc και ηταν συνδεμενο στο internet να αποσυνδεθει και μετα να μην μπορει να ξανα συγχρονισει με την γραμμη adsl απλα να είναι down…
Εκανα ετσι διαφορα μηπως κ καταφερω να το φτιαξω όπως uninstall του modem και του software του. Μετα ετρεξα το πιο παλιο fix για τις usb που ειχα με αποτελεσμα να γινει κανονικα η εγκατασταση χωρις καν να με ρωτησει αν θελω να κρατησω τα ηδη υπαρχοντα αρχεια καθως είναι πιο καινουρια (όπως συνιθηζετε τουλαχιστον…)
Ετσι καθως εβλεπα και το modem δεν συγχρονιζε υπεθεσα ότι κατι δεν παει καλα με το modem αφου αυτό θα μπορουσε να ειχε παθει κατι αμεσα από το update των drivers Usb.
Επειδη παλιοτερα μου ειχε παρουσιασει και αλλα προβληματα ειπα να το αλλαξω ετσι αγορασα από το e-shop το U.S.R 9107 (Αnnex B) (προσιτη τιμη και ειχα διαβασει κ το review σας… αν και με πολλους αρνητικους σχολιασμους πιστευω είναι καλο για τις απαιτήσεις μου).
Σημερα λοιπον ηρθε… Το στηνω (πολύ ευκολο με το easyconfigurator) και τπτ… Κατασταση: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑ (ADSL Link Down ) όπως λεει και το easyconfigurator :p

Το pc εποικινωνει κανονικα με το router αλλα το router δεν επικοινωνει με το την adsl (τα μονα leds που αναβουν πανω στο router είναι αυτό του power και το άλλο που δειχνει την δραστηριότητα μεταξυ router-pc. To led της DSL ουτε καν αναβοσβηνει ε και του web ουτε αυτό φυσικο επακόλουθο… . Δοκιμασα χωρις splitter, συνδεσα αλλα καλωδια, αλλα τπτ με λιγα λογια εκανε ότι και το F200 (μαλλον δεν είναι χαλασμενο). Ειμαι 99% σιγουρος ότι δεν είναι θεμα modem αλλα ουτε κ usb αφου η συνδεση γινεται με Ethernet… Το netmod λειτουργει κανονικα καθως και τα 2 τηλεφωνα που είναι συνδεμενα πανω του καθως και ειμαι συνδεμενος αυτή τη στιγμη με ISDN. Θα μου πειτε καμια σχεση η adsl με την isdn αλλα αν υπηρχε καποιο προβλημα στα καλωδια μου (οπως επεμεναν οι υπαλληλοι της Forthnet) κατι δεν θα πηγαινε καλα (πιστευω) κ με το netmod.

Πηρα στην Forthnet και αφου μου ειπαν να κανω ότι ηδη ειχα κανει το δηλωσαν βλαβη στον ΟΤΕ.

Τωρα θα περιμενω τον ΟΤΕ τι άλλο να κανω αλλα εντωμεταξυ αν εχει τυχει κατι αναλογο σε καποιον και μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνώμον.

(εκανα search στο forum αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο…)

Συγνωμη για το εκτενές κειμενο!

Ευχαριστω Προκαταβολικα

Φιλικα Μπαμπης

HateBreeder
19-05-06, 02:32
Καλώς ήρθες!

Aπο την στιγμή που δεν κάνει δουλειά ούτε και το 9107, είναι σίγουρα βλάβη!
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να στο φτιάξουν!

mindspeedx
19-05-06, 14:17
Καλημερα! Μολις με πηραν τηλεφωνο από ΟΤΕ και μου ειπαν να ανοιξω το modem
Το εκανα και μετα από 30sec τσουπ βλεπω το λαμπακι της adsl και αναβοσβηνει και μετα από λιγο ειχε συγχρονισει ρωτάω τον υπαλληλο του ΟΤΕ αν εκαναν κατι από εκει και μου λεει όχι… Τι να πω δεν ξερω το θεμα είναι ότι δουλευει.
Αντε τα λεμε παιδες παω για download ….
cya!

papdoux
19-05-06, 14:50
Μαλλον reset της γραμμης εκαναν και εφτιαξε το πραγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.