PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕΝΕΤ spamlisted?



anon
18-05-10, 12:17
Σε προσπάθειές αποστολής email σε λογαριασμούς yahoo μας έρχονται τα emails ως ανεπίδοτα..

ακολουθεί παράδειγμα smtp επικοινωνίας και του αποτελέσματος...




Subject: Returned mail: see transcript for details
Date: Tue May 18 11:48:23 EEST 2010
From: Mail Delivery Subsystem
To: XXXXXXX@otenet.gr
CC:


The original message was received at Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300
from dali.otenet.gr [195.170.0.101]

----- The following addresses had permanent fatal errors -----

(reason: 553 5.7.1 [BL21] Connections will not be accepted from 83.235.67.32, because the)

----- Transcript of session follows -----
554 5.0.0 Service unavailable

----- Original message follows -----

Return-Path:
Received: from dali.otenet.gr (dali.otenet.gr [195.170.0.101])
by rosebud.otenet.gr (8.13.8/8.13.8/Debian-3) with ESMTP id o4I8mNXU011956
for ; Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300
Date: Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300 (EEST)
From: XXXXXXXXX
Reply-To: XXXXXXXX@otenet.gr
To: XXXXXXXXX@yahoo.com
Message-ID: <12402771.460.1274172503075.JavaMail.tomcat@dali.otenet.gr>
Subject: test3
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="UTF-8"; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 7bit

a simple test





H απάντηση που ειναι με bold, αντιστοιχεί στον rosebud.otenet.gr και όπως καταλαβαίνετε, οι mail servers της yahoo δεν δέχονται emails απο τον συγκεκριμένο server (spamlisted). Το πρόβλημα αυτό υφίσταται πολύ καιρό, και δεν έχω δεί κανένα μύνημα στο φόρουμ, τουλάχιστον ότι υπάρχει πολύ καιρό μου το ανέφερε συνάδελφος που το αντιμετωπίζει και έκανα κάποιες δοκιμές και το διαπίστωσα.

Υπόψιν, ότι για να σιγουρέψουμε ότι δεν υφίσταται κάποιο πρόβλημα, ανοίχτηκε νέος λογαριασμός στο yahoo.com, στον οποίο πχ απο Forthnet στείλαμε κανονικά email και παραλείφθηκε, στην συνέχεια έγινε προσπάθεια αποστολής απο ΟΤΕΝΕΤ μέσω του cool4u (conn-x tools) ώστε να μην υπάρξει θέμα συνεργασίας client και servers, η αποστολή έγινε κατευθείαν μέσω των servers της otenet, και φυσικά απέτυχε...


ΥΓ. Για το γεγονός ότι είναι spam listed δέστε εδώ
http://www.mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=blacklist%3a83.235.67.32

Zer0c00L
18-05-10, 12:31
τι μπορει να γινει για να αφαιρεθει?

mob
18-05-10, 12:51
Να ενδιαφερθεί ο Διαχειριστής του server και να επικοινωνήσει με τις ανάλογες υπηρεσίες.

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

... και επειδή δεν ενδιαφέρετε να του στείλετε μερικά mail διαμαρτυρίας μπας και ...

anon
18-05-10, 13:12
εγω του έστειλα, αλλά φαίνεται ότι αυτος δουλεύει ακόμη στο δημόσιο, αν δουλεύει. Υποψιν το spam list υφίσταται εδώ και καιρό απο οτι μου λένε κάποιοι παθόντες.

EvilHawk
18-05-10, 13:21
Κάποιο spam bot έκανε την ζημιά, προφανώς κάποιο inflected pc έκανε trigger spamtraps ...

anon
18-05-10, 13:38
Πιθανόν, αλλά δεν δικαιολογείται σε έναν πάροχο, με τόσους πολλούς συνδρομητές
1) να επιτρέψει να συμβεί κάτι τέτοιο....
2) να μην επέμβει γρήγορα και αποτελεσματικά στην επιδιόρθωση του προβλήματος και την αποκατατάσταση της λειτουργίας σε χρόνο dt.

H πιο απλή λύση είναι να αλλάξει τον mailgate (rosebud.otenet.gr) σε άλλη IP απο άλλο block (έχει πολλά), ώστε να συνεχίσει να λειτουργεί η υπηρεσία, και φυσικά να ελέγχει για spam.

Zer0c00L
18-05-10, 14:16
εγω του έστειλα, αλλά φαίνεται ότι αυτος δουλεύει ακόμη στο δημόσιο, αν δουλεύει. Υποψιν το spam list υφίσταται εδώ και καιρό απο οτι μου λένε κάποιοι παθόντες.

πες μου και εμενα αν ειναι να στειλω (τι να στειλω ακριβως ωστε να καταλαβουν το προβλημα)

anon
18-05-10, 14:17
πολύ απλά, όσοι στέλνουν μέσω ΟΤΕΝΕΤ δεν μπορούν να στείλουν σε παραλήπτες που είναι στο yahoo (com, gr κλπ). Μπορεί να μην μπορούν να στείλουν και σε άλλα domains.

Zer0c00L
18-05-10, 14:41
δεν λαμβανω ομως κανενα μηνυμα λαθους (αναφορα) κτλ ωστε να το προσκομισω σε μηνυμα.?

δεν ειναι περιεργο?

το εστειλα και απο την δουλεια και απο το προσωπικο μου μεσω tools.conn-x.gr

απο yahoo παντως τα ελαβα κανονικα

απο ΟΤΕ ακομα περιμενω....

anon
18-05-10, 14:55
Το πρόβλημα είναι να στείλεις απο ΟΤΕ προς yahoo μόνο. Οχι το ανάποδο.

yiapap
18-05-10, 15:18
Dirty Rotten Spammers :twisted:

Ingenius
19-05-10, 00:21
Ας συμμαζέψουν πρώτα το spam στην εισερχόμενη αλληλογραφία και μετά βλέπουμε και για την εξερχόμενη! :twisted:

efthlouk
19-05-10, 06:49
Χαχα! Πραγματικά όμως, είναι τόσο ενοχλητικό.. Πχ έχω κάνει opt out από το newsletter τους αλλά συνεχίζει να έρχεται κανονικά κάθε μήνα, μαζί με αλλά άκυρα που μου λένε ότι κερδισα αμυθητα ποσά και να δώσω τα στοιχεία μου! Απλά έλεος..

Pipis71
19-05-10, 08:29
Σε προσπάθειές αποστολής email σε λογαριασμούς yahoo μας έρχονται τα emails ως ανεπίδοτα..

ακολουθεί παράδειγμα smtp επικοινωνίας και του αποτελέσματος...




Subject: Returned mail: see transcript for details
Date: Tue May 18 11:48:23 EEST 2010
From: Mail Delivery Subsystem
To: XXXXXXX@otenet.gr
CC:


The original message was received at Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300
from dali.otenet.gr [195.170.0.101]

----- The following addresses had permanent fatal errors -----

(reason: 553 5.7.1 [BL21] Connections will not be accepted from 83.235.67.32, because the)

----- Transcript of session follows -----
554 5.0.0 Service unavailable

----- Original message follows -----

Return-Path:
Received: from dali.otenet.gr (dali.otenet.gr [195.170.0.101])
by rosebud.otenet.gr (8.13.8/8.13.8/Debian-3) with ESMTP id o4I8mNXU011956
for ; Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300
Date: Tue, 18 May 2010 11:48:23 +0300 (EEST)
From: XXXXXXXXX
Reply-To: XXXXXXXX@otenet.gr
To: XXXXXXXXX@yahoo.com
Message-ID: <12402771.460.1274172503075.JavaMail.tomcat@dali.otenet.gr>
Subject: test3
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="UTF-8"; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 7bit

a simple test





H απάντηση που ειναι με bold, αντιστοιχεί στον rosebud.otenet.gr και όπως καταλαβαίνετε, οι mail servers της yahoo δεν δέχονται emails απο τον συγκεκριμένο server (spamlisted). Το πρόβλημα αυτό υφίσταται πολύ καιρό, και δεν έχω δεί κανένα μύνημα στο φόρουμ, τουλάχιστον ότι υπάρχει πολύ καιρό μου το ανέφερε συνάδελφος που το αντιμετωπίζει και έκανα κάποιες δοκιμές και το διαπίστωσα.

Υπόψιν, ότι για να σιγουρέψουμε ότι δεν υφίσταται κάποιο πρόβλημα, ανοίχτηκε νέος λογαριασμός στο yahoo.com, στον οποίο πχ απο Forthnet στείλαμε κανονικά email και παραλείφθηκε, στην συνέχεια έγινε προσπάθεια αποστολής απο ΟΤΕΝΕΤ μέσω του cool4u (conn-x tools) ώστε να μην υπάρξει θέμα συνεργασίας client και servers, η αποστολή έγινε κατευθείαν μέσω των servers της otenet, και φυσικά απέτυχε...


ΥΓ. Για το γεγονός ότι είναι spam listed δέστε εδώ
http://www.mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=blacklist%3a83.235.67.32

Το πρόβλημα που αναφέρεις υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια.Εαν ψάξεις στο forum θα βρείς αναφορές.Εγω προσωπικα ειχα στείλει mail στην otenet και μου απάντησαν οτι εχουν αναφέρει το πρόβλημα και περιμένουν απο την yahoo να τους βγάλει απο την spamlist.Ολα αυτα πέρσι.Οποτε καταλαβαίνεις που εχει γραμμένο η Yahoo τον OTE....;)

Οι υπηρεσίες email και webhosting ολων των Ελληνικών παρόχων αγγίζουν την αθλιότητα.Με 50MB χώρο για email χωρίς να μπορείς να αποκτήσεις επιπλέον χώρο εαν το επιθυμείς,με προβλήματα spamlist όπως αυτό της otenet,με απαρχεομένα interface οπως αυτό της υπηρεσίας Corpmail της otenet,με πακέτα webhositng που στην κυριολεξία αγγίζουν την εξαπάτηση ζητώντας τεράστια ποσά για υπηρεσίες που στο εξωτερικό εχουν το 1/50 της τιμής,νομίζουμε οτι είμαστε και εμείς Ευρωπαίοι....
Μιλώντας προσωπικά,εχω απο καιρό webhosting και υπηρεσίες domain στην Αγγλία αφου εδω δεν μπορουσα να βγάλω καμμία άκρη.

anon
19-05-10, 11:09
Το πρόβλημα που αναφέρεις υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια.Εαν ψάξεις στο forum θα βρείς αναφορές.Εγω προσωπικα ειχα στείλει mail στην otenet και μου απάντησαν οτι εχουν αναφέρει το πρόβλημα και περιμένουν απο την yahoo να τους βγάλει απο την spamlist.Ολα αυτα πέρσι.Οποτε καταλαβαίνεις που εχει γραμμένο η Yahoo τον OTE....;)


Kάνεις ένα λάθος. Δεν είναι ευθύνη του yahoo να βγάλει τον ΟΤΕ απο την spamlist, αλλά ευθύνη του ΟΤΕ. Οπως έδειξα και σε ένα λινκ, ο ΟΤΕ είναι spamlisted σε καποιες λίστες. Αυτό αποτελεί αποκελιστικά δική του ευθύνη να το διορθώσει.

Προσωπικά δεν είχε πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου, μιας και δεν χρησιμοποιούμε τους παρόχους, έχουμε δικούς μας mail servers εισερχόμενης/εξερχόμενης αλληλογραφίας, κυριολεκτικά τους έχουμε χ....νους, αλλά το κοίταξα απο παράκληση συναδέλφου που δεν μπορεί να στείλει στο yahoo. Mε προξενεί κατάπληξη το γεγονός της παντελούς αδιαφορίας του ΟΤΕ...

Zer0c00L
19-05-10, 11:57
Το πρόβλημα είναι να στείλεις απο ΟΤΕ προς yahoo μόνο. Οχι το ανάποδο.

στην χτεσινη δοκιμη

εστειλα απο ΟΤΕ σε YAHOO (τα ελαβα σημερα)
απο YAHOO σε OTE (τα ελαβα αμεσα χτες)

anon
19-05-10, 12:15
ναι και εγώ έλαβα σήμερα... Φαίνεται διαβάζουν το φόρουμ :p

efthlouk
20-05-10, 01:29
Τότε, το καλό που τους θέλω να κοιτάξουν και το θέμα με τις αναβαθμισεις γιατί δεν τους βλέπω καλά..!
Σορρυ για το off topic.

Ιέραξ
20-05-10, 11:29
Αργούν λίγο αλλά φτάνουν τα emails απο otenet σε yahoo.com

efthlouk
21-05-10, 23:09
Πάντως κι εγώ που δοκίμασα από οτενετ σε γιαχου δεν πηγαίνει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.