PDA

Επιστροφή στο Forum : Wag200g πολλα reconnect+Προτινωμενο Cisco



eaioannidis
18-05-10, 19:36
Καλησπερα παιδια ειχα το Wag200g με 3 χρονια Tellas χωρις κανενα προβλημα.
Με το που πηγα Forthnet επειδη ειχα αρκετα reconnect ακομη και με το firmware update που δινει η Forthnet αναγκαστικα να χρησιμοποιησω το Thomsom TG585v7 που μου δωσανε δωρο.
Με το Thomsom TG585v7 δεν εχω καθολου reconnect αλλα το θεωρω υποδιαιστερο του Wag200g και ειδικα στο wireless αλλα νομιζω και στην ταχυτητα που κλειδωνει.
Εχεται να προτεινεται καποιο της Cisco που κατα την γνωμη μου ειναι τα καλυτερα το οποιο ομως να δουλεψει με Forthnet2play.
Ευχαριστω πολυ.:(:(

Spanos
18-05-10, 20:09
To TG585 είναι άριστο modem και μπορείς να το κρατήσεις μονο σαν modem και απο πίσω να βάλεις το οποιοδήποτε ρούτερ θές. Το Cisco είναι overkill για οικιακιακή χρήση, ακριβό και δεν είναι σίγουρο οτι μπορεί να κάνει διαφορά στο συγχρονισμό και τη σταθερότητα της γραμμής απο την άλλη υπάρχουν πολλά routers που μπορούν με εναλλακτικό firmware να αποκτήσουν δυνατότητες Cisco σε τιμή 60~150 ευρώ αρκεί να έχεις λίγες γνώσεις απο linux.

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linksys_WRT150N_&_WRT160N

http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=49362

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Asus_RT-N16

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices

Georgevtr
19-05-10, 00:12
Με το Thomsom TG585v7 δεν εχω καθολου reconnect αλλα το θεωρω υποδιαιστερο του Wag200g και ειδικα στο wireless αλλα νομιζω και στην ταχυτητα που κλειδωνει.
:(:(

Προφανώς και έχεις λάθος άποψη λόγω μή ενημέρωσης.
Για κάθε αγορά τερματικού λαμβάνουμε υπ'όψιν μας τις απαιτήσεις που έχουμε και φυσικά την κατάσταση γραμμής-αστικού κέντρου.

eaioannidis
19-05-10, 09:01
Καλημερα παιδια ευχαριστω για τις υποδειξεις σας θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα συγνωμη κιολας δεν εχω το επιπεδο των δικων σας γνωσεων.

1)Απο οτι καταλαβα το Linksys Wag200G δεν προκειται να το κανω να δουλεψει σωστα με Forthnet2play αρα το ξεχναω.

2)Το Thomson TG585v7 το θεωρειται καλο αλλα εχει κατα την γνωμη μου φοβερα δυσκολο μενου και ειδικα αν θελεις να κανεις Firmware update πρεπει να εισαι πολυ expert.

3)Ελεγα να αγορασω το Linksys Wireless-N Home ADSL2+ Modem Router WAG120N - Ασύρματο router + switch 4 θυρών - PSTN (60 ευρω) θα ηθελα την γνωμη σας και το βασικοτερο αν θα δουλεψει με Forthnet2play ή θα αναγκαστω να ξαναβαλω το Thomson TG585v7.

Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουραζω με τις αποριες μου.:(:(

prodromosfan
19-05-10, 09:11
καταρχας να σου πω οτι γειτονας εχει το wag200 με forthnet και δουλευει αριστα,
σε εσενα τι προβλημα παρουσιαζει γιατι ετσι οπως εχεις γραψει δεν καταλαβαινω.

2) βασικά δεν εχει πολλες επιλογες στο μενου, ή τουλαχιστον δεν στις παρουσιαζει φατσα μούρη, οπως το linksys πχ.
Ειναι πανευκολο και να το ρυθμισεις και να κανεις και firm update και ολα.
Μια αναζητηση εδω στο φορουμ και θα βρεις ενα σωρο θεματα.

3)Προσωπικά τα καινουρια linksys δεν μου γεμιζουν το ματι και δεν εχω ακουσει καλά λογια για αυτά.
ειδικα για το 120.
Μια αναζητηση εδω στο φορουμ για να δεις τι εχουν γραψει και αλλοι χρηστες θα σου δειξει αυτα που σου λεω.

Γνωμη μου ειναι να ρυθμισεις το 200g να δουλεψει μιας και το εχεις συνηθισει και αν δεν σου κανει να βαλεις το 585 πανω.

Αλλιως ενα netgear dgn2000A στα 80 ευρω περιπου ειναι πολυ καλη επιλογη για μοντεμ/ρουτερ.

Spank
19-05-10, 10:32
Εγω θα σου πρότεινα το draytek vigor 2710 η 2710n :worthy: για wireless.Το εχω 1.5 χρόνο περίπου και τοσο σε γραμμή forthnet οσο και σε otenet που το εχω τώρα εχει κάνει μονο ενα restart λόγω του οτι έπεσε το ρεύμα:lol:. Πολύ σταθέρο router χωρίς αποσυνδέσεις (σε εμένα τουλάχιστον) και σηκώνει πολλά connections, σίγουρα θα το λατρέψεις και θα βρείς την ησυχία σου.Πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα σε 2play αν και εγώ που έκανα αίτηση για 2play (bye bye ote) αγόρασα το 2820 λόγω του οτι ειναι annex A και ήθέλα το firewall tou.
Το μόνο αρνητικό αν μπορείς να το θεωρήσεις αρνητικό ειναι οι τιμές τους,γύρω στα 150 euros το 2710n και 240 το 2820n. Πάντως για εμένα αξίζει το 2710 αν μπορείς να διαθέσεις αυτα τα χρήματα

Georgevtr
19-05-10, 10:51
Καλημερα παιδια ευχαριστω για τις υποδειξεις σας θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα συγνωμη κιολας δεν εχω το επιπεδο των δικων σας γνωσεων.

1)Απο οτι καταλαβα το Linksys Wag200G δεν προκειται να το κανω να δουλεψει σωστα με Forthnet2play αρα το ξεχναω.

2)Το Thomson TG585v7 το θεωρειται καλο αλλα εχει κατα την γνωμη μου φοβερα δυσκολο μενου και ειδικα αν θελεις να κανεις Firmware update πρεπει να εισαι πολυ expert.

3)Ελεγα να αγορασω το Linksys Wireless-N Home ADSL2+ Modem Router WAG120N - Ασύρματο router + switch 4 θυρών - PSTN (60 ευρω) θα ηθελα την γνωμη σας και το βασικοτερο αν θα δουλεψει με Forthnet2play ή θα αναγκαστω να ξαναβαλω το Thomson TG585v7.

Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουραζω με τις αποριες μου.:(:(


Καλημέρα κατ αρχήν.
Να μήν παρεξηγηθώ ότι είμαι ξερόλας...:p,θεωρώ αδιανόητο να λειτουργεί το υπάρχων τερματικό σου(άρα ελεγμένο απο πλευράς σου,για την άρτια λειτουργεία του),με την τελλάς και όχι με την 4νετ.(Υπάρχουν χρήστες που έχουν το crypto με usb ακόμη).

Τώρα στην σύγκριση των 2 τερματικών,βάση σταθερότητας,chipset και ιδιοτήτων,κατ εμέ,υπερτερεί το tomson!

Y.γ.Φίλτρα,εσωτερικός έλεγχος γραμμής,έστω και προαιρετικά έχει γίνει?

Spanos
19-05-10, 11:37
καταρχας να σου πω οτι γειτονας εχει το wag200 με forthnet και δουλευει αριστα,
σε εσενα τι προβλημα παρουσιαζει γιατι ετσι οπως εχεις γραψει δεν καταλαβαινω.


Το WAG200G Έχει αποσυγχρονισμούς σε δύσκολες γραμμές, το έχω δοκιμάσει αρκετές ημέρες με το official firmware και με το openwag. Kαμμία σχέση με αλλα modem/router λόγω TI AR7.

prodromosfan
19-05-10, 11:45
ο φιλος αποτι ειδα εχει att 20 άρα καλουτσικη γραμμη αλλά 15,5 snr που σημαινει οτι κατι το εμποδιζει να κλειδωσει υψηλότερα και ανεβαίνει το snr για να ειναι σταθερη η γραμμη του.

Αυτό το κατι πρεπει να το κοιταξει.

eaioannidis
19-05-10, 11:51
Καλημερα, για τα φιλτρα που μου λετε αναγκαστικα να βαλω μεχρι και στον συναγερμο διοτι η Forthnet ελεγε οτι το προβλημα ειναι εκει για αυτο εκανε αποσυνδεσεις.
Το ποιο περιεργο ειναι οτι την ημερα που ενεργοποιηθηκα στην Forthnet2play εκεινη την μερα το WAG200G
δουλεψε για 2 λαπτοπ και το Playstation3 ολα σε wireless για 12 ωρες χωρις ουτε μια αποσυνδεση!!!!!


THOMSON TG585 v7
THOMSON

Thomson Gateway
Broadband Connection
DSL Connection
Internet Services
Toolbox
Home Network



[ Administrator ] Overview | Details | Help

Home > Broadband Connection > DSL Connection


Physical Connectivity OK
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 3:46:08
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.208
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 16,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 13.042
CRC Errors (Up/Down): 0 / 319
HEC Errors (Up/Down): 0 / 316

Pick a task...
See information about my broadband connection(s)

morfeas2002
19-05-10, 14:16
Και όμως δουλεύω 2 χρόνια με το wag 200g και στη γραμμή της Καλαμάτας και στη γραμμή της Σητείας και ΔΕΝ έχω αποσυγχρονισμούς.

Spanos
19-05-10, 15:25
Γιατί είναι καλές οι γραμμές σου και δεν έχουν διακυμάνσεις κατα τη διάρκεια της ημέρας/νύχτας

DRaPeTiS
19-05-10, 16:59
Εγω με wag200g ειμαι περιπου 2 χρονια τωρα και Forthnet double play και δεν εχω το παραμικρο προβλημα συγχρονισμου-αποσυγχρονισμου. Ισα ισα ειναι βραχος. Ισως ενα disconnect μια φορα την βδομαδα και αν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.