PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλείδωμα wifi router



jimgar7
18-05-10, 19:56
Ειμαι χρηστης HOL σύνδεσης των 6 kbps και κάτοχος του netfaster iad 2...

Συνδέθηκα γρήγορα στο δίκτυο της HOL,χωρίς να γνωρίζω πολλά περί συνδέσεων κ δικτίων.
Δυστηχώς,παρακολουθώ ολους τους γείτονες μου (αυτοί που δεν έχουν κανονικά νετ) να ναι όλη μερα στο προσωποβιβλίο και η δικιά μου ταχύτητα να σερνεται. :hmm:
Πως θα μπορούσα να κλειδώσω τη χρηση του ρουτερ μου (ειναι wifi) ?
Υπάρχουν πουθενά οδηγίες για αυτό?Δεν βρήκα κάπου,ελπίζω να μην υπάρχει αντίστοιχο θέμα εδώ κ να μην το πηρα χαμπαρι.

Ευχαριστώ.

tdc
18-05-10, 20:00
Θα σου δωσω ενα γρηγορο οδηγο, απλα πες μας πρωτα ποια windows φορας. (Windows 7, vista, XP κτλ κτλ)

sdikr
18-05-10, 20:03
Κλειδωμένο έρχεται απο την Hol, και στο manual αναφέρει το πως ακριβώς θα το κάνεις

sniffer
18-05-10, 20:21
Μεχρι να βρεις άκρη του πως κλειδώνει 1 ασύρματο ξεβίδωσε την κεραία του ρουτερ ( στα περισσότερα μπορεις να το κάνεις ).

VirusSnake
18-05-10, 20:26
τι μπακαλιστικε συμβουλες ειναι αυτες ρε παιδια... και να βγαλει την κεραια παλι εκπεμπει στο ρουτερακι... επισης σιγα μην του παρει του ανθρωπου 3 μηνες ωσπου να βρει πως να κλειδωσει το δικτυο για να εφαρμοσει προσωρινα μετρα:rofl:

mondeo
18-05-10, 22:53
To Netfaster2 ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ εξ'αρχής.
Αν κοιτάξεις από κάτω έχει έναν κωδικό που λέει WPA Key.Χωρίς αυτόν δεν μπορεί κανένας να συνδεθεί στο δίκτυό σου.Ψάξε λοιπόν να βρεις άλλη αιτία που σέρνεσαι.
Επίσης μπορούμε να σου υποδείξουμε πως να απενεργοποιήσεις το Wireless (αν κατάλαβα καλά δεν το χρησιμοποιείς).

valen_gr
18-05-10, 23:02
Μεχρι να βρεις άκρη του πως κλειδώνει 1 ασύρματο ξεβίδωσε την κεραία του ρουτερ ( στα περισσότερα μπορεις να το κάνεις ).

lolz....Χαθηκε να πατησει το on/off κουμπι για το ασυρματο που εχει το νετφαστερ 2 στην προσωψη? πρεπει να ξηλωσει την κεραια?

VirusSnake
18-05-10, 23:23
παιδια χτες εκανα αιτηση στην hol εχω speedtouch 585v7 αλλα απο περιεργια τι δινουν αυτο το καιρο; μονο νετφαστερ;

mondeo
18-05-10, 23:45
παιδια χτες εκανα αιτηση στην hol εχω speedtouch 585v7 αλλα απο περιεργια τι δινουν αυτο το καιρο; μονο νετφαστερ;

Only Netfaster........

jimgar7
19-05-10, 13:46
@tdc Φοράω win 7.

Thx για της γρηγορες απαντησεις...αν πραγματι είναι κλειδωμενο απο μονο του (απ τη μανα του) τοτε οκ.
Σιγουρα μου ρχεται κλειδωμενο?
Το wireless πραγματι δεν το χρησιμοποιω,υπάρχει τρόπος να μετατρέψω αυτό το router σε μη-wifi?

tdc
19-05-10, 14:08
http://www.nfountas.com/wp-content/uploads/2009/09/netfaster2_1.JPG
Αφου δεν το χρησιμοποιεις, ας το σβησουμε!
Πατας το κουμπακι δεξια δεξια και τελος. Το επιβεβαιωνεις οταν σβησει το πρασσινο λαμπακι κατω απο το wlan.. ;)

VirusSnake
19-05-10, 18:46
Only Netfaster........

αλλα μπορω να βαλω οτι θελω ετσι; δεν παιζει κλειδωμα τυπου νετονε...

tdc
19-05-10, 20:22
αλλα μπορω να βαλω οτι θελω ετσι; δεν παιζει κλειδωμα τυπου νετονε...

Αν δεν εχεις τηλεφωνια voip, οτι θες. Αν εχεις τηλεφωνια VoiP, θες και router που να υποστηριζει VoiP. ;)

sniffer
20-05-10, 12:41
τι μπακαλιστικε συμβουλες ειναι αυτες ρε παιδια... και να βγαλει την κεραια παλι εκπεμπει στο ρουτερακι... επισης σιγα μην του παρει του ανθρωπου 3 μηνες ωσπου να βρει πως να κλειδωσει το δικτυο για να εφαρμοσει προσωρινα μετρα:rofl:

Δεν ειναι μπακαλίστικη συμβουλή οπως σου αρέσει να την ονομάζεις.
Εξ'αλλου εγραψα : Μεχρι να βρεις άκρη του πως κλειδώνει 1 ασύρματο ξεβίδωσε την κεραία του ρουτερ
Oπως διαβάζω πιό κάτω υπάρχει κουμπί που απενεργοποιεί το Wi-Fi.
Δυστυχώς δεν ημουν ποτέ πελάτης της HOL και ουτε ειχα στην κατοχή μου τετοιο ρουτερ.
Εγραψα λοιπόν την πλέον ευκολη λύση.
Υ.Γ. Χωρίς κεραία εκπέμπει αλλά δεν φτάνει σε σημείο που να του κλέψουν το σήμα εκτός και αν ο "Κλεφτης" βρισκεται δίπλα στον ρουτερ.
ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!:hmm:

........Auto merged post: sniffer πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


lolz....Χαθηκε να πατησει το on/off κουμπι για το ασυρματο που εχει το νετφαστερ 2 στην προσωψη? πρεπει να ξηλωσει την κεραια?

Εχω απαντήσει ήδη!!!!!!!!:hmm:

Squall
22-05-10, 04:28
Η κεραια του NetFaster δεν ξεβιδωνει ετσι κ'αλλιως :P

Ας κανει αυτο με το κουμπι και τελος ;)

g_lampros
26-05-10, 16:24
η καλύτερη λύση και η απλούστερη είναι το κουμπάκι του wlan στα δεξιά της πρόσοψης που ανέφερε ο φίλος.όταν σβήσει το led του wlan τότε παύει να εκπέμπει wifi.
Τώρα αν επιθυμείς να κάνεις αλλαγή του wpa που ήδη υπάρχει θα μπείς στο interface θα πας wireless μετά στην υποκατηγορία security και θα αλλάξεις το Pre shared key σε κάποιο της αρεσκείας σου!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.