PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειώσεις Tellas ADSL απο μέσα Φεβρουαρίου.



Σελίδες : [1] 2

nEC
27-01-04, 19:25
[.confidential.]

Το marketing της tellas επεξεργάζεται τις νέες τιμές ADSL οπου θα ισχύσουν απο μέσα/τέλη Φεβρουαρίου....Stay tuned!


[./confidential]

michalisp
27-01-04, 19:31
σημερα εγω που ρωτησα στην tellas μου ειπανε οτι ακομα δεν ξερουν τιποτα ολα παραμενουν οπως ειναι εκτος απο μειωσεις στην σταθερη τηλεφωνια απο τις αρχες φεβρουαριου.

shakm
27-01-04, 19:37
nEC που το άκουσες αυτό για adsl ? Όσο για σταθερή τηλεφωνία, νομίζω οτι υπάρχει γενικά κλίμα μειώσεων απ όσα διάβαζα στο neteconomy.

Dask_k
27-01-04, 20:11
ΟΚ ρε παιδιά καλό είναι να ρίχνουν τις τιμές οι isp και απαραίτητο αλλά εκείνο που ανεβάζει πραγματικά την τιμή του adsl είναι ο πΟΤΕ!!! Αν δε ρίξει αυτός το πάγιο του (και δε μιλάω για 2-3 ευρω όπως την άλλη φορα) δε θα δούμε άσπρη μέρα...

nEC
27-01-04, 20:29
...κάτι πήρε το αυτί μου σήμερα απο άνθρωπο της Tellas :wink:


για να δουμε...

shaq141a
28-01-04, 01:53
Μία είναι μάλλον η λύση για να γλιτώσουμε από το χαράτσι του πΟΤΕ:Wimax
http://www.wimaxforum.org/ :mrgreen:

nEC
28-01-04, 02:29
Κοίτα...καλό το wireless, αλλα δέν πρόκειτε ο καθένας να τρέχει στις ταράτσες και να στήνει κεραίες!!! Εϊναι λύση περιορισμένου κοινού.

JediMasterMANIAC
28-01-04, 12:38
MEH και τα καλωδια καλα ειναι :p

nEC
28-01-04, 12:49
Διόρθωση:

ΟΛΑ τα καλώδια είναι καλά ,πλήν αυτά του ΟΤΕ.
(με βάση και την πρόσφατη εμπειρία μου απο υπόγειο παθητικό multiplexing γραμμών με την τεχνική του H2O) :D

Onar
28-01-04, 14:30
παιδια πρωτη φορα πληρωνεις χαρατσι σε μια εταιρια οπως ο οτε. Στην αγγλια που εμενα ο κα8ενας τα παρειχε ολα isp kαι γραμμη. Αυτα ειναι καραγκιοζιλικια γιατι ο isp θα μειωνεται λογω ανταγωνισμου οχι ομως και ο οτε που ειναι μονοπωλειο. Ακομα ζουμε και στην ψευδεσθηση του 384 μονο εδω υπαρχει αυτο 512 ειναι ι αρχικη γραμμη :cry: τι να κανεις ομως? λεμε συνεχεια ελλας το μεγαλειο σου.

marzd4l
28-01-04, 14:50
ποια 384???εδώ μέχρι και 128 βγάλανε....

whiteman7
28-01-04, 16:20
εγώ ξέρω να πω ότι τα βήματα ήταν τάχιστα και αυτό είναι πού ενθαρρυντικό...όλο κλαίγεστε ρε γαμώτο...υπομονή λίγο ακόμα

nEC
28-01-04, 17:12
Σωστα...

Ήδη μετά απο 6-7 μήνες που έχουμε DSL είδαμε μειώσεις τιμών και παγίων 50-60 % !!!

Το limit που είχα θέσει εγω για μιά 384 ήταν 50ε το μήνα...Πρίν απο 2-3 μήνες πίστευα οτι θα αργήσουμε πολύ να δούμε 383 με 50ε το μήνα ΤΕΛΙΚΗ.
Κιόμως, τωρα είναι πραγματικότητα...

Ας σοβαρευτούμε λίγο και μήν γκρινιάζουμε σα μικρά παιδάκια...

gy
28-01-04, 17:29
Μην ξεχνάτε ότι πάντα στην νέα (για Ελλάδα) τεχνολογία οι πρώτοι χρήστες είναι αυτοί που πληρώνουν το "μάρμαρο". Μετά μπαίνει η μεγάλη μάζα των χρηστών και πέφτουν οι τιμές. Αυτό ισχύει και με τα PC's, κινητά, αυτοκίνητα, gadgets και ό,τι άλλο πολύ φρέσκο στην αγορά. Και για όσους δεν καταλάβαν τα DSLAMs του πΟΤΕ εμείς τα χρυσοπληρώσαμε :mrgreen:

PALADIN
28-01-04, 17:43
εγώ πάντως πλήρωσα λιγότερα λεφτά με το DSL απ'ότι θα πλήρωνα με το ISDN τους 3 μήνες που το έχω.

turboirc
28-01-04, 18:30
Και εγω το ιδιο. Δεν ειναι ομως μονο η ADSL . Για σκεφτητε καποτε τι τηλεφωνα καναμε και τι κανουμε τωρα, που εχουμε αγχος ποτε θα μας πει η γκομενα τσαο για να κλεισουμε το τηλεφωνο να μην πεφτουν οι μοναδες.

Elalekom
28-01-04, 18:51
Ρε παιδια αφου οι Ελληνες ειναι ολοι κακομοιρηδες και οι αρχοντες της κονομας.

Ενταξει καλα ειναι 58 ευρω για την 384 αλλα στην Ιαπωνια πληρωνουν 25 ευρω για μια 26mbps γραμμη.

Δηλαδη αυτοι τι εχουν παραπανω απο εμας?Σχιστα ματια?

Αν την επαιρνα και εγω την γραμμη με 30 ευρω,ακομα και 384 να ηταν θα πηγαινα να εβαζα και μια μονος μου και δεν θα την μοιραζα δια 4.

Δεν ειναι η γκρινια το κυριως προβλημα,αλλα ο λανθασμενος οικονομικος σχεδιασμος και η βραχυπροθεσμη δομη του,στην πλειοψηφεια των ελληνικων εταιριων.

Ή τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω.

nanas
28-01-04, 21:12
dsl for ever

nEC
28-01-04, 22:31
Στην ιαπωνια μπλα μπλα μπλα, στην Αμερική μπλα μπλα μπλα....Συγκρίνεις πορτοκάλια με κεράσια...
Ξέρεις κάπου οι Ιάπωννες να μην ήταν/είναι αρκετά χρόνια μπροστα!

Και εγώ θα σου πω λοιπόν για πολλές χώρες / μέρη που οχι δεν έχουν DSL ,αλλά δεν ξέρουν καν τί ειναι αυτο!

Be thankfull 4 what u've got...(Massive Attack,Blue Lines)

turboirc
28-01-04, 23:04
Ναι ρε αλλα υποτιθεται οτι ειμαστε ευρωπη, και μαλιστα στην Ευρωπαικη ένωση... και οχι αφρικη. Αυτό δεν ειναι δικαιολογία.

nEC
28-01-04, 23:41
????? Μα τί λες ????
Επειδή μπήκαμε στην ΕOK πρίν λίγα χρόνια νομίζεις οτι αυτοματα θα γυρίσει ο διακόπτης της χρονομηχανής και θα πάμε 20 χρονια μπροστα στο μελλον!?

b serious!

Onar
29-01-04, 02:31
ναι ρε παιδια δεν λεω αλλα με αυτα τα λεφτα βαλε μια 512 μην μας πινεις το αιμα. αυτο λεω και ειμαι και ευτιχισμενος που ηρ8ε το dsl. παλι καλα. μην ξεχναμε κατι εχουμε cable? παλιαααααα :P

kostthem
29-01-04, 02:32
nEC,

Στην ΕΟΚ είμαστε πολλααααά χρόνια. Όχι πριν λίγα χρόνια λοιπόν όπως λες. Αν εννοείς την Ευρωπαϊκή Ένωση και την "σύγκλιση", από την στιγμή που "απολαμβάνουμε" τα αρνητικά της (μικρές αυξήσεις μισθών, οικονομική πολιτική και πολλές πολλές οδηγίες της ΕΕ που έγιναν πράξη άμεσα), μπορούμε να έχουμε και απαιτήσεις για σχετικές οδηγίες οι οποίες είναι προς το συμφέρον μας!


Σίγουρα δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα μαύρα -εδώ νομίζω πως συμφωνούμε- αλλά πρέπει να τα βλέπουμε όλα με κριτικό μάτι, μην μας περνάνε και κορόιδα!

nEC
29-01-04, 11:42
Sorry ΕΕ ήθελα να γράψω...Δέν είναι έτσι τα πράγματα όμως kostthem...
Όλα θέλουν χρόνο,άλλα λίγο άλλα πολυ...

Γιατί "απολαμβάνουμε" τα αρνητικά της??? Μήπως επειδή επειδή δεν είμαστε ετοιμοι να δεχτούμε τα θετικά της???
Μήπως δεν καταφέραμε ούτε καν να αποροφήσουμε το 10% απο το 3ο ΚΠΣ (μην πώ για τα προηγούμενα!) στον τομέα της πληροφορικής / telco??? (συνολικά η απορόφηση ήταν 26%!!!!!!)
Περιμένουμε και το 4ο ΚΠΣ? Μάλλον κάτι άλλο θα πάρουμε!

Telco:
Ξεχνάς πόσο έχει ζορίσει η EE τον ΟΤΕ? Ποιός επέβαλε οδηγίες στη ΕΕΤΕ?
Ξεχνάς τι πρόστιμα εχει φάει / κυνδινεύει να φάει?
Ξέχνας γιατί τώρα έχεις άλλους 5-6 τηλ/κους φορείς?

Λίγη γκρίνια καλό κάνει,δεν λέω...Αλλά νομίζω στην Ελλάδα υπαρχουν πράγματα πολύ τραγικότερα για να γκρινιάξουμε (και δεν το κάνουμε)...

blueice
31-01-04, 02:03
Στην ιαπωνια μπλα μπλα μπλα, στην Αμερική μπλα μπλα μπλα....Συγκρίνεις πορτοκάλια με κεράσια...
Ξέρεις κάπου οι Ιάπωννες να μην ήταν/είναι αρκετά χρόνια μπροστα!

Και εγώ θα σου πω λοιπόν για πολλές χώρες / μέρη που οχι δεν έχουν DSL ,αλλά δεν ξέρουν καν τί ειναι αυτο!

Τα παραδείγματα που θα μπορουσες να αναφέρεις αφορουν κυρίως τριτοκοσμικές χώρες. Η Ελλάδα δεν ανήκει σ'αυτήν την κατηγορία.
Δες λιγο γύρω σου. Σε Βιετνάμ, Ινδονησία και Σλοβενία για παράδειγμα το dsl κοστίζει το 1/5 απ'ότι στην Ελλάδα.

JediMasterMANIAC
31-01-04, 14:55
τεσπα .. εγω δινω μια μικρη διορια τελλας το πολυ 10 φεβρουαριου ... διαφορετικα ... αντε γεια .. για την ωρα
ακομα και τα 10 ευρω κανουν την διαφορα

mac_user
31-01-04, 15:34
Εγω εκανα αιτηση στον οτε στις 28/1.περιμενω κι εγω την απαντηση της tellas με νεες τιμες μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη.Αν δεν αλλαξει τιμες παω στην forthnet.Εχω ζητησει ηδη διακοπη απο την vivodi της γραμμης 384/128 που εχω(κανει ενα μηνα).

guru
01-02-04, 01:31
παιδια πρωτη φορα πληρωνεις χαρατσι σε μια εταιρια οπως ο οτε. Στην αγγλια που εμενα ο κα8ενας τα παρειχε ολα isp kαι γραμμη. Αυτα ειναι καραγκιοζιλικια γιατι ο isp θα μειωνεται λογω ανταγωνισμου οχι ομως και ο οτε που ειναι μονοπωλειο. Ακομα ζουμε και στην ψευδεσθηση του 384 μονο εδω υπαρχει αυτο 512 ειναι ι αρχικη γραμμη :cry: τι να κανεις ομως? λεμε συνεχεια ελλας το μεγαλειο σου.
Κι εκεί πληρώνουν τον τοπικό τηλεπικοινωνιακό φορέα, απλά δεν τον πληρώνουν άμεσα! Τα αναλαμβάνει όλα ο ISP, ώστε να μη δημιουργούνται μπερδέματα.
Βέβαια οι τιμές εκεί είναι πολύ μικρότερες. Και ο ΟΤΕ και οι ISP πρέπει να μειώσουν τις τιμές τους. Κι άλλο.

Nick2k2
01-02-04, 04:30
Κι εκεί πληρώνουν τον τοπικό τηλεπικοινωνιακό φορέα, απλά δεν τον πληρώνουν άμεσα! Τα αναλαμβάνει όλα ο ISP, ώστε να μη δημιουργούνται μπερδέματα.
Βέβαια οι τιμές εκεί είναι πολύ μικρότερες. Και ο ΟΤΕ και οι ISP πρέπει να μειώσουν τις τιμές τους. Κι άλλο.
Ναι έτσι είναι και απο ότι μου χει πει ενας φίλος μου απο κει,του βγαίνει γύρω στις 15£ τον μήνα για ταχύτητα 576/144,οι ταχύτητες πάνε έτσι εκει πέρα και γιαυτό το λόγο να καλύπτονται τα overheads,και όχι οπως εδώ που παίρνεις 512 και δεν είσαι σε Siemens δεν πρόκεται να τα πιάσεις στον αιώνα τον άπαντα.Κατα τα άλλα απο οτι μου ειπε οι 5£ πάνε στην ΒΤ και οι υπόλοιπες 10£ πάνε στον provider,αλλά στην εγκατάσταση τα αναλαμβάνει όλα αυτός.Αυτό βέβαια εν μέρει ισχύει και εδώ απο Acn και Forthnet για την ώρα αλλά σε δεσμεύουν με το ετήσιο συμβόλαιο.Και αν διακόψεις σου κόβεται και το dsl με τον οτε,οπότε αργότερα θες κερατιάτικα για επανενεργοποίηση.Βέβαια αν η ενεργοποίηση ήταν δωρεάν και δεν υπήρχαν συμβόλαια και δεσμεύσεις θα σύμφερε κάτι τέτοιο απο όλες τις απόψεις.Στην Αγγλία δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι γίνεται αν διακόψεις με τον provider,αν σου κόβεται και το dsl με τον telco. :?:

npats
03-02-04, 00:45
Η ανοχή για το τι συμβαίνει σε αυτή την χώρα πρέπει να τελειώσει.Πρέπει να τους γκρινιάζουμε και να τους ενοχλούμε καθημερινά.Τόν τελευταίο καιρό παρατηρώ μια οπισθοδρόμηση σε οτι αφορά τις τιμές διαφόρων προιόντων,Ρούχα ,παπούτσια ,ηλεκτρονικά,καφές κτλ πουλιούνται πολύ πιο ακριβά απο οτι στήν Ευρώπη.Εγώ π.χ αγόρασα ένα DVD recorder(BTC) 199
Ευρώ από το CARREFOUR καί μετά διαπίστωσα (από συζητήσεις σε forum:
cdfreaks) οτι οι άλλοι ευρωπαίοι το είχαν αγοράσει απο την ιδια αλυσίδα στην χώρα τους 30-40 ευρώ φθηνότερα,από αλλα καταστήματα 50 ευρω φθηνότερα ,οι δέ αμερικανοί το αγόραζαν 80-90 δολλάρια.Ξαναγυρίζουμε
στισ εποχές του 80 που όταν πηγαινε κάποιος στο εξωτερικό τον αγγαρεύανε να τους φέρει διάφορα πράγματα που εδω ηταν απλησίαστα.
Αχ,αθάνατε Ελληνα ,έμπορε μαυραγορίτη, καθρέφτης ειναι η χώρα σου και σου μοιάζει.!!!!

zouzouni
03-02-04, 02:32
Σχετικά με την Αγγλία.......επειδή έχω διαβάσει διάφορα σχόλια όλο αυτό το διάστημα μέσα στο φόρουμ......κι επειδή την ζω από το 1989, και μπορώ να συγκρίνω τις καταστάσεις με την Ελλάδα......αυτό που βλέπω είναι ότι ακολουθούμε πορεία παράλληλη και ανάλογη με αυτή που ακολουθήθηκε στην Αγγλία.
Για να μην πω ότι τα τελευταία χρόνια, επιβεβαιώνεται η υποψία που είχα, ότι ο ΟΤΕ έχει αντιγράψει ΠΛΗΡΩΣ τον τρόπο και λειτουργίας της ΒΤ -από τις πρώτες κρατικές εταιρείες που ιδιωτικοποιήθηκαν στην Αγγλία και που όσο είχε το αδιάσειστο μονοπώλιο έκανε τρελλούς τζίρους κερδών!
Έζησα κι εκεί τις ίδιες κι ακόμη χειρότερες καταστάσεις μπορώ να πω τόσο σε θέματα σταθερής τηλεφωνίας όσο και σε θέμα πρόσβασης στο δίκτυο.
Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζουν μερικοί, κι θεωρώ κάπως αδικαιολόγητη την γκρίνια του στυλ "Παντού αλλού καλύτερα εκτός από εδώ" γιατί ότι γίνεται εδώ έχει ήδη συμβεί κι σε κάποια άλλη χώρα, κι στην συγκεκριμμένη περίπτωση στην Αγγλία, απλά κάποια χρόνια ενωρίτερα!
Κι με δύο βασικές διαφορές, που τις έχω ζήσει όσο δεν φαντάζεστε....
Πρώτον...οι Έλληνες -και καλώς σε κάποια θέματα- έχουμε μάθει να διαμαρτυρόμαστε και να ζητούμε το καλύτερο που μπορούμε να επιτύχουμε, κι γι'αυτό κι να παλεύουμε και να γκρινιάζουμε.......δεν συμβαίνει το ίδιο κι στην Αγγλία....αν κι κάααπως αρχίζουν κι αυτοί να αλλάζουν νοοτροπία.
Κακοί επαγγελματίες και κακός επαγγελματισμός υπάρχει κι εκεί, αλλά εδώ μπαίνει το σημείο της δεύτερης διαφοράς......που την διαπίστωσα όλα αυτά τα χρόνια ζωής και εργασίας εκεί.
Σε αντίθεση με μας σαν λαό......δεν θα βγάλουν στα φόρα τα στραβά και τα ανάποδά τους, κι ας τα βλέπουν! Γι'αυτό κι δεν θα τους ακούσετε να γκρινιάζουν. Δεν είναι μόνο θέμα τακτ, είναι κι θέμα εθνικής υπερηφάνειας γι΄αυτούς το να μην εκθέτουν τα στραβά κι ανάποδα της πατρίδας και του κράτους τους και ειδικά στους Ηπειρωτικούς της Ευρώπης (the Continentals όπως μας αποκαλούν)!
Μην τα βλέπουμε όλα τόσο γενικά και εξισωμένα λοιπόν.
Σχετικά τώρα με το κόστος.......επειδή μάλλον έχω αρχίσει κι νομίζω ότι τα χάνω...να υπενθυμίσω ότι η λίρα Αγγλίας είναι αρκετούτσικα ακριβότερη από το Ευρώ, άρα συγκρίσεις του τύπου εκεί 15 εδώ 35 δεν 8α έλεγα ότι είναι απολύτως σωστές.
Χώρια του ότι παίζονται πολλές φορές διάφορα παιχνιδάκια με το ΦΠΑ και λοιπά κρυμμένα έξοδα!
Κοιτάξτε το
http://www.adslguide.org.uk/isps/summarylist.asp
Πράγματι αρχίζουν από 512.....Αλλά......
στο 99% των περιπτώσεων τα συμβόλαια είναι ετήσια!
Κι όχι μόνο αυτό, αλλά δεσμεύεσαι ότι ακόμη και αν θελήσεις να διακόψεις, θα πρέπει να καταβάλεις ολόκληρο το προσυμφωνηθέν ποσό!
Κι από αυτό ΔΕΝ γλυτώνεις.
Τα πληρώνεις κι τελείωσε!
Μόνο μια εταιρεία βρήκα που δίνει αορίστου χρόνου, κι η τιμή φυσικά είναι προσαρμοσμένη ανάλογα! :wink:
Όσο για τον μέσο όρο τιμής ανά μήνα, από μια γρήγορη ματιά για να φρεσκάρω στη μνήμη μου τις τιμές τους, ο μέσος όρος του ετήσιου συμβολαίου είναι γύρω στις 300 Λίρες, χωρίς ΦΠΑ, κι κατά συνέπεια ανά μήνα βγαίνει γύρω στις 25 Λίρες πάντα χωρίς ΦΠΑ- και κάτι άλλο να μην ξεχνιόμαστε......το αν μοιράζεσαι την γραμμή και το κόστος της με κάποιο συγκάτοικο (όπως ισχύει για την πλειοψηφία των περιπτώσεων των εκεί Ελλήνων φοιτητών) ή όχι.
Ούτε εκεί υπάρχει παντού διαθεσιμότητα, ούτε εκεί είναι τσακ-μπαμ το θέμα της σύνδεσης, κι στους περισσότερους ISPs δίνουν 10-30 μέρες για να ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Δεν αντιλέγω ότι προσφέρουν τεχνική υποστήριξη και απλουστευμένες διαδικασίες εγκατάστασης-κι αυτό όμως διαφέρει από ISP σε ISP, χώρια που γνωρίζω περιπτώσεις τραγικής ταλαιπωρίας κι έλλειψης βοήθειας.
Κι εδώ όμως υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με τον ISΡ, γιατί από όσο έχω ψάξει (όντας ενδιαφερόμενη εκεί).
Από όσο γνωρίζω, αυτός που σου παρέχει DSL αυτός κι στην κόβει από την στιγμή που διακόψεις το συμβόλαιο μαζί του, κι άντε πάλι από την αρχή, νέα έξοδα εγκατάστασης ADSL..εκτός κι έχεις κάνει τα σχετικά μέσω της ΒΤ, οπότε πληρώνεις στην ΒΤ τα πάγια, γενικά είναι μπερδεμένη η κατάσταση, κι αν δεν είσαι υποψιασμένος, κι να έχεις διαβάσει καλά τα μικρά γράμματα μπορεί να την πατήσεις, κι άσχημα μάλιστα.
Οπότε.......
Μην πυροβολείτε τον πιανίστα αν δεν είστε απολύτως σίγουροι ότι το αξίζει.
Αν είστε....πυρ κατά βούληση! :win

Desperado
03-02-04, 03:09
Ξέρεις κάπου οι Ιάπωννες να μην ήταν/είναι αρκετά χρόνια μπροστα!


1.Αυτοκινητοβιομηχανια
2.Κουλτουρα
3.Γκομενες
4.Τροπος ζωης

PALADIN
03-02-04, 09:15
στο 3. θα διαφωνήσω πάρα μα πάρα πολύ.

Ειχες δεί το Sogun;
Οι Ιαπωνες έχουν ολόκληροι ιεροτελεστία για τέτοια θέματα.

guru
03-02-04, 12:36
zouzouni, τελικά συμβαίνουν και εις Παρισίους (παρηγοριά στον άρρωστο). Δε μπορούμε όμως να μη διαμαρτυρόμαστε. Αν οι Βρετανοί δεν το κάνουν, πολύ κακώς. Στις ΗΠΑ πάντως, όπου το καταναλωτικό κίνημα είναι ανεπτυγμένο, κάνουν αγωγές για το παραμικρό!

Άρα να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας, αλλά χωρίς να νομίζουμε ότι έξω είναι όλα τέλεια. Αν είναι έτσι, ας μετακομίσουμε (δε λέω «μεταναστεύσουμε», στην Ευρωπαϊκή Ένωση ζούμε). Στο χέρι μας είναι πάντως να κάνουμε έστω και ένα μικρό βήμα για να αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα στον τόπο μας (κυρίως η νοοτροπία του νεοέλληνα).

Lord_British
03-02-04, 17:35
Ολα αυτα που γραφετε τι σχεση εχουν με το θεμα του Thread; Γιατι δε σεβεστε καθολου τους χρηστες που θελουν να ενημερωθουν και καθε φορα που μπαινουν σε αυτο αλλα και σε αλλα thread διαβαζουν ασχετα ποστ με το θεμα του thread;

Moderators δεν υπαρχουν για να σβηνουν-μεταφερουν ολα αυτα τα ασχετα ποστ με τα οποια μας βομβαρδιζουν καποιοι εδω μεσα; Δεν πρεπει καποια στιγμη να μας προστατεψει καποιος;


Φιλικα

blackjim
03-02-04, 17:59
Ολα αυτα που γραφετε τι σχεση εχουν με το θεμα του Thread; Γιατι δε σεβεστε καθολου τους χρηστες που θελουν να ενημερωθουν και καθε φορα που μπαινουν σε αυτο αλλα και σε αλλα thread διαβαζουν ασχετα ποστ με το θεμα του thread;

Moderators δεν υπαρχουν για να σβηνουν-μεταφερουν ολα αυτα τα ασχετα ποστ με τα οποια μας βομβαρδιζουν καποιοι εδω μεσα; Δεν πρεπει καποια στιγμη να μας προστατεψει καποιος;


ΦιλικαLord_British, : συμφωνω απολυτα!! :x
καθε 3 και λιγο ερχομαι να δω κατι για τις μειωσεις της Tellas και διαβαζω ασχετα με το θεμα πραγματα...
μη παιζετε με την αγωνια μας... :roll:

Dreamkid
03-02-04, 18:04
Tελικά θα κάνει μειώσεις η Τελλάς ? εμένα μου ήρθε σήμερα ο λογ/σμος του 4μηνου και μου ζητάνε προκαταβολικά και τον Φλεβάρη..... ήμαρτον δηλαδή :?

npats
03-02-04, 23:06
Ολα αυτα που γραφετε τι σχεση εχουν με το θεμα του Thread; Γιατι δε σεβεστε καθολου τους χρηστες που θελουν να ενημερωθουν και καθε φορα που μπαινουν σε αυτο αλλα και σε αλλα thread διαβαζουν ασχετα ποστ με το θεμα του thread;

Moderators δεν υπαρχουν για να σβηνουν-μεταφερουν ολα αυτα τα ασχετα ποστ με τα οποια μας βομβαρδιζουν καποιοι εδω μεσα; Δεν πρεπει καποια στιγμη να μας προστατεψει καποιος;


Φιλικα

Οι συζητήσεις τόσο σε ένα forum οσο και σε μιά παρέα ειναι δυναμικές
καταστάσεις.Ξεκινάς με ενα θέμα και χωρίς να το καταλάβεις καταλήγεις
σε ενα αλλο ευρύτερο η ακόμα και τελείως ασχετο με το αρχικό.Σίγουρα υπάρχουν κάποια ορια που δεν πρέπει να υπερβαίνονται συχνά αλλα καί αν ακόμα κάτι τέτοιο συμβεί δέ νομιζω οτι είναι τόσο σοβαρό ή θέμα ελλειψης σεβασμου προς τους υπόλοιπους οπως τόσο πολύ μελοδραματικά αναφέρεις.
Η ζωή και οι ανθρωποι δεν χωράνε ευκολα σε τόσο καθορισμένους κανόνες.
Φιλικά
npats

Lord_British
03-02-04, 23:33
"Μελοδραματικο" φιλε μου ειναι να μπαινω σε ενα thread που θεμα του ειναι οι επερχομενες μειωσεις τιμων απο την Tellas και αντι αυτου να διαβαζω για το αν ειναι καλες οι "γκομενες" στην Ιαπωνια ή οχι καθως και χιλια δυο ασχετα.

Δε προκειται να σε πεισω ουτε βεβαια προκειται να με πεισεις και εσυ με τα σαθρα σου επιχειρηματα.Υπαρχουν και ορια στο off-topic και σε πολλα-πολλα threads εχουν ξεπεραστει και με το παραπανω.

Το ερωτημα στο πρωτο μου ποστ που αφορουσε τους moderators δεν ηταν ρητορικο.Περιμενω καποιος να παρει θεση.

Φιλικα

Desperado
03-02-04, 23:38
Lord καλα θα κανεις να αλλαξεις το κριτικο-εμετικο υφακι γιατι και δικιο να εχεις δεν προκειτε κανεις να στο δωσει ετσι οπως μιλας...

zouzouni
03-02-04, 23:42
[quote="Lord_British"]Ολα αυτα που γραφετε τι σχεση εχουν με το θεμα του Thread; Γιατι δε σεβεστε καθολου τους χρηστες που θελουν να ενημερωθουν και καθε φορα που μπαινουν σε αυτο αλλα και σε αλλα thread διαβαζουν ασχετα ποστ με το θεμα του thread;

Moderators δεν υπαρχουν για να σβηνουν-μεταφερουν ολα αυτα τα ασχετα ποστ με τα οποια μας βομβαρδιζουν καποιοι εδω μεσα; Δεν πρεπει καποια στιγμη να μας προστατεψει καποιος;


[quote]

Εδώ είναι χώρος συζήτησης, εκτός κι έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει έλλειψη σεβασμού κι ειδικά σε θέματα γενικότερης ενημέρωσης, τα οποία ίσως βοηθήσουν κάποιους,αν όχι όλους ίσως, να έχουν μια γενικότερη ή καλύτερη ή σφαιρικότερη αντίληψη ενός θέματος.

Ο όρος thread πέρα από την βασική έννοια του νήματος, σημαίνει κι αλληλουχία/συνέχιση.

Μπορεί κάποια μυνήματα να μην έχουν απόλυτη ταύτιση με τον τίτλο ενός thread κι κάλλιστα να είναι μέσα στο ευρύτερο πνεύμα της συζήτησης που έχει ξεκινήσει.

Όσο για τους moderators/operators, νομίζω ότι κάνουν την δουλειά τους με πολύ σεβασμό απέναντι στους χρήστες κι στο ίδιο το φόρουμ.

Το ότι το Χ μέλος του φόρουμ βρίσκει/θεωρεί άσχετο ένα post μέσα σε ένα thread δεν σημαίνει ότι την ίδια άποψη έχουν κι όλα τα άλλα μέλη που το διαβάζουν.
Δεν σημαίνει λοιπόν ότι θα πρέπει να επιβληθεί η γνώμη του μέλους Χ κι στα υπόλοιπα μέλη ενός φόρουμ, με οποιοδήποτε τρόπο, γιατί τότε μάλλον μιλάμε για λογοκρισία του ενός στους πολλούς.

Σχετικά με το θέμα του βομβαρδισμού από άσχετα posts, προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει τέτοιο φαινόμενο.

Αν νομίζεις, κι το βρίσκεις χρήσιμο, να ενημερώσεις κατ'αρχάς τους moderators του φόρουμ για τα άτομα που κάνουν αυτό το βομβαρδισμό, κι στη συνέχεια κι όλα τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.
Ακόμη μπορείς να ξεκινήσεις ένα νέο topic ώστε να θέσεις σε συζήτηση τις απόψεις σου σχετικά με μέτρα που θα'θελες να ληφθούν για να αντιμετωπιστεί αυτό το φαινόμενο όπως λες.

Όσο για το θέμα της προστασίας μέσα σε ένα φόρουμ....το καλύτερο νομίζω είναι αποφεύγονται οι παρεκτροπές.

Κάτι που απαιτεί ηρεμία, ευγένεια, και τακτ - καθαρά Βρεττανικά ιδιώματα θα έλεγα.

Φιλικά πάντα,

zouzouni

Lord_British
04-02-04, 00:08
Δεν εχω να προσθεσω κατι στα οσα ανεφερα ουτε βεβαια προκειται να συνεχισω να σχολιαζω τους χαρακτηρισμους που κανει ο καθενας.Θα αναφερω ομως μερικα στοιχεια για το συγκεκριμενο thread.Το πρωτο μου ποστ ηταν το 35ο στο thread.Μεχρι εκεινη τη στιγμη,απο τα 34 ποστ που υπηρχαν μονο τα 7 αναφερονταν στο θεμα του thread(δηλαδη στις επερχομενες μειωσεις απο την Tellas).Οποιος θεωρει οτι ειναι ωραια αυτη η κατασταση και οτι ετσι πρεπει να λειτουργει το φορουμ διοτι οι συζητησεις ειναι δυναμικες και...μπλα μπλα μπλα, ειναι δικαιωμα του.

Οτι ειχα να πω το ειπα.Οτι και αν αναφερθει παρακατω δε θα το σχολιασω.

Φιλικα

kostthem
04-02-04, 00:27
Εντάξει ρε φίλε... δεν λέμε πως δεν ξεφύγαμε, αλλά το στυλάκι σου μάλλον δεν είναι και ότι καλύτερο. Και να είσαι σίγουρος πως δεν τίθεται θέμα έλλειψης σεβασμού! Απλά, ενώ έχεις δίκιο, ο τρόπος που θέτεις το ζήτημα μάλλον σε κάνει να το χάνεις. Οσο για τους moderators έχουν κριθεί - μην ανησυχείς!

PALADIN
04-02-04, 09:17
Lord_British

Κανένας δεν μπορεί να απαντήση την ερωτησή σχετικά με το αν καί πότε η Τελλάς θα κάνει μειώσεις στα τιμολογιά της.

Οπότε το θέμα είναι πολύ περιορισμένο καί θα έπρεπε να είχε κλείσει με μία απαντηση όπως:

"ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ
τηλεφώνησε στο 13800 να σου πούνε."
End of Discussion

Λές ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα. Ποιό θέμα;
Εχουμε ξεφύγει από το να μαντέψουμε τι θα κάνει η Τελλάς;
Εδώ δεν υπάρχει κανένα θέμα παρά μόνο εικασίες καί υποθέσεις καί είναι φυσιολογικό, πώς είναι δυνατόν να ξέρουμε τι θα κάνει η Τελλάς;

Οταν βγεί ανκοινωση θα την ποστάρουν αμέσως.

personal
04-02-04, 09:39
@zouzouni ωραίο άρθρο, εδώ και καιρό ήθελα να γράψω κάτι αντίστοιχο γιατί είναι κούραση να ακούς συνέχεια 'όλοι έχουν συνδέσεις εκτός από εμάς μπου χου χου'

@lord_british δίκιο έχεις αλλά χάος παραλάβαμε, κάθε μέρα που περνάει βλέπω το forum να αναλώνεται σε ερωτήσεις/απορίες που έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά και λέμε τα ίδια και τα ίδια και πάλι από την αρχή.

@all δεν έχω ιδέα τι θα κάνει η tellas και ούτε με ενδιαφέρει αλλά μια μείωση τιμών είναι αναμενόμενη λογικά (να μην είμαστε εντελώς offtopic)

eric_in
04-02-04, 13:59
ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΗΝ TELLAS ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ DSL.ΕΚΑΝΑΝ ΛΕΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ DSL.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ : "ΚΥΡΙΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ISP,ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΒΛΕΠΕΤΕ." :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΤΣΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
ΦΙΛΙΚΑ ERIC_IN. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Desperado
04-02-04, 14:24
Personal αυτο που λες για το χαος με τις επαναλαμβανομενες αποριες....κατα την αποψη μου καλο ειναι να κανουν οι χρηστες ερωτησεις και ας εχουν απαντηθει(εφοσον βεβαια εχουν ψαξει πρωτα τα αλλα threads μπας και βρουν αυτο που θελουν) γιατι ετσι βρισκουν πιο γρηγορα κατι που τους ειναι αγνωστο.Με αυτο το σκεπτικο τοτε να ειχαμε ολα τα θεματα τις τελλας κατω απο τον τιτλο τελλας κτλ κτλ και να ηταν ενα thread 500 σελιδων που θα επρεπε να διαβασει ο αλλος ολοκληρο προκειμενου να βρει κατι για το οποιο βιαζεται.
Νομιζω ετσι οπως ειναι δομημενο το forum ειναι πολυ ευχρηστο...

guru
04-02-04, 16:17
ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΗΝ TELLAS ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ DSL. ΕΚΑΝΑΝ ΛΕΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ DSL. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ: "ΚΥΡΙΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ISP,ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΒΛΕΠΕΤΕ."
Πολλή αοριστία βλέπω. Αν η κίνηση της Tellas δε γίνει σύντομα (εντός 10 ημερών για μένα) τότε πρέπει να της κουνήσουμε το μαντήλι και να πάμε γι' άλλες πολιτείες (π.χ. Forthnet).

guru
05-02-04, 01:48
whiteman7, δυστυχώς δε μας περισσεύουν 11 € κάθε μήνα. Εξ άλλου πριν αλλάξουμε εταιρεία θα δοκιμάσουμε και demo, να δούμε τι παίζει. Αν είναι να πληρώνουμε λιγότερο για να έχουμε τη μισή ταχύτητα, δε θα το κάνουμε. Όμως η Forthnet έχει αποδειχθεί αξιόπιστη εταιρεία. Οι εμπειρίες των χρηστών είναι θετικότατες. Γιατί να μην επιβραβεύσουμε μια σχετικά γενναία κίνηση; Θα είναι μεγάλο λάθος της Tellas αν δεν κάνει κι αυτή μια γενναία κίνηση. Θα χάσει πολλούς χρήστες και την ευκαιρία να ανδειχθεί σε leader της αγοράς (υπηρεσιών ADSL). Ας το σκεφτεί λοιπόν.

eric_in
05-02-04, 02:14
Πολλή αοριστία βλέπω. Αν η κίνηση της Tellas δε γίνει σύντομα (εντός 10 ημερών για μένα) τότε πρέπει να της κουνήσουμε το μαντήλι και να πάμε γι' άλλες πολιτείες (π.χ. Forthnet).

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ Η TELLAS ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΠΕΛΑΤΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ FORTHNET ΑΠΟ DEMO ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ TELLAS.ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΕΤΕ Η ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ TELLAS ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.
ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΕ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ :!: :!: :!: :P :P :P :P
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΙ Η TELLAS :wink: :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.