PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμμιά μείωση τιμών double play από forthnet???



nils
19-05-10, 14:29
Καλησπέρα,

Εν όψει και της νέας αύξησης του ΦΠΑ ( 1η Ιουλίου) που θα εκτοξεύσει περαιτέρω τους λογαριασμούς double play θα κάνουν τίποτα?
Θα υπάρξει καμμιά προσφορά?

Διαφορετικά θα αρχίσουμε τις περικοπές εξόδων και στις τηλεπικοινωνίες...

pirobola
19-05-10, 14:42
Ότι θα κάνουν και οι άλλοι θα γίνει και εδώ δηλαδή τίποτα γιατί απλά αλλάζει ο ΦΠΑ που το κέρδος το έχει μόνο το κράτος.

Οπότε ότι παράπονα ή κάποια αλλαγή δεν φταίνε οι εταιρείες ή εμείς αλλά φταίνε όλοι αυτοί που εμείς τους ψηφίσαμε και μας ρουφάνε το αίμα.

DejaVu
19-05-10, 15:00
Πριν λιγο μου τηλεφωνησαν και μου εδωσαν την εξης προσφορα που ισχυει,λενε, μονο για το Ηρακλειο μεχρι 21/5

Λοιπον
1)Απεριοριστα αστικα υπεραστικα και σε 45 χωρες του εξωτερικου
2)60' κινητα Ελλαδος
3)Aπεριοριστα κινητα ΗΠΑ/Καναδα
4)Εως 24mbps

20 ευρω το μηνα για ενα χρονο.:hmm:

djbilal
19-05-10, 15:04
Πριν λιγο μου τηλεφωνησαν και μου εδωσαν την εξης προσφορα που ισχυει,λενε, μονο για το Ηρακλειο μεχρι 21/5

Λοιπον
1)Απεριοριστα αστικα υπεραστικα και σε 45 χωρες του εξωτερικου
2)60' κινητα Ελλαδος
3)Aπεριοριστα κινητα ΗΠΑ/Καναδα
4)Εως 24mbps

20 ευρω το μηνα για ενα χρονο.:hmm:

γιατι ισχυει αυτο μονο για το Ηρακλειο?

DejaVu
19-05-10, 15:09
Δεν ξερω αλλα μολις το επιβεβαιωσε η Forthnet

lehrer
19-05-10, 15:32
γιατι ισχυει αυτο μονο για το Ηρακλειο?
Μαλλον επειδη εδω εχει χασει αρκετους πελατες και πασχιζει να βρει νεους. Ξερω αρκετους που εχουν φυγει.
Ειδα χθες σχετικη διαφημιση σε τοπικο καναλι. Δεν προσεξα ομως αν ισχυει για 6 η για 12 μηνες.

DejaVu
19-05-10, 15:55
12μηνη δεσμευση μου ειπαν

lehrer
19-05-10, 16:03
12μηνη δεσμευση μου ειπαν
Φιλε, βλεπω οτι μενεις Αλικαρνασσο οπως κι εγω. Με την Forthnet ειχα τεραστια προβληματα και με ιντερνετ και με τηλεφωνο. Εδω και αρκετο καιρι ειμαι στη Hol. Εδω ειναι σαφως καλυτερα τα πραγματα χωρις αυτο να σημαινει οτι κατα καιρους δεν υπαρχουν προβληματα. Αν θελεις την γνωμη μου μεινε στον ΟΤΕ και μην παρασυρεσαι απο περιστασιακες προσφορες.

DejaVu
19-05-10, 16:39
Φιλε, βλεπω οτι μενεις Αλικαρνασσο οπως κι εγω. Με την Forthnet ειχα τεραστια προβληματα και με ιντερνετ και με τηλεφωνο. Εδω και αρκετο καιρι ειμαι στη Hol. Εδω ειναι σαφως καλυτερα τα πραγματα χωρις αυτο να σημαινει οτι κατα καιρους δεν υπαρχουν προβληματα. Αν θελεις την γνωμη μου μεινε στον ΟΤΕ και μην παρασυρεσαι απο περιστασιακες προσφορες.

Εχεις δικιο.
Δεν την "παταω" ετσι ευκολα με τις προσφορες.
Ετσι κι αλλιως μεγαλυτερη ταχυτητα δεν προκειτε να πιασω αφου το η περιοχη μας χαραχτηριζεται ως "προβληματικη"

Τι στατιστικα εχεις?

lehrer
19-05-10, 16:44
Εχεις δικιο.
Δεν την "παταω" ετσι ευκολα με τις προσφορες.
Ετσι κι αλλιως μεγαλυτερη ταχυτητα δεν προκειτε να πιασω αφου το η περιοχη μας χαραχτηριζεται ως "προβληματικη"

Τι στατιστικα εχεις?

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 714 / 5.472
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 7,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 1,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,0 / 51,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 9,0

winzig
19-05-10, 16:52
παιδες η προσφορα παραπανω με τα 20 ευρωπουλα ισχυει οντως! θελει να χτυπησει την cyta που εχει καταλαβει ολο το νησι και γιαυτο κανουν πλεον τοπικες προσφορες. Το ιδιο ακουσα και απο ενα γνωστο μου που ειναι κατερινη! μιλαμε το φυσανε και δεν κρυωνει...

lehrer
19-05-10, 17:00
παιδες η προσφορα παραπανω με τα 20 ευρωπουλα ισχυει οντως! θελει να χτυπησει την cyta που εχει καταλαβει ολο το νησι και γιαυτο κανουν πλεον τοπικες προσφορες. Το ιδιο ακουσα και απο ενα γνωστο μου που ειναι κατερινη! μιλαμε το φυσανε και δεν κρυωνει...
Πολυ πιθανο να ειναι αυτο. Η cyta εχει παρει πολυ κοσμο απο τους αλλους παροχους.

DejaVu
19-05-10, 17:32
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 714 / 5.472
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 7,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 1,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,0 / 51,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 9,0


Δοκιμασε σε 992.1. Mπορει να πιασεις πιο πολυ

lehrer
19-05-10, 17:39
Δοκιμασε σε 992.1. Mπορει να πιασεις πιο πολυ

Το συγκεκριμενο ρουτερ δεν δινει τη δυνατοτητα αλλαγης. Μου εχουν πει οτι γινεται μεσω telnet αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος δεν θελω να το πειραξω. Σημασια εχει που δεν εχω αποσυνδεσεις. Με τα δεδομενα της περιοχης μας, καλη ειναι κι αυτη η ταχυτητα. Παντως σε ευχαριστω.

DejaVu
20-05-10, 13:55
Στο τελος θα τους βρισω στη Forthnet!!:lol::angryr:
Απο εχθες μεχρι σημερα μου εχουν τηλεφωνησει για την προσφορα 3 φορες!!!

Δεν θελω βρε παιδια δεν καταλαβαίνετε?? :nono:

billstamaniac
20-05-10, 14:26
η προσφορα με τα 19,90 ειναι για ενα χρονο κ αφορα μονο την κρητη απο οτι μου ειπαν

kaugummi
21-05-10, 14:00
Η προσφορά 2 play με 19,90/μηνα για 1 χρονο ισχύει για την Κρητη προς το παρόν .
Απο 40,57Ε/μηνα σε 19,90Ε, αλλα μονο για νεους συνδρομητες. (προς το παρόν)

Fotis32
21-05-10, 15:43
Δηλαδή περνάνε τους παλιούς για μ*λ*κες?

treli@ris
21-05-10, 15:48
Μα νεους συνδρομητες θελουν. Εσας τους παλιους σας εχει σιγουρους με το σκεπτικο οτι θα ειχατε φυγει αν δε σας αρεσε πριν βγει η προσφορα ;)

masterfaster
21-05-10, 16:10
Το κοβω οτι το τηλεφωνο θα 'ναι μεσω VOIP (Voice Over IP), γι 'αυτο και η χαμηλη τιμη. Εμεις οι υπολοιποι που πληρωνουμε τα διπλα εχουμε κανονικο τηλεφωνο μεσω POTS (Plain Old Telephone Service).

DejaVu
21-05-10, 17:06
Δεν ειναι Voip αλλά κανονικη τηλεφωνικη γραμμη.

Lagman
21-05-10, 18:06
Φαντάζομαι ότι η μείωση τιμών μαζί με την βελτίωση των υπηρεσιών δε ταιριάζει και πολύ.

Προσωπικά δε θα ζήταγα μείωση τιμών αλλά βελτίωση των υπηρεσιών.

Billmg81
21-05-10, 18:14
Προσωπικά δε θα ζήταγα μείωση τιμών αλλά βελτίωση των υπηρεσιών.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Lagman :oneup:

FSHOPAXD
21-05-10, 19:15
Καταρχήν στην ίδια τιμή στα 40,57€ του 2PLAY οι παλιοι και νέοι συνδρομητές Nova + Forthnet μπορούν να έχουν δωρεάν εξοπλισμό NOVA (πιάτο+αποκωδικοποιητή) με το πακέτο Start Pack
Αρα και οι παλιοι συνδρομητές δεν ξεχνιούνται σε προσφορές. Επιπλέον νέοι και παλιοι συνδρομητές Forthnet ή Nova μπορούν να έχουν με 58€ το πακέτο Sport Pack + 2PLAY . Στο αντίστοιχο thread υπάρχει πλήρη ανάλυση. Στα επιπλέον των υπηρεσιών ειναι και το fastpath , αλλα και το επιπλέον upload που προσφέρετε ως option.

Τέλος συγκεκριμένες προσφορές που ισχύουν για συγκεκριμένες περιοχές και συγκεκριμένες χρονικές περιόδους γίνονται από όλους τους παρόχους (βλέπε επιδοτούμενες υπηρεσίες που συνεχίζουν σε Ανατ. Μακεδονία - Θράκη - Δωδεκάννησα και Βόρειο Αιγαίο) με προνομιακές τιμές που ενισχύουν την διάδοση της ευρυζωνικότητας στην περιφέρεια.

chosen0ne
21-05-10, 20:05
Οι τιμές των εναλλακτικών παρόχων τηλεφωνίας-ιντερνετ είναι σαν τις τιμές "εναλλακτικών" (αν θεωρήσεις την cosmote ως.... :whistle:) κινητής τηλεφωνίας..... Δηλαδή τα τιμολόγια είναι τα ίδια σε όλες κι αν μια αλλάξει, το αλλάζουν όλες. ;) Πάντως κι εγώ έχω μια ένσταση στο πόσο η τηλεφωνία θα είναι κανονική ή όχι με 20 ευρώ το μήνα....... :whistle: Πάντως τα χρήματα που δίνουμε στους εναλλακτικούς είναι μια χαρά... Αν σκεφτείς ότι στον ΟΤΕ φτάνεις το εκατοστάρικο το δίμηνο για τις ίδιες υπηρεσίες τηλεφωνίας και μόνο 2mbps internet..... :whistle: Αν δουλεύουν και όλα όπως πρέπει, τότε μια χαρά είναι κι έτσι! :cool:

Georgevtr
21-05-10, 23:54
Πάντως τα χρήματα που δίνουμε στους εναλλακτικούς είναι μια χαρά... Αν σκεφτείς ότι στον ΟΤΕ φτάνεις το εκατοστάρικο το δίμηνο για τις ίδιες υπηρεσίες τηλεφωνίας και μόνο 2mbps internet..... :whistle: Αν δουλεύουν και όλα όπως πρέπει, τότε μια χαρά είναι κι έτσι! :cool:

10 ευρώ παραπάνω δίνεις στον ΟΤΕ το δίμηνο και έως 24;)

Zus
22-05-10, 03:28
Προσωπικά δε θα ζήταγα μείωση τιμών αλλά βελτίωση των υπηρεσιών.

Προσωπικά(την εποχή αυτή) θα ζήταγα μείωση τιμών. Πολλά έξοδα μαζεμένα. Δεν θα με χαλούσαν -5 Ευρώπουλα.

ZAGNA
23-05-10, 05:04
Πιστεύω πως πιο πιθανό είναι να γίνει μείωση τιμών , παρά βελτίωση υπηρεσιών...

Lagman
23-05-10, 10:13
Δεν ειναι Voip αλλά κανονικη τηλεφωνικη γραμμη.

Voip είναι άλλωστε αν δεις το λογαριασμό αναγράφει κωδικό προϊόντος voip.
Όταν λέμε voip δε σημαίνει απαραίτητα να έχεις τηλεφωνία από το μπριζάκι του router.

caven
23-05-10, 11:50
Προσωπικά(την εποχή αυτή) θα ζήταγα μείωση τιμών. Πολλά έξοδα μαζεμένα. Δεν θα με χαλούσαν -5 Ευρώπουλα.

Σωστος....... τα 40 ειναι ακριβη τιμη, ειδικα οταν εισαι συνδρομητης τοσα χρονια και αναφεροντε συνεχεια μειωσεις τιμων στο bandwindth απο ΟΤΕ

Zus
23-05-10, 11:52
Σωστος....... τα 40 ειναι ακριβη τιμη, ειδικα οταν εισαι συνδρομητης τοσα χρονια και αναφεροντε συνεχεια μειωσεις τιμων στο bandwindth απο ΟΤΕ

Είχαν αναφέρει παλιότερα νομίζω ότι δεν θα μπουν σε πόλεμο τιμών, μετά από κάποια μείωση ενός εναλλακτικού.

Αλλά πλέον με τις συνεχής μειώσεις τιμών και από τον ΟΤΕ, ελπίζω να αναθεωρήσουν.

Sovjohn
23-05-10, 12:00
Το κοβω οτι το τηλεφωνο θα 'ναι μεσω VOIP (Voice Over IP), γι 'αυτο και η χαμηλη τιμη. Εμεις οι υπολοιποι που πληρωνουμε τα διπλα εχουμε κανονικο τηλεφωνο μεσω POTS (Plain Old Telephone Service).


Δεν ειναι Voip αλλά κανονικη τηλεφωνικη γραμμη.

Είναι VOIP, μεταμφιεσμένο σε PSTN. Το άρθρο στην υπογραφή μου έχει λεπτομέρειες.

nils
31-05-10, 12:00
Ότι θα κάνουν και οι άλλοι θα γίνει και εδώ δηλαδή τίποτα γιατί απλά αλλάζει ο ΦΠΑ που το κέρδος το έχει μόνο το κράτος.

Οπότε ότι παράπονα ή κάποια αλλαγή δεν φταίνε οι εταιρείες ή εμείς αλλά φταίνε όλοι αυτοί που εμείς τους ψηφίσαμε και μας ρουφάνε το αίμα.


Δεν έχεις και άδικο. Ας τους τρίψουμε τώρα στη μούρη μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.