PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλο πρόβλημα με Forthnet και αλλαγή router



gusmin
20-05-10, 10:51
Καλημέρα. Είμαι πελάτης Double Play Forthnet περίπου 2 χρόνια. Το 1ο Router που είχα είναι ένα παλιό ενσύρματο US Robotics με το οποίο δούλευε μια χαρά το Internet. Πριν κανένα χρόνο αγόρασα το Thomson 585v7 το οποίο και έβαλα στη γραμμή και δούλεψε απροβλημάτιστα. Πρίν από 2-3 μέρες πήρα από ένα παληκάρι ένα Vigor 2700g. Χτες το βράδυ πήγα να το βάλω στη γραμμή και αφού το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έβαλα τους κωδικούς κλπ της Forthnet μου έκανε συνεχως αποσυνδέσεις. Συγχρόνιζε για ούτε 1 λεπτό και μετά ξανά κάτω η γραμμή. Είπα μήπως φταίει το Router και ξαναέβαλα πάνω στη γραμμά το παλιό Us Robotics (το Thomson είχα προλάβει να το δώσω ο μαλάκας) και έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Vigor ενώ στο παρελθόν δούλευε απροβλημάτιστα. Πήρα σήμερα το πρωί τηλ την Τεχνική Εξυπηρέτηση αλλά δυστυχώς δεν είμαι στο σπίτι και δεν μπορούσαν να το τσεκάρουν. Αυτό που μου είπαν είναι ότι οι διακοπές που βλέπουν στο σύστημα τους δείχνει ότι οφείλονται στο Router. Υπάρχει καμία ιδέα ρε παιδιά? το έχει ξανασυναντήσει κανείς το πρόβλημα? Το περίεργο είναι ότι ενώ δούλευε κανονικά το Thomson (οπότε δεν είχε πρόβλημα η γραμμή) για 5 δευτερόλεπτα το έβγαλα και έβαλα το άλλο και έγινε ο χαμός που περιγράφω. Αν έχει σχέση λειτουργικό έχω Windows 7.

FSHOPAXD
20-05-10, 19:37
Σιγουρα δεν εχει σχέση του λειτουργικό, ελενξες ταχύτητες συγχρονισμού και εαν ειναι σε ADSL2+ ?

gusmin
20-05-10, 23:55
Μίλησα πριν λίγο με την Forthnet και το έλυσαν το πρόβλημα , όχι βέβαια οριστικά γιατί είχα μία αποσύνδεση , αλλά συνολικά μέχρι στιγμής λειτουργεί σταθερά. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχουν ρίξει αισθητά το Downspead γιατί θυμάμαι ότι κλείδωνε σταθερά πάνω από τα 16500 , ενώ τώρα κλειδώνει γύρω στα 14000. Αν έχει πάντως κάποιος καμία συμβουλή , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Georgevtr
21-05-10, 00:11
Πιό firmware έχεις στο vigor?Annex A?

gusmin
21-05-10, 09:58
Πιό firmware έχεις στο vigor?Annex A?

Ναι Annex A το τελευταίο Firmware 2.8.3

kaugummi
21-05-10, 10:25
Προφανως για να ριξουν τον συγχρονισμο η γραμμη δεν ειναι σταθερη.
Aλλαξαν profil, αυτο το κανουν οταν υπαρχουν αποσυνδεσεις στην γραμμη, χαμηλωνουν τον συγχρονισμο για να παιζει πιο σταθερα η γραμμη.
Το Thomson 585v7 γενικα ειναι ενα router που 'κραταει ' την γραμμη, οπως επισης και το siemens cl-110.

gusmin
21-05-10, 13:09
Έχεις δίκιο το Thomson 585v7 είναι γαιδούρι αργούσε σε σχέση με το Vigor να συγχρονιστεί αλλά δεν έπεφτε η γραμμή με τίποτα.

kaugummi
21-05-10, 13:45
Το Thomson 585v7 ειναι αρκετα αξιοπιστο σε θεματα γραμμης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.