PDA

Επιστροφή στο Forum : Bang & Olufsen



thanoolhs
20-05-10, 14:37
Γεια σας,
ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεόραση και το ματι μου επεσε στις Bang & Olufsen.
Θελω να μου πειτε αν αξίζουν και τη διαφορα εχουνε με τις τηλεορασεις των αλλων εταιριων(LG,SONY...).

Για την ακριβεια κατα πασα πηθανοτητα θα παρω την παρακατω:hmm:
http://www.bang-olufsen.com/beovision8


Θα ηθελα να ακουσω και την δικια σας γνωμη:)

giwrgosth
20-05-10, 14:44
Είναι κορυφαία εταιρεία στα ηλεκτρονικά εδώ και πολλές δεκαετίες.
Τα προϊόντα της πολύ καλύτερα από τα ασιατικά και ξεχωρίζουν πάντα για τον σχεδιασμό τους.
Εννοείτε πως ο ξεχωριστός σχεδιασμός δεν είναι μόνο "εξωτερικός", αλλά και στο ηλεκτρονικό μέρος. Δεν είναι δηλαδή "από έξω εμφάνιση και από μέσα εξαφάνιση" ;)

thanoolhs
20-05-10, 14:57
Είναι κορυφαία εταιρεία στα ηλεκτρονικά εδώ και πολλές δεκαετίες.
Τα προϊόντα της πολύ καλύτερα από τα ασιατικά και ξεχωρίζουν πάντα για τον σχεδιασμό τους.
Εννοείτε πως ο ξεχωριστός σχεδιασμός δεν είναι μόνο "εξωτερικός", αλλά και στο ηλεκτρονικό μέρος. Δεν είναι δηλαδή "από έξω εμφάνιση και από μέσα εξαφάνιση" ;)

Σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικος:oneup:
Μαλλον σε αυτη θα καταλήξω!

Οποιος αλλος εχει να πει την γνωμμη του ευχαριστως να τον ακουσω:)

libair
20-05-10, 15:00
κορυφαία εταιρεια και συμφωνω απόλυτα!!μέσα έξω!!έχω στερεοφωνικό σύστημα αγορασμένο το 1987 και έιναι ποιήμα σχεδιασμού!το ίδιο ισχύει και εσωτερικά το ηλεκτρονικό τους σχέδιο είναι για σεμινάριο το ίδιο και τα υλικά!!στις crt επερνε τα πανελ από τη nokia αλλά έβγαζε αριστουργήματα!υπήρχαν τότε 29αρες στα 2 εκατομμύρια!με λιγότερα λεφτά παίρνεις καλύτερη εικόνα ναι έιναι ελιτίστικες αλλά είναι παράδειγμα κατασκευαστικής αρτιότητας.

........Auto merged post: libair πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και σίγουρα σχεδιασμού!!

giwrgosth
20-05-10, 15:06
Τι τιμή έχει? Την έχεις δει?
Είναι (ήταν?) πανάκριβη σαν εταιρεία, αλλά άξιζε πάντα τα λεφτά της!
Τα pickup που έβγαζε, τα Beogram, ήταν ότι καλύτερο έχει κατασκευαστεί ποτέ από εταιρεία (λέω από εταιρεία γιατί υπήρχαν μικροί κατασκευαστές που έβγαζαν πολύ καλύτερα, αλλά 2-3 κομμάτια το χρόνο) και ακόμη και σήμερα όσα υπάρχουν είναι πανάκριβα.
Τα χαζεύαμε στο Hilton στις εκθέσεις την δεκαετία του '80 και τα βλέπαμε σαν κάτι που δε θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε ποτέ!

libair
20-05-10, 15:10
το beogram to εχω και είναι εκπληκτικό!!είχα δώσει για τον ενισχυτή 2 red line ηχεία και το πικάπ 600 χιλιάδες δραχμές!!εε καλά όχι εγώ γιατί ήμουν μικρός...αλλά φαντάζομαι οι τιμές θα έιναι το ίδιο τσουχτερές και σήμερα!!

thanoolhs
20-05-10, 15:24
Τι τιμή έχει? Την έχεις δει?
Είναι (ήταν?) πανάκριβη σαν εταιρεία, αλλά άξιζε πάντα τα λεφτά της!
Τα pickup που έβγαζε, τα Beogram, ήταν ότι καλύτερο έχει κατασκευαστεί ποτέ από εταιρεία (λέω από εταιρεία γιατί υπήρχαν μικροί κατασκευαστές που έβγαζαν πολύ καλύτερα, αλλά 2-3 κομμάτια το χρόνο) και ακόμη και σήμερα όσα υπάρχουν είναι πανάκριβα.
Τα χαζεύαμε στο Hilton στις εκθέσεις την δεκαετία του '80 και τα βλέπαμε σαν κάτι που δε θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε ποτέ!

Η 40αρα που σκεφτομαι εχει 4,750ευρω!!
Ναι πηγα και την ειδα στη Βουκουρεστιου και απλα δεν παιζόταν,ειχε φοβερα χρωμματα και desing και απο προσωπικό πραγματικα δεν εχω δει καλυτερο.

Θα πηγαινα σε 30αρα αλλα δεν εχει MPEG-4 και η διαφορα τιμης ηταν μικρη!!!

netlag
20-05-10, 15:24
η B&O εχει ακρως ποιοτικα και πανακριβα προιοντα. Νομιζω δεν φτιαχνει κατι μονη της περα απο το design. πχ παιρνει την καλυτερη τηλεοραση της samsung, αλλαζει το design σε κατι πολυτελες, ποιοτικο και πολυ ιδιαιτερο, εξαφανιζει απο παντου οτιδηποτε εχει να κανει με samsung και την σπρωχνει στην αγορα.

Ειναι ξεχωριστα αντικειμενα για πολυ ακριβα γουστα. Δεν ειναι value for money (σε καμια περιπτωση), αλλα σιγουρα ειναι εξαιρετικα σε ολα τα αλλα επιπεδα.

libair
20-05-10, 15:28
και η σονυ παίρνει ή επαιρνε πάνελ απο τη σάμσουνγκ και η philips από την lg αλλά μην μπούμε σεαυτή την ιστορία!!δεν είναι μόνο θέμα design!!το ηλεκτρόνικο τους σχέδιο και τα υλικά τους είναι απλά κορυφαία!!εικόνα σαφώς πάιζει να δείς και καλύτερη αλλά όπως είπα είναι κάτι ελιτίστικο και ένα πραγματικό κόσμημα!!

libair
20-05-10, 15:30
και σαφώς δεν παίρνει ένα προιόν και το ''αμπαλάρει'' σε ένα ιδιότυπο design!!

giwrgosth
20-05-10, 15:30
η B&O εχει ακρως ποιοτικα και πανακριβα προιοντα. Νομιζω δεν φτιαχνει κατι μονη της περα απο το design. πχ παιρνει την καλυτερη τηλεοραση της samsung, αλλαζει το design σε κατι πολυτελες, ποιοτικο και πολυ ιδιαιτερο, εξαφανιζει απο παντου οτιδηποτε εχει να κανει με samsung και την σπρωχνει στην αγορα.
Νομίζω (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά!) πως αγοράζει μόνο τα πάνελ (σίγουρα δεν βγάζει δικά της) και όλος ο σχεδιασμός, εσωτερικά και εξωτερικά, είναι δικός της, οπότε στην ουσία είναι μια τελείως διαφορετική τηλεόραση από την Samsung και φυσικά με πιο ποιοτικά εξαρτήματα.

Leonidas33
20-05-10, 21:08
H Philips κατέχει τη πλειοψηφία των μετοχών της.


κορυφαία εταιρεια και συμφωνω απόλυτα!!μέσα έξω!!έχω στερεοφωνικό σύστημα αγορασμένο το 1987 και έιναι ποιήμα σχεδιασμού!το ίδιο ισχύει και εσωτερικά το ηλεκτρονικό τους σχέδιο είναι για σεμινάριο το ίδιο και τα υλικά!!στις crt επερνε τα πανελ από τη nokia αλλά έβγαζε αριστουργήματα!υπήρχαν τότε 29αρες στα 2 εκατομμύρια!με λιγότερα λεφτά παίρνεις καλύτερη εικόνα ναι έιναι ελιτίστικες αλλά είναι παράδειγμα κατασκευαστικής αρτιότητας.

........Auto merged post: libair πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και σίγουρα σχεδιασμού!!

Επαιρνε οθόνες από την Toshiba (japan) ,τα υπόλοιπα από την Nοκια (που συνεργαζόταν με την Philips και την Telefunken)

ardi21
23-05-10, 17:12
Βλεπω οτι εισαι 18. Στον πατερα σου το ειπες??:p

Τηλεοραση πραγματικα κοσμημα με εξαιρετικη ποιοτητα. Γι'αυτο εχει και αυτη την αστρονομικη τιμη.

Παντως -για μενα- πρεπει να εχεις και το καταλληλο σπιτι για να μπορει να υποστηριξει αυτο το κοσμημα. Να μην ειναι σαν την μυγα μεσα στο γαλα

Αλλα απο την στιγμη που σκεφτεσαι τετοια tv υποθετω οτι το εχεις...

nikoslikos
23-05-10, 17:27
sorry αδερφέ αλλά τα 4750€ είναι πολλά για μια 40" στα 100hz όσο ουαου και εάν είναι το design .

με αυτά τα λεφτά παίρνεις τεχνολογία του αύριο από 50" και πάνω.

η επιλογή σου αξίζει μόνο εάν έχεις να τα δίνεις κάθε 2 χρόνια μέγιστό.;)

thanoolhs
23-05-10, 17:58
Απλως έτυχε κατι και μας εκατσε αυτη η τηλεοραση:p
Το σπιτι δεν ειναι υπερλουξ,αλλα οσο να ειναι θα πηγαινει.

Να πω οτι ήδη την παράγγειλα και την περιμένω σε 20 περιπου μερες απο την Δανια.
Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για την βοήθεια σας:)
Εντομεταξυ μου ερχονται αυριο και τα ζ5500 απο RMA οποτε θα γινει κολαση το σαλονι:lol:

kostantis
23-05-10, 18:15
Z5500?

Μετα την B&O πιστευω χρειαζεσαι και ενα home cinema/sound system της προκοπης..:p

Πριν απο ~2 χρονια ειδα για πρωτη φορα τηλεοραση της B&O σε videoclub και ομολογω πως ειχα παθει πλακα τοσο απο το design της οσο και απο την εικονα...
Θα την ευχαριστηθεις πιστευω...:oneup:

Νικαετός
23-05-10, 18:58
Ζ5500 με την B&O ?? Σαν να παίρνεις σαλόνι Ρολς Ρόυς και να βάζεις κινητήρα από 2 CV...

Mεγειές. Κορυφαία επιλογή.

kostantis
23-05-10, 19:00
Ζ5500 με την B&O ?? Σαν να παίρνεις σαλόνι Ρολς Ρόυς και να βάζεις κινητήρα από 2 CV...

:whistle::whistle:

:p

thanoolhs
23-05-10, 19:08
Σας ευχαριστω!!!
:respekt:
Ζ5500 με την B&O ?? Σαν να παίρνεις σαλόνι Ρολς Ρόυς και να βάζεις κινητήρα από 2 CV...

Mεγειές. Κορυφαία επιλογή.


Εννοειτε πως δεν την βγαλω με τα z5500!!!
To αλλο μηνα θα παω για home cinema...

Moλις την παρω θα δειξω pic....

jimmakosx
28-05-10, 09:24
B&O Η LAMBORGHINI ΣΤΑ HI-TECH ΠΡΟΙΟΝΤΑ:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.