PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με PS2



dpetka2001
28-01-04, 00:49
Γεια σας παιδια..προσφατα αγορασα ενα PS2 και θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας σχετικα με το τσιπαρισμα..καταρχην τι τσιπς υπαρχουν στην αγορα και τι μου προτεινετε να παρω συμφωνα με τις οποιες εμπειριες σας?? επισης ειμαι απο Θεσσαλονικη..μηπως ξερετε που πρεπει να απευθυνθω για μια τετοια μετατροπη?? divx και xvid θα μπορω να βλεπω απο την κονσολα?? χρειαζεται κανενα επιπλεον software η με το τσιπαρισμα θα ειναι ολα οκ?? ευχαριστω..

dpetka2001
28-01-04, 12:02
κανενας με PS2 που να ξερει απο αυτα ρε παιδια??

demian_
28-01-04, 13:23
Messiah....Γιαυτο το τσιπ ψαξε....Θα ειναι το ακριβοτερο ολων αλλα ειναι το μονο οπου μπορει να κρατησει και τις δυνατοτητες για DVD μετα το τσιπαρισμα.Επισης θα χρειαστεις και ενα RGB καλωδιο για τα games.Για το DVD χρειαζεται να χρησιμοποιεις το κανονικο του καλωδιο.Γνωμη μου ομως ειναι να μην παρεμβεις καθολου.Αστο οπως ειναι χωρις να ανυσηχεις για την κονσολα σου αλλα και τιν εγγυηση σου να σε καλυπτει.Εξαλλου τα games δεν ειναι τοσο ακριβα...Δες και τα Platinum Series....

Desperado
28-01-04, 14:24
ε οχι και δεν ειναι ακριβα..... 50-60 Ε για κατι που θα παιξεις το πολυ 1 μηνα ειναι πεταμενα λεφτα....

venom82se
28-01-04, 17:35
λολ

Gothic
29-01-04, 04:56
Πιο φτηνό είναι να νοικιάσεις μια εταιρεία να σου γράφει παιχνίδια του γούστου σου, παρά να τα αγοράζεις για κονσόλες. Και παλιά που ήταν σε cartridge το καταλαβαίνω, αλλα τώρα;....

maria
29-01-04, 09:30
dpetka2001, το τσιπαρισμα εχει γυρω στα 90€ (εγω τοσο το εκανα) αλλα ειναι αναλογα με την εκδοση του PS2. Ο τεχνικος θα ξερει τι ακριβως να βαλει. Εγω δεν χρειαστηκα το RGB καθολου. Παιζει αντιγραφες παιχνιδιων και dvd μετα το τσιπαρισμα αλλα dvix και τα λοιπα δεν εχω δοκιμασει. Το μαγαζι που ξερω εγω ειναι στην Περαια. Αν θες λεπτομερειες στειλε ΠΜ.

pajoee
29-01-04, 15:14
dpetka2001. Έχω και εγώ ένα τσιπαρισμένο PS2 και δουλεύει μια χαρά εδώ και ένα χρόνο. Υπάρχουν (υπήρχαν) δύο είδη τσιπαρίσματος. Το "φτηνο" τσιπάκι ήθελε να βάζεις πρώτα ένα άλλο δισκάκι και μετά να το αλλάζεις με το αντιγραμμένο. Το "καλό" (Messiah) κοστίζει περίπου 40 ευρώ πιο ακριβά αλλά δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να παίξει. Το δικό μου παίζει όλα τα αντιγραμμένα CD και DVD (δεν έχω δοκιμάσει DVIX) χωρίς κανένα πρόβλημα (με το Messiah). Εμένα το τσιπάρισμα μου στοίχησε 130 ευρώ (πέρσι) και μου έδωσαν και 5 παιχνίδια δώρο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου που είναι το μαγαζί οπότε μάλλον η Μαρία θα σε βοηθήσει πιο πολύ. RGB καλώδιο δεν θα χρειαστείς. Κάνει αυτό που έχει από το εργοστάσιο. Αν σκεφτείς ότι με 2 παιχνίδια έχεις βγάλει το κόστος του chip τότε σε συμφέρει. :D :D :D

camelot21
23-02-04, 11:15
Messiah 2 Pro plus
Version 1.33b
για PS2 Το καλητερο τις αγορας.οχι κλονοι messiah αλλα το πραγματικο messiah που σου ανεφερο κανει για ολες της εκδοσεις του ps2 απο την v1 μεχρι και την v10 και για XBOX X-ECUTER 2.3b lite
ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ

http://www.consoleworld.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.