PDA

Επιστροφή στο Forum : TP-LINK TW8960N ρυθμίσεις για Connx TV ;;;



roiy1
20-05-10, 15:14
Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τις ρυθμίσεις που απαιτούνται για να δουλέψει το παραπάνω router με το ConnxTV. Γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο υποστηρίζει 100% multi PVC. 'Εχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς άλλα το Pirelli STB του ΟΤΕ εξακολουθει να μου βγάζει DHCP error μήνυμα... Βοήθεια!!!!! :sorry:

cmaniac
20-05-10, 18:42
Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τις ρυθμίσεις που απαιτούνται για να δουλέψει το παραπάνω router με το ConnxTV. Γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο υποστηρίζει 100% multi PVC. 'Εχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς άλλα το Pirelli STB του ΟΤΕ εξακολουθει να μου βγάζει DHCP error μήνυμα... Βοήθεια!!!!! :sorry:

To ConnX TV του ΟΤΕ θελει bridge μιας συσκευης με ενα atm interface, κι οχι route μεσω ΝΑΤ που κανεις εσυ.

Αναλυτικες οδηγιες δεν μπορω να σου δωσω για το ρουτερ σου και αν δεν το εχει κανει καποιος αλλος εδω που να γνωριζει το αντικειμενο και το συγκεκριμενο ρουτερ, τοτε η μαθαινεις εσυ αν γινεται η οχι η το ξεχνας.

roiy1
20-05-10, 21:39
Πού κάνω λάθος ρε παιδιά;

MemphisGr
20-05-10, 23:56
Με μια πρώτη ματιά σωστά φαίνονται, κάτι σου ξεφεύγει :)

Στο πρώτο ss το connection mode μπορείς να το αλλάξεις; Τί επιλογές υπάρχουν;
Επίσης αν υπάρχει κάπου επιλογή για multicast filter κάν'το disabled.

roiy1
21-05-10, 00:22
Με μια πρώτη ματιά σωστά φαίνονται, κάτι σου ξεφεύγει :)

Στο πρώτο ss το connection mode μπορείς να το αλλάξεις; Τί επιλογές υπάρχουν;
Επίσης αν υπάρχει κάπου επιλογή για multicast filter κάν'το disabled.

'Εχει αυτές τις τρεις επιλογές:

Default Mode - Single service over one connection VLAN MUX Mode - Multiple Vlan service over one connection MSC Mode - Multiple Service over one Connection

edit : Δοκίμασα και τις τρεις επιλογές, με το ίδιο αποτέλεσμα... Καμια ιδέα;

roiy1
21-05-10, 18:56
Μετά από δυο μέρες ταλαιπωρία τα κατάφερα τελικά!!! 'Εχει μια πολύ tricky επιλογή που δεν την έχω δει ξανά σε άλλο router (πληροφοριακά είναι καταπληκτικό router). Αφού έκανα το interface grouping για να δώσω το δεύερο wan στην ethernet lan port 4, στις επιλογές του DHCP δημιούργησε 2 καρτέλες!!! Μία για το interface που παίρνει internet το router και άλλη μια για το IPTV. Το κόλπο ήταν να κάνω enable dhcp για το wan του net, αλλά παράλληλα να κάνω disable dhcp για το wan του IPTV!!! Απίστευτο κι όμως αληθινό... Το STB της Pirelli του ΟΤΕ, δεν δέχεται IP μέσω DHCP άλλα έχει καρφωμένη static μέσω του λογισμικού του (παίζει με linux). Το δικό μου έχει 10.17.25.175 Προφανώς και τα υπόλοιπα θα έχουν την ίδια; Επισυνάπτω τα SS ώστε ο επόμενος υποψήφιος να μην παιδευτεί όσο εγώ! Ευχαριστώ όλους για το χρόνο που μου αφιερώσατε. :oneup:

cmaniac
22-05-10, 11:44
Αυτο εννοουμε οταν λεμε bridge.

Παιρνει IP απο τον ΟΤΕ.

roiy1
01-06-10, 06:40
Κάποιος φίλος αντιμετώπισε πρόσφατα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις, γιατί δεν είχε αναβαθμίσει με το τελευταίο λογισμικό, που το βρίσκετε εδώ ---> http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TD-W8960N

xliner78
25-06-10, 18:13
παιδια εγώ εχω το TP-LINK TD-W8910G. υπάρχει λύση?

roiy1
26-06-10, 09:59
παιδια εγώ εχω το TP-LINK TD-W8910G. υπάρχει λύση?

Για αρχή, έχεις περάσει το τελευταίο λογισμικό 18/03/2010 ; ---> http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TD-W8910G

roiy1
18-09-10, 13:18
Ακόμα νεότερο λογισμικό ---> http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TD-W8960N

takisft
25-11-10, 14:54
Ευχαριστώ πολύ για τις ρυθμίσεις. Έψαχνα και εγώ οδηγίες για αυτό το router:oneup:

roiy1
25-11-10, 15:56
Ευχαριστώ πολύ για τις ρυθμίσεις. Έψαχνα και εγώ οδηγίες για αυτό το router:oneup:

Τίποτα φίλε μου! Απλά μην ξεχάσεις να το αναβαθμίσεις με το τελευταίο λογισμικό!

van karo
21-01-11, 22:28
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ τον roiy1 για τις οδηγίες. Με γλίτωσε από πολλές ώρες αγγαροδουλειάς.

Έχω κάνει τα πάντα όπως περιγράφονται, κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με το συγκεκριμένο modem router, αλλά η ταχύτητα είναι απελπστική.

Η σύνδεση μου είναι 24Mbps και στην περιοχή του Π.Φαλήρου φαντάζομαι πως δεν θα πρέπει να υφίσταται θέμα ταχύτητας.

Με το που θα ενεργοποιήσω τον αποκωδικοποιητή δεν προλαβαίνω να δω ούτε 1 δευτερόλεπτο. Αμέσως παρεμβολές, ήχος 0, και κόβεται και η σύνδεση..... ακόμα και όταν η γραμμή δεν επιβαρύνεται με τίποτ'άλλο!

Κάτι πρέπει να κάνω λάθος δεν εξηγείται τέτοιο δράμα. Ξεχνάω κάτι? :hmm:

Α, επίσης, μετά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας από τον ΟΤΕ, η ταχύτητα της γραμμής μου έχει μειωθεί αρκετά. Ταχύτητες λήχης downloads έχουν μειωθεί στο μισό, από 400-500 kb/s σε 200-250 kb/s :mad:

roiy1
22-01-11, 18:10
Από τη στιγμή που λες ότι κατέβαζες με 500 kb/sec σημαίνει ότι το router σου κλείδωνε γύρω στα 5 Mbps (ασχέτως με το ότι εσύ πληρώνεις 24Mbps - θέμα απόστασης από το DSLAM κλπ.). Λογικό είναι να έχει πέσει πλέον, γιατί έχεις ενεργοποιημένο το ConnxTV τώρα (1 με 2 Mbps κάτω συνήθως). 'Οσον αφορά τις παρεμβολές/σπασίματα κλπ. πιστεύω ότι με ένα τηλεφώνημα στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης του ConnxTV, θα λυθεί το πρόβλημα. Θα παίξουν λίγο με τις ρυθμίσεις σου από το κέντρο και θα το φέρουν εκεί που πρέπει. Αν σε ρωτήσουν τι router χρησιμοποιείς πες τους για το TP-LINK, αλλά πες τους επίσης ότι και με το δικό τους έχεις το ίδιο ακριβώς πρόβλημα για να είσαι ΟΚ και να μη σε πρήξουν σχετικά με το ότι δεν δίνουν υποστήριξη για άλλα router πέραν του δικού τους. 'Οταν θα είσαι ΟΚ, δώσε μας και μια αναφορά εδώ, να δουμε τι έγινε τελικά! ;)

Tasosdio
08-04-11, 04:33
Παιδιά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Μόλις έβαλα ConnX TV, έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και τίποτα. Σας παρακαλώ κάποιος να αναφέρει αναλυτικά τις ρυθμίσεις βήμα προς βήμα γιατί δεν βγάζω άκρη. Μου βγάζει την ειδοποίηση NO DHCP answer. Έχω απελπιστεί.

roiy1
08-04-11, 10:02
Φίλε μου, αναλυτικότερα δεν γίνεται. Μεχρι και screenshots έχω βάλει. Αλλά πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις το τελευταίο λογισμικό, αλλιώς δεν θα δουλέψει. ---> http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TD-W8960N

Tasosdio
08-04-11, 15:53
Την είχα κάνει την αναβάθμιση του φιρμγουερ. Όλα ΟΚ. Απλά είχα ξεχάσει να ριμπουτάρω το ρουτερ. Δούλεψε. Σε υπερευχαριστώ φίλε μου.

roiy1
08-04-11, 15:55
Χαίρομαι!!! ;)

luckylook_1
24-01-12, 17:38
To ConnX TV του ΟΤΕ θελει bridge μιας συσκευης με ενα atm interface, κι οχι route μεσω ΝΑΤ που κανεις εσυ.

Αναλυτικες οδηγιες δεν μπορω να σου δωσω για το ρουτερ σου και αν δεν το εχει κανει καποιος αλλος εδω που να γνωριζει το αντικειμενο και το συγκεκριμενο ρουτερ, τοτε η μαθαινεις εσυ αν γινεται η οχι η το ξεχνας.

Καλησπερες,
'Εχω κ εγω το ιδιο router TP Link, εκανα τα interface groupings, απομόνωσα την τέταρτη πορτα του ρούτερ, κτλ κ όταν βάζω το ΕΤΗ καλώδιο στη πόρτα 4 του ρούτερ χάνεται η συνδεσιμότητα του ρουτερ εντελώς. Με το που το αποσυνδέω πάλι, το Ιντερνετ επανέρχεται κανονικά ( κ το PC βλέπει φυσικά το ρούτερ κανονικά)

Καμιά ιδέα κανείς?
Ευχαριστώ!!:cool:

npil
06-10-14, 11:17
καταλαβαινω οτι το θεμα ειναι αρκετα παλιο , αν το δει κανενας , ας μου πει τη γνωμη του.... σκεφτομαι να αγορασω αυτο το ρουτερ http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16833704063 που ειναι το TP-LINK TW8960N , και εχω Ote tv , απομ τους παλιοτερους εδω ,ειστε ικανοποιημενοι ακομα η εχετε να προτεινετε καποιο αλλο .

thanx|

@ ADSLgr.com All rights reserved.