PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 Starter



DJTaurus
22-05-10, 21:43
Εχω το παρακατω netbook αλλα με 2gb memory
http://www.uktsupport.co.uk/advent/laptop/4211b.htm

Του περασα τα starter...οταν παω να δω μια ταινια μου πεταει μπλε οθονη με το μηνυμα collecting data for crash dump...
Collecting data for crash dump...

Και μου κανει restart ωστε να τα ξεκινησω σε safe mode.


EDIT : το error message έχει σχέση με το Igdkmd32.sys
δεν εκανα install τους drivers της κάρτας γραφίκων αλλά μου τους εβάλαν αυτόματα τα 7

stefan_city
23-05-10, 02:50
κατεβασε αρχικα τους τελευταιους drivers της καρτας γραφικων και περασε τους,αφου κανεις πρωτα uninstall αυτους που περασαν απο μονα τους τα windows.
μετα την απεγκατασταση προφανως θα σου ζητησει επανεκκινηση,εχε κλειστο το ιντερνετ ωστε να μην γινει αναζητηση απ το windows update και περνα τους καινουριους!

DJTaurus
23-05-10, 03:09
Ευχαριστω φιλε ολα οκ.

Ενα αλλο προβληματακι...στα xp στο my computer ειχε εικονιδιο κατω απο τον σκληρο για να λειτουργω την καμερα του netbook.....στα starter δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο...το ενεργοποιησα χειροκινητα με το πληκτρολογιο (fn+f6) αλλα δεν μου εμφανιζει κατι....?

stefan_city
23-05-10, 13:43
εννοεις οτι με το συγκεκριμενο συνδυασμο πληκτρων πρεπει να ενεργοποιηθει η καμερα?
κατεβασε επισης τον τελευταιο driver της καμερασς σου για τα 7!
στη διαχειρηση συσκευων σου δειχνει οτι ολα λειτουργουν κανονικα?

DJTaurus
24-05-10, 00:09
εννοεις οτι με το συγκεκριμενο συνδυασμο πληκτρων πρεπει να ενεργοποιηθει η καμερα?
κατεβασε επισης τον τελευταιο driver της καμερασς σου για τα 7!
στη διαχειρηση συσκευων σου δειχνει οτι ολα λειτουργουν κανονικα?
Ναι στο device manager υπαρχει οταν την ενεργοποιω....στο msn δουλευει κανονικα...απλως δεν μπορω να την ενεργοποιησω εκτος msn και να τραβω photos...το googlara και λενε οτι απενεργοποιησαν αυτη την δυνατοτητα στα starter...πρεπει να βρω προγραμμα για να κανω την ιδια δουλεια που εκανα και στα xp.

υ.γ. με το θεμα της καρτας γραφικων τελικα τα windows ειχαν προεγκατεστημενους τους τελευταιους drivers....κατι με τα codecs παιζει...διοτι με το mpc βλεπω κανονικα ολες τις ταινιες....το προβλημα δημιουργειται σε μερικες ταινιες οταν επιλεγω να τις δω με το km player....τοτε κρασαρει και με πεταει σε restart....παντως το τελευταιο k lite codec pack εχω εγκατεστημενο.

stefan_city
24-05-10, 12:03
οποτε συνεχισε να βλεπεις ταινιες με mpc.
οσο για την καμερα κοιτα αν στο site του λαπτοπ περα απο τον driver εχει και καποιο λογισμικο που μπορει να κανει τη δουλεια που θες, αλλιως οπως ειπες πρεπει να βρεις καποιο εξτρα προγραμμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.