PDA

Επιστροφή στο Forum : Virtualization με Parallels beta 6 & Virtue (video)



hpstg
22-05-06, 11:28
http://www.youtube.com/watch?v=gE1XQyT_IbA&feature=Views&page=2&t=t&f=b

Δείτε μέχρι το πρώτο λεπτό. Μετά θα σας πέσει το μαλλί!!!

kadronarxis
22-05-06, 12:30
Ποιο μαλλί μεγάλε, τα δόντια μου πέσανε.
Αυτό είναι το virtualization, από μια άλλη εταιρεία...θα δώσω links πιο μετά.

Πολύ καλό video, μπράβο σου hpstg

AddictedToChaos
22-05-06, 12:30
Μονταρισμενο ειναι.

Tem
22-05-06, 12:36
καλό φαίνεται ;)

mikeone
22-05-06, 12:36
Τρελό:eek:
Γίνετε στα αλήθεια αυτό και αν ναι πώς??

kadronarxis
22-05-06, 12:45
Δεν είναι μονταρισμένο.
Είδα στα νέα ότι θα παίζει και Ubuntu.
χαχαχαχαχα

κλατς κλουτς
μπινκ μποινκ
τσιου τσιου
γαβ γαβ
ραουφ ραουφ
και όλα τα σχετικά.

Ήρθε το macbook ελλάδα και ποιος μας πιάνει.:rofl:

AddictedToChaos
22-05-06, 12:49
Καλη φαση φαινεται. Αλλα εδω το pc δεν αντεχει ενα λειτουργικο καλα καλα να τρεξει, φαντασου να χει φορτωμενα stand by 4!!
Χαμος θα γινει.

Whiteyez
22-05-06, 13:13
Με αυτό το πρόγραμμα νομίζω πως το κάνει ο τυπάς .

http://www.parallels.com/

hpstg
22-05-06, 13:20
Καλη φαση φαινεται. Αλλα εδω το pc δεν αντεχει ενα λειτουργικο καλα καλα να τρεξει, φαντασου να χει φορτωμενα stand by 4!!
Χαμος θα γινει.


Virtualization :worthy::respekt:

Προφανώς στον Core Duo (με γεύση φράουλα), η Intel έχει βρει τι να κάνει ο δεύτερος επεξεργαστής :rofl:

kadronarxis
22-05-06, 13:33
Ναι πράγματι whiteyez, είναι από την εταιρεία parallels.
Σε κάποια sites υπάρχει σύγκριση του parallels με το boot camp της apple όταν τρέχει native τα winxp.
όπως το λέει και ο hpstg, virtualization.

hpstg
22-05-06, 14:23
Για ρίξε κανένα link με τις συγκρίσεις...

weakwire
22-05-06, 14:33
από αυτό καταλαβαίνουμε τι παπάδες θα κάνει το macbook pro

DrEthernet
22-05-06, 14:40
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το Boot Camp ουσιαστικά είναι ένας wizard όπου σου φτιάχνει το partition και το cd με τα απαιτούμενα drivers ώστε να κάνεις την εγκατάσταση των windows. Έπειτα επιλέγεις μέσω ενός bootloader σε ποιο από τα δύο συστήματα θες να εκκινήσεις.

Το Parallels δουλεύει ακριβώς όπως και το VMware ή το VirtualPC, μόνο που με το virtualization της Intel το guest OS χρησιμοποιεί γύρω στο 95% των resources του συστήματος. Το αποτέλεσμα είναι όντως εντυπωσιακό μιας και έχεις μέσα από το MacOS την δυνατότητα να bootάρεις και να χρησιμοποιήσεις κανονικά όποιο λειτουργικό θέλεις. Vista όμως προς το παρόν όχι.

hpstg
22-05-06, 15:09
Κάτσε να βγουν πρώτα και να βάλεις και 4GB RAΜ για να δουλεύουν από μόνα τους σωστά, και μετά βλέπουμε πώς να τα κάνεις virtualized :down:

Eruyome(MMXGN)
22-05-06, 15:54
Σε ένα mac να βάλεις xp για να έχεις μια συμβατότητα με win32 apps για την δουλειά σου κτλ, το καταλαβαίνω. Αλλα vista γιατί να βάλει κανείς; Για να παίζει το halo2 στην...intel intergrated? :P

Αντε να κάνει καμιά δουλειά η apple με το opengl στα παιχνίδια γιατι σσσέρνεται...
Ξου το d3d10 ξού ξου ξου

kadronarxis
22-05-06, 23:01
Αυτό το βιντεάκι τα έσπασε σήμερα.
Σε μια ..."συνεστίαση" φίλων, στο σπίτι του ενός από αυτούς, το βιντεάκι τα έγραψε όλα με χαρτί και καλαμάρι.Έκαψε καρδιές πραγματικά.

Εντάξει το macosx και τα winxp, αλλά και Ubuntu linux ρε σεις, στο καπάκι αλλαγή από το ένα στο άλλο;

Το μηχάνημα πρέπει να έχει πάντως 2 GB μνήμη, για να τα τρέχει τόσο γρήγορα.

DrEthernet
22-05-06, 23:07
Με 512 ram το Parallels είναι unusable. Το Activity Monitor, έχοντας "δώσει"στα XP 512 ram, δείχνει ότι το Parallels τρώει συνολικά ένα Gb ram.

kadronarxis
22-05-06, 23:16
Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα βγουν δημοσκοπήσεις σε site με macs του στυλ:
"Εσείς, πόσα λειτουργικά έχετε στο mac σας; xp - macosx - red hat(ή άλλο linux)" και θα διαλέγεις.:)

GoG
22-05-06, 23:26
Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα βγουν δημοσκοπήσεις σε site με macs του στυλ:
"Εσείς, πόσα λειτουργικά έχετε στο mac σας; xp - macosx - red hat(ή άλλο linux)" και θα διαλέγεις.:)
:p :p :worthy: :worthy: :worthy: :respekt: :oneup:

emav
22-05-06, 23:30
Νομίζω πως είναι εμφανές ότι πρόκειται για μοντάζ. Προσέξτε πώς αλλάζει ο φωτισμός του χώρου κάθε φορά που γινέται αλλαγή από και προς το ubuntu.

kadronarxis
22-05-06, 23:37
Επειδή έχω δει το parallels σε λειτουργία σε mac mini, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η αλλαγή από λειτουργικό σε λειτουργικό, γίνεται με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο.

Στο mac mini, που είδα δεν είχε βάλει ο φίλος ubuntu, αλλά το site που δίνει το virtualization, γράφει:

http://www.parallels.com/en/products/workstation/

Strong OS Support: A sophisticated virtual machine engine that offers the broadest support of x86-based operating systems, including:
The entire Windows family - 3.1, 3.11, 95, 98, Me, 2000, XP and 2003
Linux distributions from popular distributors like Red Hat, SuSE, Mandriva, Debian and Fedora Core
FreeBSD
?Legacy? operating systems like OS/2, eComStation and MS-DOS.

emav, too good to be true, αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

DrEthernet
22-05-06, 23:41
Νομίζω πως είναι εμφανές ότι πρόκειται για μοντάζ. Προσέξτε πώς αλλάζει ο φωτισμός του χώρου κάθε φορά που γινέται αλλαγή από και προς το ubuntu.

Κι όμως, το Parallels έχει επιλογή για το Animation Mode με το οποίο θες να γίνετε η εναλλαγή. Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένα μόνο τα ΧΡ (πτορ το παρόν) οπότε και το animation γίνεται στην εναλλαγή του windowed mode με full screen.

WandereR
22-05-06, 23:45
Το απιστευτο ρε παιδια δεν καταλαβα πιο ειναι...

emav
22-05-06, 23:47
Δεν σχολίασα το πρόγραμμα (το οποίο δεν γνωρίζω αφού ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει). Σχολίασα το συγκεκριμένο βίντεο. Δε βλέπω πώς η χρήση του ενός ή του άλλου λειτουργικού μπορεί να επηρεάσει και τον εξωτερικό φωτισμό... εκτός κι αν μια από τις παρενέργειες των xp είναι και η πτώση της τάσης του ρεύματος.:p

kadronarxis
22-05-06, 23:55
emav, καταρχήν το virtualization, δεν λέει ψέματα αυτό είναι σίγουρο.
Στο θέμα του φωτισμού, δεν βλέπω τίποτα το παράξενο παρά μόνο όταν ξεκινάει το ubuntu.
Αργότερα στο video, ο τύπος αλλάζει από linux σε xp και σε macosx, χωρίς να επηρεάζεται ο φωτισμός αλλά και χωρίς να κόβει το video.

emav, σε λίγο καιρό θα έχουμε videaki ανεβασμένο εδώ στο site, για να δούμε αν είναι όντως έτσι αυτά που σήμερα είδαμε.

logan11
23-05-06, 00:22
Θα συμφωνήσω ότι ο εξωτερικός φωτισμός αλλάζει κατά τις αλλαγές ανάμεσα στα ΟS.
Δεν ξέρω. Προς το παρόν δεν πείθομαι. Πρέπει να το δω με τα μάτια μου.

WandereR
23-05-06, 01:33
Ο φωτισμός πάντως αλλάζει επειδή απλά αλλάζει ο φωτισμός της οθόνης και φακός προσπαθεί να ρυθμισει την φωτινότητα

logan11
23-05-06, 09:46
Ο φωτισμός πάντως αλλάζει επειδή απλά αλλάζει ο φωτισμός της οθόνης και φακός προσπαθεί να ρυθμισει την φωτινότητα
Σωστός. Δεν μου πέρασε από το μυαλό αυτό.

Απορία: Πώς αλλάζει ανάμεσα στα λειτουργικά ο τύπος?? Με το ποντίκι? γιατί δεν τον βλέπω να χρησιμοποιεί κάποια συντόμευση στο πληκτρολόγιο.

Xguru
23-05-06, 10:54
Πραγματικά απίστευτο! Σαν να έχεις 3 pc σε ένα

hpstg
23-05-06, 15:01
Άντε να δούμε τι θα δούμε και για τα PC. Τώρα με τον Conroe και το socket ΑΜ2 θα σκίζει το θέμα.

kadronarxis
07-06-06, 23:03
Τρίτη-Τετάρτη θα υπάρξει video από kadronarxi με το virtualization εν δράση.
Όσοι αμφισβητήσατε το αρχικό video, ετοιμαστείτε να κρυφτείτε.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.