PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή για σύνδεση adsl



my8os
22-05-06, 12:41
Καιρό λιγουρεύομαι το adsl αλλά επειδή έχω δωρεάν isp για isdn δεν με σύμφερνε. Όμως το δωρεάν τελειώνει τέλος του μήνα σκέφτομαι να βάλω adsl. Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις για το ποιές λύσεις κυκλοφορούν αν παραθέσω κάποιους περιορισμούς:

1) το καλοκαίρι δε θα χρειαστώ το ιντερνετ για 1 μήνα περίπου.
2) από Σεπτέμβρη μπορεί να αλλάξω και σπίτι.
3) συνδέομαι 15-20 ώρες τη βδομάδα.

Άρα ψάχνω για κάτι με μικρές ή και χωρίς δεσμεύσεις. Προσανατολίζομαι σε κάτι τύπου Tellas ADSL internet χωρίς συνδρομή. Εκεί βλέπω ότι η ανώτατη μηνιαία χρέωση είναι 22€ + 16,07€ για τη γραμμή. Όμως τελικά δεν ξέρω αν με συμφέρει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω αν τελικά όντως με συμφέρει η 'χωρίς συνδρομή';

Tem
22-05-06, 12:45
Καιρό λιγουρεύομαι το adsl αλλά επειδή έχω δωρεάν isp για isdn δεν με σύμφερνε. Όμως το δωρεάν τελειώνει τέλος του μήνα σκέφτομαι να βάλω adsl. Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις για το ποιές λύσεις κυκλοφορούν αν παραθέσω κάποιους περιορισμούς:

1) το καλοκαίρι δε θα χρειαστώ το ιντερνετ για 1 μήνα περίπου.
2) από Σεπτέμβρη μπορεί να αλλάξω και σπίτι.
3) συνδέομαι 15-20 ώρες τη βδομάδα.

Άρα ψάχνω για κάτι με μικρές ή και χωρίς δεσμεύσεις. Προσανατολίζομαι σε κάτι τύπου Tellas ADSL internet χωρίς συνδρομή. Εκεί βλέπω ότι η ανώτατη μηνιαία χρέωση είναι 22€ + 16,07€ για τη γραμμή. Όμως τελικά δεν ξέρω αν με συμφέρει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω αν τελικά όντως με συμφέρει η 'χωρίς συνδρομή';
πάρε πακέτο Atec ή Forthnet για κανένα τρίμηνο . Το κόστος είναι πολύ χαμηλό

cprotopapas
22-05-06, 12:46
χμμμ..μάλλον δεν αξίζει το adsl στην παρούσα φάση που είσαι..Από Σεπτέμβριο ΟΚ αλλά τώρα είναι πολλά τα λεφτά Αντώνη μου:p ..και μέχρι να συνδεθεί...θα χάσεις τουλάχιστον 15 ημέρες.

Tem
22-05-06, 12:54
Καιρό λιγουρεύομαι το adsl αλλά επειδή έχω δωρεάν isp για isdn δεν με σύμφερνε. Όμως το δωρεάν τελειώνει τέλος του μήνα σκέφτομαι να βάλω adsl. Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις για το ποιές λύσεις κυκλοφορούν αν παραθέσω κάποιους περιορισμούς:

1) το καλοκαίρι δε θα χρειαστώ το ιντερνετ για 1 μήνα περίπου.
2) από Σεπτέμβρη μπορεί να αλλάξω και σπίτι.
3) συνδέομαι 15-20 ώρες τη βδομάδα.

Άρα ψάχνω για κάτι με μικρές ή και χωρίς δεσμεύσεις. Προσανατολίζομαι σε κάτι τύπου Tellas ADSL internet χωρίς συνδρομή. Εκεί βλέπω ότι η ανώτατη μηνιαία χρέωση είναι 22€ + 16,07€ για τη γραμμή. Όμως τελικά δεν ξέρω αν με συμφέρει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω αν τελικά όντως με συμφέρει η 'χωρίς συνδρομή';
χωρίς συνδρομή ουσιαστικά δεν υπάρχει αφού ούτως ή άλλως και συνδρομή να μην κάνεις θα πρέπει να πληρώνεις πάγιο γραμμής Αdsl.

mikeone
22-05-06, 13:45
Άμα μετακομίσεις δεν γίνεται να κάνεις μεταφορά την σύνδεση?

my8os
22-05-06, 13:48
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βέβαια δεν μπορώ να μείνω χωρίς σύνδεση. Οπότε ίσως να βολευτώ με απλές κλήσεις σε isp που προσφέρουν δωρεάν σύνδεση αλλά με λίγο αυξημένο το κόστος της κλήσης, δεν ξέρω.

Για τη μετακόμηση, δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα θα υπάρξει χώρια το κόστος μεταφοράς.

teo_L20
22-05-06, 17:00
Αν μπαίνεις σε αστική χρεωση τόσες ώρες την εβδομάδα θα αναστενάζεις στο επόμενο λογαριασμο του ΟΤΕ!

gastone_2005
23-05-06, 03:15
Προς το παρών άστο μην βάλεις adsl..δε λέει αφού θα έχεις τρεξίματα μετά..

Tem
23-05-06, 09:39
Αν μπαίνεις σε αστική χρεωση τόσες ώρες την εβδομάδα θα αναστενάζεις στο επόμενο λογαριασμο του ΟΤΕ!
Συμφωνώ. Προτιμότερη λύση η σύνδεση μέσω ΕΠΑΚ

@ ADSLgr.com All rights reserved.