PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας



alanis
23-05-10, 13:32
Καλησπέρα,
εδώ και 2 μήνες έχω βάλει την υπηρεσία hold double play lite με την 6άρα γραμμή.
Εδώ και 2 μήνες δεν έχω πιάσει ποτέ πάνω από 3+.
Δεν μένω Αθήνα Θεσσ ή γενικά σε κάπια μεγάλη πόλη και το dslam είναι για 4-5 χωριά( πόσοι να έχουν dsl...)
Έχω πάρει πολλές φορές για να εκφράσω τα παράπονά μου και συνεχώς με παραπέμπουν να κάνω τις ίδιες ενέργιες που αναφέρουν στη σελίδα τους.Τα οποία έχω κάνει φυσικά.
Κάθε φορά που κάνω speed test μου βγάζει την μία ότι έχω 3 mbs την άλλη 20 και άλλες φορές 50.Και κάθε φορά που κατεβάζω με premium acc από rapidshare πιάνω 280 kb/s.
Υπάρχει κάποια εξήγηση γι αυτό?
Τέλος να επισημάνω ότι ο διπλανός έχει 8άρα από τον ΟΤΕ και πιάνει σταθερά 820kb/s στο download του.(πριν την αναβάθμιση.)
Τι μπορεί να φταίει?

antonis556
23-05-10, 16:25
Δωσε μας τα στατιστικα της γραμμης σου για αρχη και βλεπουμε ... :oneup:

alanis
23-05-10, 17:37
Τι ακριβώς θέλετε και πως θα βρώ αυτά τα στοιχεία?

antonis556
23-05-10, 17:39
Ποιο router εχεις ?

Το netfaster εχεις ετσι ? (αυτο που δινει η ΗΟL)

Ανοιξε τον browser σου και για διευθυνση γραψε -> 192.168.1.1
-Username = admin
-Password = admin
Μετα πηγαινε εκει που λεει ADSL -> Status . Ολη αυτη τη σελιδα θελουμε ...

alanis
23-05-10, 17:52
Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 828 (Kbps.) 3933 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 13.0 dB
Attenuation 23.9 dB 46.3 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 26380 117
CRC Error 24189 19
HEC Error 1214594 24

μετά από πόσα ρεστάρτ έπιασα 4!

antonis556
23-05-10, 18:02
Η αποσταση σου απο το κεντρο ειναι πολυ μεγαλη , 3350 μετρα . Ο μεγιστος συγχρονισμος που μπορεις να πιασεις ειναι 6Mbps ... Στην πραγματικοτητα ομως , μεχρι , 4 να μπορεις να πας , αντε 5 ... Οποτε πανω κατω μια χαρα εισαι ...

matelas
23-05-10, 22:14
Έχεις υψηλό snr, ίσως σου το βάλανε για σταθερότητα γραμμής (μιας και βλέπω πολλά errors), ίσως με χαμηλότερο snr να πήγαινε ποιο ψηλά αλλά θα έχανε σταθερότητα, οπότε καλύτερα χαμηλότερη ταχύτητα παρά αποσυνδέσεις.

Πήγαινε στο Status και δες αν σε έχουν κλειδώσει σε G.DMT, όπως και να έχει κάνε μια δοκιμή να το βάλεις σε ADSL2 να δεις πως θα πάει.

Πάντως όπως είπε και ο φίλος μην περιμένεις και πολλά, ίσως πάντως να μπορείς να πας 1-2Mbps ποιο πάνω.

tdc
24-05-10, 01:57
Έχεις υψηλό snr, ίσως σου το βάλανε για σταθερότητα γραμμής (μιας και βλέπω πολλά errors), ίσως με χαμηλότερο snr να πήγαινε ποιο ψηλά αλλά θα έχανε σταθερότητα, οπότε καλύτερα χαμηλότερη ταχύτητα παρά αποσυνδέσεις.

Πήγαινε στο Status και δες αν σε έχουν κλειδώσει σε G.DMT, όπως και να έχει κάνε μια δοκιμή να το βάλεις σε ADSL2 να δεις πως θα πάει.

Πάντως όπως είπε και ο φίλος μην περιμένεις και πολλά, ίσως πάντως να μπορείς να πας 1-2Mbps ποιο πάνω.

Το margin του σιγουρα θα παιζει σε τετοια αποσταση.. Λογικα 11 ειναι το target SNRM.
Δεν θα εχανες τιποτα αν το αλλαζες σε 9.. Κανα mbps μπορει να το εβγαζες.. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.