PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγίες για πολύ καινούργιους και άσχετους στο θέμα VoIP



Σελίδες : [1] 2

Gourounas
19-05-06, 21:55
Παιδια γεια σας και συγχαρητηρια στην βοηθεια που προσφέρετε σε οσους γνωριζουν λιγα επι του θεματος.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτα που θα ρωτησω υπαρχουν διασπαρτα στο φορουμ αλλα εχω ψαξει λιγο και αν και μπορει να κουρασω θα ζητησω μερικες πληροφοριες που καποιος καινουργιος θα βοηθηθει αν τις δει μαζεμένες. Γι αυτο θα ηθελα να απαντησει οποιος εχει το κουραγιο να επαναλαμβανεται και μιλαει εκ πειρας.

Να πω οτι εχω forth 384,κατέβασα το Skype και μιλησα με φιλο αγγλια σε αριστη ποιοτητα και χωρις lag,με κινητο παναφον με 1,5 sec περιπου lag και με σταθερό με lag<1 sec...

Θα ηθελα λοιπον πληροφοριες για τα ακολουθα:

α. πληροφοριες σχετικα με το ποιες εταιρειες VoIP(skype,i-call κτλ) αποδιδουν καλα απο αποψη ποιότητας και κοστους σε συγγριση μεταξυ τους αλλα και με τον ΟΤΕ ει δυνατον με τις χρεώσεις τους.

β. τι μπορει να γινει ωστε να βελτιωθει το θέμα της καθηστερησης(κάπου διαβασα οτι υπαρχουν codecs γι αυτο,οτι μπορεις να κανεις την γραμμη σου 512 και οτι μπορεις να ρυθμισεις τον router να κοβει τα υπολοιπα οταν κανεις κλησεις).

γ. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να εχεις ενα ασυρματο τηλεφωνο στο σπιτι σου κλησεις VoIP και τι προτεινετε απο συσκευες.

δ. γίνεται μια συσκευη να κανει και VoIP κλησεις αλλα να ειναι και στο δικτυο του ΟΤΕ (να κανει και να δεχεται κλησεις δλδ)

Ευχαριστω οσους μπορουν να απαντησουν σε κατι απο αυτα η και σε ολα και προσπαθειστε να ειστε αναλυτικοι. Μην ξεχνατε οτι απευθυνεστε σε ασχετους με το θεμα και επειδη ως τετοιος μπορει να χω πει και καμια κοτσανα δειξτε κατανοηση...

anon
19-05-06, 23:15
α. πληροφοριες σχετικα με το ποιες εταιρειες VoIP(skype,i-call κτλ) αποδιδουν καλα απο αποψη ποιότητας και κοστους σε συγγριση μεταξυ τους αλλα και με τον ΟΤΕ ει δυνατον με τις χρεώσεις τους.

Εαν αντιμετωπίζεις πρόβλημα πακέτων, όπως και άλλα μέλη εδώ, τότε η λύση του i-call μπορεί ίσως να δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Λέω ίσως, γιατί αναφέρθηκαν και περιπτώσεις που δεν έχουν δεί βελτίωση



β. τι μπορει να γινει ωστε να βελτιωθει το θέμα της καθηστερησης(κάπου διαβασα οτι υπαρχουν codecs γι αυτο,οτι μπορεις να κανεις την γραμμη σου 512 και οτι μπορεις να ρυθμισεις τον router να κοβει τα υπολοιπα οταν κανεις κλησεις).

Σιγουρα η χρήση κάποιων codec δίνει καλύτερα αποτελέσματα απο άλλους. Πχ o G723 παίζει με 30 περίπου πακέτα/δευτ (χοντρικά, ας μην το αναλύσουμε περισσότερο τεχνικά γιατί ουσιαστικά είναι το framerate 30ms). Ισως εννοείς αυτό. Αλλά στην περίπτωση αυτή πρέπει και στο άλλο άκρο να υποστηρίζεται ο codec αυτός. Τωρα αυτό που αναφέρεις για τον router, μάλλον θα εννοείς κάποιας μορφής QoS που γίνεται απο τον router (εφόσον υποστηρίζει κάτι τέτοιο) ώστε να περνούν με προτεραιότητα τα πακέτα φωνής,



γ. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να εχεις ενα ασυρματο τηλεφωνο στο σπιτι σου κλησεις VoIP και τι προτεινετε απο συσκευες.
Δυστυχώς απο ασύρματες συσκευές δεν έχω χρησιμοποιήσει και έτσι δεν μπορώ να προτείνω κάτι.



δ. γίνεται μια συσκευη να κανει και VoIP κλησεις αλλα να ειναι και στο δικτυο του ΟΤΕ (να κανει και να δεχεται κλησεις δλδ)
Για συσκευή δεν ξέρω, αλλά εαν βάλεις κάποιο τηλ κέντρο voip (όπως το asterisk) γίνεται.

nrg_polini
19-05-06, 23:55
Η συσκευη που θελεις ειναι το sipura spa3000! Για providers, www.sipdiscount.com αφου δεν εχεις προβλημα με τα πακετα.

Gourounas
20-05-06, 21:14
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα ειπαμε ως καινουργιος και ασχετος χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις:

α. Εκτος απο Skype kai i-call δεν παιζουν αλλοι καλοι providres?(voipbuster sipdiscount που προτεινει και ο φιλος nrg_polini)
τι ποιοτητα και τι χρεωσεις εχουν?
τι εννοεις δεν εχω προβλημα με τα πακετα?
υπαρχει τροπος να μετραω το ποσα πακετα στελνω (ταχυτητα)?

β. τι ακριβως(η περιπου) ειναι οι codecs? πως τους χειριζομαι? πως ξερω οτι και στο αλλο ακρο υποστηριζεται? αν κανω την γραμμη 512 θα αλλαξει κατι?

και παλι ευχαριστω και καλω οποιον αλλο μπορει να παραθεσει idiot-friendly οδηγειες και αποψεις να το κανει.

xomateri
20-05-06, 22:37
Φίλε Gourouna, με καλή και προσεχτική αναζήτηση σίγουρα θα βρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι, αν και πάντα θα σου γεννιούνται νέες απορίες. Πριν τρεις μήνες δεν ήξερα καν τι ήταν Voip τηλεφωνία και μέσα από το φόρουμ έμαθα ότι χρειαζόμουν. Όσον αφορά τις απορίες σου.
α.
Εκτος απο Skype kai i-call δεν παιζουν αλλοι καλοι providres?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32556

τι ποιοτητα και τι χρεωσεις εχουν?
Η ποότητα εξαρτάται κυρίως από την γραμμή σου και τον αριθμό των πακέτων. Χρεώσεις θα βρείς στο site της κάθε εταιρείας.

τι εννοεις δεν εχω προβλημα με τα πακετα?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276
Αν τα πακέτα σου κυμαίνονται πάνω απο 80 δεν θα έχεις πρόβλημα.

υπαρχει τροπος να μετραω το ποσα πακετα στελνω (ταχυτητα)?
Κατέβασε το The All-Seeing Eye και τρέξε options, Network, Auto detect conection speed και θα δεις το maximum packets per second.
β.
τι ακριβως(η περιπου) ειναι οι codecs?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30391

πως τους χειριζομαι?
Ανάλογα την κάθε συσκευή τι codecs υποστηρίζει και τον providrer.

πως ξερω οτι και στο αλλο ακρο υποστηριζεται?
Αν δε χρησιμοποιήσεις απλά δεν ξέρεις. Για κλήσεις σε σταθερά κινητά τηλέφωνα δεν έχεις πρόβλημα αλλά με αλλαγή του codec μπορείς να βελτειώσεις την ποιότητα.

αν κανω την γραμμη 512 θα αλλαξει κατι?
Εξάρτάται από την γραμή σου και το dslam που ανήκεις και έιναι θέμα τύχης καθαρά, εκτός και αν πας σε Shared-Full LLU με άλλη εταιρεία.
Ελπίζω να σε βοήθησα.;)

Gourounas
21-05-06, 19:07
nrg_polini καπου υποστηριζες οτι "Η φθηνοτερη λυση για να εχεις σε μια συσκευη οτε+voip ειναι το grandstream 486 rev" .
Γιατι μου προτεινεις το sipura τωρα?
ποια η διαφορα τους? (η ερωτηση δεν εχει χαρακτηρα κατηγοριας απλα θελω την καλυτερη λυση)
μετρησα τα πακετα μου με το all-seeing eye στα 95-97. τυχαιο? ποιος ξερει... ακομα δεν εχω δοκιμασει τους αλλους providers λογω ελλειψης χρονου. παντως εχω ριξει πολυ διαβασμα στο φορουμ και ομολογω οτι δεν τα παρακολουθω ολα με ευκολια...

Gourounas
21-05-06, 19:16
παντως αν εχω καταλαβει καλα η σωστη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει καποιος για VoIP ειναι η εξης:

α. να κατεβασει και να δοκιμασει ολους τους providers(υπαρχει καποιο προγραμμα που μετρα τα πακετα και οτι αλλο επιρεαζει την ποιοτητα συνομιλιας κατα την διαρκεια της συνομιλιας?)

β. αφου βρει τον καλυτερο να βρει τους καταλληλους codecs για να βελτιωσει κι αλλο την ποιοτητα

γ. να προβει σε αγορες οπως SPA3000 για να ειναι προσιτη η τηλεφωνια και στα αλλα μελη της οικογενιας(αν καταλαβα καλα με τη συγκεκριμενη συσκευη μπορω να συνδεσω πανω το ασυρματο μου και να καλω απο αυτο μεσω VoIP η και ΟΤΕ οποτε θελω και να λαμβανω κλησεις μεσω ΟΤΕ)

διορθωστε με αν κανω λαθος
θετω ετσι το ζητημα γιατι η αγορα adsl εγινε με κριτηριο τα οικονομικα οφελη λογω τηλεφωνιας (δεν ειμαι εγω η τσεπη κι επρεπε να περασει απο εγγριση το project)

Aegean24
22-05-06, 11:35
nrg_polini καπου υποστηριζες οτι "Η φθηνοτερη λυση για να εχεις σε μια συσκευη οτε+voip ειναι το grandstream 486 rev" .
Γιατι μου προτεινεις το sipura τωρα?
ποια η διαφορα τους? (η ερωτηση δεν εχει χαρακτηρα κατηγοριας απλα θελω την καλυτερη λυση)
μετρησα τα πακετα μου με το all-seeing eye στα 95-97. τυχαιο? ποιος ξερει... ακομα δεν εχω δοκιμασει τους αλλους providers λογω ελλειψης χρονου. παντως εχω ριξει πολυ διαβασμα στο φορουμ και ομολογω οτι δεν τα παρακολουθω ολα με ευκολια...

95-97 πακετα/sec με 384?? και εσυ ρωτας για codecs και βελτιωση ποιτοτητας φωνης? Φιλε μου εισαι αρχοντας με αυτα τα πακετα/sec!!!! :worthy: :respekt: :oneup:

vagskarm
22-05-06, 11:50
Γιατι μου προτεινεις το sipura τωρα?

Σου το προτείνει, μάλλον γιατί ρώτησες για ασύρματο. Κι εγώ αυτό έχω πάρει, οπότε συνδέεις άνω του οποιοδήποτε απλό τηλέφωνο πωλείται στην αγορά, άρα και ασύρματο.

Ακόμη με το sipura λαμβανεις κλήσεις και από ΟΤΕ και από voip

Οσον αφορά την οικονομία, ναι έχεις τρομερή. Εγώ επειδή έχω πολλά υπεραστικά, στον επόμενο λογαριασμό θα έχω τρομερή οικονομία. Θα είναι ο πρώτος λογαριασμός, οπότε ακόμη δεν ξέρω.

Gourounas
22-05-06, 12:16
Γυρω στο 95 ειναι τα πακετα μου αλλα και παλι εχω καθυστερηση... και με skype,sipdiscount,i-call
Γιατι ξερει κανεις?(η υποψιαζεται)

υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετρα πακετα,ταχυτητα κτλ την ωρα που πραγματοποιω μια κληση?

cosmos
22-05-06, 12:43
α. πληροφοριες σχετικα με το ποιες εταιρειες VoIP(skype,i-call κτλ) αποδιδουν καλα απο αποψη ποιότητας και κοστους σε συγγριση μεταξυ τους αλλα και με τον ΟΤΕ ει δυνατον με τις χρεώσεις τους.
Αν η γραμμή σου δουλεύει καλά και με μόνο κριτήριο την ποιότητα δε θα βρεις καλύτερο από το Skype. Επειδή όμως δεν είναι ανοιχτό πρωτόκολλο και δεν κυκλοφορούν πολλοί μετατροπείς ΑΤΑ (analog telephone adapter) για αυτό, θα συνιστούσα να πας σε κάποια λύση που πατά στο πρωτόκολλο SIP (όπως είναι το i-call, voipbuster, sipdiscount κτλ). Επειδή βασίζονται σε ανοιχτό πρωτόκολλο, οι τελευταίες εταιρίες έχουν σημαντικό ανταγωνισμό.

Σπίτι μου έχω λ.χ. SIP Discount για αστικές/υπεραστικές κλήσεις (10 ευρώ + ΦΠΑ για 4 μήνες, με 20 ώρες δωρεάν αστική/υπεραστική συνομιλία κάθε μήνα) και i-Call για κλήσεις προς κινητή (χρέωση μικρότερη από ΟΤΕ, 0.15€ / λεπτό ομιλίας).


β. τι μπορει να γινει ωστε να βελτιωθει το θέμα της καθηστερησης(κάπου διαβασα οτι υπαρχουν codecs γι αυτο,οτι μπορεις να κανεις την γραμμη σου 512 και οτι μπορεις να ρυθμισεις τον router να κοβει τα υπολοιπα οταν κανεις κλησεις).
Αν γονατίζεις τη γραμμή σου στα download και/ή έχεις προβληματική γραμμή, υπάρχει ένας τουλάχιστον SIP provider (i-call) που επιτρέπει να κάνεις μια ρύθμιση ώστε η τηλεφωνία μέσω αυτού, να μην είναι ιδιαίτερα "απαιτητική" σε bandwidth -> αντιδρά καλύτερα όταν η γραμμή είναι φορτωμένη.

Εναλλακτικά βάζεις έναν codec όπως το iLBC, που αντέχει καλύτερα σε σχέση με άλλους σε στρεσαρισμένες γραμμές.


γ. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να εχεις ενα ασυρματο τηλεφωνο στο σπιτι σου κλησεις VoIP και τι προτεινετε απο συσκευες.
Για μένα ΑΤΑ ή ADSL router με ενσωματωμένο ΑΤΑ. ΑΤΑ είναι συσκευή που από την μία παίρνει απλά αναλογικά τηλέφωνα και από την άλλη έχει ethernet για να το συνδέσεις στο δίκτυο. Tα ΑΤΑ παίζουν με SIP (ή Η.323). Ρυθμίζεις σε αυτά τους παρόχους SIP που έχεις και μιλάς κανονικά από το τηλέφωνο.

Παράδειγμα ΑΤΑ είναι το Sipura 3000, αν και για το κόστος του μάλλον θα προτιμούσα κάτι σε Fritz!Box Fon που είναι ΑDSL router με ενσωματωμένο ΑΤΑ. Και θα συνεχίζω να προτιμώ ώσπου να έχουμε συνδέσεις > 1Mbps ή χωρίς προβλήματα.


δ. γίνεται μια συσκευη να κανει και VoIP κλησεις αλλα να ειναι και στο δικτυο του ΟΤΕ (να κανει και να δεχεται κλησεις δλδ)
Θέλεις ΑΤΑ που να έχει και FXS και FXO θύρες ώστε να μπορεί και να καλέσει αλλά και να καλεστεί από το κλασσικό τηλεφωνικό δίκτυο του ΟΤΕ, λ.χ. Grandstream HT-488, Sipura/Linksys 3000 (ΑΤΑ), Fritz!Box Fon (ADSL modem router μαζί με ATA).


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα ειπαμε ως καινουργιος και ασχετος χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις:

[quote]α. Εκτος απο Skype kai i-call δεν παιζουν αλλοι καλοι providres?(voipbuster sipdiscount που προτεινει και ο φιλος nrg_polini)
τι ποιοτητα και τι χρεωσεις εχουν?
Το θέμα ποιότητα έχει να κάνει και με τα codec που υποστηρίζουν που με τη σειρά του έχει να κάνει και με τα codec που υποστηρίζεις εσύ (είτε με το software SIP phone που έχεις είτε με κάποιο ΑΤΑ).

Λ.χ. αν έχεις softphone, με Voipbuster/SIPDiscount έχεις κολλήσει σε G.711 το οποίο (αν έχεις φορτωμένη ή προβληματική γραμμή θα γονατίσει). Αν όμως έχεις κάποιο ΑΤΑ device, με το Voipbuster μπορείς να παίξεις με G.729 το οποίο είναι πολύ λιγότερο απαιτητικό σε bandwidth, ενώ με το SIP Discount μπορείς να είσαι με G.726 (το οποίο και αυτό "τρώει" λιγότερο από το G.711). Επίσης το G.711 του i-call μπορείς να το ρυθμίσεις να τρώει πολύ λιγότερο σε σχέση με μία κλήση G.711 μέσω Voipbuster/SIP Discount κτλ.

Πάρε μερικούς demo accounts και παίξε για λίγο καιρό με όλα αυτά...
τι εννοεις δεν εχω προβλημα με τα πακετα?
υπαρχει τροπος να μετραω το ποσα πακετα στελνω (ταχυτητα)?


β. τι ακριβως(η περιπου) ειναι οι codecs? πως τους χειριζομαι? Δες 30391.


πως ξερω οτι και στο αλλο ακρο υποστηριζεται? αν κανω την γραμμη 512 θα αλλαξει κατι?Θα βελτιωθεί η ποιότητα εφόσον δεν την ξεσκίζεις στο d/l.


παντως αν εχω καταλαβει καλα η σωστη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει καποιος για VoIP ειναι η εξης:

α. να κατεβασει και να δοκιμασει ολους τους providers(υπαρχει καποιο προγραμμα που μετρα τα πακετα και οτι αλλο επιρεαζει την ποιοτητα συνομιλιας κατα την διαρκεια της συνομιλιας?)

β. αφου βρει τον καλυτερο να βρει τους καταλληλους codecs για να βελτιωσει κι αλλο την ποιοτητα

γ. να προβει σε αγορες οπως SPA3000 για να ειναι προσιτη η τηλεφωνια και στα αλλα μελη της οικογενιας(αν καταλαβα καλα με τη συγκεκριμενη συσκευη μπορω να συνδεσω πανω το ασυρματο μου και να καλω απο αυτο μεσω VoIP η και ΟΤΕ οποτε θελω και να λαμβανω κλησεις μεσω ΟΤΕ)

διορθωστε με αν κανω λαθος
θετω ετσι το ζητημα γιατι η αγορα adsl εγινε με κριτηριο τα οικονομικα οφελη λογω τηλεφωνιας (δεν ειμαι εγω η τσεπη κι επρεπε να περασει απο εγγριση το project)
Έτσι!

Gourounas
22-05-06, 13:33
φιλε cosmos ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος
θελω να διευκρινησω οτι οι δοκιμες που κανω γινονται σε στιγμες που η γραμμη μου δεν κανει τπτ αλλο. θα δοκιμασω τους codecs αλλα το προβλημα υπαρχει και με skype και με i-call και με sipdiscount. παντα καθυστερηση. και τα πακετα μου ειναι 95.
καμια ιδεα?
κανενα προγραμμα που να μετρα ταχυτητα και πακετα την ωρα της κλησης?

cosmos
22-05-06, 14:32
Βάλε iLBC codec μόνο ενεργό στις ρυθμίσεις του softphone σου και δες πως παίζει με i-call. Δοκίμασε και με voipbuster. Για softphone παίξε με το SJPhone ή το X-Lite.

Gourounas
22-05-06, 19:29
το voipbuster σερνεται πιο πολυ απο το sipdiscount...
τωρα δε μου κανει κλησεις με sipdiscount (x-lite) δινει σφαλμα 403. γιατι?
τελικα παιζει προγραμμα που να μετρα ποιοτητα γραμμης την ωρα της κλησης?

cosmos
22-05-06, 19:50
Το iLBC δεν υποστηρίζεται από SIP Discount. Με i-call δες αν με iLBC έχεις βελτίωση.

Gourounas
22-05-06, 19:58
Με i-call και G711u παει σουπερ,με iLBC χαλάει απιστευτα πολυ :s
το sipdiscount δε μου δουλευει ουτε με G711u...
θα το ψαξω... εχει στο x-lite ρυθμιση που να αποθηκευει τις παραμετρους διαφορετικων providers?
γιατι εγω καθε φορα που αλλαζω απο i-call σε sipdiscount τις ξαναματαπερναω...

α, μη γελασετε,πως διαολο κανεις recall στο x-lite?

cosmos
22-05-06, 20:03
Δεν έχει δυστυχώς, οι επιλογές codec είναι global.

Gourounas
22-05-06, 20:50
δοκιμαστε παρακαλω το sipdiscount γιατι εμενα δε μου δουλευει... δινει error 403
εσας δουλευει κανονικα?
εστω και ενα ψηφιο να καλεσω πχ 0 μου βγαζει error. εχει κανεις καμια ιδεα?

Gourounas
22-05-06, 21:16
Μην αγχωνεστε καποια μαλακια θα χω κανει.
αν μπορειτε δοκιμαστε αν δουλευει.
το πρωι μου δουλευε σουπερ και ξαφνικα οποτε επιχειρω κληση(εστω κι ενα μονο ψηφιο) μου δινει error 403 forbitten
χρησιμοποιω x-lite με 711
καμια ιδεα?

nrg_polini
22-05-06, 21:32
Μ'αρεσε πως το εθεσες :rofl: Μια χαρα μου δουλευει εμενα.

Gourounas
22-05-06, 21:49
χμμ
αλλαξα λογαριασμο και ολα οκ
αλλα γιατι να με αποκλειει? μηπως επειδη δεν εκλεισα την κληση πριν το λεπτο? αφου χανοταν απο μονη της... Περιεργο
καμια ιδεα?

vagskarm
22-05-06, 22:34
403 Forbidden: If the phone receives a 403 Forbidden response, it notifies the user of the response. This response indicates that the SIP server has the request but will not provide service.

σχετικό link: http://www.cisco.com/en/US/products/sw/voicesw/ps2156/products_administration_guide_chapter09186a00800874fb.html

Μήπως κάτι δεν έχεις ενεργοποιήσει ? ή κάτι απενεργοποίησες ?

nrg_polini
22-05-06, 22:54
Αν και αρκετα καθυστερημενα φιλε Gourounas προτεινα το sipura γιατι πλεον η τιμη του εχει πεσει αρκετα και μαλιστα σε καταστηματα εντος Ελλαδος. Πχ http://my-shop.ath.cx/eshop/catalog/product_info.php?products_id=14607 83.72 Ευρω με δωρεαν αποστολη. Το grandstream handytone 486rev2 θα πρεπει να το βρεις στο ebay το λιγοτερο με 55-60 Ευρω, οποτε αφου η διαφορα ειναι τοσο μικρη σιγουρα προτεινω το spa3000 λογω των εξτρα δυνατοτητων.

Gourounas
22-05-06, 23:10
vagskarm οχι δεν παιζει αυτο γιατι στον καινουργιο λογαριασμο προσθεσα μονο ενα γραμμα στο username οποτε στις ρυθμισεις το μονο που αλλαζω ειναι αυτο και δουλευει.στον αλλο λογαριασμο οχι. μου φαινεται πολυ περιεργο...

εχω κι ενα προβλημα ακομα αλλα δεν αφορα dsl. το διαμερισμα ειναι 2οροφο και με το SPA3000 μπορω να πεταξω πανω ενα ασυρματο αλλα στον αλλο οροφο πιθανον να μην πιανει το σημα(εως σιγουρο σε κατι σημεια),ασε που θα πρεπει να ανεβοκατεβαινουμε καθε φορα που καποιος θελει να το χρησιμοποιησει... καμια ιδεα επ αυτου?

επισης ειχα ρωτησει αν ξερετε κανα προγραμμα που να μετραει τις επιδοσεις της γραμμης κατα την διαρκεια της κλησης...

και τελος να παρακαλεσω τους moderators αφου ενωσαν τα θεματα να βαλουν τον παλιο τιτλο γιατι ως θεμα βοηθαει αρκετα τους καινουργιους.

αλλες 2 ερωτησεις
α. ποια η διαφορα linksys και sipura SPA3000?
β. πως μπορω να κατεβάσω codecs (726,729,723) και να τους χρησιμοποιησω στο x-lite?

Ευχαριστω.

xomateri
22-05-06, 23:37
Αν δεν βάλεις 10€ στον λογαριασμό μπορείς να κάνεις κλήσεις μόνο του ενός λεπτού και έχεις περιορισμό, δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να είναι περίπου 10 κλήσεις. 'Ίσως αυτός είναι ο λόγος που ο καινούργιος λογαριασμός λειτουργεί και ο παλιός σου βγάζει σφάλμα.

vagskarm
23-05-06, 08:56
Gourounas, φυσικά και μπορείς να βάλεις πάνω στο SPA-3000 ασύρματο, το έχω κάνει εγώ. Τώρα για να βάλεις ακουστικό σε άλλο όροφο δεν ξέρω, θεωρητικά δεν έχουν εμβέλεια 300 μέτρα? Αν έχεις ήδη ένα ασύρματο, είναι εύκολο να δοκιμάσεις.

Η διαφορά linksys με sipura πρέπει να είναι μόνον το κουτί, τα άλλα ίδια.

Για codecs δεν γνωρίζω αν μπορείς να κατεβάσεις ξεχωριστά. Εκτός από τα free μπορείς να αγοράσεις προγράμματα που τα υποστηρίζουν. Βρίσκεις ποιο σου κάνει και το αγοράζεις. Εκτός κι αν κάποιος γνωρίζει καλύτερη λύση.

Οσον αφορά τις επιδόσεις της γραμμής δεν γνωρίζω κάποιο πρόγραμμα που να τις μετράει, αυτό που ξέρω είναι στην δική μου γραμμή που είναι 384, φροντίζω να μην κατεβάζω σελίδες γαϊδούρια γιατί μου κάνει διακοπές στο τηλέφωνο. Οσο πιο μεγάλη γραμμή έχεις τόσο καλύτερα.

Gourounas
23-05-06, 17:27
μολις πληρωσα 11,6 στο Sipdiscount κσι μου εστειλαν ενα μηνυμα οτι η συναλλαγη ειχε προβλημα και τα χρηματα θα αφαιρεθουν απ τον λογαριασμο λογω λαθος στοιχειων που εδωσα... ομως τα χρηματα εμφανιζονται δεσμευμενα στην καρτα και επιπλεον κανω κανονικη χρηση με κλησεις ανω του λεπτου... καμια ιδέα?
επισης πως μπορω να βρω και να περασω codecs?
ευχαριστω

cosmos
23-05-06, 18:39
επισης πως μπορω να βρω και να περασω codecs?
Δεν μπορείς. Κάθε συσκευή, είτε softphone, είτε ΑΤΑ έχει συγκεκριμένα codecs, τα οποία και δεν αλλάζουν. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις.

Ο λόγος που δε θα δεις εύκολα τα πιο "προηγμένα" codecs (G.723.1, G.726, G.729) είναι ότι όποιος κατασκευάζει συσκευές που τα χρησιμοποιούν, πρέπει να πληρώνει royalties...

Gourounas
23-05-06, 19:12
χμμμ
ποια softphones τους χρησιμοποιουν? αν ειναι να κατεβασουμε κανενα...
ειναι δωρεαν? εσεις τους codecs πως τους δοκιμασατε? αγοραζοντας?
το x-lite δεν εχει κανεναν τους παντως...

το SPA3000 τους εχει? μπορεις να το ρυθμισεις για καθε κληση αναλογα ποιος ειναι ο provider ποιο codec να χρησιμοποιει? επισης αν του πεις τα σταθερα πχ μεσω sipdiscount και εκεινη τη στιγμη το sipdiscount σερνεται μπορεις να βαλεις και εναλλακτικους φορεις? πχ δοκιμασε με i-call κι αν ουτε αυτο κανει τοτε κανε την κληση μεσω ΟΤΕ... και αν η αλλαγη παροχεα γινεται απο την απλη συσκευη σου η αν πρεπει να ανοιξεις το pc...

sdikr
23-05-06, 21:57
χμμμ
ποια softphones τους χρησιμοποιουν? αν ειναι να κατεβασουμε κανενα...
ειναι δωρεαν? εσεις τους codecs πως τους δοκιμασατε? αγοραζοντας?
το x-lite δεν εχει κανεναν τους παντως...

το SPA3000 τους εχει? μπορεις να το ρυθμισεις για καθε κληση αναλογα ποιος ειναι ο provider ποιο codec να χρησιμοποιει? επισης αν του πεις τα σταθερα πχ μεσω sipdiscount και εκεινη τη στιγμη το sipdiscount σερνεται μπορεις να βαλεις και εναλλακτικους φορεις? πχ δοκιμασε με i-call κι αν ουτε αυτο κανει τοτε κανε την κληση μεσω ΟΤΕ... και αν η αλλαγη παροχεα γινεται απο την απλη συσκευη σου η αν πρεπει να ανοιξεις το pc...

το sipura έχει g729 σίγουρα,

Οχι δεν μπορείς να του πεις αν πχ σερνεται κάποιος να πάρει με άλλον,

Αν το πάμε στο ρυθμίση με το χέρι ναι μπορείς να το κάνεις και με κλείστο τον υπολογιστή (εφόσον έχεις ρυθμίσει το dialplan)

Gourounas
23-05-06, 23:10
κατι ακομα
επειδη θελω να αγορασω χρονο για το i-call και μαλλον τελος βδομαδας θα αγορασω το spa3000 για να εχω την επιλογη να παιρνω σταθερα απο sipdiscount και κινητα απο i-call πρεπει να εχω το ιδιο username και στα δυο?

και ισχυει οτι εχει προβληματα με adsl over pstn για τις κλησεις απο και προς ΟΤΕ?

vagskarm
24-05-06, 09:45
και ισχυει οτι εχει προβληματα με adsl over pstn για τις κλησεις απο και προς ΟΤΕ?

Εγώ έχω adsl over pstn και δεν έχω κανένα πρόβλημα. 1.5 μήνα τώρα κάνω τηλέφωνα μόνο από το i-call και είναι μια χαρά.

nrg_polini
24-05-06, 23:03
κατι ακομα
επειδη θελω να αγορασω χρονο για το i-call και μαλλον τελος βδομαδας θα αγορασω το spa3000 για να εχω την επιλογη να παιρνω σταθερα απο sipdiscount και κινητα απο i-call πρεπει να εχω το ιδιο username και στα δυο?

και ισχυει οτι εχει προβληματα με adsl over pstn για τις κλησεις απο και προς ΟΤΕ?

Οχι δεν χρειαζεται το username να ειναι το ιδιο!

sdikr
24-05-06, 23:07
Οχι δεν χρειαζεται το username να ειναι το ιδιο!

Αν έχεις σαν πρωτό gateway το i-call όχι, αν το έχεις σαν δευτερό ναί

το sipdiscount/voipbuster δεν έχει πρόβλημα με 1ο και 2ο

Αλλόι voip providers έχουν

είναι που θα μπλέξεις ;)

nrg_polini
24-05-06, 23:10
Αν έχεις σαν πρωτό gateway το i-call όχι, αν το έχεις σαν δευτερό ναί

το sipdiscount/voipbuster δεν έχει πρόβλημα με 1ο και 2ο

Αλλόι voip providers έχουν

είναι που θα μπλέξεις ;)

Δεν σε επιασα... :hmm:

Gourounas
26-05-06, 23:46
θελω τα φωτα σας

αν γινεται να εξηγηθουν οι 'εντολες΄ του dial plan στο SPA3000 για να μπορουμε να φτιαχνουμε κατι που να μας ταιριαζει...
εγω πχ χρησιμοποιωντας τις αρχικες ρυθμισεις που δινει το icall και κατι που βρηκα εδω απο τον sdikr πετυχα να εχω icall, sipdiscount με #4(δεν θελει και +30 δεν καταλαβα γιατι) και το #9 δε λειτουργει για ΟΤΕ (ξερει κανεις γιατι? αρχικά δούλευε)

(00[1-9]x.|[27]xxxxxxxxx|69xxxxxxxx|[134589]x.|| <#4,:>xx.<@sip1.sipdiscount:5060;usr=*****;pwd=*****;nat=yes> | <#9:@gw0>)

θα θελα κατι που να δινει τα σταθερα απο sipdiscount,τα κινητα απο i-call,δυνατοτητα χειροκινητης επιλογης των φορεων αυτων (με #αριθμος πχ) και οτε που να δουλευει

θα μου πειτε πολλα ζητας... Καμια ιδεα?

komet
29-05-06, 02:22
θελω τα φωτα σας

αν γινεται να εξηγηθουν οι 'εντολες΄ του dial plan στο SPA3000 για να μπορουμε να φτιαχνουμε κατι που να μας ταιριαζει...
εγω πχ χρησιμοποιωντας τις αρχικες ρυθμισεις που δινει το icall και κατι που βρηκα εδω απο τον sdikr πετυχα να εχω icall, sipdiscount με #4(δεν θελει και +30 δεν καταλαβα γιατι) και το #9 δε λειτουργει για ΟΤΕ (ξερει κανεις γιατι? αρχικά δούλευε)

(00[1-9]x.|[27]xxxxxxxxx|69xxxxxxxx|[134589]x.|| <#4,:>xx.<@sip1.sipdiscount:5060;usr=*****;pwd=*****;nat=yes> | <#9:@gw0>)

θα θελα κατι που να δινει τα σταθερα απο sipdiscount,τα κινητα απο i-call,δυνατοτητα χειροκινητης επιλογης των φορεων αυτων (με #αριθμος πχ) και οτε που να δουλευει

θα μου πειτε πολλα ζητας... Καμια ιδεα?
Στο http://forums.whirlpool.net.au/ και μετά στο τμήμα για το Voice Over IP υπάρχουν κάποιες/πολλές οδηγίες. Δεν ξέρων αν σε καλύπτουν αλλά και εκεί γίνεται γερή συζήτηση.

Gourounas
29-05-06, 20:06
Λαθος εκανα. τελικα ακομα κι οταν παταγα #4 η κληση γινοταν μεσω icall και οχι sipdiscount...
Ξερει κανεις γιατι?
καποιο τροπο για να το φτιαξουμε?

Gourounas
29-05-06, 21:41
οκ δουλευει...

ευχαριστω οσους βοηθησαν απαντωντας μου...
πιστευω ακραδαντα οτι βοηθησαν πολυ κοσμο...

εχω ακομα 2 προβληματακια

α) δεν χτυπαει η συσκευη οταν δεχομαι κλησεις στο νουμερο του ΟΤΕ δλδ στις εισερχομενες τζιφος


β) οταν το εχουνε σηκωσει απο αλλη συσκευη δεν μπορω να παρω την κληση(duplex)
παταω #2 (gw0) αλλα μου δινει σημα κατηλημενου... σε εσας δουλευουν αυτα?

sdikr
29-05-06, 22:07
οκ δουλευει...

ευχαριστω οσους βοηθησαν απαντωντας μου...
πιστευω ακραδαντα οτι βοηθησαν πολυ κοσμο...

εχω ακομα 2 προβληματακια

α) δεν χτυπαει η συσκευη οταν δεχομαι κλησεις στο νουμερο του ΟΤΕ δλδ στις εισερχομενες τζιφος


β) οταν το εχουνε σηκωσει απο αλλη συσκευη δεν μπορω να παρω την κληση(duplex)
παταω #2 (gw0) αλλα μου δινει σημα κατηλημενου... σε εσας δουλευουν αυτα?

α) θα πρέπει να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις για το ring detection

β) ναι ειναι φυσιολογικό, βλέπει την γραμμη κατηλημένη

koslyr
30-05-06, 20:39
Οι εναλλακτικοι πάροχοι που παρεχουν υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας χρησιμοποιούν τεχνικές VoIP. Σε αυτην την περίπτωση με ποιο τρόπο έχουν εξασφαλίσει ποιοτητα υπηρεσίας παρόμοια με αυτήν που παρέχει ο ΟΤΕ με το παροδοσιακό δίκτυο PSTN;

sdikr
30-05-06, 21:03
Οι εναλλακτικοι πάροχοι που παρεχουν υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας χρησιμοποιούν τεχνικές VoIP. Σε αυτην την περίπτωση με ποιο τρόπο έχουν εξασφαλίσει ποιοτητα υπηρεσίας παρόμοια με αυτήν που παρέχει ο ΟΤΕ με το παροδοσιακό δίκτυο PSTN;

Γιατί έχουν τον έλεγχο end to end στο κυκλώμα που θα περάσει το voip

Πχ ας πουμέ οτι η Μιτσοςτελεκομ, έχει ενα κυκλώμα μισθωμένο με SLA απο αθηνά/θεσσαλονική, μέσα σε αυτό το κυκλώμα μπορεί να έχει qos πχ ωστέ να ευνοεί την τηλέφωνια ενάντι των data

οπότε αυτός που θα πάρει τηλέφωνο απο Θεσσαλονική στην Αθηνά δεν θα καταλάβει διαφορά

Με την χρήση του ADSL έχουμε να περάσουμε μέσα απο 2 ή και παραπάνω δικτύα, ATM OTE, ISP, διεθνές internet, ΑΙΧ, αν κάπου σε αυτά υπάρχει συμφώρηση, και εφόσον δεν υπάρχει qos για την τηλεφωνία υπάρχει και πρόβλημα

Gourounas
04-06-06, 12:37
πως γινεται upgrade στο firmware και στο software version?
μηδενίζονται(reset) οι ρυθμισεις?

εχω Software Version: 2.0.13(GWg) Hardware Version: 3.0.0(273f)

con
05-06-06, 19:09
οκ δουλευει...

ευχαριστω οσους βοηθησαν απαντωντας μου...
πιστευω ακραδαντα οτι βοηθησαν πολυ κοσμο...

εχω ακομα 2 προβληματακια

α) δεν χτυπαει η συσκευη οταν δεχομαι κλησεις στο νουμερο του ΟΤΕ δλδ στις εισερχομενες τζιφος


β) οταν το εχουνε σηκωσει απο αλλη συσκευη δεν μπορω να παρω την κληση(duplex)
παταω #2 (gw0) αλλα μου δινει σημα κατηλημενου... σε εσας δουλευουν αυτα?
Προσπαθώ να παίρνω by default από i-call και όταν δίνω #4 να παίρνει από sipdiscount. Με το dialplan που έδωσες ποιο πάνω συνεχίζει να παίρνει από i-call όταν δίνω #4. Μπορείς να εξηγήσεις πώς το έλυσες?

Gourounas
05-06-06, 19:37
(00[1-9]x.|[27]xxxxxxxxx|69xxxxxxxx|[134589]x.|<#1,:0030>[26]xx.<:@gw1>|<#2:@gw0>)

εχω αυτο το dialplan τωρα αλλα κατι παει στραβα με το gw1 κατι εχω δηλωσει λαθος γιατι πριν το reset που του εκανα δουλευε.

εχει σημασια να συμπληρωσεις σωστα τις ρυθμισεις στο gateway δαλαδη εκει που λεει gateway1 να βαλεις κατι του τυπου: username@sip1.sipdiscount.com

con
05-06-06, 20:02
Αυτό που με ανδιαφέρει αλλά δε γίνεται είναι στο dial plan αυτό που έγραψες για <#4,:>xx.<@sip1.sipdiscount:5060;usr=*****;pwd=*** **;nat=yes>
ώστε να αποφύγω να παω μέσω gateway. Νόμιζα οτι σου δούλεψε. Με default ρύθμιση για i-call δεν μπορώ να βγω με sipdiscount δίνοντας π.χ. #4 . Συνεχίζω να βγαίνω με i-call...

Gourounas
05-06-06, 20:14
οχι τελικα δουλεψε μεσω gateway... αλλα τωρα δε δουλευει... με αυτο το dialplan και τα στοιχεια του τυπου που εγραψα ενω πριν το reset δουλευε... καμια ιδεα κανεις? κανει την κληση κι οταν παει να συνδεθει δινει κατι σαν busy tone...

Gourounas
07-06-06, 22:31
εχω τα εξης 2 προβληματα...

α. στο gateway1 εχω βαλει user@sip1.sipdiscount.com και το pass διπλα. οταν κανω κλησεις μεσω gw1 εκει που παει να συνδεθει μου δινει busy tone...

β. καπου αναφερθηκε οτι το προβλημα του μικροφωνισμου της γραμμης ΟΤΕ λυθηκε. "πρέπει να ρυθμιστεί σωστά το [Pstn to spa gain] και [Spa to Pstn gain] (στο PSTN Line)που έχουν να κάνουν με το ρεύμα που μπορεί να διαχειριστεί η εκάστοτε τηλεφωνική συσκευή." με τι κριτηριο η τι τιμες πρεπει να μπουν σε αυτα τα πεδια για να χαθει η ηχω?

ευχαριστω.

svizi
13-06-06, 16:21
Επειδή και εγώ είμαι πολύ καινούργιος και άσχετος με το θέμα του Voip σκέφτηκα να κάνω τις ερωτήσεις μου σε αυτό το thread. Η γραμμή μου είναι 384/128 Forthnet αγορασμένη μέσω adsl-in-a-box. Διάβασα κάποια από τα threads και κατάλαβα ότι το θέμα voip + adsl στην Ελλάδα είναι αρκετά περίπλοκο. Έχω κάποιες ερωτησούλες πάνω στο θέμα.
Πώς μπορώ να μετρήσω τα πακέτα που λαμβάνω ( νομίζω βρήκα ένα τρόπο σε κάποιο post μέσω του performance);
Χρειάζεται να κοιτάξω κάτι άλλο για να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή;
Μπορώ δεδομένου ότι η γραμμή δεν είναι στο όνομα μου να την μετατρέψω σε 512 μέσω της forthnet;

sdikr
14-06-06, 01:40
Ενα καλό προγραμματάκι είναι εδώ (http://www.udpsoft.com/eye/doc.html)

το κατεβάζεις και επιλέγεις το auto detect my settings

Μπορείς μεσω forthnet να κάνεις αναβάθμιση αλλά θα πρέπει να κάνεις και την συνδρόμη (και χωρίς να ειμαι 100% σίγουρος χάνεις τους δωρεάν μήνες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.