PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για sata controller OXI Raid για πάνω από 1 δίσκο



BlindG
25-05-10, 01:15
Έχω φάει ένα κόλλημα με ένα σύστημα που βασίζεται στην A8N sli της Asus και έχω πάρει διάφορους controllers (τον 3112 της Silicon Image, αυτόν εδώ.... (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522829)) προσπαθώντας να τους κάνω να δουν δύο διαφορετικούς δίσκους (π.χ. εναν 300GB και έναν 640). Έχει σταθεί όμως αδύνατο. Τους βλέπουν αλλά το σύστημα κολλάει και δεν ξεκινάει. Υποθέτω πως οι controllers αυτοί δουλεύουν μόνο σε raid και γι'αυτό θέλουν ίδιους δίσκους.

Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει το raid και θέλω να έχω δύο ανεξάρτητους δίσκους να δουλεύουν σαν αυτόνομες μονάδες. :wall:
Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιον controller που να κάνει αυτή τη δουλειά? :wall:

Hodad
25-05-10, 01:33
Δεν δουλεύουν μόνο σε RAID οπότε δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.

Να φανταστώ ότι με καθένα ξεχωριστά δίσκο μόνο του κάθε φορά δοκίμασες.

Ίσως να παίζει και κανένα πρόβλημα συμβατότητας με τη μητρική.

WAntilles
25-05-10, 01:36
Όλα τα chipset της σειράς Silicon Image SI-31xx δουλεύουν και σαν απλοί SATA controllers.

Είχα για πολλά χρόνια (και ακόμα έχω τον έναν) δύο 3114, έναν σε PCI κάρτα (στον παλιό σέρβερ) και έναν ενσωματωμένο στην παλιά-παλιά μου motherboard που είναι τώρα σε διαφορετικό ρόλο.

Άψογη λειτουργία σε Πτηνό και Κουφώματα-NT με ξεχωριστούς δίσκους.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η μητρική μάλιστα που τον είχε ενσωματωμένο είχε πάνω της nVidia nForce4-SLI.

Που νομίζω ότι είναι το ίδιο chipset με αυτό της μητρικής που αναφέρεις.



ΥΓ: Να υποθέσω ότι φταίει η τυχάρπαστη Asus με τα τυχάρπαστα BIOSes της;

ΥΓ2: Καταρχήν για να σιγουρευτούμε αν έχει όριο χωρητικότητας ο controller, βάλε πάνω του έναν 250άρη που ξέρουμε σίγουρα ότι τον βλέπει σωστά (3 τέτοιους είχε ο παλιός σέρβερ).

panoc
25-05-10, 01:41
Έχει σταθεί όμως αδύνατο. Τους βλέπουν αλλά το σύστημα κολλάει και δεν ξεκινάει. Υποθέτω πως οι controllers αυτοί δουλεύουν μόνο σε raid και γι'αυτό θέλουν ίδιους δίσκους.


Δε φταει ο controller, φταει το bios της μητρικης.
Δεν εχει αρκετο ελευθερο χωρο για να φορτωθει το bios του controller.

Τα λεω πολυ χοντρικα μιας και αντιμετωπιζα το ιδιο ακριβως προβλημα με διαφορες μητρικες και παρα πολλους controller, τελικα βρηκα ενα αρθρο στο νετ που εξηγουσε ακριβως τι γινεται. Εαν το βρω θα το ποσταρω.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........




ΥΓ: Να υποθέσω ότι φταίει η τυχάρπαστη Asus με τα τυχάρπαστα BIOSes της;


Σωστα υπεθεσες αλλα δεν ειναι ακριβως προβλημα της Asus, προβλημα των κατασκευαστων του bios ειναι μιας και συμβαινει με πολλες μητρικες, το εχω παθει με gigabyte, abit, dfi και asus.

BlindG
25-05-10, 03:15
Δεν δουλεύουν μόνο σε RAID οπότε δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.

Να φανταστώ ότι με καθένα ξεχωριστά δίσκο μόνο του κάθε φορά δοκίμασες.

Ίσως να παίζει και κανένα πρόβλημα συμβατότητας με τη μητρική.

Εννοείται :wall: :wall:


ΥΓ2: Καταρχήν για να σιγουρευτούμε αν έχει όριο χωρητικότητας ο controller, βάλε πάνω του έναν 250άρη που ξέρουμε σίγουρα ότι τον βλέπει σωστά (3 τέτοιους είχε ο παλιός σέρβερ).

Ντεν έχω τέτοιο καρντιά μου :(


Δε φταει ο controller, φταει το bios της μητρικης.
Δεν εχει αρκετο ελευθερο χωρο για να φορτωθει το bios του controller.

Τα λεω πολυ χοντρικα μιας και αντιμετωπιζα το ιδιο ακριβως προβλημα με διαφορες μητρικες και παρα πολλους controller, τελικα βρηκα ενα αρθρο στο νετ που εξηγουσε ακριβως τι γινεται. Εαν το βρω θα το ποσταρω.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σωστα υπεθεσες αλλα δεν ειναι ακριβως προβλημα της Asus, προβλημα των κατασκευαστων του bios ειναι μιας και συμβαινει με πολλες μητρικες, το εχω παθει με gigabyte, abit, dfi και asus.

Έλεοc :wall:
Τόσο χάλια ? :(
Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν έγραψα προηγουμένως, είναι το εξής:
Δοκίμασα και τους 2 controllers ταυτόχρονα στο μηχάνημα με έναν δίσκο ο καθένας.
Πάλι τζίφος.
Ότι και να κάνω, μόνο ΕΝΑΣ δίσκος μπορεί να λειτουργήσει μέσω controller :(
Δεν χρειάζεται να ψάξεις, μου αρκεί η εξήγηση :up: :up:

Σας ευχαριστώ :worthy:

BlindG
06-06-10, 12:23
Επαναφέρω το ζήτημα γιατί ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς εσένα panoc:

Οι μητρικές με τις οποίες δουλεύω, είναι σχεδόν 4ετίας (amd 939 γαρ :p). Στις πιο συγχρονες, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα που λες?
Αν δεν διορθώθηκε, υπάρχει τρόπος να γνωρίζω (π.χ. από κάποια specs) αν η μητρική που θέλω, θα έχει το ίδιο πρόβλημα? :wall:

WAntilles
06-06-10, 13:40
Ντεν έχω τέτοιο καρντιά μου.

Πέρνα από δω όποτε θες, να πάρεις έναν από τους 2, ή και τους 2, για δοκιμές.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι μητρικές με τις οποίες δουλεύω, είναι σχεδόν 4ετίας (amd 939 γαρ :p). Στις πιο συγχρονες, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα που λες?

Καταρχήν να σου υπενθυμίσω κάτι που το έγραψα και παραπάνω, και το ξέρεις και ο ίδιος:

Η 939 παλιά-παλιά μητρική μου (που τώρα επιτελεί άλλο ρόλο), η DFI LANParty nF4-SLI-DR (nVidia nForce4-SLI) είχε από τη μάνα της επάνω, έξτρα ενσωματωμένο έναν Silicon Image SI-3114, που δούλευε αψογότατα καί σε Πτηνό καί σε Κουφώματα-NT, σε απλό mode, και με 2-3 δίσκους επάνω.

sdikr
06-06-10, 13:47
Επαναφέρω το ζήτημα γιατί ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς εσένα panoc:

Οι μητρικές με τις οποίες δουλεύω, είναι σχεδόν 4ετίας (amd 939 γαρ :p). Στις πιο συγχρονες, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα που λες?
Αν δεν διορθώθηκε, υπάρχει τρόπος να γνωρίζω (π.χ. από κάποια specs) αν η μητρική που θέλω, θα έχει το ίδιο πρόβλημα? :wall:

το μεγάλο πρόβλημα σε όλα αυτά είναι το interupt 19h capture, εκεί μπορείς να έχεις μόνο ένα κάθε φόρα, ειδικά αν έχεις ίδιους controler τότε τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.

Αν απλά σε ενδιαφέρει να κάνεις boot απο τον Ide/sata της μητρικής, τότε κάνεις disable το 19h απο το bios, και πλέον στο λειτουργικό θα τους βλέπει κανονικά, αν θυμάμαι καλά για να δεί τον δίσκο, θα πρέπει να τον δηλώσεις σαν raid αλλά μόνο με ενα Member

panoc
06-06-10, 19:19
Επαναφέρω το ζήτημα γιατί ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς εσένα panoc:

Οι μητρικές με τις οποίες δουλεύω, είναι σχεδόν 4ετίας (amd 939 γαρ :p). Στις πιο συγχρονες, διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα που λες?
Αν δεν διορθώθηκε, υπάρχει τρόπος να γνωρίζω (π.χ. από κάποια specs) αν η μητρική που θέλω, θα έχει το ίδιο πρόβλημα? :wall:

στις περισσοτερες οχι δεν εχει διορθωθει, ειδικα σε αυτες που εχουν για οποιοδηποτε λογο 2ο ide/sata controller θα εχεις το ιδιο προβλημα και ο μονος τροπος να το ξεπερασεις ειναι να απανεργοποιησεις τον 2ο controller. Πραγμα ατοπο βεβαια αφου ποιος ο λογος να χρειαστεις ξεχωριστο controller και να μη χρησιμοποιησεις το 2ο της μητρικης?

BlindG
08-06-10, 00:09
Καταρχήν να σου υπενθυμίσω κάτι που το έγραψα και παραπάνω, και το ξέρεις και ο ίδιος:

Η 939 παλιά-παλιά μητρική μου (που τώρα επιτελεί άλλο ρόλο), η DFI LANParty nF4-SLI-DR (nVidia nForce4-SLI) είχε από τη μάνα της επάνω, έξτρα ενσωματωμένο έναν Silicon Image SI-3114, που δούλευε αψογότατα καί σε Πτηνό καί σε Κουφώματα-NT, σε απλό mode, και με 2-3 δίσκους επάνω.

Τότε η δικιά σου η μητρική, ανήκε στις εξαιρέσεις που γράφει και ο panoc;)
Τη μητρική θέλω, όχι τον controller :p :p :p


το μεγάλο πρόβλημα σε όλα αυτά είναι το interupt 19h capture, εκεί μπορείς να έχεις μόνο ένα κάθε φόρα, ειδικά αν έχεις ίδιους controler τότε τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.

Αν απλά σε ενδιαφέρει να κάνεις boot απο τον Ide/sata της μητρικής, τότε κάνεις disable το 19h απο το bios, και πλέον στο λειτουργικό θα τους βλέπει κανονικά, αν θυμάμαι καλά για να δεί τον δίσκο, θα πρέπει να τον δηλώσεις σαν raid αλλά μόνο με ενα Member

Χμ.
Βασικά από λίγο που έψαξα αυτό το interrupt, δεν κατάλαβα πολλά και δεν ξέρω καν αν το έχει σαν επιλογή η μητρική μου... :(
Δεν νομίζω πάντως.

Αυτή τη στιγμή, bootάρω από τον onboard IDE controller γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Έχω τους 4 onboard sata και θέλω να χρησιμοποιήσω και από τον controller :what:



στις περισσοτερες οχι δεν εχει διορθωθει, ειδικα σε αυτες που εχουν για οποιοδηποτε λογο 2ο ide/sata controller θα εχεις το ιδιο προβλημα και ο μονος τροπος να το ξεπερασεις ειναι να απανεργοποιησεις τον 2ο controller. Πραγμα ατοπο βεβαια αφου ποιος ο λογος να χρειαστεις ξεχωριστο controller και να μη χρησιμοποιησεις το 2ο της μητρικης?

με 2 λόγια:
Τον ήπιαμε :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Σ'ευχαριστώ πολύ :)

psolord
12-06-10, 02:03
Έχω φάει ένα κόλλημα με ένα σύστημα που βασίζεται στην A8N sli της Asus και έχω πάρει διάφορους controllers (τον 3112 της Silicon Image, αυτόν εδώ.... (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522829)) προσπαθώντας να τους κάνω να δουν δύο διαφορετικούς δίσκους (π.χ. εναν 300GB και έναν 640). Έχει σταθεί όμως αδύνατο. Τους βλέπουν αλλά το σύστημα κολλάει και δεν ξεκινάει. Υποθέτω πως οι controllers αυτοί δουλεύουν μόνο σε raid και γι'αυτό θέλουν ίδιους δίσκους.

Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει το raid και θέλω να έχω δύο ανεξάρτητους δίσκους να δουλεύουν σαν αυτόνομες μονάδες. :wall:
Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιον controller που να κάνει αυτή τη δουλειά? :wall:

Χα! Και νόμιζα οτι εγώ ήμουν ο τρελός!

Λοιπόν, Long story short, είχα πάρει πριν απο καιρό τη μεγάλη αδερφή της, U3S6 (http://www.youtube.com/watch?v=3bJ8vMytwfQ), που απο ότι βλεπω είναι ολόιδιες, απλά η U3S6 έχει και ένα τσιπάκι ακόμα για τις USB 3.0 θύρες (δίνει σε μία κάρτα 2Χ Sata 3.0 και USB 3.0).

Λοιπόν, το ανέκδοτο είναι οτι η κάρτα δούλεψε άψογα σε ένα Asus P5Q Deluxe που έχω το οποίο ΔΕΝ ήταν στη λίστα με τα supported mobos. Όταν έκανα την αναβαθμιση σε Core i7 860, πήρα ένα Asus Maximus III που ΗΤΑΝ στην λίστα με τα supported mobos. Ε, μόλις την έβαλα στο Maximus, κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις και εσύ!

Βασικά δεν την έχω δοκιμάσει στο MSI που έχω τώρα, να γελάσουμε!:twisted:

Κρίμα γιατί όσο την είχα στο άλλο μηχάνημα, το καρτάκι είχε τρομερή ταχύτητα, όση ακριβώς και το ICH10, τουλάχιστον για τους απλούς δίσκους που είχα συνδέσει απάνω.

Τελικα είδα και απόειδα και για ακόμα μία φορά, επανέφερα σε κυκλοφορία τον παλιό καλό Delock PCI controller (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113) που είχα πρόχειρο. Απλός PCI, με 4 sata II ports, βασισμένος στο Silicon Image 3114 (Softraid 5). Το μόνο κακό που έχει είναι οτι είναι λίγο αργός σε σχέση με το Asus και το ICH10. Όμως ΔΟΥΛΕΥΕΙ!:p Βασικά στο Delock έχω βάλει δίσκους που δεν με νοιάζει η γρήγορη ταχύτητα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, δες benchmarks ίδιου δίσκου, σε Delock και σε P55 (ICH10), αντιστοίχως με τη σειρά που εμφανίζονται.

73723 73724

Άμα δε σε νοιάζει η μέγιστη ταχύτητα, σου το συνιστώ μιας και έχει δουλέψει σε όλα τα mobos που το έχω συνδέσει.:oneup: Παίζει απροβλημάτιστα σε Vista32, Vista64, Win7 64. Για Linux δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάτι δοκιμές που είχα κάνει πριν απο καιρό, νομίζω οτι είχα τραβήξει κάτι βίντεο που ήταν σε δίσκο που ήταν συνδεδεμένος στον Delock!:hmm:

Siba
18-06-10, 10:11
Για να μην ανοιγω νεο νημα εψαχνα και εγω ενα controller για τον σερβερ και επεσα πανω σε αυτο (http://www.priveshop.gr/product.php?code=112204), ξερουμε τιποτα?

Αν και γλυκοκοιταζα αυτον που λεει ο psolord αλλα ειναι sataI και επισεις θα ηθελα να αποφυγω τους κιτρινιαριδες.

psolord
19-06-10, 04:03
Για να μην ανοιγω νεο νημα εψαχνα και εγω ενα controller για τον σερβερ και επεσα πανω σε αυτο (http://www.priveshop.gr/product.php?code=112204), ξερουμε τιποτα?

Αν και γλυκοκοιταζα αυτον που λεει ο psolord αλλα ειναι sataI και επισεις θα ηθελα να αποφυγω τους κιτρινιαριδες.

Ωχ ναι, κακώς έγραψα SATA II ! Τουλάχιστον έδωσα το link!:p

Siba
19-06-10, 12:10
Ωχ ναι, κακώς έγραψα SATA II ! Τουλάχιστον έδωσα το link!:p
:hammered: :)

WAntilles
19-06-10, 13:53
Για Linux δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάτι δοκιμές που είχα κάνει πριν απο καιρό, νομίζω οτι είχα τραβήξει κάτι βίντεο που ήταν σε δίσκο που ήταν συνδεδεμένος στον Delock!:hmm:

Έχουμε πει ότι τα Silicon Image SI-3xxx είναι open hardware από το Δεκέμβριο του 2004.

Παίζουν αποδεδειγμένα, και με τη βούλα επίσημα, σε Windows NT, Linux (έτρεχε εδώ για 3 χρόνια), και FreeBSD από την 6.0 Release και μετά (έτρεχε εδώ για 3 μήνες).

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν και γλυκοκοιταζα αυτον που λεει ο psolord αλλα ειναι sataI και επισεις θα ηθελα να αποφυγω τους κιτρινιαριδες.

Αυτόν που λέει ο psolord είναι μια χαρά.

Διάβασε τί γράφω παραπάνω.

Από τους κιτρινιάρηδες τον είχα πάρει κι εγώ.

Επίσης άμα πας στα άρθρα, θα δεις το άρθρο για τον SOHO server. Εκεί έχει φώτο του παλιού.

Με έναν τέτοιο είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.