PDA

Επιστροφή στο Forum : MacBook Pro vs HP Compaq nx9420



nobleman
23-05-06, 00:53
Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο, που έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή:
MacBook Pro (http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/Byb2l7rOuTo0sCOK72EhIM/3.0.5.10.6.9.0.1.0.0.1.0.0.13 ) και HP Compaq nx9420 (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_9_50&manufacturers_id=&products_id=3116)...
Ποιο θα επιλέγατε και γιατί;;;

Thnxxxxx

DrEthernet
23-05-06, 01:02
To ένα τρέχει Mac OS X ενώ το άλλο όχι, δε θέλει και πολύ σκέψη...

Πύρρος
23-05-06, 01:21
MacBook λόγω μικρότερου βάρους. (Αν τώρα ΘΕΣ 17" οθόνη, το macbook γίνεται αρκετά ακριβό).

Σε χαρακτηριστικά λίγο-πολύ τα ίδια είναι, με τον HP να κερδίζει από οθόνη + card reader + multibutton mouse αν πρόκειται να χρησιμοποιείς συνέχεια windows.

BTW, γιατί να πάρεις την ελληνική έκδοση; Πάρε την αγγλική, και κράτα τα €140+φπα για μπύρες.

GoG
23-05-06, 01:38
Αναμεσα στα 2 υπαρχει μια συμαντικη διαφορα φιλε μου: ΟΘΟΝΗ=ΜΕΓΕΘΟΣ=ΒΑΡΟΣ=ΚΑΛΥΤΕΡΗ
ΟΠΤΙΚΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ...Οποτε εξαρτατα τι θελεις?Μεγαλυτερη οθονη ή ενα15αρα σε ενα λαπτοπ κοσμημα???

kostthem
23-05-06, 12:42
Βασικά μάλλον πρέπει πρώτα να επιλέξει λειτουργικό ο φίλος μας και μετά κινείται ανάλογα.

KLG
23-05-06, 14:55
Για να τρολλαρω και γω στα μηλο-λιμερια, γιατι σαν πολλοι μηλαραδες την πεφτουν στα λαπτοπο-λιμερια τωρα τελευταια...

Καλα με αυτο το ΗΡ ξετρελαθηκα... 2.5Κ ευρω ειναι πολυ καλη τιμη για ενα λαπτοπ τετοιων δυνατοτητων. Ειναι σουπερ το μηχανηματακι. Βεβαια ακολουθει την ΗΡ παραδοση... ειναι ασχημο... αλλα τετοια specs??? Λαπτοπ με 1.8κ ευρω ειναι πολυ χειροτερα.

Για ενα μαγικο λογο δεν ανοιγει το λινκ με το μακ-ακι, ισως απο το σπιτι να δουλευει.

nobleman
23-05-06, 16:56
Sorry για το link της Rainbow αλλά έχει session-expire... εν πάσει περιπτώσει, όπου κι αν ρώτησα όλοι Mac μου λένε... υπόψιν έχω ΙΧ ένα A1667G1 (Amilo AMD 4000+) και η αγορά αφορά επαγγελματική ανάγκη... ο λόγος που πήγα σε αυτά τα δύο, είναι ο οικονομικός... με λίγα λόγια τόσα μου εγκρίνουν και είπα να φτάσω στο max... από την άλλη σκέφτηκα να μπω έστω και χρησιδανεικά στον κόσμο των Mac... θα δουλεύω word, powerpoint σε lan και με ενδιαφέρει πολύ η επεξεργασία video... με αυτόν που έχω prive (FSC Amilo) δεν έχω κανένα πρόβλημα με pinnacle 10...

GoG
23-05-06, 17:57
Μα αφου πλεον τα μηλαρακια παιρνουν windows τι αγχωνεσαι?Ασε που αυτα που δουλευεις νομιζω οτι τα βρισκεις και σε mac και εισαι και με μεγαλυτερη ασφαλεια..

nobleman
25-05-06, 16:33
Παρήγγειλα το Mac... ελπίζω να δικαιωθείτε... :oneup:

kostthem
25-05-06, 16:50
Καλώς μας ήρθες λοιπόν, εδώ είμαστε για την ομαλή μετάβασή σου στο OSX. Ό,τι χρειαστείς (που σίγουρα θα έχεις απορίες, είναι νέο για σένα το OS) ρώτα μας.

nickolas2005
25-05-06, 16:50
Aπο που το πήρες?:)

nobleman
25-05-06, 17:08
Από την Document ΕΠΕ, Ηράκλειο Κρήτης... είναι πωλητής της Rainbow... το κόστος ανέβηκε 100€ παραπάνω αλλά είναι μέσα και τα ταχυδρομικά που θα πλήρωνα... επιπλέον λόγω διαφοράς τιμής, θα έχω το μηχάνημα στημένο παρουσία μου, με δοκιμή, 0 pixel, συν κάποια άλλα «bonus»... στα (+) βέβαια μετράει και η προσωπική γνωριμία, διότι αυτός σε κάθε περίπτωση αναλαμβάνει και το service... 2845€ με μνήμη 1GB...
Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει επέκταση εγγύησης... και ότι μου διαβεβαίωσε ότι με αγορά εκτός Rainbow δεν αναλαμβάνουν εγγύηση...

kadronarxis
25-05-06, 17:53
Με γεια φίλε.Εύχομαι να το χαρείς.
Ότι απορίες έχεις, μη διστάσεις εδώ στο Apple κομμάτι του forum.

DrEthernet
25-05-06, 18:08
Μεγιά κι από μένα.
Δυό κουβέντες για το OS σε σχέση με τα Windows. Όλα γίνοται πολύ πιο απλά απ' ότι έχεις συνηθήσει. Πολύ drag & drop απ' όποιο πρόγραμμα θες όπου θες με ότι θες και πέφτει και πολύ keyboard shortcut. Πολλές λειτουργίες που μπορεί να μην βρίσκεις κρύβονται στις προτιμήσεις (preferences) των προγραμμάτων.

Για αναβάθμιση της μνήμης σε 2Gb (θα σου χρειαστεί εαν θέλεις να έχεις το Parallels συνέχειά ανοιχτό) να επισκεφτείς την www.crucial.com. Πολύ καλές τιμές και άμεση εξυπηρέτηση.

nobleman
27-05-06, 19:35
Βιάστηκα να πανηγυρίσω... με ενημέρωσαν ότι οι 3-4 μέρες έγιναν τουλάχιστον 10... :down:

kostthem
27-05-06, 19:55
Υπομονή. Συνηθίζονται οι καθυστερήσεις.

nobleman
17-06-06, 19:16
Το παρέλαβα το μηλαράκι την προηγούμενη εβδομάδα... δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά... κατ' αρχήν όταν κλείνει το καπάκι από την αριστερή πλευρά έχει μία κλίση προς τα πάνω... είναι κάτι που ακόμα με βασανίζει αν θα το επιστρέψω και σε τι κυκεώνα θα μπω για να το αντικαταστήσουν ή θα μου αλλάξουν το καπάκι... ευτυχώς τουλάχιστον που παραδέχτηκαν ότι δεν το προκάλεσα εγώ, αφού το πρόσεξα την επόμενη μέρα...

Όμως το δυσάρεστο είναι με την θερμοκρασία του... κάποια στιγμή τα πλήκτρα και η επιφάνεια αφής χάνουν την στιλπνότητά τους και δυσλειτουργούν από την ζέστη... είναι ένα από τα πολλά φορητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου και είναι αυτό με το μεγαλύτερο πρόβλημα... ούτε το Amilo 1667 με το θηριώδη desktop επεξεργαστή του AMD 4000+ δεν ανέβαζε τόσο πολύ θερμοκρασία!!!
Κάποιες λύσεις που διαβάζω περί πάστας ίσως αποτελέσουν λύση μετά την εγγύηση...

Όσον αφορά ποιότητα και λειτουργικό, ναι, δεν έχω δει κάτι καλύτερο... μου λείπει βέβαια το δεξί κλικ και το del αλλά θα το συνηθίσω, πού θα πάει;;;

ariadgr
17-06-06, 20:08
μου λείπει βέβαια το δεξί κλικ

Λύση: Εξωτερικό ποντίκι (USB) που να έχει δεξί-κλικ (δηλαδή non-apple ή Mighty Mouse)

nobleman
17-06-06, 20:12
Λύση: Εξωτερικό ποντίκι (USB) που να έχει δεξί-κλικ (δηλαδή non-apple ή Mighty Mouse)

Ναι, το παρήγγειλα ήδη μαζί με το ΜΒΡ αλλά δεν έχει έρθει ακόμα... μάλιστα το bluetooth με τον προσηρτημένο (sic) φορτιστή... ;)

ariadgr
17-06-06, 21:01
Ναι, το παρήγγειλα ήδη μαζί με το ΜΒΡ αλλά δεν έχει έρθει ακόμα... μάλιστα το bluetooth με τον προσηρτημένο (sic) φορτιστή... ;)

Τι είναι ο προσηρτημένος φορτιστής;

Το Bluetooth Mouse δεν έχει δεξί κλίκ!
Μόνο το Mighty Mouse έχει (που δεν είναι ασύρματο).

nobleman
17-06-06, 21:37
Τι είναι ο προσηρτημένος φορτιστής;

Το Bluetooth Mouse δεν έχει δεξί κλίκ!
Μόνο το Mighty Mouse έχει (που δεν είναι ασύρματο).

Εννοώ α υ τ ό (http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/1hf6nxmyybDyVImGodpMb0/4.0.5.10.0.0.1.2.6.7) που παρέχεται με την βάση φορτιστή του... δεν πρόσεξα αν έχει δεξί κλικ αλλά λέει 3 προγραμματιζόμενα πλήκτρα...:oops:

ariadgr
17-06-06, 21:42
Εννοώ α υ τ ό (http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/1hf6nxmyybDyVImGodpMb0/4.0.5.10.0.0.1.2.6.7) που παρέχεται με την βάση φορτιστή του... δεν πρόσεξα αν έχει δεξί κλικ αλλά λέει 3 προγραμματιζόμενα πλήκτρα...:oops:

OK, αυτό δεν είναι Apple. Νόμιζα ότι μίλαγες για Apple. Έχει δεξί κλικ, καλό φαίνεται.

kostthem
17-06-06, 21:43
Όλοι οι φορητοί (ακόμα και άλλως εταιρειών) που έχουν Core Duo έχουν τρελές θερμοκρασίες.

Καλορίζικο.

nobleman
17-06-06, 21:46
Όλοι οι φορητοί (ακόμα και άλλως εταιρειών) που έχουν Core Duo έχουν τρελές θερμοκρασίες.

Καλορίζικο.

Δεν θα συμφωνήσω... στο γραφείο δουλεύω με έναν L e n o v o (http://terrabytenet.gr/view_product.php?product=IBMQBY1355) 24/7 που δεν λέει να φουντώσει με τίποτα!!!
Ευχαριστώ πολύ :)

kostthem
18-06-06, 02:04
Ανάλογα την χρήση. Με εφαρμογές γραφείου μόνο σίγουρα όχι.

Επίσης ο Lenovo δουλεύει σε πολύ χαμηλότερη συχνότητα (ο επεξεργαστής του).

nobleman
18-06-06, 10:21
Πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει τόσο με τον επεξεργαστή του όσο με την κατασκευή του... το αλουμίνιο παίζει μεγάλο ρόλο σ' αυτό...
και κάτι άλλο: με τα windows XP pro SP2 η θερμοκρασία αυξάνει πολύ πιο γρήγορα με ελάχιστες εφαρμογές σε δράση... μήπως έχει να κάνει και με το θέμα των USB που είχε προκύψει προ καιρού; αυτό είχε λυθεί με αναβάθμιση λειτουργικού;

Πάντως η ποιότητά του, οθόνη, πληκτρολόγιο (διάταξη, εργονομία) είναι απαράμιλη... αν δεν μου χε προκύψει αυτό με το καπάκι, η θερμοκρασία θα ήταν το λιγότερο που θα με απασχολούσε...

Όταν συνδέσω τον σκληρό 2.5" σε frame χωρίς ρεύμα που έχω στην θύρα USB που βρίσκεται στην δεξιά πλευρά (αντίθετη από αυτήν δίπλα στο ρεύμα) το MBP σβήνει... όταν τον βάζω σε λειτουργία ξανά με τον σκληρό συνδεμένο δεν παρουσιάζει τέτοιο προβλημα... αν το συνδέσω στη άλλη θύρα όλα κανονικά... το έχετε ακούσει ξανά;

kostthem
18-06-06, 11:23
Όχι δεν το έχω ξανακούσει!

Σχετικά με το αλουμίνιο πρέπει να έχεις δίκιο. Αλλά και τα απλά (πλαστικά) Mac Books αυξάνουν τρελές θερμοκρασίες (ίσως λίγο λιγότερο).

Σχετικά με το OS, πως σου φαίνεται; Δεν θες καμμιά βοήθεια;

nobleman
18-06-06, 11:45
Έχω προχωρήσει στην εξοικίωση πάρα πολύ... αυτοδίδακτος... σαν μαθητής, τόσα χρόνια με τα παράθυρα...

Μια και με ρωτάς δεν έχω βρει λύση στα tabs από τα bookmarks... ότι ρύθμιση κι αν του κάνω μου ανοίγει πάντα το τελευταίο tab, ενώ εγώ θέλω να ανοίγει σε νέο tab... από άλλη ιστοσελίδα με το μηλαράκι μου παρέχει αυτή τη λειτουργία αλλά όχι από τα bookmarks, είτε στην μπάρα είτε στην κορυφή...

kadronarxis
20-06-06, 05:37
Καλορίζικος ο macbook pro.
Έχω το macbook και πίστεψέ με δεν έχω πρόβλημα κανένα!
Πιστεύω έτυχες σε ιδιόρυθμο μοντέλο.
Εντάξει διάβασα και εγώ για τις μεγάλες θερμοκρασίες αλλά σε σημείο να επηρεάζει τα κουμπιά και τη σωστή λειτουργία τους, όχι!
Αν σε ενοχλεί αρκετά, μπορείς να κάνεις κάτι μέσα στην εγγύηση, αλλιώς you can live with it!
Σου αρέσει το PhotoBooth?
Εγώ αλλά και οι φίλοι έχουν πάθει πλάκα!!

Πύρρος
20-06-06, 08:49
Αν κάνεις cmd+click στα bookmarks κάνει αυτό που ζητάς.

Επίσης, το cmd+1 ανοίγει το πρώτο bookmark στη μπάρα, το cmd+2 το δεύτερο κλπ. Δυστυχώς δεν υπάρχει modifier για να ανοίγουν σε νέο tab, οπότε χρειάζεται να πατάς cmd+T,cmd+2 για να ανοίξεις πχ το δεύτερο σε νέο tab.

nobleman
20-06-06, 16:06
Καλορίζικος ο macbook pro.
Έχω το macbook και πίστεψέ με δεν έχω πρόβλημα κανένα!
Πιστεύω έτυχες σε ιδιόρυθμο μοντέλο.
Εντάξει διάβασα και εγώ για τις μεγάλες θερμοκρασίες αλλά σε σημείο να επηρεάζει τα κουμπιά και τη σωστή λειτουργία τους, όχι!
Αν σε ενοχλεί αρκετά, μπορείς να κάνεις κάτι μέσα στην εγγύηση, αλλιώς you can live with it!
Σου αρέσει το PhotoBooth?
Εγώ αλλά και οι φίλοι έχουν πάθει πλάκα!!

Μετά από 30' χρήση με το temperature monitor και εφαρμογές Safari, Email, θερμοκρασίες:

S.M.A.R.T. 43,0 C°
CP Core 1 63,0 C°
CP Core 2 60,0 C?°

..και όση ώρα γράφω ανέβηκαν 3 C° όλα!!!

kostthem
20-06-06, 16:35
Δεν μου φαίνονται μεγάλες αυτές οι θερμοκρασίες (ειδικά για περίοδο καλοκαιριού). Δεν είμαι και ειδικός όμως.
Γιωργάρα εσένα τι θερμοκρασίες λέει;

tanosgr
20-06-06, 20:04
Ειμαι και εγω Mac user απο πολλα χρονια. Καλως ηρθες στο OSX.

Οι ελληνες χρηστες Mac εχουν το site: www.helmug.gr

Δυο δυνατα site για γαλλοφωνους Mac users :
1. www.macbidouille.com στο οποιο συζητουνται προβληματα στα μηχανηματα
2. www.tcsmacs.net/fr στο οποιο εχει και βιντεακια για ξετρυπωμα ευκολιων του OSX

Σχετικα με το ζεσταμα, κατι διαβασα για ενα απομονωμενο περιστατικο στην Γαλλια και νομιζω θα του το αλλαξουν.

kadronarxis
20-06-06, 20:12
ένα πολύ καλό πρόγραμμα είναι το CoreDuoTemp.
Αν googlaρετε θα το βρείτε.

Το πρόγραμμα αυτό μου δίνει 60 βαθμούς 24/7.
Είτε είμαι σε σαφάρι μόνο είτε κάνω με το netbeans compile σε java είτε έχω το folding ανοιχτό.
Για μένα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας....οι core duo έχουν τέτοιες θερμοκρασίες.
Ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

nobleman
20-06-06, 21:44
Ειμαι και εγω Mac user απο πολλα χρονια. Καλως ηρθες στο OSX.

Οι ελληνες χρηστες Mac εχουν το site: www.helmug.gr

Δυο δυνατα site για γαλλοφωνους Mac users :
1. www.macbidouille.com στο οποιο συζητουνται προβληματα στα μηχανηματα
2. www.tcsmacs.net/fr στο οποιο εχει και βιντεακια για ξετρυπωμα ευκολιων του OSX

Σχετικα με το ζεσταμα, κατι διαβασα για ενα απομονωμενο περιστατικο στην Γαλλια και νομιζω θα του το αλλαξουν.

Ευχαριστώ ;)
...δεν είμαι γαλλόφωνος για τις προτάσεις σου αλλά στο helmug έχω ήδη γραφεί...

nobleman
27-06-06, 00:14
Τι λέτε γι αυτό;;; Ξαφνικά το απόγευμα, εκεί που σερφάριζα απολαμβάνοντας το wireless net και την μπαταρία να δείχνει στο 90%, έκλεισε... προσπάθησα 4-5 φορές να το ανοίξω, έκανε προσπάθεια εκκίνησης χωρίς να ολοκληρώνει και έσβηνε... τελικά το βάζω στο ρεύμα και ενώ η ένδειξη της μπαταρίας δείχνει πλήρης στο φωτάκι του φορτιστή αλλά και στην ένδειξη της ίδιας της μπαταρίας στο κάτω μέρος του MacBook Pro, το εικονίδιο στην μπάρα από τότε δείχνει Χ και όταν το βγάλω από το ρεύμα κλείνει!!!

DrEthernet
27-06-06, 03:09
Για κάποιο λόγο δεν βλέπει την μπαταρία σου. Ή τα έπαιξε ή δεν την έχεις κουμπώσει καλά.

kadronarxis
27-06-06, 15:51
dr ethernet, σου το μάτιαξαν το εργαλείο.Θα στο είδε κανένας αετομάτης, και στο έφαγε!
Μη στεναχωριέσαι, βγάλε τη μπαταρία για τουλάχιστον μιση ώρα από το φορητό.

Μη χρησιμοποιείς ποτέ τον φορητό χωρίς τη μπαταρία πάνω.Όλα τα ρεύματα παιρνούν από τη μπαταρία και λειτουργεί ως ασφάλεια,εκτός από αυτήν του τροφοδοτικού.

Αν δεν παίξουν τα παραπάνω, ξεκίνα τον υπολογιστή πατώντας Command(το πλήκτρο με το σήμα της Apple) +P+R+Ctrl για να μηδενίσεις την PRAM του.

Αν δεν παίξει το παραπάνω, πάρε backup όλα τα αρχεία και με τα cd που σου δώσανε ξεκίνα να περάσεις ξανά το λειτουργικό.

Η έσχατη λύση, είναι αυτή του service.

άντε γερά!

nobleman
27-06-06, 20:25
Ευχαριστώ kadronarxis, είμαι ο nobleman... :p
Πήρα τηλέφωνο το service και μου είπαν βέβαια ότι εκεί που έχει τις μνήμες RAM έχει και το reset, απλά να μην το κάνω μόνος διότι κάθε πάτημα δίνει και άλλη εντολή... οπότε θα πάω αύριο και Θα ενημερώσω για μελλοντικούς αγοραστές...

kadronarxis
27-06-06, 20:28
Να πω την αλήθεια δεν το ήξερα αυτό για το κουμπάκι του reset.
Καλή επιτυχία για αύριο.Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα.

:oneup:

nobleman
17-07-06, 16:38
Καλορίζικος ο macbook pro.
Έχω το macbook και πίστεψέ με δεν έχω πρόβλημα κανένα!
Πιστεύω έτυχες σε ιδιόρυθμο μοντέλο.
Εντάξει διάβασα και εγώ για τις μεγάλες θερμοκρασίες αλλά σε σημείο να επηρεάζει τα κουμπιά και τη σωστή λειτουργία τους, όχι!
Αν σε ενοχλεί αρκετά, μπορείς να κάνεις κάτι μέσα στην εγγύηση, αλλιώς you can live with it!
Σου αρέσει το PhotoBooth?
Εγώ αλλά και οι φίλοι έχουν πάθει πλάκα!!

Τι σου θύμισα τώρα, ε;;;
Εγώ ακόμα στην rainbow, πάνε 17 μέρες τώρα!!!

kostthem
17-07-06, 16:57
Για ποιο λόγο φίλε; Τι έχει πάθει;
Α! και ευχές για να τον πάρεις άμεσα πίσω! Δοκίμασε την πρακτική "kadro", δηλαδή τηλέφωνα συνέχεια και απαιτήσεις αντικατάστασης!

nobleman
17-07-06, 17:07
Για ποιο λόγο φίλε; Τι έχει πάθει;
Α! και ευχές για να τον πάρεις άμεσα πίσω! Δοκίμασε την πρακτική "kadro", δηλαδή τηλέφωνα συνέχεια και απαιτήσεις αντικατάστασης!

Σε α υ τ ό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42147&page=16) το thread έχω αναφέρει κι εγώ τι έχω τραβήξει....

kadronarxis
24-07-06, 10:48
Το πήρες πίσω τελικά nobleman?

kostthem
24-07-06, 16:45
Ενημέρωσέ μας φίλε nobleman για ό,τι νεώτερο!
(αν μου πάθει κάτι το δικό μου -όταν το πάρω- άντε να βγάλω άκρη με την Rainbow αφού θα το έχω πάρει από εξωτερικό. Πιο γρήγορα είναι να το στείλω Αγγλία για service!)

nobleman
24-07-06, 19:22
Το πήρες πίσω τελικά nobleman?
Το τηλέφωνο χτύπησε Τετάρτη απόγευμα, παρελήφθη Πέμπτη, με καινούργια μπαταρία και επισκευή στο καπάκι!!!
Αλήθεια πώς το ίσιωσαν;;;

Τελικά μέχρι σήμερα, πάει καλά... ελπίζω το μέλλον να μην με απογοητεύσει... η θερμοκρασία, το ίδιο υψηλή, το πρόβλημα με τη θύρα USB το ίδιο...

Σε γενικές γραμμές, πολύ ευχαριστημένος από την Documents και την αντιμετώπισή τους... αν είχαν καταφέρει να μου το αντικαταστήσουν κιόλας, θα ήμουν διπλά χαρούμενος...!!!

Πάντως, η αντικατάσταση δεν είναι πανάκεια, μιας και πιστεύω οτι αν μη τι άλλο, έχω αποκτήσει μια «σκέση» στοργής με το παρόν, το έχω αγαπήσει κάπως και φυσικά το θεωρώ δοκιμασμένο... :whistle:

kadronarxis
24-07-06, 19:38
Άντε ωραία nobleman.
Μιας και αναφέρεις για τη "στοργή" που έχεις αποκτήσει με το δικό σου, να σου πω ότι συμβαίνει και σε μένα αυτό!!!.
Απλά εύχομαι να μην ξαναχαλάσει.:worthy:

Άντε γερά nobleman!:oneup:

ΥΓ: μάλλον θα σου αλλάξανε ολόκληρο το case!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.