PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εσωτερική καλωδίωση



Σελίδες : [1] 2

limit
25-05-10, 15:08
Guys,
θέλω τη γνωμη σας.

Για 6 μήνες είχα κανονικά εσωτερική καλωδίωση. Είχα δώσει το Line 1 σε όλο σπίτι χωρίς αποσυνδέσεις-restarts-πρόβλημα ταχύτητας.(να τονίσω το σπίτι είναι καινούργιο, με καινούργιες πρίζες)
Ύστερα από μια διακοπή ρεύματος είχα τεράστιο πρόβλημα με αποσυγχρονισμούς. Ανεβοκατέβαινε το attenuation σε κάθε refresh που εκάνα στη σελιδά του router, ανεβοκατέβαινε το margin. Ένα μπάχαλο.
Επικοινώνησα με τη το τεχνικό τμήμα και μετά αρκετό ψάξιμο το λύσαμε το θέμα ΑΛΛΑ αυτή τη στιγμή το τηλ (Line 1 & 2) λειτούργουν κανονικά με απευθείας σύνδεση του τηλ στο router. Όμως όταν βάζω το splitter γίνεται το εξής:
1. Έχω γραμμή (Line 1) σε όλο το σπίτι - όλα οκ εδώ
2. Για να δοκιμάσω τη γραμμή παίρνω τηλ από το Line 2 στο Line 1. Το τηλ στο Line 2 καλεί κανονικά αλλά δε χτυπάει το Line 1. Παρόλο αυτό σηκώνω το Line 1 και καλεί κανονικά.δλδ είναι ελεύθερη η γραμμή να τη χρησιμοποιήσω παρόλο που δέχεται κλήση απο το Line 2.
3. Παίρνω τηλ από το Line 1 στο Line 2. Χτυπάει το Line 2 και κλείνω τη συσκευή του Line 1 αλλά το Line 2 συνεχίζει και κουδουνίζει. Σηκώνω το τηλ της Line 1 και συνεχίζει και χτυπάει και δε σταματάει μέχρι να βγάλω το καλώδιο από το Line 1.

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Να τονίσω ότι για 6 μήνες δεν είχα πρόβλημα. Μετά τη διακοπή ρεύματος δημιουργήθηκε. Επίσης δοκίμασα με καινούργιο splitter μήπως και έφταιγε αυτό αλλά τπτ.

Τι μπορεί να φταίει;; Στεναχωριέμαι γιατί αφενός δούλευε ρολόι η εσωτερική αφετέρου, αν ξαφνικά, δε μπορεί να δουλέψει τώρα δε μπορώ να συνεχίσω στη Net One και οφείλώ να πω ότι είμαι αρκέτα ευχαριστημένος

binary_dreamer
25-05-10, 16:43
Δυστυχώς μόνο εσύ μαζί μ΄'ενα ηλεκτρολόγο μπορείτε να βρείτε.
Πες του να ανοίξει τις πρίζες μήπως κάποια πρίζα ή κάποια εσωτερική σου κάπου βραχυκυκλώνει.
Επίσης, δες μήπως και έφαγε φλασιά ο εξοπλισμός σου και με κανένα reboot/reconfig στρώσει.

rc31
25-05-10, 16:59
το να σου εχει χαλασει η τηλεφωνικη συσκευη και να μην χτυπαει το σκεφτηκες ?

Η διακοπη ρευματος δεν επηρεαζει την τηλεφωνικη γραμμη . Επηρεάζει ομως το router .

limit
25-05-10, 17:04
Έχω κάνει πολλά restarts, άλλαξα splitter και φίλτρα αλλά τπτ.

Το θέμα είναι ότι δίνει γραμμή, άρα είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης ή μπορεί να είναι πρόβλημα του router όταν χρησιμοποιώ το splitter; Τί εννοώ;
Με απευθείας το router μεταφέρει τη γραμμή στο τηλ ολοκληρωμένα(χτυπάει δλδ).
Με splitter δίνει γραμμή αλλά όχι ολοκληρωμένα(δε χτυπάει και όταν παίρνω μετά δε κλείνει).
Παίζει να φταίει το router;;;

Επίσης η διακοπη ρεύματος (γιατί μετά απο αυτή συμβαίνουν όλα αυτά) μπορεί να επηρεάσει τη εσωτερική τηλεφωνική καλωδίωση; Περναέι από αυτήν ρεύμα;;;;;;;;

........Auto merged post: limit πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το να σου εχει χαλασει η τηλεφωνικη συσκευη και να μην χτυπαει το σκεφτηκες ?

Η διακοπη ρευματος δεν επηρεαζει την τηλεφωνικη γραμμη . Επηρεάζει ομως το router .

Με κάλυψες με το 2ο που λες γιατί το ρώτησα ακριβώς από πάνω.

Για το 1ο όταν βάζω απευθείας το τηλ στο Line 1 χτυπάει κανονικά άρα όλα οκ με τη συσκευή.

chal_4
25-05-10, 17:20
Μπορεί το παραπάνω πρόβλημα να λυθεί αν τους ζητήσεις να τσεκάρουν και να επαναπρογραμματίσουν τις voip ρυθμίσεις της γραμμής σου και να τις ξαναστείλουν στο ρούτερ.

ariadgr
25-05-10, 21:29
Χωρίς splitter, απλά συνδέοντας το line 1 με τις άλλες πρίζες του σπιτιού, έχεις δοκιμάσει;

limit
25-05-10, 21:50
Ναι το δοκίμασα αλλά επείδη δεν έχω κοντινή πρίζα το έκανα με Τ και μου έκανε ακριβώς τα ίδια.

chal_4
03-06-10, 09:09
Να σημειώσουμε ότι με αυτόν τον τρόπο δούλευε πριν από μια διακοπή ρεύματος.

andreasp
03-06-10, 10:40
Εγω αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι τα έχει παίξει το splitter ή το router ή συνδιασμός αυτών.
Τι σχέση έχουν οι πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού με το πρόβλημα σου?

theopan
03-06-10, 12:27
Επίσης δοκίμασα με καινούργιο splitter μήπως και έφταιγε αυτό αλλά τπτ.


Το splitter τι το θες σε γραμμή Full της netone;

limit
03-06-10, 14:59
Εγω αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι τα έχει παίξει το splitter ή το router ή συνδιασμός αυτών.
Τι σχέση έχουν οι πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού με το πρόβλημα σου?
Άλλαξα splitter, άλλαξα router αλλά τπτ..Το πρόβλημα δε διορθώθηκε.


Το splitter τι το θες σε γραμμή Full της netone;
Πως αλλιώς θα δώσω γραμμή σε όλο το σπίτι???

Επίσης, έβαλα το router κ σε άλλη πρίζα, άλλαξα τις συσκευές τηλεφώνου αλλά πάλι τπτ...

Τέλος, ελέχθηκε η εσωτερική καλωδίωση χωρίς να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.

Δυστυχώς το όλο θέμα με κούρασε. Δεν έχω ξαναεπικοινωνήσει με τη NetOne γιατί δεν έχει νόημα.
Θα περιμένω να κλείσω χρόνο και μετά, δυστυχώς, θα αποχωρήσω.

cmaniac
03-06-10, 21:34
Το ενδεχομενο να επαθε ολοκληρη η εγκατασταση σου ζημια το σκεφτηκες, αν περασε ρευμα μεσα απο το ρουτερ στα τηλεφωνα σου σε πιθανο spike? Δηλαδη να καηκαν ρουτερ/σπλιτερ/τηλεφωνα...

Τους ειπες οτι ειχες διακοπη ρευματος πριν εμφανιστει το οτιδηποτε και το πηραν στο "ντουκου"?

Παντως, κατι δεν μου αρεσει στην εγκατασταση σου οπως την περιεγραψες. Η ΝετΟΝΕ δεν εχει PSTN τηλεφωνια, αρα δεν υπαρχει αναγκη για splitter. Ομως υπαρχει αναγκη ανεξαρτητοποιησης της εσωτερικης εγκαταστασης απο το δικτυο και αποδοση τηλεφωνιας στην εσωτερικη εγκατασταση απο το ρουτερ.

limit
03-06-10, 21:46
Τους είχα τονίσει ότι είχα διακοπή και ότι πριν τη διακοπή όλα δούλευαν ρολόι.

Όλα τα έχω αλλάξει (router, splitter και δοκίμασα και άλλα τηλ, άλλες πρίζες) όμως το πρόβλημα παραμένει.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω..

chal_4
04-06-10, 09:10
Αν βάλεις τα τηλέφωνα απευθείας στο ρούτερ δουλεύουν χωρίς πρόβλημα?

limit
04-06-10, 11:47
Αν βάλεις τα τηλέφωνα απευθείας στο ρούτερ δουλεύουν χωρίς πρόβλημα?
Γιάννη τα έχουμε ξαναπεί και το λέω στην αρχή, ότι έτσι δουλεύουν. Όμως δεν έχω και τα καλύτερα στατιστικά...Το ξέρεις...

theopan
05-06-10, 12:42
Πως αλλιώς θα δώσω γραμμή σε όλο το σπίτι???


Διακλαδίζεις το phone του speedtouch με ένα ταυ, και στέλνεις το τηλεφωνικό σήμα πίσω από την πρίζα, μέσω ζεύγους καλωδίων (ανεξάρτητου ζεύγους έτσι; Δεν πιστεύω να το στέλνεις πάνω στο ίδιο καλώδιο που έχει το σήμα adsl; ) που διατρέχει το υπόλοιπο σπίτι.
Adsl splitter δεν βλέπω τι χρησιμότητα έχει. Και επιμένω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι περίεργο έχεις κάνει στην εγκατάστασή σου για αυτό έχεις προβλήματα.

chal_4
05-06-10, 14:09
Γιατί να διακλαδίσει το phone 1 του router? Το στέλνει κατευθείαν πάνω στο ταυ που έχει βάλει στην κεντρική πρίζα. Σε μια τηλ πριζα δηλαδη έχουμε ένα ταφ. Το ένα καλώδιο πάει στο dsl, και το άλλο στο phone. Δυστυχώς δεν υπάρχει 2η πρίζα στο ίδιο δωμάτιο για να έρθει το dsl από τη μια πρίζα και να στείλει το phone 1 στην άλλη. Αναγκαστικά γίνονται και τα 2 με μια πρίζα

limit
05-06-10, 14:48
Με κάλυψε ο Chal_4. Εξάλλου ο τρόπος της σύνδεσης με το splitter δούλευε άψογα για 6 μήνες και επίσης ο τεχνικός της Net One έκανε την ίδια συνδεσμολογία.
Επίσης για την συνδεσμολογία ακολούθησα οδήγιες που ήταν ενσωματωμένες με το router όταν είχε πρωτοέρθει.

cmaniac
05-06-10, 15:45
Συγνωμη? Γυριζεις το τηλεφωνικο σημα που δινει το speedtouch στην γραμμη σου? Και περιμενεις να δουλεψει απροβληματιστα?

limit
05-06-10, 15:51
Τι εννοείς γυρίζω???

Παίρνω γραμμή από το Phone 1 και τη μεταφέρω σε όλο το σπίτι μου με αυτό το splitter
73417
Έτσι λένε οι οδηγίες. Έτσι έκανα. Έτσι δούλευε απροβλημάτιστα

cmaniac
05-06-10, 17:42
Τι εννοείς γυρίζω???

Παίρνω γραμμή από το Phone 1 και τη μεταφέρω σε όλο το σπίτι μου με αυτό το splitter
73417
Έτσι λένε οι οδηγίες. Έτσι έκανα. Έτσι δούλευε απροβλημάτιστα

α) Τη μεταφερεις μεσω της εσωτερικης καλωδιωσης του τοιχου? Αν ναι φροντισες να την ανεξαρτητοποιησεις απο το δικτυο τηλεφωνιας του παροχου?

β) Τα splitter χωριζουν το τηλεφωνικο σημα απο το σημα DSL. Στη μια πλευρα περναει MONO το σημα της DSL και στην αλλη μονο το σημα της τηλεφωνιας, ενω πισω ειναι η εισοδος που περιεχει το σημα ΜΕΙΚΤΟ.

Αν εσυ πας να συνδεσεις τηλεφωνο εκει που λεει ADSL, αν θα δουλεψει θα ειναι απο θαυμα.

Εκει χρειαζεσαι ενα απλο τηλεφωνικο ταυ.

Σωστη συνδεσμολογια

||||--- Τηλεφωνο 1
||--- Εξοδος PHONE του speedtouch ---|--- Τηλεφωνικο ταυ ---||
Κεντρικο τηλεφωνικο καλωδιο ---|Speedtouch|||--- Τηλεφωνο 2
||--- Ethernet --- PC||

limit
05-06-10, 17:51
Είναι δυνατόν να βάζω τηλ εκεί που λέει ADSL?? Όχι βέβαια.

Στο line συνδέω το καλώδιο με την πρίζα. Το ADSL στο DSL του router & το Phone στο Phone1 του router.

Αυτή είναι η συνδεσμολογία για να έχω το Phone 1 σε όλο το σπίτι. Σε όποια πρίζα του σπιτιού και να βάλω τηλ θα έχω το Phone1.

Ξαναλέω ότι έτσι το είχα και μάλιστα στην πρίζα που την είχα συνδέσει με το Line είχα βάλει 1 Τ και είχα και τηλέφωνο (συσκεύη) και εκεί εκτός από τις άλλες πρίζες.

Αυτή η διακοπή ρεύματος όμως έφερε την καταστροφή..


Σωστη συνδεσμολογια

||||--- Τηλεφωνο 1
||--- Εξοδος PHONE του speedtouch ---|--- Τηλεφωνικο ταυ ---||
Κεντρικο τηλεφωνικο καλωδιο ---|Speedtouch|||--- Τηλεφωνο 2
||--- Ethernet --- PC||


Στην παραπάνω συνδεσμολογία που αναφέρεις δε βλέπω να το τρόπο να μεταφερθεί η γραμμή σε όλο το σπίτι.
Επίσης ποιο είναι το νόημα να έχω ενα Τ στο Phone 1;
73420

cmaniac
05-06-10, 18:05
Είναι δυνατόν να βάζω τηλ εκεί που λέει ADSL?? Όχι βέβαια.

Στο line συνδέω το καλώδιο με την πρίζα. Το ADSL στο DSL του router & το Phone στο Phone1 του router.

Αυτή είναι η συνδεσμολογία για να έχω το Phone 1 σε όλο το σπίτι. Σε όποια πρίζα του σπιτιού και να βάλω τηλ θα έχω το Phone1.

Ξαναλέω ότι έτσι το είχα και μάλιστα στην πρίζα που την είχα συνδέσει με το Line είχα βάλει 1 Τ και είχα και τηλέφωνο (συσκεύη) και εκεί εκτός από τις άλλες πρίζες.

Αυτή η διακοπή ρεύματος όμως έφερε την καταστροφή..
Δεν εξεταζω το γιατι δουλευε πριν. Εξεταζω το γιατι δεν δουλευει τωρα. Εξ αρχης ειχες και εχεις λαθος στην εσωτερικη σου εγκατασταση.

Προφανως δεν κατανοεις τις αρχες λειτουργιας της ADSL, ουτε αυτη ειναι η δουλεια σου ισως, αλλα αυτο που εχεις κανει στην εγκατασταση του σπιτιου σου ειναι 100% λανθασμενο.

Ισως μια πολυ μπακαλιστικη μεθοδος που ισως πετυχει ειναι να τοποθετησεις ADSL φιλτρα στις τηλεφωνικες συσκευες του σπιτιου σου.

Βεβαια, να ξερεις πως με αυτο που εχεις κανει το τηλεφωνικο σημα του speedtouch ταξιδευει σε ολο το μηκος και πλατος της γραμμης σου, απο το σπιτι σου μεχρι το αστικο κεντρο.

Η σωστη μεθοδος ειναι να ξεχωρισει καποιος γνωστης η ηλεκτρολογος την εσωτερικη τηλεφωνικη εγκατασταση του σπιτιου σου απο το τηλεφωνικο δικτυο του ΟΤΕ και να τοποθετησει στην θεσης της μονης πριζας μια διπλη, η οποια στην μια πλευρα θα δινει το ADSL σημα στο μοντεμ σου και η αλλη πλευρα θα δεχεται το Phone 1 απο το speedtouch και θα το μοιραζει σε ολο το σπιτι.

limit
05-06-10, 18:17
Δεκτή η άποψη σου.

Συνεπώς οι οδηγίες που περιέχονται μέσα στο πακέτο της Net One για την εσωτερική καλωδίωση είναι λάθος.

Επίσης το νόημα που έχει το splitter είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος για τη διπλή πρίζα.

Επιπλέον, το τρόπο που αναφέρει η Net One το δοκίμασα σε άλλο σπίτι με Νet One και δούλευε κανονικότατα (να τονίσω ότι δεν είχα φίλτρο να βάλω και δούλεψε κανονικά απλά υπήρχε ελάχιστος θόρυβος)

Τέλος, σαφώς & χρειάζονται φίλτρα σε κάθε πρίζα που υπάρχει συσκευή όταν υπάρχει εωτερική καλωδίωση.

cmaniac
05-06-10, 18:24
Δεκτή η άποψη σου.

Συνεπώς οι οδηγίες που περιέχονται μέσα στο πακέτο της Net One για την εσωτερική καλωδίωση είναι λάθος.

Επίσης το νόημα που έχει το splitter είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος για τη διπλή πρίζα.

Επιπλέον, το τρόπο που αναφέρει η Net One το δοκίμασα σε άλλο σπίτι με Νet One και δούλευε κανονικότατα.

Τέλος, σαφώς & χρειάζονται φίλτρα σε κάθε πρίζα που υπάρχει συσκευή όταν υπάρχει εωτερική καλωδίωση.

Δεν ειναι λαθος, ειναι ενας απλος τροπος ο χρηστης να μοιρασει την τηλεφωνια στο σπιτι του (και στο δικτυο του ΟΤΕ), αλλα οχι απαραιτητα ο τεχνικα αρτιοτερος.

Ουσιαστικα αυτο που κανεις ειναι να κανεις μιξη του σηματος στο ιδιο σου το σπιτι, τη στιγμη που οι αλλες εταιριες με splitters (τα οποια δεν ξερω αν ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτα που χρησιμοποιουνται στις οικιακες εγκαταστασεις) το κανουν στην πλευρα του Α/Κ και μεσω φιλτρων κανεις το λογικο: το φιλτραρισμα των συχνοτητων που χρησιμοποιουνται απο την ADSL για να μην "πατανε" οι τηλεφωνικες συσκευες πανω σε αυτες.

Ας παμε λιγο πιο πισω. Τα τηλεφωνα σου λειτουργουν και τα 2 σωστα, ή μηπως καποιο χαλασε μετα την διακοπη (περιπτωση ασυρματου που περασε παραπανω ρευμα απο τον μετασχηματιστη του, ισως).

limit
05-06-10, 18:41
Αν πας πιο πίσω στο topic (αν έχεις όρεξη για διάβασμα :p) έχω αλλάξει/ελέγξει τα πάντα.

cmaniac
05-06-10, 18:44
Ισως ειναι ωρα για ενα ραντεβου με τεχνικο της NetOne. ;)

chal_4
05-06-10, 19:52
Έχουν γίνει πολλοί έλεγχοι από τη netone. Και έχει πάει και τεχνικός στο χώρο. Ίσως η πιο καλή λύση που ακούστηκε είναι κατά τη γνώμη μου, του cmaniac [Η σωστη μεθοδος ειναι να ξεχωρισει καποιος γνωστης η ηλεκτρολογος την εσωτερικη τηλεφωνικη εγκατασταση του σπιτιου σου απο το τηλεφωνικο δικτυο του ΟΤΕ και να τοποθετησει στην θεσης της μονης πριζας μια διπλη, η οποια στην μια πλευρα θα δινει το ADSL σημα στο μοντεμ σου και η αλλη πλευρα θα δεχεται το Phone 1 απο το speedtouch και θα το μοιραζει σε ολο το σπιτι.],

Αν διαχωριστεί η εσωτερική εγκατάσταση από τη γραμμή του ΟΤΕ, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Πρέπει δηλαδή να εγκατασταθεί διπλή πρίζα, ή ακόμη καλύτερα 2 ξεχωριστές τηλ πρίζες εκεί που βρίσκεται η κεντρική τηλ πρίζα.

limit
05-06-10, 20:17
Δεν έχω σκοπό να ασχολήθω περαιτέρω από τη στίγμη που έχου δοκιμαστεί όλα και που για 6 μήνες δούλευε άψογα και που, τέλος, ο παραπάνω τρόπος δουλεύει & σε άλλα σπίτια.
Γενικά με έχει κουράσει το θέμα ψυχολογικά, πέρα από το κόστος.

ariadgr
05-06-10, 20:31
Αφού «δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς περαιτέρω», γιατί άνοιξες το θέμα, και τα άλλα μέλη χάνουν την ώρα τους για να σου προτείνουν λύσεις τις οποίες τελικά δεν προτίθεσαι να εξετάσεις; :hmm:

limit
05-06-10, 23:07
Φίλε Mod το θέμα το άνοιξα στις 25/5 και σήμερα έχουμε 5/6. Λες να μην έχω δοκιμάσει όλα αυτά που έχουν προτείνει; Εξάλλου έγραψα τους προβληματισμούς μου και τις αντίστοιχες δοκιμές.
Κάτι σαν το τελευταίο που προτάθηκε είναι too much για να ασχοληθώ περαιτέρω και να φτιάξω 2 πρίζες κλπ.

Ήλπιζα σε κάτι πιο απλό το οπόιο αφενός τα μέλη έχουν προτείνει αφετέρου έχει δοκιμαστεί

Συνεπώς, είναι λάθος να λες ότι τα υπόλοιπα μέλη χάνουν την ώρα τους απ' τη στιγμή που υπάρχει συνεχής διάλογος.

Φιλικά

cmaniac
06-06-10, 01:18
Λεω να το ελεγξεις μεσω της υποστηριξης που διατιθεται στο υποφορουμ της NetOne, εδω στο adslgr. Περιεγραψε απλα το προβλημα σου.

Εχε ως δεδομενα τα εξης:
Κληση απο line 2 προς line 1 > Δεν χτυπαει (ελευθερη γραμμη)
Κληση απο line 1 προς line 2 > Χτυπαει και συνεχιζει να χτυπαει ακομα κι αν κλεισει το line 1 ενω δεν απανταει ποτε ακομα κι αν το σηκωσεις

Ισως να υπαρχει καποιο προβλημα απο την πλευρα της NetOne κι οχι στην πλευρα σου.

StavrosL
06-06-10, 08:58
δεν γινεται ποτε εγκατασταση ipvoip τηλεφωνιας οπως ειναι η τηλεφωνια ης NetOne με splitter

chal_4
06-06-10, 12:01
Ρε παιδιά μην κολλάτε στο σπλίτερ! Αφού σας λέει ότι έχει δοκιμάσει να το βγάλει και να βάλει ένα ταφ στην πρίζα. Και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.
Επίσης λέει ξεκάθαρα πιο πάνω, ότι έχει δηλωθεί πολλές φορές βλάβη και επίσης έχει ελεγχθεί στο χώρο από τεχνικό 2 φορές.

Nikiforos
06-06-10, 20:14
Εγώ δεν πολυκατάλαβα πολλά πολλά μπερδεύτηκα βασικά, αλλά συνοπτικά αν καταλαβα καλά δλδ ανεξάρτητα η κάθε γραμμή καλείς και σε καλούν σωστά? δλδ το προβλημα είναι στις γραμμές μεταξύ τους? μήπως είχες ξεκλειδώσει το router με τον τρόπο που έχουμε πει εδώ στο forum και είχες αλλάξει τιποτα στις VOIP ρυθμίσεις? εμένα μου έτυχε μετά από μικρή διακοπή της ΔΕΗ να μου χαλάσουν οι ρυθμίσεις και το router να κάνει ότι νανε! δλδ βασικά νόμιζα ότι του κάηκε τίποτα! μου έχει τύχει να πάθει και ζημιά και στο τέλος να μην παίρνει internet και ζήτησα να μου το αλλάξουν και μετά όλα καλά! όποτε συνοπτικά:
1oν είχες πειραγμένo user.ini αρχείο? μπορεί μετά την διακοπή να χάλασε όπως έγινε εμένα που χάλασε μερικώς και να μην παίζουν σωστά τα τηλέφωνα!
2ον δοκίμασες με άλλο router? πιστεύω ότι για όλα φταίει το router! προτείνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξανά πέρασμα όλα από την αρχή.
Πάντως εγώ δεν είμαι σίγουρος αν η μια γραμμή καλεί την άλλη και τώρα δεν μπορώ να δοκιμάσω κιόλας γιατί είναι η line 1 επάνω σε linksys SPA 3102 και έχω ρυθμίσει το νούμερο της line 2 να χτυπάει και στην έξοδο του 1ου! έτσι πριν που το δοκιμασα άκουγα ήχο FAX!!! (μάλλον από το πολυμηχάνημα που είναι kai fax).

Υ.Γ Δεν μπορεί να φταίει κάτι άλλο καθώς ΜΟΝΟ το router βρίσκεται στο δίκτυο της ΔΕΗ!

chal_4
07-06-10, 02:21
1) όχι δεν έχει πειράξει τίποτα
2) ναι έχει δοκιμάσει άλλο ρούτερ από τη netone
3) ναι έχει γίνει reset με το σωστό τρόπο πολλές φορές

Το πρόβλημα όπως έχει αναφερθεί είναι ότι όταν κάποιος καλεί στη γραμμή που έχει συνδεθεί η εσωτ καλωδιωση , δεν χτυπάει το τηλ. Και όταν καλείς από τηλ που είναι στην εσωτ καλωδίωση, δεν μπορεί να κλείσει τη γραμμή.

cmaniac
07-06-10, 02:25
Ξαναλεω για τελευταια φορα. Επικοινωνηστε με την υποστηριξει που παρεχει η ΝετΟΝΕ στο adslgr, αναφεροντας επιγραμματικα το προβλημα.

limit
07-06-10, 11:01
@cmaniac έχω επικοινωνήσει. Μάλιστα για μια περίοδο 2 βδομάδων περίπου επικοινωνούσα κάθε μέρα αναφέροντας το πρόβλημα αναλυτικότατα.
Επίσης, μια φορά ο τεχνικός πραγματοποιούσε αλλαγές στις ρυθμίσεις έχοντας εγώ συνδεδεμένη την εσωτερική καλωδίωση.

Δεν έγινε τίποτα.

Η απάντηση της NetOne είναι ότι απ' τη στιγμή που το τηλ δουλεύει με απευθείας σύνδεση των τηλ συσκευών στο router δε μπορούν να κάνουν κάτι άλλο ανεξαρτήτως αν το τηλ πριν την διακοπή δε παρουσίαζε πρόβλημα. Βέβαια τα στατιστικά μου δεν είναι και τα καλύτερα.
π.χ Την προηγούμενη βδομάδα τα κοιτούσα και το SNR down από 11 πήγε με ένα refresh της σελίδας speedtouch στο 6 (κλειδώνοντας στα 8,5) κ είχα σύνδεση ταχύτητας dial up και τηλέφωνο με φωνή ρομποτάκι ενώ έπρεπε, (τουλάχιστον για το internet), να είναι γρήγορο.
Με ένα restart έστρωσε. Γενικά τα ανεβοκατεβάσματα τα έχω και στο SNR, power. Το έχω αναφέρει και αυτό αλλά απ τη στιγμή που δεν έχω αποσυνδέσεις δεν ασχολείται περεταίρω η NetOne.

Τέλος, κλειδώνω στα 8 αλλά κατεβάζω max με 450-470. Προφανώς λόγω προβλημάτων με έχει κλειδώσει η NetOne εκεί.

Αυτό που περνάει απ' το μυαλό και το είχα διαβάσει στο forum είναι μήπως η NetOne έκανε upgrade το firmware του router και επηρέασε τις ρυθμίσεις..

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφθώ..

theopan
07-06-10, 14:57
Αυτό που περνάει απ' το μυαλό και το είχα διαβάσει στο forum είναι μήπως η NetOne έκανε upgrade το firmware του router και επηρέασε τις ρυθμίσεις..

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφθώ..

Κανένα upgrade δεν έχει γίνει στο fw. 6.2.29.2 έχεις όπως όλοι μας εδώ και πάνω από 2 χρόνια και είναι η τελευταία έκδοση που βγήκε (δεν πρόκειται να ξαναβγεί άλλη). Ακριβώς αυτό που υποψιαζόμουν έκανες λοιπόν... Φτιάξε σωστά την καλωδίωση σου (είναι απίστευτες αυτές οι "πατέντες" που έχει κάνει!), πέτα και ξέχνα τα splitter και τις χαζομάρες, κάνε hard reset στο router και ζήτα να σου κάνουν και ένα reset στην πόρτα σου.
Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να έχεις τηλέφωνο σε όλο το σπίτι, είναι αυτός που ειπώθηκε με τη διπλή πρίζα και ξεχωριστό ζευγάρι να στέλνει τηλεφωνικό σήμα τα άλλα δωμάτια.

Nikiforos
07-06-10, 19:13
Συμφωνώ και εγώ! αφού δεν έχεις πειράξει κάτι στο router δεν παίζει να είναι τίποτα άλλο! μπορεί κατά διαολική σύμπωση να χάλασε κάτι συμπτωματικά και με την διακοπή της ΔΕΗ, μπορεί και από αυτή? δεν ξέρω, πάντως το ποιό πιθανό είναι να φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση παρά οτιδήποτε άλλο! φαντάζεσε να αλλάξεις εταιρία και να γίνονται τα ίδια??? εξάλου η ίδια η netone επειδή το έχει πει και σε εμένα λένε ένα τηλέφωνο σε κάθε έξοδο και ΤΙΠΟΤΑ άλλο! γιατί εγώ έχω βαλει στην έξοδο του 2ου νούμερου διακλαδωτή και μου είχαν πει να τον βγάλω!!!

limit
07-06-10, 19:20
Η εσωτερική καλωδίωση έχει ελεχθεί.
Αν φύγω δε θα πάω σε άλλη εταιρεία αλλά ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ (αναγκαστικά) αφού για πρακτικούς λόγους δεν μπορώ να έχω ένα μόνο τηλ.

Παιδιά δεν έχω κάνει καμία πατέντα. Απλά ακολούθησα οδηγίες.

Nikiforos
07-06-10, 19:49
Οδηγίες που όμως δεν είναι για τον εξοπλισμό της netone και δεν είναι και για VOIP. Eπίσης με τέτοιες συνδεσμολογίες η netone δεν παρέχει τεχνική υποστήριξη απ' ότι ξέρω! από την στιγμή που αν συνδέσεις απλά ένα τηλέφωνο σε κάθε POTS έξοδο του ADSL router σου παίζουν κανονικά τα 2 νούμερα από netone δεν υπάρχει πρόβλημα! εσύ το βλέπεις λογικό να φταίει η νετονε για πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση? γιατί εγώ δεν το βλέπω! να μου πεις για τα στατιστικά κτλ να σου πω ε οκ για αυτό φταίει. Οσο για τον ΟΤΕ είχαμε κάποτε από PSTN.. ISDN και ΑDSL και τα είδαμε τα χάλια τους! στην δουλειά με otenet ΚΑΘΕ μέρα χάνουμε το internet για ωρες κτλ κτλ που δεν είναι επί του παροντος να τα πούμε τώρα!

ΥΓ. δλδ εγω που έχω βάλει SPA 3102 και trixbox και στέλνω το ένα νούμερο και στο εξοχικό μέσω AWMN και έχω πειράξει και το user.ini αν συμβεί κάτι θα κατηγορήσω την netone? όχι βέβαια! όταν 2 απλά τηλέφωνα παίζουν επάνω στο router τότε είναι όλα οκ για την netone! αν έχουμε κάνει οτιδήποτε άλλες "μοντίφες" όπως και τις δικές μου δεν φταίει η νετονε για τυχόν προβλήματα!

limit
07-06-10, 20:56
Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω τις οδηγίες δε τις έβγαλα από το μυαλό μου. Ήταν μαζί με το κουτί του router. Επίσης όταν έκανα τη σύνδεση ζήτησα υποστήριξη για κιτ εσωτερικής καλωδίωσης και φαίνεται στην αίτηση που έχω κάνει.
Επιπλέον η ίδια η NetOne μου έκανε αυτή τη συνδεσμολογία όταν είχα πρόβλημα και ήρθε τεχνικός σπίτι.

Δεν έχω κάνει κάποια μοντίφα, ούτε συνδεσμολογία που δεν υπάρχει. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό.

Συνεπώς από τη στιγμή που έχει ελεχθεί η εσωτερική καλωδίωση δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο φταίει και κυρίως όταν με το ίδιο τρόπο δουλεύει σε άλλη οικία με NetOne.

(please μη μου ξαναπείτε για δικές μου μοντίφες και συνδεσμολογίες. Τίποτε δεν έχω κάνει που δε το υποστηρίζει η NetOne. Πιστέψε με αν δε το υποστήριζε δε θα έβαζα εξαρχής)

chal_4
07-06-10, 21:06
Παίδιά ο limit έχει δίκιο. Οι οδηγίες της netone που του στείλαν μαζί με το ρούτερ λένε να συνδεθεί η εσωτερική καλωδίωση στο σπλίτερ. Δεν τα βγάζει από το μυαλό του.

Και από τη στιγμή που στην αίτηση προς τη netone ο ίδιος ζήτησε υποστήριξη για σύνδεση εσωτερικής καλωδίωσης και η netone το δέχτηκε. Από τη στιγμή που έγινε το τελευταίο, ο πάροχος πρέπει και είναι υποχρεωμένος να διασφαλίσει τη σωστή λειτουργία με συνδεδεμένη την εσωτερική καλωδίωση σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει στον πελάτη. Και σε αυτές δεν αναφέρει τίποτα για διπλή ή ξεχωριστή πρίζα (το οποίο πιστεύω κι εγώ ότι θα ήταν καλύτερο)

Nikiforos
07-06-10, 21:09
ότι είπα παραπάνω δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου! και εγώ μαζί σου είμαι, απλά σου λέω ότι μου είπαν και εμένα από την netone ΟΣΕΣ φορές έχω ρωτήσει! τώρα αν άλλα είπανε σε εμένα και άλλα σε εσένα αυτό είναι άλλο θέμα οπότε πάω πάσο. Πάντως ακόμα συνεχίζω να πιστεύω πως δεν ευθύνεται η netone για το πρόβλημα σου! δλδ τι άλλαξε με την διακοπή της ΔΕΗ και χάλασε? αφού λες ότι δοκιμασες και με άλλο router έτσι δεν είναι? εμένα είχε γίνει πρόβλημα μετά από διακοπή της ΔΕΗ και βασικά το user.ini μισερώθηκε! δλδ άλλα δούλευαν και άλλα όχι! είδα και έπαθα να το φτιάξω! έφαγα πάνω από 3 ωρες! μήπως σου τα έπαιξε και εσένα? αλλά αν κάνει τα ίδια και σε άλλο router τότε δεν φταίει αυτό! αλλά δεν μένει κάτι άλλο να σκεφτώ που να μπορεί να φταίει! το να το ρισκάρεις να ξαναγυρίσεις σε ΟΤΕ και να έχεις άλλα δεν είναι ότι καλύτερο!

limit
07-06-10, 21:28
Λες να είμαι χειρότερα στον ΟΤΕ?? Δεν νομίζω.

chal_4
08-06-10, 09:15
Η αλλαγή παρόχου πάντα είναι ρίσκο. Αλλά το τηλέφωνο δε νομίζω να έχει πρόβλημα όταν γυρίσεις στον ΟΤΕ, λόγω του τρόπου που λειτουργεί (όχι voip).

Nikiforos
08-06-10, 10:27
Αν θες 2 νούμερα όμως θες 2 pstn γραμμές ή ISDN και θα σκας αρκετά παραπάνω! εμένα προσωπικά μου είχε προβλήματα ΠΟΛΥ συχνά ο ΟΤΕ! και όταν το έκανα ISDN έτυχε να είμαι και 15 μέρες χωρίς τηλέφωνα και κάηκαν μόνα τους 2 netmod! τα συμπεράσματα δικά σας! netone Και πάλι netone!

Υ.Γ αν του φταίει η εσωτερική καλωδίωση και με ΟΤΕ το πρόβλημα θα παραμείνει! ειδικά με ISDN θέλει και τροποποιήσεις λόγω netmod!

limit
08-06-10, 10:30
Ο μόνος λόγος που "παλεύω" να το φτιάξω και ζητάω τη γνώμη/εμπειρία σας είναι οι 2 γραμμές, γιατί είναι αρκετά χρήσιμες/πρακτικές.
Αν δεν υπήρχαν θα ήμουν ακόμα στον ΟΤΕ.

Nikiforos
08-06-10, 16:56
Δυστυχώς εγώ δεν έχω εμπειρία εσωτερικής καλωδίωσης επειδή στο σπίτι μου ακόμα και με PSTN είχα 2 συσκευές και απλά έβαζα διακλαδωτήρα (ταφ δλδ). Και τώρα με τη netone απλά στην 2η έξοδο έχω ένα τέτοιο και εχω τραβηξει καλώδιο σε άλλο δωμάτιο, δεν έχω και πρίζες κιόλας εδώ πέρα. Μακάρι να βρίσκαμε τι φταίει αλλά πραγματικά έχω ξεμείνει από ιδέες.
Τελικά δοκίμασες και άλλο router της netone και σου κάνει τα ίδια?

@ ADSLgr.com All rights reserved.