PDA

Επιστροφή στο Forum : σκληρος δισκος



pasxalis_gr
25-05-10, 19:35
μαγκες,εγινε μια χαζομαρα. μου εβαλα 2 σκληρους,στο ρευμα,μονο στο στο sata power ηταν αντριστροφα τα πιν. με αποτελεσμα να καουν οι σκληροι.. τωρα?

cranky
25-05-10, 19:42
Πώς το κατάφερες ;
Τα βίσματα δεν μπαίνουν ανάποδα.
Δές εδώ :

http://img535.imageshack.us/img535/2962/satapowercable1.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/satapowercable1.jpg/)

Μήπως έγινε τίποτα άλλο ;

f15
25-05-10, 22:54
μαγκες,εγινε μια χαζομαρα. μου εβαλα 2 σκληρους,στο ρευμα,μονο στο στο sata power ηταν αντριστροφα τα πιν. με αποτελεσμα να καουν οι σκληροι.. τωρα?

Έβγαλε καπνό η πλακέτα τους ?

pasxalis_gr
26-05-10, 21:29
ναι,και μετα απο κει,νεκρωθηκαν - . -

washcloud
27-05-10, 05:18
...να ξαναπιάσουμε λίγο αυτό που σου είπε ο Cranky Duck ;

Πώς το κατάφερες ;
Τα βίσματα δεν μπαίνουν ανάποδα.

Μήπως έγινε τίποτα άλλο ;
και να το τονίσω ξαναρωτώντας ΚΑι εγώ : θέλει ΠΟΛΛΗ προσπάθεια (όχι ότι δεν γίνεται, ειδικά αν εμπλέκεται καμμιά προέκταση βύσματος τροφοδοτικού που από άσπρο IDE -molex δηλαδή- βγάζει σε 1 ή 2 μαύρα SATA) να βάλεις βύσματα τροφοδοσίας ανάποδα. Είσαι 101% σίγουρος ότι αυτό έγινε;
Για παράδειγμα, βλέπεις σκασμένα/λυωμένα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πάνω στις πλακέτες τους;




(...αν ναι πάντως, συλλυπητήρια μετά συγχαρητηρίων...Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις να βρεις παρόμοια/ες πλακέτα/ες MΠΑΣ και κάηκε/αν μόνο αυτή/ες -κι όχι κα'να μοτέρ πχ- το οποίο σημαίνει τρέχα βρες μεταχειρισμένη/ες, ή αγορά νέου/ων, ολόιδιου/ων δίσκου/ων, χωρίς εξασφάλιση πως θα δουλέψουν κι όλας... Αν δεν ΚΑΙΓΕΣΑΙ για τα αρχεία που πιθανώς είχες, απλά ξέχνα τα, θα έλεγα - κι αν είναι εντός εγγύησης οι δίσκοι, δωσ' τους γι' αλλαγή λέγοντας απλά "δεν ξέρω τί έγινε, απλά σήμερα δεν δούλευαν")

pasxalis_gr
27-05-10, 17:24
ναι,μπηκαν αναποδα τα πιν,π.χ στο 4 ηταν το 1, στο 3 το στο 3 το 2,στο 2 το 3 και στο 4 το 1

με αποτελεσμα με το που τοβαζα να βγαζει καπνους,και να χαλασε κατι......

Siba
27-05-10, 17:31
Πρωτη φορα ακουω κατi τετοιο , παιζει να εισαι ο πρωτος που το κανεις.

Νikosanagn
27-05-10, 17:36
Aλήθεια πως το κατάφερες αυτό ρε θηρίο...?

VAVLAS
27-05-10, 18:11
Έπρεπε να το τραβήξεις μια φώτο έτσι όπως είναι τα pins ανάποδα να την βάλω για avatar.

Siba
27-05-10, 18:41
Για την ιστορια, τι ηταν οι εκλειποντες? :bless:

washcloud
27-05-10, 22:50
Πρωτη φορα ακουω κατω τετοιο , παιζει να εισαι ο πρωτος που το κανεις.

Aλήθεια πως το κατάφερες αυτό ρε θηρίο...?

...μπα, δεν παίζει πρωτιά, εγώ πχ το έχω ξαναδεί κι αλλού -και υποθέτω πως ΟΥΤΕ εκείνος ήταν ο πρωτοπόρος...
Όπως έλεγε κι εκείνος όμως, απ' ό,τι θυμάμαι, περιέγραφε ότι την ανάποδη σύνδεση την είχε κάνει με,,,ζόρι (δεν κούμπωναν δλδ τα "ανάποδα" βύσματα, κι αντί να ψυλλιαστεί το λάθος, τα ζόριζε μέχρι να καταφέρει να κουμπώσουν...:))

@ ADSLgr.com All rights reserved.