PDA

Επιστροφή στο Forum : γυαλιά ξεκούρασης απο οθόνη υπολογιστή



heavyaris
25-05-10, 23:41
παιδια, αξιζουν τα λεφτά τους? ή είναι μονο για τις οθόνες παλιού τύπου (crt)?

mosaic
26-05-10, 00:35
παιδια, αξιζουν τα λεφτά τους? ή είναι μονο για τις οθόνες παλιού τύπου (crt)?
αμέ αξίζει!
είχα πάει σε οφθαλμίατρο και ο ιατρός μου υπόδειξε τι να πάρω (πριν πέντε χρόνια περίπου, όταν άρχισα να βλέπω τα γράμματα το ένα πάνω στο άλλο :crazy: )
έχουν επίστρωση ειδικά φίλτρα, (κάνα 200ρι€ μου στοίχισε τότε) και επίσης είναι ιδανικά και για νυχτερινή οδήγηση

heavyaris
26-05-10, 00:37
ευχαριστω για την απαντηση, ομολογω πως για νυχτερινη οδηγηση δεν το ειχα σκεφτει, φανταζομαι αναφερεσαι στο τυφλωμα απο τα φωτα των απεναντι διερχομενων αυτοκινητων?

mosaic
26-05-10, 00:45
ευχαριστω για την απαντηση, ομολογω πως για νυχτερινη οδηγηση δεν το ειχα σκεφτει, φανταζομαι αναφερεσαι στο τυφλωμα απο τα φωτα των απεναντι διερχομενων αυτοκινητων?
yeap! ! ! το εξαλείφει λίγο δεν είναι τόσο έντονο


και για διάβασμα βιβλίο, εφημερίδα, είναι γενικά γυαλιά ξεκούρασης

heavyaris
27-05-10, 08:28
παντως οσους ρωτησα, μου ειπαν πως αυτα τα γυαλια ειναι μονο αν εχεις/εργαζεσαι σε παλιου τυπου οθονες crt και οτι ειναι αχρηστα πλεον με τις tft :hmm:

MichaelSE
27-05-10, 09:16
παντως οσους ρωτησα, μου ειπαν πως αυτα τα γυαλια ειναι μονο αν εχεις/εργαζεσαι σε παλιου τυπου οθονες crt και οτι ειναι αχρηστα πλεον με τις tft :hmm:

Μάλλον αυτοί που ρώτησες έχουν μπερδευτεί με την ακτινοβολία που εξέπεμπαν οι οθόνες CRT (η οποία και αυτή πήγαινε προς τα πίσω, αλλά λέμε τώρα).

Τα φίλτρα αυτά στα γυαλιά κάνουν πιο ξεκούραστη την όραση όταν τα μάτια βλέπουν οποιαδήποτε φωτεινή πηγή. Άρα και τις οθόνες υπολογιστών. Αν δεις μία οθόνη με αυτά τα γυαλιά θα είναι σαν να μειώνεται το contrast της οθόνης. Κάνουν πιο ξεκούραστη την εργασία.

alekan
27-05-10, 09:28
Εχουμε link απο κανενα παραδειγμα ζευγαριου;;
Για να ψαξουμε στο ebay :whistle:...

ghbgr
27-05-10, 10:39
κ μεις που φοράμε ήδη γυαλιά? θα βγαίνουν με συνδυασμό της πάθησής μου?

MichaelSE
27-05-10, 11:01
κ μεις που φοράμε ήδη γυαλιά? θα βγαίνουν με συνδυασμό της πάθησής μου?

Εννοείται. Αυτά είναι φίλτρα που μπαίνουν στο γυαλί σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα της πάθησης (μυωπία, υπερμετρωπία κτλ.)

jap
27-05-10, 11:05
@heavyaris: Αφού καταλήξεις πόσα λεφτά θα δώσεις, δες μήπως με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις καλύτερων προδιαγραφών/μεγαλύτερη οθόνη, την οποία θα τοποθετήσεις πιο μακριά. Διευρύνεται έτσι το οπτικό σου πεδίο και έχεις λιγότερη κούραση η οποία οφείλεται στην 'καθήλωση' και όχι στην όποια ακτινοβολία, αφού οι σύγχρονες tft οθόνες δεν έχουν πρακτικά καθόλου ακτινοβολία. Επίσης, κάνε διαλείμματα, 15 λεπτά ανά δίωρο είναι καλό σαν μπούσουλας αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή στη δουλειά για 8ωρο, πιο συχνά αν παίζεις παιχνίδια. Εσύ θα αποφασίσεις τι σε εξυπηρετεί καλύτερα, θέμα υγείας δεν υπάρχει, είναι θέμα άνεσης.

heavyaris
02-06-10, 15:18
παιδια τα πηρα.
δεν βλεπω καμμια διαφορα, και νομιζω με ζαλιζουν λιγο... βεβαια ειναι αρχη ακομα, θα δοκιμασω και στην βραδυνη οδηγηση...

arial
02-06-10, 15:55
Ενδιαφερον :oneup:

Υπαρχει καποια σελιδα να τα δουμε? Και ακομα.. υπαρχουν σκετα τετοια γυαλια? Επειδη φοραω φακους επαφης, δεν ξερω και αν κανουν.

mosaic
03-06-10, 01:14
Ενδιαφερον :oneup:
Υπαρχει καποια σελιδα να τα δουμε? Και ακομα.. υπαρχουν σκετα τετοια γυαλια?
Ναι! τα φτιάχνουν και χωρίς βαθμούς, κατόπιν παραγγελίας πάντα,


Επειδη φοραω φακους επαφης, δεν ξερω και αν κανουν.
καλό είναι να συμβουλευτείς έναν οφθαλμίατρο! Αυτό έκανα κι εγώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.