PDA

Επιστροφή στο Forum : netfaster iad 2 και συνδεση εκτυπωτη hp1020 laserjet



ptoub
26-05-10, 15:04
Καλημέρα σε όλους. Καινούριος είμαι και επειδή είδα ότι είστε αρκετά κατατοπισμένοι για το περίφημο netfaster είπα ότι ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε. Διάβασε τα σχετικά για το πώς να συνδέσεις τον εκτυπωτή στην θύρα usb του modem και πως να κάνεις τις ρυθμίσεις και πραγματικά είναι όλα πολύ κατατοπιστικά. Εγώ όμως έχω πρόβλημα διότι το modem ΔΕΝ βλέπει τον εκτυπωτή όταν τον συνδέω. ΔΕΝ εμφανίζεται στην Κατηγορία usb του interface. Δείχνει μόνο disconnected printer και όσα update και να κάνω δεν αλλάζει τίποτα.

Το παράλογο είναι ότι και το φωτάκι του modem που λέει usb είναι και αυτό σβηστό.
Δοκίμασα να συνδέσω flashaki και το φωτάκι παρέμεινε σβηστό αλλά το αναγνώρισε!!!!
Στη συνέχεια σύνδεσα εξωτερικό σκληρό, το φωτάκι άναψε!!!!! και επίσης αναγνώρισε τον δίσκο!!!!!

Με τον εκτυπωτή όμως τίποτα. Και αφού δεν τον βλέπει το modem είναι αδύνατον να τον εγκαταστήσω.

Αν κάποιος ρε παιδιά έχει συνστήσει παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

netfaster iad 2
printer hp 1020 laserjet

ptoub
27-05-10, 14:11
κανείς δεν είχε παρόμοιο πρόβλημα;

CRC
27-05-10, 16:27
Ο συγκεκριμένος Printer μάλλον δεν θα μπορέσει να υποστηριχτεί από τον LPD driver του NetFasteR για τον εξής (απλό) λόγο. Έχει μόνο 32ΚΒ ROM και 2MB RAM με αποτέλεσμα να μην έχει ενσωματωμένο το firmware (που είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει) αλλά αυτό να γίνεται upload από τους drivers του PC κάθε φορά που τον κάνεις Power ON.

Όπως καταλαβαίνεις, το NetFasteR δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Είναι κάτι σαν τα Software analogue modems που ήταν ναι μεν φτηνά αλλά έπαιζαν με τον ίδιο τρόπο και δεν ήταν εύκολο να υποστηριχτούν απο generic πλατφόρμες.

ptoub
06-06-10, 11:15
Έχεις απόλυτο δίκιο το έψαξα λίγο και έτσι είναι, δε θα μπορούσα να το φανταστώ. Ευχαριστώ πολύ CRC

The King
28-03-11, 19:40
Αμαν.. ισχύει το ίδιο και για τον Epson SX105; Γιατί ούτε εγώ τον βλέπω online στις USB συνδέσεις του Netfaster IAD2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.