PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Internet στην Καβάλα.Επανεκινήσεις router



Winter_of_Souls
27-05-10, 03:01
Από τον Δεκέμβριο που είχαμε μεγάλες βροχοπτώσεις δημιουργήθηκε ένα μεγάλο πρόβλημα στη γραμμή μου ή στο modem μου.Το πρόβλημα έχει ως εξής: κάθε 10λεπτά με μισή ώρα το router επανεκινεί και στο DB Margin (νομίζω) μου βγάζει ένα τεράστιο αριθμό DB.Όταν τελειώσει την επανεκίνηση επανέρχεται σε σχετικά φυσιολογικά πλαίσια.Αυτό όπως μπορείτε να καταλάβετε είναι πολύ ενοχλητικό και συμβαίνει από τον Δεκέμβριο.Ο ΟΤΕ δεν μπόρεσε να μου παρέχει κάποια λύση.Τεχνικοί του ήρθαν στο σπίτι μου μέτρησαν τον θόρυβο και τον βρήκαν οκ.Αυτό που συμβαίνει όμως είναι περιοδικό οπότε είναι δύσκολο να εντοπιστεί.Κ εγώ δοκίμασα να αλλάξω φίλτρα κτλ κτλ αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.Η μόνη πτυχή του προβλήματος που δεν έχω εξετάσει ακόμα είναι ένα καινούργιο Modem/router μήπως και το παλιό έχει κάψει φλάτζες.

Αυτή τη στιγμή είμαι εκτώς Ελλάδας.Ελλάδα θα είμαι πάλι αρχές Ιουλίου.Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα θα το εκτιμούσα.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειάζετε παρακαλώ πείτε μου.Μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του router μεσώ logmein και να ελέγξω τιμές και τα λοιπά.

υγ: το router μου είναι ένα αρκετά παλιό που εδεινε το CONN-X πριν 2-3 χρόνια.Γράφει επάνω Phillips αλλά στην ιστοσελίδα της εταιρίας δεν το βρήκα πουθενά.

maik
27-05-10, 18:54
Και γιατι αφου ειναι πιθανον προβλημα ρουτερ γραφεις για Καβαλα;
Επειδη εχεις εσυ προβλημα εχει ολη η πολη;

FuS
27-05-10, 18:57
Winter_of_Souls γράψε στο url του browser 192.168.2.1 και κάνε copy paste αν θες τα στοιχεία της γραμμής.

Αυτό με το τεράστιο νούμερο dB στο noise margin είναι ένα γνωστό bug του router και δεν είναι φυσικά θέμα της γραμμής σου. Το αμελείς. Στους γονείς μου που τους έχω ένα τέτοιο philips (απλό και ότι πρέπει γι' αυτούς :p ) το έχω δει άπειρες φορές (5ψήφια νούμερα στο noise margin) και όχι μόνο εκεί. Είναι γνωστό bug, αμέλησε το.
Το router απλά είναι λίγο χάλια αλλά και αυτό είναι σχετικό.
Έχεις το τελευταίο firmware;


Και γιατι αφου ειναι πιθανον προβλημα ρουτερ γραφεις για Καβαλα;
Επειδη εχεις εσυ προβλημα εχει ολη η πολη;

Σωστός :)

Winter_of_Souls
27-05-10, 21:16
Και γιατι αφου ειναι πιθανον προβλημα ρουτερ γραφεις για Καβαλα;
Επειδη εχεις εσυ προβλημα εχει ολη η πολη;

Μάλλον ξέχασα να το αναφέρω αλλά οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου λένε ότι είναι γενικό το πρόβλημα στην Καβάλα λόγο παλαιότητας του χαλκού.Βέβαια από άλλα άτομα που έχω ρωτήσει δεν μου έχουν αναφέρει παρόμοια προβλήματα.



Winter_of_Souls γράψε στο url του browser 192.168.2.1 και κάνε copy paste αν θες τα στοιχεία της γραμμής.

Αυτό με το τεράστιο νούμερο dB στο noise margin είναι ένα γνωστό bug του router και δεν είναι φυσικά θέμα της γραμμής σου. Το αμελείς. Στους γονείς μου που τους έχω ένα τέτοιο philips (απλό και ότι πρέπει γι' αυτούς :p ) το έχω δει άπειρες φορές (5ψήφια νούμερα στο noise margin) και όχι μόνο εκεί. Είναι γνωστό bug, αμέλησε το.
Το router απλά είναι λίγο χάλια αλλά και αυτό είναι σχετικό.
Έχεις το τελευταίο firmware;



Σωστός :)

Δεν έχω βρει κάπου άλλη έκδοση του firmware του router και κατα συναίπεια μάλλον έχω παλιό.

Το default gateway του Router μου είναι 192.168.1.1 :P οκ θα πω τους δικούς μου να ανοίξουν το PC για να μπορέσω να μπω στις ρυθμήσεις.

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.Όταν έχω αριθμούς θα επανέλθω.

cmaniac
27-05-10, 21:30
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3496975&postcount=769

Winter_of_Souls
28-05-10, 18:47
Εδώ είναι και ο πίνακας με τα στατιστικά:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/n0dojz5NsByZ16IWTZ6QoQ?feat=directlink


Το μοντέλο του router είναι CGA5720N/TE (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884).

Winter_of_Souls
07-06-10, 17:05
Κανείς ρε παιδιά;

Winter_of_Souls
16-06-10, 15:29
Δε μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του;

Winter_of_Souls
26-07-10, 14:29
Βρίσκομαι πίσω στην Καβάλα και σήμερα έβρεξε.Το πρόβλημα έχει γίνει πάρα πολύ έντονο.Τις περισσότερες φορές οι σελίδες δεν φορτώνουν καν.



Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

13 dB

3 dB

Attenuation

24 dB

43 dB

Εδώ είναι η μέτρησεις θορύβου στη γραμμή.Απ'ότι βλέπετε το Noise Margin είναι απλά απαράδεκτο.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση;Είμαι αγανακτισμένος γιατί δεν μπορώ να δουλέψω.Θα κατέβω στον ΟΤΕ και θα κάνω μεγάλη φασαρία αν δεν βγάλω άκρη.

deniSun
26-07-10, 15:48
Έχεις πολύ μεγάλο att.
Με απλά λόγια το κάθε μικρό πρόβλημα θα μπορούσε να σου δημιουργήσει αποσυνδέσεις.
Η κατάσταση της γραμμής σου δεν πρέπει να είναι στα καλύτερά της.
Αρχικά ελέγχεις όλο το εσωτερικό σου κύκλωμα για περιπτώσεις βραχυκυκλώματος ή κάποιου προβληματικού φίλτρου/splitter.
Αν δεν δεις βελτίωση δηλώνεις βλάβη.

Winter_of_Souls
29-07-10, 03:39
Έχω βγάλει όλα τα τηλέφωνα απ τη μπρίζα και δικίμασα (με παρέα τον τεχνικό του ΟΤΕ) και ναι μεν βοήθησε αλλά ελάχιστο,ίσως μέσα στα πλαίσια του λάθους (μιας και οι τιμές που παίρναμε είχαν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.Καμια φορά ηταν Normal και άλλες φορές σαν τις τιμές που έχω αναφέρει ποιο πάνω).Τέλος πάντων,παρήγγηλα ένα καινούργιο router και το περιμένω αυτές τις ημέρες.Ίσως δε λύσει το πρόβλημα αλλά σίγουρα θα δω βελτίωση.Πέραν τουτου θα ξανακαλέσω τεχνικό του ΟΤΕ να δει αν μπορέι να κάνει κάτι.

deniSun
29-07-10, 10:07
Εάν είναι πρόβλημα της γραμμής το ρούτερ δεν θα σε κάνει τίποτε.
Το ότι ένα ρούτερ μπορεί να κάνει την γραμμή σου να απογειωθεί είναι μύθος.
Παρ όλα αυτά καλά έκανες και άλλαξες ρούτερ γιατί υπάρχει πιθανότητα να φταίει αυτό.

wesker
29-07-10, 21:29
Εάν είναι πρόβλημα της γραμμής το ρούτερ δεν θα σε κάνει τίποτε.
Το ότι ένα ρούτερ μπορεί να κάνει την γραμμή σου να απογειωθεί είναι μύθος.
Παρ όλα αυτά καλά έκανες και άλλαξες ρούτερ γιατί υπάρχει πιθανότητα να φταίει αυτό.

Να απογειωθεί όχι. Να έχεις καλλίερη διαχείρηση λαθών με ένα καλό ρουτερ ναι...

deniSun
29-07-10, 22:45
Να απογειωθεί όχι. Να έχεις καλλίερη διαχείρηση λαθών με ένα καλό ρουτερ ναι...

Το μόνο που κάνει την διαφορά είναι το QoS

@ ADSLgr.com All rights reserved.