PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικο κεντρο και ιντερνετ



Tetsuo
27-05-10, 12:46
Καλησπερα σε ολους στο φορουμ. Θα ηθελα να ρωτησο το εξης. Στο σπιτι μου ο πατερας μου στο υπογειο το οποιο ειναι παρκινγκ εχει στησει ενα τηλεφωνικο κεντρο το οποιο εχει συνδεδεμενο και ενα ISDN modem απο αυτα που δινει ο ΟΤΕ. (Το ασπρο κουτι). Το σπιτι ειναι 4οροφο, αυτην την στιγμη αυτος που περασε το κεντρο εκανε την ανοησια να περασει καλωδιο το οποιο παει απο το υπογειο στον 1ο οροφο στο γραφειο. Εκει εχω βαλει εγω το conn-x ρουτερ και εχει ADSL line. Αν ομως παω το ρουτερ σε οποιαδηποτε αλλη γραμμη οπως καταλαβατε δν ειναι ADSL. Αυτο που ειχα κανει εως τωρα για να μπορεσω να εχω ιντερνετ στο δωματιο μου το οποιο ειναι καμια 30 μετρα μακρια απο το γραφειο και στον 2ο οροφο ειναι να αγορασω ενα wi-fi booster και το δωματιο μου να περνει wireless ιντερνετ. Τωρα εδω ειναι το προβλημα μου. με την συνδεση wi-fi οταν κατεβαζω απο torrents καμια φορα η ταχυτητα παιζει στις ταχυτητες, εχω πιασει το μεγαλυτερο 350kb/sec ενω καμια φορα παει μονο με 5kb/sec. Αυτο δν με πειραξε γιατι εχω κανει αλλη πατεντα. εχω αγορασει 2 θυκες για σκληρους και απο το λαπτοπ που ειναι στο γραφειο που εχει συνδεση ethernet στο ρουτερ κατεβαζω οτι θελω κανονικα με 700κb/sec που ειναι η ταχυτητα και το περναω στο pc στο room μου. Το προβλημα ομως συνεβη χθες! Εκει που επεζα ενα ονλινε παιχνιδι αρχισε το ping απο 50 που παιζω κανονικα να ανεβαινει σταδιακα στα 10000 κανοντας το αδυνατο να παιξω. Αυτο συνεβη οταν αποφασισε το guild να παμε καπου να σφαξουμε κοσμο οποτε ναι ητανε επειδη μαζευτηκαν packets αλλα αυτο κανονικα δν θα συνεβαινε πιστευω αν ειμουν στο λαπτοπ και επεζα με το ethernet. δυστυχως το λαπτοπ ειναι παλιο και το εχω βαλει εκει καθαρα μονο για κατεβαστηρι. ΤΟ θεμα μου ειναι μιας και εχω τηλεφωνικη γραμμη στο δωματιο μου, γινεται να κανω κατι στα καλωδια και να βρω τροπο να εχω ιντερνετ στο δωματιο μου απο την τηλεφωνικη γραμμη?? αλλιως το αλλο που σκεφτηκα που δν νομιζω να ειναι εφικτο ειναι να αγορασω ενα καλωδιο ethernet 50 μετρων. αλλα αυτο δν γινεται. επισης που μπορω να βρω καποιον ανθρωπο να μου το φτιαξει???? Ο κυριος που περασε το κεντρο ηταν πριν πολλα χρονια και νομιζω το τηλεφωνο που εχουμε δν υπαρχει πια.

Επισης θα ηθελα να προσθεσω. το wi-fi booster ειναι της BELKIN και το αγορασα γυρω στα 40 ευρω απο πλαισιο και το wi-fi που εχω στο PC ειναι της TELKIN και ειναι με usb και αυτο απο πλαισιο και πιανει μεχρι 300mbps. Οπως επισης το σημα ειναι Good και καμια φορα Excellent.

Tetsuo
28-05-10, 10:16
Τελικα ηλεκτρολογο χρειαζομαι, αν καποιος γνωριζει καποιος ο οποιος μπορει να πεταχτει να το κοιταξει ας μου στειλει ΠΜ

contravener
28-05-10, 14:52
αλλιως το αλλο που σκεφτηκα που δν νομιζω να ειναι εφικτο ειναι να αγορασω ενα καλωδιο ethernet 50 μετρων. αλλα αυτο δν γινεται.

:nono: Γίνεται μια χαρά να φτιάξεις καλώδιο όσο θέλεις. Πάνε σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και θα κανεις την δουλεια σου.

Tetsuo
28-05-10, 17:17
εννουσα δν γινεται για τον λογο οτι δν θα ειναι λειτουργικο το σπιτι μετα και οι γονεις θα κραζουν,χαχα. Anyway καποιος μοντ μπορει να το λοκαρει, το εφτιαξα τελικα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.